Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 29-11-11, 22:25
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Πάλι ξανά στο θέμα μας, σε ελεγχο που έκανα την Κυριακή μετα μεγάλης μου λύπης δυστυχώς υπάρχει τζόγος στην κρεμαριέρα στην πλευρά συνοδηγού και δεν είναι ούτε απο ημίμπαρο, ούτε από ακρόμπαρο, εξάλου αλλάχτηκαν με καινούρια. Ο τζόγος είναι εσωτερικα δλδ μάλλον ειναι από τον ατέρμονα εκει που ενώνεται με το ακρο που παει για το ημίμπαρο, όπως ειπα και παραπανω το Καλοκαιρι που το αλλαξα βρηκα πολλα λάδια μέσα στην φουσκα ενώ μέχρι πρότινος έχανε μόνο απο την άλλη πλευρά! επίσης και η αντλία άρχισε παλι να χάνει ελάχιστα μετα την επισκευή όπως εκανα εδω : http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=21849 μαλλον δεν εφταιγε μόνο το λάστιχο oring τελικά.

Το ερώτημα είναι το εξής με τις διαρροες και τον τζόγο τι κάνουμε? είναι επισκευάσιμη? να παρω κιτ επισκευης και να βρω καποιον να το κανει? ξέρει κανείς τπτ? μεταχειρισμενη φοβαμαι μην εχω τα ιδια! καινουρια κανει χρυσο δεν το συζηταμε! να την καταργήσω και να βαλω μηχανική? το εχω σκεφτει και αυτό! μπορώ να βρω απο 101 που θα είναι και φτηνοτερη και να μην εχω υδραυλικό! δεν με χαλαει κιολας! ολο και κατι θα κοβει στο μοτερ αλλα και θα γλιτωσω χώρο! κανει σε κανεναν αλλον το τιμονι αν το κουνατε δεξια αριστερα τουκ τουκ? (με ανοιχτο μοτερ), βελτιωθηκε μετα την αλλαγη του ημιμπαρου αλλά ακομα το κανει! επισης ποσο ευκολο ειναι να βγαλω μονος μου την κρεμαριερα? το εχει κάνει κανεις μόνος του?
για να ξερετε ο μηχανικος βγαλε-βαλε (οχι και επισκευη αν ξερει να το κανει δλδ) ζηταει 150 ευρώ. Tιμες μεταχειρισμενης υδραυλικης ειναι καπου 250 ευρω,νεα εχει πανω απο 2000 στην Toyota!!!, ο Τζιουρδας εχει σε imitation με 530 κατι μηχανικη και κοντα στα 1300 υδραυλική.

o ηχος που κανει ειναι καπως ετσι : http://www.youtube.com/watch?v=uCT-V...eature=related
και η αντικατασταση ειναι καπως ετσι αν και δεν ειναι corolla ειναι ιδια η διαδικασια ομως : http://www.youtube.com/watch?v=zmh96...eature=related

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 29-11-11 στις 23:10.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 20-12-11, 03:41
Hlektrologos Offline:
 
Εγγραφή: 26-07-2005
Μοντέλο: ZZΕ111
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Hlektrologos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νικηφορε οταν αλλαξες τα ακρομπαρα μετα την αλλαγη χρειαστηκε να βαλεις γρασσο.Ξερω πως μερικα εχουν στο πανω μερος τους μια βιδα στην οποια συνδεεις γρασσαδορο και μολις τα βαλεις τα γεμιζεις με γρασσο.Εχθες αλλαξα τα δικα μου αλλα αυτα που πηρα δεν ειχαν τετοια βιδα στο πανω μερος και ηταν κλειστα.Εχουν εσωτερικα γρασσο απο μονα τους?
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 20-12-11, 10:00
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τα γνήσια ακρομπαρα δεν εχουν υποδοχη για γρασσαδορο! εχουν μεσα τα φουσκακια! το γρασσο δεν χανετε! μονο αμα σκιστουν τα φουσκακια και τοτε θελουν αλλαγη τα ακρομπαρα ή οτι αλλο ειναι αυτο! και αυτα που πηρα τα imitation εχουν μεσα και ειναι γεματα, πουθενα δεν εβαλα εγώ γρασσο! και στο σταρλετ που ειχα παρει παλι ετσι ηταν, εχουν ομως μεσα δεν γεμιζεις εσυ!
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 20-12-11, 12:40
Hlektrologos Offline:
 
Εγγραφή: 26-07-2005
Μοντέλο: ZZΕ111
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Hlektrologos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οκ Νικηφορε και αυτα που πηρα εγω ετσι ηταν.Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
κρεμαγιερα
  #95  
Παλιά 25-12-11, 17:17
tarantulas75 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 28-03-2011
Μηνύματα: 2
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
tarantulas75 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Smile κρεμαγιερα

χρονια πολλα , δοκιμασε να πας σε ενα καλο τεχνικο πρωτα , αφου στη λαδωσει με προσοχη στα σημεια , δοκιμασε ξανα για ενα χρονικο διαστημα 10 ημερων μεγιστο να δεις αν αν παρουσιαζει τα ιδια συμπτωματα , αν ναι τοτε δοκιμασε να βρεις μια μεταχειρισμενη απο το εμποριο αλλιως καινουργια που δυστυχως κοστιζει
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 25-12-11, 20:32
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tarantulas75 Εμφάνιση μηνυμάτων
χρονια πολλα , δοκιμασε να πας σε ενα καλο τεχνικο πρωτα , αφου στη λαδωσει με προσοχη στα σημεια , δοκιμασε ξανα για ενα χρονικο διαστημα 10 ημερων μεγιστο να δεις αν αν παρουσιαζει τα ιδια συμπτωματα , αν ναι τοτε δοκιμασε να βρεις μια μεταχειρισμενη απο το εμποριο αλλιως καινουργια που δυστυχως κοστιζει
Χρόνια πολλά! Η κρεμαριέρα δεν θέλει λάδωμα, πέταμα και άλλη θέλει ή επισκευή αν είναι επισκευάσιμη και συμφέρει, οπως εχω ξαναπει υπάρχει κιτ επισκευης καπου στα 65 ευρώ στον Τζιουρδα (www.nt.gr) και ο ίδιος την έχει καινουρια imitation κοντα στα 1300 ευρώ, η Toyota την εχει πολυ πανω από 2000 σκέτη! μεταχειρισμενη παιζει και με 250 ευρώ αλλα που ξερεις οτι μετα δεν θα εχει διαρροες ?

http://www.aa1car.com/library/steering_rack_cutaway.gif

http://www.carpartsdiscount.com/auto...ml?3593=147445

και εδώ : http://www.clarks-garage.com/shop-manual/steer-03.htm δείχνει πως γίνεται η ανακατασκευή, δεν είναι σε corolla αλλά η κρεμαριέρα αυτή μοιάζει πολυ! όπως βλεπουμε μέσα εχει πολλά λάστιχα και τσιμουχες, γιαυτο και καποτε χανει λαδια, θεωρω και μεταχειρισμενη να παρουμε για λογους ασφαλειας θα πρεπει να γινει ανακατασκευη γιατι χωρις να ειναι επάνω στο αμάξι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ξέρουμε αν έχει διαρροες!
Επισης αλλο ενα ΠΟΛΥ καλο how to : http://forums.rennlist.com/rennforum...-tutorial.html
Επειδη δεν βρισκω στο ιδιο αμαξι δειχνω απο αλλα, όμως ειναι ιδια η διαδικασια!

και ενα σχεδιο με τι εχει μεσα : http://forums.justcommodores.com.au/...-steering1.jpg
Κάπως έτσι ειναι το κιτ επισκευης : http://www.rennbay.com/images/sealkit.jpg

Παντως αυτη εχει καλη τιμουλα! http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...tchlink:top:en

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 25-12-11 στις 21:14.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 25-01-12, 18:31
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Ξαναγυριζω στο θέμα γιατί έχω νερότερα, δυστυχώς η κρεμαριέρα μου, λενε οι μαστορες πως δεν ειναι για επισκευη αλλά για πέταμα! χανει λαδια και από τις 2 πλευρές πλέον και ο τζόγος εχει μεγαλώσει και ακουγεται μεσα απο τον ατέρμονα! (μου το ειπαν και 3 μηχανικοί) αλλά και εγώ έτσι το βλέπω. Επίσης στο δαπεδο του αυτοκινητου ακομα και ο συνοδηγος νιωθει κραδασμους απο τον θορυβο που κανει σαν γκουπ ή γδουπ κτλ. Σήμερα βρηκα κρεμαριερες μεταχειρισμενες (σε μαντρά) απο Γερμανια εισαγωγης δλδ με τιμη 150 ευρώ (με δικα μας ακρομπαρα, ημιμπαρα και φουσκες, εγώ τα εχω νεα αυτα, μονο τα ακρομπαρα και το 1 ημιμπαρο εχω βαλει ηδη) και 1 χρονο εγγυηση! 220 ευρώ την εχει ολοκληρη κομπλε, νομιζω πολυ καλη τιμη. Τωρα μου ειπαν πως μπορω να την αλλαξω και μονος μου αφου πιανουν τα χέρια μου αλλα ειναι δυσκολο και θα μου βγαλει την πιστη. Εχει αλλαξει κανεις αλλος κρεμαριερα? ή να εχει ιδιο προβλημα? σκεφτομαι το Καλοκαιρακι στην αδεια να κατσω με το πασο μου στο συνεργειο (εξοχικο δλδ) να την αντικαταστησω. Ενας φιλος μηχανικος μου ειπε 150 ευρω θα μου παιρνε βγαλε-βαλε (χωρις ευθυγραμμιση).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 25-01-12 στις 19:40.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 25-06-16, 12:45
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημέρα! πέρασαν τοσα χρονια που ειχα ξαναγραψει??? ΛΟΛ!!!!!!!
επανερχομαι με νεοτερα.

1. Βρηκα κρεμαριερες μεταχειρισμενες με 100 ευρω.
2. Ανακατασκευης απο Γερμανια και με 6μηνη εγγυηση καλης λειτουργιας 150 ευρω.
3. Συνεργειο που αναλαμβανει επισκευη www.power-steering.gr ρωτησα και θελουν την κρεμαριερα στο χερι, δλδ δεν την μπαινοβγαζουν στο αμαξι, μια τυπικη επισκευη κανει 150 ευρω, αν εχει αλλες ζημιες και θελουν εξαρτηματα αντικατασταση μπορει να παει παραπανω! οποτε δεν ξερω κατα ποσο αξιζει η επισκευη της.....οταν με 150 παιρνεις ετοιμη ανακατασκευης με 6μηνη εγγυηση....εχω ηδη βρει 2 μαντραδες που εχουν.
4. Μαλλον αυτο το εχω ξαναπει, εχει η Toyota κιτ επισκευης που κανει καπου 65-70 ευρω αλλα δεν περιλαμβανει ημιμπαρα, ακρομπαρα και φουσκες.
Για εμας ειναι αχρηστο γιατι προφανως και δεν εχουμε οτι απαιτειται για να την επισκευασουμε μονοι μας, αλλα και το βγαλε βαλε δεν ειναι ευκολο ολοι λενε πρεπει να λυθει απο κατω γεφυρα κτλ και που εχω ρωτησει ζητανε 150 ευρω για βγαλε-βαλε.
5. Imitation νεες ιταλικες απο 368 ευρω https://www.onparts.gr/toyota-coroll...kai-antlia-y-t

http://rinconrolla98.blogspot.gr/201...ck-pinion.html
επιτελους ενα ωραιο how too, αλλα αρκετο δυσκολο για καποιον να το κανει μονος του, αν εχει πολυ χρονο στην διαθεση του, πιανουν τα χερια του και εχει αεροκλειδο ή μπουλονοκλειδο ηλεκτρικο ισως να μπορει καποιος.

εμενα τωρα εχει αρχισει και τριζει κιολας σε στροφες κυριως αλλα και οταν παρκαρω ακουγεται σαν παλιοπορτα....
επειδη εχω αγανακτησει και με αυτην, αλλα και γιατι χανει λαδια η αντλια του υδραυλικου, καθώς και οι σωληνωσεις κοντα στο δοχειο, σκεφτομαι μηπως βρω μηχανικη και παρω μια imitation να τα ξηλωσω ολα....εννοειτε οτι πρεπει να μπει το μαμα τιμονι μετα αλλιως θα μου βγαινουν τα χερια για να παρκαρω!

Σήμερα μετα απο ερωτησεις σε καποιον γνωστη ανακαλυψα και κατι αλλο, το δοχειο της αντλιας του υδραυλικου δεν κατεβαινει σε σταθμη! και λεω πως γινεται....τελικα φαινεται οτι η κρεμαριερα τα εχει παιξει ισως εχει βουλωσει κατι και γιαυτο τριζει επειδη μενει χωρις λαδια, αλλα και γιαυτο χανει η αντλια 3η φορα, 1η φορα επισκευαστηκε, 2η αλλαχτηκε, τωρα παλι χανει, αλλα χανουν και οι σωληνωσεις!!! επειδη γινεται πιεση λαδιου στο κυκλωμα χανουν ολα.....
μαλλον ειναι θεμα χρονου να αρχισει να μην στριβει και ευκολα!
αυριο παω ευθυγραμμιση (ειχα αλλαξει ακρομπαρα), να δουμε και αυτο το θεμα με τον μηχανικο, μαλλον λεω καλυτερα μια καλη μεταχειρισμενη (μπορεις να δεις ευκολα αν εχει τζογο), αν δεν εχει προφανως και δεν θα χανει κιολας και ο μηχανικος το βγαλε-βαλε γιατι ειναι τρελη μανουρα οπως ειδαμε στο how too! http://www.corollaclub.com/forums/sh...553#post479553

Τελικά για την ιστορία το πρόβλημα με το τρίξιμο στο στρίψιμο ήταν το top mount απο την πλευρά οδηγού! οπότε προς το παρόν την γλίτωσε η κρεμαριέρα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 29-06-16 στις 06:36. Αιτία: βρέθηκε το πρόβλημα τριξίματος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,18041396 seconds (83,61% PHP - 16,39% MySQL) with 36 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:39.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)