Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Το auris καίει πολύ...
  #1  
Παλιά 15-08-10, 12:41
Garazakias Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
Garazakias είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το auris καίει πολύ...

Λοιπον παιδια, εχω κανει 4 διαφορετικές μετρήσεις, (2 χειμωνα 2 καλοκαιρι).
Εχω ρωτησει φιλους που εχουν auris 1.3, 2008
Και εχω διαβασει και τα σχετικα ποστ στο φορουμ.

Το προβλημα είναι ότι το auris μου καεί πολύ…

Όταν το γεμιζω (περιπου 50 λιτρα) to trip λεει 350 χλμ και στη πραγματικοτητα με οδομετρο βγαζω 260 (τον χειμώνα λιγο παραπανω 280)

Ρε παιδια πείτε μου, δεν είναι λιγα? Φιλοι μου με αλλες μαρκες αυτοκινητου, παρόμοιας τεχνολογίας και κυβικών βγάζουν πολύ περισοτερα με 50 λιτρα. (400+ χλμ)

Τελος, να αναφερω, ότι εδωσα σε φιλο να οδηγήσει για 2-3 μερες το auris μου και μου ειπε ότι αποδίδει πολύ καλύτερα από το δικο του
(εχουμε το ιδιο 1.3, 2008 μοντελο)

Τι παίζει? Μου το εχουν υπερκυβισει και δεν το ξερω???

Αα, να αναφερω ότι βαζω παντα βενζινη shell V-POWER racing και σπανια το φτανω πανω από 3500 σαλ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Garazakias : 15-08-10 στις 12:55.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-10, 12:57
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλυτερα να μην πιστευεις ότι σου λενε...
400+ χιλιομετρα με 20 λίτρα σημαίνει καταναλωση κατω απο 5 λίτρα στα 100 χιλιομετρα. Τετοια κατανάλωση δεν πετυχαινουν ούτε ντιζελ ούτε υβριδικα.
Όσο για την κατανάλωση που αναφέρεις, αν με 20 λίτρα κάνεις από 260-280 χιλιόμετρα τότε έχεις κατανάλωση 7,2-7,7 λιτρα/100 χιλιομετρα. Δική μου άποψη ούτε του παπα μη το πεις...

Το trip για να σου υπολογίσει ποσα χιλιομετρα απομενουν λαμβανει υποψη του τη μέση κατανάλωση. Μπορει στην αρχη να λεει μια τιμη και μετα επειδη επεσες σε κινηση και η κατανάλωση ανεβηκε, να σου γραψει αλλη τιμη.

Κατα τη γνώμη μου καλα κάνεις και βάζεις 100ρα βενζινη αλλά το βρίσκω εντελώς ανώφελο να βαζεις racing που είναι πανακριβη, ειδικα αν οδηγεις μεχρι 3500. Κατα τη γνωμη μου βαζε μια φτηνη 100ρα

Τελος, το οτι ο φιλος σου βρισκει το δικο σου γρηγοροτερο συμβαινει μαλλον γιατι βαζεις 100ρα ή είναι ιδέα του

Και μια φιλικη συμβουλη. Το ότι σπανια φτανεις πάνω απο 3500 δεν ειναι καλο ειδικά σε 16βαβιδο αμαξι. Αν θες να οδηγεις οικονομικα φροντιζε τουλαχιστον να μην κρεμαει το αμαξι, δηλαδη 3η, 4η και 1500 στροφες, γιατι έτσι κακο του κάνεις παρά καλό

EDIT: Την παραπάνω απαντηση την έγραψα πριν κανεις edit το post σου όπου έγραφες ότι βάζεις 20 λίτρα και όχι 50. Αν βάζεις 50 και κάνεις 260-280 χιλιόμετρα ναι τότε όντως είναι πολύ λίγο. Φοβάμαι ότι το αμαξι το οδηγεις με πολύ χαμηλές στροφές και το ζορίζεις. Αν πχ το πηγαινεις με 3η-4η και 1500 στροφές και για να επιταχύνεις αντι να κατεβασεις 2α εσύ πατάς πολύ γκάζι καις πάρα πολύ. Θα σου έλεγα για αρχη δοκίμασε να οδηγεις με λίγες περισσότερες στροφές, βάλε και τη στιγμιαία κατανάλωση να βλέπεις. Αν δεν είναι αυτό τότε ναι, κατι δε μου μοιαζει φυσιολογικο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlosTS : 15-08-10 στις 13:34.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-10, 13:56
Το avatar του χρήστη Dr.Saimon
Dr.Saimon Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Nea Iwnia!
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 271
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 234
Dr.Saimon είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
με το δικο μου auris 1,33 με πολυ μαλακο ποδι χωρις να ειμαι βαρος στην κυκλοφορια εχω βγαλει με 52 λιτρα 640χλμ και ολα μεσα στην πολη.

με κανονικη οδηγηση που εχει και κοφτες και εκκινησης και χαλαρη οδηγηση το λιγοτερο που εχω βγαλει ειναι απο 460-510 χλμ αναλογα με την βενζινη παντα μεσα στην πολη.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-08-10, 13:58
Marios50 Offline:
banned
 
Εγγραφή: 16-02-2010
Μοντέλο: Ε 111
Μηνύματα: 272
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Marios50 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αν έχεις κάνει σωστά τις μετρήσεις σου φίλε, και καταφέρνει 1300αρι αμάξι και σου καίει 19λτ/100 κμ αυτό είναι απίστευτο...
Κάτι Grand cherokee 5λιτρα καίνε τόσο και αν....μόνο τα hummer καίνε παραπάνω
Μήπως έχει τρυπήσει το τεπόζιτο?
Μήπως σου κλέβει κανείς τη βενζίνη τα βραδια που κοιμάσαι?
Μήπως βάζεις σε αυτό το βενζινάδικο??

Ξανατσεκάρισε τα όλα, και αν συνεχίσει κάτι παλαβό συμβαίνει.
Να το πας στην Τοyota να το κοιτάξουν....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-08-10, 14:16
Garazakias Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
Garazakias είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ευχαριστω παιδια.
στα 50 λιτρα δεν γεμιζει το ντεποζιτο? ή κανω λαθος?

μηπως ο μετρητης μου εχει τρελαθει? θα ανεβασω φωτο αυριο...

παντως αυτο που λεει ο φιλος pavlosTS ειναι αληθεια, το κανω αυτο πολυ συχνα....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-08-10, 14:19
mpriskot Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 05-07-2009
Μηνύματα: 121
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 193
mpriskot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγώ με 1,6 το valvematic καίω περίπου 8,5 εντός πόλης.
το τριπ computer δεν το κοιτάω ποτέ.

όταν το πήρα μου είπαν να βάζω μόνο απλή.
έχεις δοκιμάσει τελείως απλή βενζίνη να δεις πως πάει;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-08-10, 16:49
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Garazakias Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω παιδια.
στα 50 λιτρα δεν γεμιζει το ντεποζιτο? ή κανω λαθος?

μηπως ο μετρητης μου εχει τρελαθει? θα ανεβασω φωτο αυριο...

παντως αυτο που λεει ο φιλος pavlosTS ειναι αληθεια, το κανω αυτο πολυ συχνα....
Ανεξάρτητα απο το θέμα της κατανάλωσης, ακόμη και αν δεν σχετίζεται ο τρόπος οδήγησης που ανεφερα παραπάνω, καλό είναι να τον αλλαξεις. Μη φοβάσαι να του δώσεις λίγο γκάζι. Αλήθεια στην εθνική όπου σίγουρα πηγαινεις με πιο ψηλές στροφές πόσο σου καίει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-08-10, 18:36
Garazakias Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
Garazakias είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlosTS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανεξάρτητα απο το θέμα της κατανάλωσης, ακόμη και αν δεν σχετίζεται ο τρόπος οδήγησης που ανεφερα παραπάνω, καλό είναι να τον αλλαξεις. Μη φοβάσαι να του δώσεις λίγο γκάζι. Αλήθεια στην εθνική όπου σίγουρα πηγαινεις με πιο ψηλές στροφές πόσο σου καίει?
στην εθνικη το computer μου λεει κατι για 13 KM/L περιπου, δεν ειναι σταθερο...σιγα σιγα αλλαζει... εγω παντως το γκαζι το εχω σταθερο και οι στροφες στις 3000 με 5η και 80 kmh
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-08-10, 19:37
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Garazakias Εμφάνιση μηνυμάτων
στην εθνικη το computer μου λεει κατι για 13 KM/L περιπου, δεν ειναι σταθερο...σιγα σιγα αλλαζει... εγω παντως το γκαζι το εχω σταθερο και οι στροφες στις 3000 με 5η και 80 kmh

Το auris 1.33 5αρι σασμαν εχει η 6αρι?? Δηλαδη εσυ στην εθνικη με 80 km/h ταξιδευεις ???? (Θα σε γραψουν για υπερβολικα...χαμηλη ταχυτητα )

Επισης ΑΝ ειναι πενταρι η 5η εχει 3000 στροφες στα 80 km/h?? Ειναι δυνατο να ειναι τοοοοοσο κοντη??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-08-10, 20:16
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Garazakias Εμφάνιση μηνυμάτων
στην εθνικη το computer μου λεει κατι για 13 KM/L περιπου, δεν ειναι σταθερο...σιγα σιγα αλλαζει... εγω παντως το γκαζι το εχω σταθερο και οι στροφες στις 3000 με 5η και 80 kmh
Αν στην εθνική σου λέει 13 χιλιόμετρα ανά λίτρο τότε στην ουσία για 100 χιλιομετρα χρειαζεσαι 100/13= 7,7 λιτρα/100 χιλιομετρα. Μια χαρα κατανάλωση είναι αυτή.

Και εμένα με μπέρδεψες λίγο όμως. Στην εθνική πας με 80 και 5ή? Το auris εχει και 6η όμως αν πας μέχρι 80 η 5η μια χαρα είναι.

Λοιπον για να μην μπερδευεσαι και εσυ και εμεις κανε το εξης απλο. Βρες πως μηδενιζει το trip computer και μηδενισέ το. Επιπλέον άλλαξε την ένδειξη ώστε να δείχνει λίτρα/100 χιλιόμετρα που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Μετά κανε μερικά χιλιόμετρα οδηγώντας το αμάξι κανονικά χωρις να το αφήνεις να πέφτει σε πολυ χαμηλές στροφές. Προσπάθησε για παράδειγμα να παιζεις ανάμεσα στις 2000-4000 στροφές και ειδικά από 3η και πάνω μην το αφήνεις να πέφτει κάτω από 2500. Το αμάξι εκει δεν εχει ροπη και το ζορίζεις. Κάνε μερικές διαδρομές (50-100 χιλιομετρα) ώστε να σταθεροποιηθεί το trip και μετά θα δούμε αν κατι ειναι στραβό.

Ετσι που τα λες πάντως νομιζω ότι δεν εχει καποιο πρόβλημα το αμάξι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπουζί Ιριδίου για 4E-FE. Ποιά; nikoskon TOYOTA COROLLA E*101 15 05-07-11 18:18
Ποιό Netbook? AE101 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 12 30-04-10 19:54
3zz καίει λάδια nikos_adamo ΦΟΡΟΥΜ 22 14-01-10 16:12
Μηχανή ξυρίσματος---ποιά;;; nuntius OFF TOPIC 15 29-11-08 14:48
Η Μηχανή καίει λάδια-Ζαντολάστιχα!!! Makis-corollag6 TOYOTA COROLLA 111(G6) 14 02-11-07 00:41



Page generated in 0,17625690 seconds (82,87% PHP - 17,13% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:16.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)