Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

OFF TOPIC Εδώ μπορείτε να γράφετε ό,τι θέλετε!! Από ειδήσεις μέχρι τι φαγητό έχετε σπίτι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Διπλωμα για μηχανη τι, πως, που.....
  #1  
Παλιά 01-09-09, 14:45
Hlektrologos Offline:
 
Εγγραφή: 26-07-2005
Μοντέλο: ZZΕ111
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Hlektrologos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Διπλωμα για μηχανη τι, πως, που.....

Λοιπον παιδια τις τελευταιες μερες ψαχνομαι για να βγαλω διπλωμα για μηχανη την πρωτη κατηγορια (Α1). Πριν το καλοκαιρι ειχα ρωτησει σε μια σχολη και μου ειχαν πει οτι θα παει περιπου κανα 300αρι. Τωρα λοιπον κανοντας μια ερευνα αγορας ειδα οτι ο καθενας ζηταει οτι θελει. Επισης ολοι δεν σου λενε τελικη τιμη αλλα τιμη αλλος χωρις τα παραβολα, αλλος χωρις παραβολα και φακελο και βαζοντας και αυτα στην τελικη τιμη το διπλωμα βγαινει πανω απο 450. Επισης στη σχολη που ειχα ρωτησει αρχικα και μου ειχε πει 300Ε αυτος ειναι ο πιο φθηνος που εχω βρει αλλα μου ειπε πως κανουμε μαθηματα με ημιαυτοματο και οτι μετα απο δυο χρονια που θα βγαλω το διπλωμα θα γινει απεριοριστου αλλα μονο για αυτοματες μηχανες, ενω αν βγαλω με συμπλεκτη γινεται απεριοριστου για οτιδηποτε. Ισχυει κατι τετοιο? Τελικα μου ειπε οτι επειδη δεν εχει μικρο μηχανακι με συμπλεκτη να πληρωσω συνολο 350Ε+70Ε(παραβολα) και να βγαλω κατευθειαν απεριοριστου. Τα εχω ψιλομπερδεψει. Οποιος εχει βγαλει προσφατα διπλωμα για μηχανη (τα πραγματα εχουν αλλαξει στις εξετασεις απο περισυ το καλοκαιρι απ οτι μου ειπαν) ας βοηθησει. Επισης οποιος ξερει καμια σχολη με καλες τιμες στην Αθηνα η εχει κανα γνωστο θα βοηθουσε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-09, 15:10
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Βασιλάκη, το καλύτερο που έχεις να κάνεις (εάν δεν έχεις στην κατοχή σου ή δεν έχεις σκοπό να πάρεις μηχανή μεγάλου κυβισμού άμεσα) είναι να πας για την επιλογή του ημιαυτόματου. Ουσιαστικά δίνεις για δίπλωμα με ένα παπί 100cc περίπου, εξ ου και το ημιαυτόματο, αφού ναι μεν έχει ταχύτητες αλλά δεν έχει συμπλέκτη. Για δύο χρόνια θα μπορείς να οδηγάς κάθε μηχανή (με συμπλέκτη ή χωρίς) με ιπποδύναμη έως 25Kw, περίπου 34 ίππους. Μετά τα δύο χρόνια με μία απλή αίτηση στο μηχανολογικό και φωτογραφία (δεν θυμάμαι εάν πληρώνεις και κάποιο μικρό ποσό) γίνεται μεταβολή σε απεριόριστο. Αυτό έκανα και εγώ (εδώ και 6 χρόνια βέβαια). Κόστος στην Πάτρα τότε 300 ευρώ.
__________________
Lift, lift, lift...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 01-09-09 στις 15:16.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-09, 15:19
Το avatar του χρήστη mpesikos
mpesikos Offline:
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Μοντέλο: CTSO2
Περιοχή: κατω απ' τ'αυλακι..
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 1.896
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 387
mpesikos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corollapatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλάκη, το καλύτερο που έχεις να κάνεις (εάν δεν έχεις στην κατοχή σου ή δεν έχεις σκοπό να πάρεις μηχανή μεγάλου κυβισμού άμεσα) είναι να πας για την επιλογή του ημιαυτόματου. Ουσιαστικά δίνεις για δίπλωμα με ένα παπί 100cc περίπου, εξ ου και το ημιαυτόματο, αφού ναι μεν έχει ταχύτητες αλλά δεν έχει συμπλέκτη. Για δύο χρόνια θα μπορείς να οδηγάς κάθε μηχανή (με συμπλέκτη ή χωρίς) με ιπποδύναμη έως 25Kw, περίπου 34 ίππους. Μετά τα δύο χρόνια με μία απλή αίτηση στο μηχανολογικό και φωτογραφία (δεν θυμάμαι εάν πληρώνεις και κάποιο μικρό ποσό) γίνεται μεταβολή σε απεριόριστο. Αυτό έκανα και εγώ (εδώ και 6 χρόνια βέβαια). Κόστος στην Πάτρα τότε 300 ευρώ.
οπως τα λεει ο ανδρεας!και εγω ετσι το εκανα..
αν θυμαμαι καλα,για μηχανακι κ αυτοκινητο ειχα δωσει 850 ευρω,μετα για να το κανω απεριοριστο δεν πληρωσα τιποτα..
__________________
corolla t-sport
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-09, 15:20
Hlektrologos Offline:
 
Εγγραφή: 26-07-2005
Μοντέλο: ZZΕ111
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Hlektrologos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρε συ Αντρεα εδω αλλιως μου τα ειπαν. Μουτ ειπαν πως αν βγαλω το διπλωμα της πρωτης κατηγοριας Α1 με ημιαυτοματο η αυτοματο μηχανακι, τοτε θα μπορω να οδηγω οτιδηποτε μεχρι 125cc ή 34hp. Εμενα με καλυπτει αυτο το διπλωμα αρχικα μιας και η μηχανη που θα παρω ειναι 250cc αλλα 33 hp. Με συμπλεκτη βεβαια. Αλλα μου ειπαν οτι μετα απο δυο χρονια με μια απλη αιτηση στο υπουργειο και ενα παραβολο των 30Ε γιανεται απεριοριστου αλλα αν εχω δωσει με αυτοματο η ημιαυτοματο τοτε γινεται απεριοριστου μονο για αυτοματες η ημιαυτοματες μηχανες. Αν ομως το διπλωμα το βγαλω με μηχανη με συμπλεκτη τοτε μετα απο δυο χρονια γινεται απεριοριστου για οποιαδηποτε μηχανη ειτε με συμπλεκτη ειτε αυτοματο. Φαντασου οτι σε μια σχολη που ρωτησα μου ειπαν οτι επειδη δεν εχουν μηχανακι μικρο με συμπλεκτη, θα δωσω για την μικρη κατηγορια Α1 με μηχανη 600cc που εχει συμπλεκτη ετσι ωστε οταν γιανει απεριοριστου να μπορω να οδηγησω με συμπλεκτη. Μαλλιστα μου ειπαν οτι τον τελευταιο χρονο εχουν αλλαξει τα πραγματα. Τι να πω και εγω τα εχω ψιλομπερδεψει. Εκτος αν ειναι κανενα κολπω για να βγαζεις αμεσως την μεγαλη κατηγορια. Εμενα μου φτανει το μικρο διπλωμα για την μηχανη που θελω να βγαλω αλλα στο μελλον μην εχω αλλα. Τι να πω. Παντος μου εκανε εντυπωση που ο καθενας ζηταγε οτι ηθελε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-09, 15:27
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Βασίλη, το διπλωμα δεν αναγράφει περιορισμό στα κυβικά αλλά μόνο στις Kw (έως 25Kw ή έως 0,16Kw/kg). Οπότε το έως 125cc από που μπορεί να προκύψει; Από την άλλη, εγώ έδωσα με παπί 100cc (χωρίς συμπλέκτη) και πλέον έχω απεριόριστο δίπλωμα για όλα. Εξάλλου αυτοί οι όροι (αυτόματα, ημιαυτόματα, συμπλέκτες κ.λ.π.) δεν αναγράφονται πουθενά στο δίπλωμα (τουλάχιστον στο παλιό που έχω εγώ, όχι το νέο που είναι σαν πιστωτική κάρτα)... Τώρα εάν έχει αλλάξει τίποτα τελευταία δεν μπορώ να το ξέρω, αλλά δεν νομίζω να σου πω την αλήθεια...
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-09, 16:43
Το avatar του χρήστη dinos
dinos Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 10-09-2004
Μοντέλο: EE111
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 1.146
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 354
dinos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
κ γω σαν τον Αντρεα το εκανα αλλα πιστευω τελικα οτι αξιζει μια κ καλη για απεριοριστα και να μην ξαναασχοληθεις ποτε....
για απεριοριστα νομιζω οτι παει καπου στα 450-470 και για αυτο που λεμε ημιαυτοματο παει κατι λιγοτερο αλλα μετα με τα παραβολα πληρωνεις τη διαφορα και κατι παραπανω...
__________________
ΟΤΑΝ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ , ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-09, 17:00
Hlektrologos Offline:
 
Εγγραφή: 26-07-2005
Μοντέλο: ZZΕ111
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Hlektrologos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Και εγω τελικα αυτο σκευτομαι να παω κατευθειαν για απεριοριστων. Εξαλλου η διαφορα ειναι περιπου καμια 70Ε. Να δω τωρα που θα πετυχω καλη προσφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-09, 17:19
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
για μάθε τις λεπτομέρειες ρε Βασίλη γιατί με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα... για απεριόριστο κατ' ευθείαν
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-09, 18:00
Το avatar του χρήστη dinos
dinos Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 10-09-2004
Μοντέλο: EE111
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 1.146
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 354
dinos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παιδια εννοειται οτι αξιζει κατευθειαν για απεριοριστα εκτος και αν δεν υπαρχει λογος γιατι ο αλλος μπορει μια ζωη να καβαλαει σκουτερακι και δεν τον ενδιαφερει κατι μεγαλυτερο η αν δεν εχει συμπληρωσει την ηλικεια...
ξερετε τη κραξιμο και τι δουλεμα ειχα φαει εγω απο Fani,mikeG kai RMS που κυκλοφορουσα χωρις διπλωμα γιατι περιμενα να κλεισω 2χρονια να ανανεωθει αλλα δεν κρατιομουν και να μην παρω τη μηχανη...

Ειναι και η διαδικασια μετα της ανανεωσης και παλι παραβολα και αστα να πανε...
οι τιμες παντως παιζουν γιατι ρωτησα εγω εδω τον θειο μου που εχει σχολη και μου ειπε 420ευρω τωρα...
__________________
ΟΤΑΝ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ , ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-09, 18:08
Nikr Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 634
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 280
Nikr έχει φοβερή αύρα Nikr έχει φοβερή αύρα Nikr έχει φοβερή αύρα
----------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikr : 11-12-09 στις 18:27.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διπλωμα οδηγησης-τροχαια giannis-tour ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 41 25-06-11 19:55
ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ mpliet7 Γεγονότα 9 03-07-09 19:43
Επαγγελματικο διπλωμα... TAKISCOR OFF TOPIC 20 28-01-09 21:48
Διπλωμα,αδεια,πινακιδες κτλ.... GIANNIS_G6 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 33 12-04-08 14:58



Page generated in 0,17956805 seconds (83,61% PHP - 16,39% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:29.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)