Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-06-11, 20:38
Το avatar του χρήστη mhtsosgtr
mhtsosgtr Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2010
Ηλικία: 36
Μηνύματα: 143
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 184
mhtsosgtr είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
.... πάντως όποιος διάβασε προσεκτικά τα παραπάνω, ξέρει ότι έχω δίκιο...
Σαν να εχεις δικιο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-06-11, 21:15
Το avatar του χρήστη sotoskap
sotoskap Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.595
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 383
sotoskap είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
........Επίσης ένα τεράστιο πλεονέκτημα της KW είναι ότι υπάρχουν ανταλλακτικά για τα πάντα. πχ αν σου χαλάσει μια ροδέλα, ένα ρυθμιστικό, ένα πιατελάκι κτλ κτλ τα πάντα μπορείς να τα βρεις και να τα αγοράσεις μεμονωμένα. Αυτό δε συμβαίνει στην TEIN (μου το είπε μάστορας στην Πάτρα που έχει και αγωνιστική εμπλοκή.....................
Αυτό πρέπει να είναι αλήθεια. Το αντιμετώπισε ο δικός μου μηχανικός όταν έσπασε μια ροδελίτσα στο εσωτερικό της TEIN ενός Impreza και δεν υπήρχε σαν ανταλλακτικό!
__________________
Σημασία δεν έχει πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, άλλα πόσο γρήγορα μπορείς να το οδηγήσεις...!!!!...Γιατί το όριο είναι μια λεπτή γραμμή που δύσκολα πιάνεται αλλά εύκολα ξεπερνιέται....


Που & Που είναι καλό να κάνουμε μια παύση από την αναζήτηση της ευτυχίας και απλώς να είμαστε ευτυχείς....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-06-11, 21:27
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
μιλάω με ντοκουμέντα....
Ranger... πάντα αυθεντικός και τεκμηριωμένος!!!
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-06-11, 08:52
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
σχετικά με τις διαφορές TEIN super street, KW variant 2 και Bilstein pSS9 να ξεκαθαρίσω ότι πρόθεση μου δεν είναι να το παίξω έξυπνος για την επιλογή μου, ούτε να θίξω τα παιδιά που φοράνε κάτι άλλο...
Δεν τις έχω δοκιμάσει και τις τρεις (παρά μόνο την KW) και αυτά που θα γράψω είναι συμπεράσματα που έβγαλα κατά την αναζήτηση που έκανα για την αγορά μιλώντας με παιδιά και μάστορες καθώς και με βάση αυτά που βλέπω με την KW.

Δε θα μπω στη διαδικασία να πω τα κοινά που έχουν (ρύθμιση ύψους και απόσβεσης, πλήρως επισκευάσημες κτλ κτλ), ούτε θεωρώ σημαντικό το αν έχουν 12 ή 16 σκάλες ρύθμισης.
Ας μιλήσουμε λοιπόν για τις ουσιαστικές διαφορές...

Η TEIN είναι η πιο φθηνή από τις 3 (περίπου 950 ευρώ). Αυτό που ακούγεται είναι ότι έχει σχετικά μαλακό ελατήριο γιαυτό και κάποιοι έψαχναν να τα αλλάξουν και να βάλουν κάτι πιο σκληρό. Επίσης η superstreet έχει ένα ελατήριο σε κάθε αμορτισέρ (θα δείτε γιατί το λέω αυτό).

H KW variant 2 (η 3 δεν βγαίνει για corolla) είναι η δεύτερη σε κόστος (1250 ευρώ) . Σε αντίθεση με την TEIN, η KW έχει 2 ελατήρια σε κάθε αμορτισέρ (το ένα είναι ένα μικρό ελατήριο προφόρτισης). Το ελατήριο προφόρτισης έχει σαν δουλεία να συμπιέζεται όταν επιλέγουμε διάφορες ρυθμίσεις ύψους έτσι ώστε να μην επηρεάζεται η φόρτιση του κανονικού ελατηρίου. Έτσι το κανονικό ελατήριο δουλεύει σε όλο του το μήκος ανεξάρτητα από το ύψος που έχουμε ρυθμίσει την ανάρτηση. Επίσης ένα τεράστιο πλεονέκτημα της KW είναι ότι υπάρχουν ανταλλακτικά για τα πάντα. πχ αν σου χαλάσει μια ροδέλα, ένα ρυθμιστικό, ένα πιατελάκι κτλ κτλ τα πάντα μπορείς να τα βρεις και να τα αγοράσεις μεμονωμένα. Αυτό δε συμβαίνει στην TEIN (μου το είπε μάστορας στην Πάτρα που έχει και αγωνιστική εμπλοκή.

H Bilstein Pss9 έχει πολλά από τα χαρακτηριστικά της KW (σημαντικό είναι ότι έχει ελατήρια προφόρτισης με τα πλεονεκτήματα που αυτό συνεπάγεται). Δεν γνωρίζω τι δυνατότητες υπάρχουν για ανταλλακτικά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα της Pss9 είναι η τιμή της (περίπου 1500 ευρώ), καθώς και το γεγονός ότι μάλλον είναι αρκετά σκληρή (με βάση μαρτυρίες από παιδιά που τη φόρεσαν είτε σε corolla, είτε και σε άλλα αμάξια). Δηλαδή ακόμα και στο τέρμα μαλακό το αμάξι χοροπηδάει και ταλαιπωρείται πολύ στις ανωμαλίες των ελληνικών κατσικόδρομων.

Με βάση τα παραπάνω, εγώ εκτιμώ ότι η καλύτερη δυνατή επιλογή σε coilover για Corolla E-12 είναι η KW Variant 2, την οποία έβαλα και είμαι ευχαριστημένος. Πέρα από τις πληροφορίες που παραθέτω, παραπάνω υπάρχουν και προσωπικές εκτιμήσεις και εννοείται ότι είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε συζήτηση....

Παίρνω πίσω ό,τι καλοπροάιρετη κακία είπα...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-06-11, 09:06
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 514
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Η άποψή μου είναι ότι η pps9 είναι πολύ σκληρή για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, στην συγκεκριμένη χώρα. Σε άριστο δρόμο όμως ήταν ΤΡΕΝΟ. Η KW είναι πιο γλυκιά ανάρτηση με δρομίσιους προσανατολισμους, μεγαλύτερες κλίσεις κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-06-11, 22:40
Το avatar του χρήστη mhtsosgtr
mhtsosgtr Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2010
Ηλικία: 36
Μηνύματα: 143
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 184
mhtsosgtr είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
και κάτι άλλο δεδομένο ότι κάνω 20000 χλμ το χρόνο γιατί δουλεύει καθημερινά.θα αντέξει? η σε 2 χρόνια θα θέλω αλλαγή?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-06-11, 11:31
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Πάντως, όσον αφορά στο διπλό ελατήριο, έχω την εντύπωση πως κάπου υπάρχει μία παρανόηση.
Το διπλό ελατήριο το χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη ανάρτηση ώστε τα πρώτα mm της διαδρομής της να είναι πιο μαλακά από τα επόμενα, οπότε έχει συμπιεστεί πλήρως (θεωρητικά) το μικρό, και αρχίζει να συμπιέζεται το μεγάλο. Έχει δηλαδή δύο ΓΡΑΜΜΙΚΑ ελατήρια, συνδεμένα σε σειρά. Έτσι, η ανάρτηση αποκτά χαρακτηριστικά προοδευτικής ανάρτησης.
-
Αντίθετα, μία άλλη coil over ανάρτηση, μπορεί να έχει προοδευτικά ελατήρια, με τις πρώτες σπείρες πολύ κοντά μεταξύ τους, και τις υπόλοιπες πιο "αραιές". Ουσιαστικά, δηλαδή, πετυχαίνουμε σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα, εφαρμόζοντας διαφορετικές τεχνικές.
-
Τελικά, υπάρχουν πολλές και καλές επιλογές. Το ποια είναι Η καλύτερη προκύπτει -κατά τη γνώμη μου- από σύγκριση μεταξύ τους σε μία σειρά δοκιμασιών από διαφορετικούς ανθρώπους και επεξεργασία των επί μέρους αποτελεσμάτων...
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-06-11, 12:11
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 514
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mhtsosgtr Εμφάνιση μηνυμάτων
και κάτι άλλο δεδομένο ότι κάνω 20000 χλμ το χρόνο γιατί δουλεύει καθημερινά.θα αντέξει? η σε 2 χρόνια θα θέλω αλλαγή?
Σίγουρα τόσο εκτός αν κάνεις διαδρομη Rally Acropolis!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-06-11, 15:46
Κυριάκογλου Σπύρος Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Μοντέλο: AE 111 G6R
Περιοχή: ΩΡΩΠΟΣ
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 96
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 231
Κυριάκογλου Σπύρος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
θα με συγχωρεσετε αλλα δεν εχω Ε112 αλλα θα ηθελα να πω και εγω την γνωμη μου για το μικρο ελατηριακι ( ή αλλιως helper). ο μονος λογος που χρεισιμοποιειτε ειναι οταν σηκωνετε το αμαξι και ανοιγει το αμορτισερ να μην παιζει το κανονικο ελατηριο(το καλαμι εχει κανονικη διαδρομη και οχι μικρη). το helper εχει πολυ μικρη δυναμη για να παιξει τον ρολο της προοδευτικοτητας.
Και σαν αποδειξη αυτου που λεω ειναι πως helper εχουν συνηθως το coilover με μεγαλη διαδρομη αμορτισερ οι οποιες ρυθμιζουν το υψος του οχηματος απο το παξιμαδι στο ελατηριο(hotbits,KW,PSS9,TRD,TEIN-,basic,superstreet,proflex,olhins) και οχι απο την μποτα που ρυθμιζουν καποιες αλλες(XYZ,D2,TEIN-flex,C-ONE,BC,buddy-club).
Οσο αφορα το θεμα τωρα της επιλογης πιστευω η KW ειναι η καλυτερη επιλογη λογο σερβις!. Για μενα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας οταν παθει κατι η αναρτηση σου να την εχεις παλι πισω σαν καινουρια και με λογικο κοστος(μην ξεχναμε στην ελλαδα ζουμε)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριάκογλου Σπύρος : 21-06-11 στις 17:37.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-06-11, 09:58
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
από το site της KW μια εικόνα με όλες τις λεπτομέρειες μιας coilover ανάρτησης. Φαίνεται η χρήση του μικρού ελατηρίου προ-φόρτισης (pre-stressed spring).

http://www.kw-suspensions.eu/int/kw_...rut_constr.php

μπορεί να δίνει μια κάποια προοδευτικότητα, αλλά όπως είπα και παραπάνω ο κύριος λόγος χρήσης είναι να επιτρέπει στο κύριο ελατήριο να δουλεύει σωστά ανεξάρτητα από το σημείο ρύθμισης του ύψους της ανάρτησης.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kw.JPG
Εμφανίσεις:  106
Μέγεθος:  74,8 KB  
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ranger : 22-06-11 στις 10:17.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,18150496 seconds (83,88% PHP - 16,12% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:40.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)