Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-06-11, 14:04
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
1ον γιατι εβαλε KW ο ιδιος οποτε αναγκαστικά την θεωρει καλυτερη επιλογη.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-11, 14:09
Το avatar του χρήστη Edessaios
Edessaios Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: COROLLA ZZE12? 1.8/ KE36
Περιοχή: Εξωτική Έδεσσα
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 3.505
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 5 φορές σε 5 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 580
Edessaios έχει φοβερή αύρα Edessaios έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
1ον γιατι εβαλε KW ο ιδιος οποτε αναγκαστικά την θεωρει καλυτερη επιλογη.
οπότε πήρε αξία όλη η φίρμα.....

Σοβαρά τώρα για να θεωρήσεις κάτι καλύτερο από κάτι άλλο θα πρέπει να τα έχεις δοκιμάσει και τα δύο και όχι μόνο μέσα από κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά που έχεις διαβάσει ή από περιγραφές που έχεις ακούσει.
Περιμένω την άποψη του φίλτατου Ευάγγελου........
__________________
My garage

COROLLA EE101 SW
COROLLA ZZE122 1.8
HONDA VFR 800Vtec ABS '05
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-06-11, 14:17
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Πετρο εγω στο εγραψα αυτο για να σε προειδοποιησω/προ-ιδεάσω για το είδος της απαντησης που θα λαβεις...
Επιμενεις ομως βλέπω...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-06-11, 14:39
Το avatar του χρήστη Edessaios
Edessaios Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: COROLLA ZZE12? 1.8/ KE36
Περιοχή: Εξωτική Έδεσσα
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 3.505
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 5 φορές σε 5 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 580
Edessaios έχει φοβερή αύρα Edessaios έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Πετρο εγω στο εγραψα αυτο για να σε προειδοποιησω/προ-ιδεάσω για το είδος της απαντησης που θα λαβεις...
Επιμενεις ομως βλέπω...
Επιμένω και περιμένω......
__________________
My garage

COROLLA EE101 SW
COROLLA ZZE122 1.8
HONDA VFR 800Vtec ABS '05
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-11, 14:53
Το avatar του χρήστη mhtsosgtr
mhtsosgtr Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2010
Ηλικία: 36
Μηνύματα: 143
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 185
mhtsosgtr είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
κατεληξε ενδιαφερον το θεματακι....ευχαριστω παιδια για την βοηθεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-11, 15:07
Το avatar του χρήστη TmNemesis
TmNemesis Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Μοντέλο: T Sport f/l 5d
Περιοχή: Johannesburg
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.879
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 406
TmNemesis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Να πω κι εγώ ότι τα ΤΕΙΝ super street τα είχα στο civic και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Επίσης να θυμίσω ότι τα ίδια (ΤΕΙΝ super street) φοράει και ο Μπάμπης με την ts (μας έκανε ...στην Πανελλήνια).
Το σχόλιο του Ανδρέα ήταν ότι δεν είναι πολύ σκληρά,ότι τα περίμενε περισσότερο σκληρά...και βέβαια στον συγκεκριμένο δρόμο θυμάστε(Ανδρέα-Γιάννη) πως έμπαινε-έβγαινε από τις στροφές με 4 άτομα(και εμένα πως είχα αλλάξει 100 χρώματα).

Χωρίς να αμφιβάλω ότι τα KW είναι καλά,νομίζω ότι είναι και τα δυο εξίσου καλά...και ακριβά.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-06-11, 15:11
Το avatar του χρήστη TARZAN
TARZAN Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 10-05-2008
Μοντέλο: Corolla E11
Περιοχή: Βύρωνας
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 613
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 258
TARZAN είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κατα την γνώμη μου, δες για τι χρήση την θες. Αν σου αρέσει το στρίψιμο κτλ και θες να μπαίνεις που και που σε κάποια πίστα, τότε βάλτην 100%.Από την άλλη αν δεν σε καίει και τόσο, μην την βάζεις για καθαρά οικονομικούς λόγους. Από θέμα άνεσης σε Ε11 τουλάχιστον, δεν είδα και πολύ μεγάλη διαφορά και σκέφτομαι ότι ένας συνδιασμός αμορτισέρ ελατήρια χαμηλώματος, παίζει να είναι και χειρότερος.
Στο θέμα της μάρκας τώρα, και για τις kw 2 και τις tein b.d καλά λόγια ακούω, απλά δεν μπορώ να καταλάβω την τόση διαφορά στην τιμή τους, αφού νομίζω ότι η Tein Βγαίνει κάτω από 1000.Εγώ σου προτείνω να δεις και τις xyz, αυτές τις φοράω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Μετά από 2 χρόνια μου έβγαλαν 86% μπροστά και 89% πίσω, είναι πολύ λογικές στην τιμή και έχουν παραπάνω ρυθμίσεις από τις άλλες 2.
Εσύ αποφασίζεις!Απλά αν βάλεις coilover μην σκεφτείς να δώσεις λίγα παραπάνω χρήματα για να την ρυθμίσει κάποιος που έχει ιδέα!Αξίζουν!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-06-11, 20:10
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 651
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
σχετικά με τις διαφορές TEIN super street, KW variant 2 και Bilstein pSS9 να ξεκαθαρίσω ότι πρόθεση μου δεν είναι να το παίξω έξυπνος για την επιλογή μου, ούτε να θίξω τα παιδιά που φοράνε κάτι άλλο...
Δεν τις έχω δοκιμάσει και τις τρεις (παρά μόνο την KW) και αυτά που θα γράψω είναι συμπεράσματα που έβγαλα κατά την αναζήτηση που έκανα για την αγορά μιλώντας με παιδιά και μάστορες καθώς και με βάση αυτά που βλέπω με την KW.

Δε θα μπω στη διαδικασία να πω τα κοινά που έχουν (ρύθμιση ύψους και απόσβεσης, πλήρως επισκευάσημες κτλ κτλ), ούτε θεωρώ σημαντικό το αν έχουν 12 ή 16 σκάλες ρύθμισης.
Ας μιλήσουμε λοιπόν για τις ουσιαστικές διαφορές...

Η TEIN είναι η πιο φθηνή από τις 3 (περίπου 950 ευρώ). Αυτό που ακούγεται είναι ότι έχει σχετικά μαλακό ελατήριο γιαυτό και κάποιοι έψαχναν να τα αλλάξουν και να βάλουν κάτι πιο σκληρό. Επίσης η superstreet έχει ένα ελατήριο σε κάθε αμορτισέρ (θα δείτε γιατί το λέω αυτό).

H KW variant 2 (η 3 δεν βγαίνει για corolla) είναι η δεύτερη σε κόστος (1250 ευρώ) . Σε αντίθεση με την TEIN, η KW έχει 2 ελατήρια σε κάθε αμορτισέρ (το ένα είναι ένα μικρό ελατήριο προφόρτισης). Το ελατήριο προφόρτισης έχει σαν δουλεία να συμπιέζεται όταν επιλέγουμε διάφορες ρυθμίσεις ύψους έτσι ώστε να μην επηρεάζεται η φόρτιση του κανονικού ελατηρίου. Έτσι το κανονικό ελατήριο δουλεύει σε όλο του το μήκος ανεξάρτητα από το ύψος που έχουμε ρυθμίσει την ανάρτηση. Επίσης ένα τεράστιο πλεονέκτημα της KW είναι ότι υπάρχουν ανταλλακτικά για τα πάντα. πχ αν σου χαλάσει μια ροδέλα, ένα ρυθμιστικό, ένα πιατελάκι κτλ κτλ τα πάντα μπορείς να τα βρεις και να τα αγοράσεις μεμονωμένα. Αυτό δε συμβαίνει στην TEIN (μου το είπε μάστορας στην Πάτρα που έχει και αγωνιστική εμπλοκή.

H Bilstein Pss9 έχει πολλά από τα χαρακτηριστικά της KW (σημαντικό είναι ότι έχει ελατήρια προφόρτισης με τα πλεονεκτήματα που αυτό συνεπάγεται). Δεν γνωρίζω τι δυνατότητες υπάρχουν για ανταλλακτικά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα της Pss9 είναι η τιμή της (περίπου 1500 ευρώ), καθώς και το γεγονός ότι μάλλον είναι αρκετά σκληρή (με βάση μαρτυρίες από παιδιά που τη φόρεσαν είτε σε corolla, είτε και σε άλλα αμάξια). Δηλαδή ακόμα και στο τέρμα μαλακό το αμάξι χοροπηδάει και ταλαιπωρείται πολύ στις ανωμαλίες των ελληνικών κατσικόδρομων.

Με βάση τα παραπάνω, εγώ εκτιμώ ότι η καλύτερη δυνατή επιλογή σε coilover για Corolla E-12 είναι η KW Variant 2, την οποία έβαλα και είμαι ευχαριστημένος. Πέρα από τις πληροφορίες που παραθέτω, παραπάνω υπάρχουν και προσωπικές εκτιμήσεις και εννοείται ότι είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε συζήτηση....
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ranger : 15-06-11 στις 20:25.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-06-11, 20:24
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 651
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
.... πάντως όποιος διάβασε προσεκτικά τα παραπάνω, ξέρει ότι έχω δίκιο...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-06-11, 20:30
Το avatar του χρήστη Snoo
Snoo Offline:

Μέλος
 
Εγγραφή: 07-07-2009
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 5D 2005
Περιοχή: Kitsi Koropiou
Μηνύματα: 217
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 203
Snoo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Tα ίδια μου λένε πολλοί για αυτές τις αναρτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,17252111 seconds (83,26% PHP - 16,74% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:54.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)