Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #121  
Παλιά 03-10-05, 23:27
geotschr Offline:
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
geotschr είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή το "μαμά" αμορτισέρ δεν είναι ξαναχρησιμοποιήσιμο ?
Εγγύηση σου δίνουν για τα Κονι?
Τα μπροστά όχι..εγγύηση κανονικά ισχύει.Πάρε τηλ. στο μαγαζί αν θες να σου πει τι άλλες επιλογές έχεις.
Ποιές οι εντυπώσεις σου , μέχρι τώρα απο την νέα σου ανάρτηση;
Ειδικότερα σε στροφές , σαμαράκια, λακούβες;
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #122  
Παλιά 04-10-05, 10:08
Το avatar του χρήστη ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ Offline:
 
Εγγραφή: 19-01-2005
Μοντέλο: Corolla TS '02..είχα
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 394
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 275
ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotschr";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιές οι εντυπώσεις σου , μέχρι τώρα απο την νέα σου ανάρτηση;
Ειδικότερα σε στροφές , σαμαράκια, λακούβες;
Σε σαμαράκια και λακούβες το βρίσκω αρκετά σφικτό σε σχέση με την μαμά ανάρτηση,αλλά έχω κάνει 600χλμ. μόνο,οπότε είναι νωρίς να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη.Πάντως στην εθνική Αθηνών-Κορίνθου που κάνω τα πιο πολλά χλμ.(μες την Αθήνα δεν το χρησιμοποιώ πολύ) έμεινα πολύ ευχαριστημένος.Στην Κακίά Σκάλα,προς Αθήνα εμπνέει πολύ μεγαλύτερη σιγουριά μπαίνοντας στις στροφές.Σίγουρα έχουν ανέβει τα όρια,αλλά δεν θέλησα να τα ανακαλύψω με την βροχή των προηγούμενων ημερών!!
__________________
Corolla TS '02
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #123  
Παλιά 04-10-05, 10:48
geotschr Offline:
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
geotschr είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotschr";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιές οι εντυπώσεις σου , μέχρι τώρα απο την νέα σου ανάρτηση;
Ειδικότερα σε στροφές , σαμαράκια, λακούβες;
Σε σαμαράκια και λακούβες το βρίσκω αρκετά σφικτό σε σχέση με την μαμά ανάρτηση,αλλά έχω κάνει 600χλμ. μόνο,οπότε είναι νωρίς να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη.Πάντως στην εθνική Αθηνών-Κορίνθου που κάνω τα πιο πολλά χλμ.(μες την Αθήνα δεν το χρησιμοποιώ πολύ) έμεινα πολύ ευχαριστημένος.Στην Κακίά Σκάλα,προς Αθήνα εμπνέει πολύ μεγαλύτερη σιγουριά μπαίνοντας στις στροφές.Σίγουρα έχουν ανέβει τα όρια,αλλά δεν θέλησα να τα ανακαλύψω με την βροχή των προηγούμενων ημερών!!
Αν δεν σε κουράζει, να μας πληροφορείς τακτικά για τις εντυπώσεις σου απο την ανάρτησή σου, μιας και οικονομικά υπερέχει απο άλλες λύσεις , τύπου KW2 η TEIN.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 14-10-05, 12:48
hatzidi2 Offline:
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μοντέλο: COROLLA TS 2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΣΑΡΩΝΙΔΑ
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 724
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
hatzidi2 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
χθες πήγα για αμορτισερομέτρηση την [acronym:0785e37448="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:0785e37448] μου, για να δώ σε τι χάλια είναι. (έχει σήμερα 30.000 χ.λ.μ.)
τα αποτελέσματα απογοητευτικά.
Δ.Ε. 76% Α.Ε. 70%
Δ.Π. 52% Α.Π. 47%.
πήρα το χαρτί και πήγα στην ΤΟΥΟΤΑ και τους το έδειξα, και έκλεισα ραντεβού για αλλάγη των πίσω αμορτισερ στα πλαίσια της εγγύησης.
η πολιτική τους είναι να αλλάζουν τα αμορτισερ όταν δείχνουν κάτω από 55%, και αυτό μόνο πριν κλείσει 3ετία το ΙΧ.
για όποιον δεν παιζει χρήμα για αλλάγη ανάρτησης, ας τους ρίξει μια μέτρηση. (εγώ το ίδιο είχα κάνει και στο 1600 Ε12 που είχα πάλι με 30.000χλμ και μου είχε δείξει πάλι περίπου τα ίδια νούμερα)
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #125  
Παλιά 14-10-05, 15:19
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Και νόμιζα ότι στο service θα εντοπίζουν τέτοια προβλήματα! Μήπως πρέπει να πηγαίνουμε και ΚΤΕΟ για να δούμε τι πάει στραβά με φρένα κτλ?

Πάντως, το Βιβλίο Εγγύησης-Συντήρησης λέει ότι τα αμορτισέρ περιλαμβάνονται στην εγγύηση των 6 χρόνων ή 100.000km, όσο περίεργα γεναιόδωρο και να μοιάζει! Πόσο σίγουρος είσαι για τα 3 χρόνια?

Κάτω από 55% για την Toyota σημαίνει χαλασμένο σε οποιαδήποτε περίπτωση?
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #126  
Παλιά 14-10-05, 21:59
syele Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 15-11-2003
Μοντέλο: 2005 Corolla TS
Περιοχή: Λαγονήσι
Μηνύματα: 184
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 268
syele είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotschr";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε syele,
καλορίζικη η νέα ανάρτηση.
Λογικά πρέπει να μείνεις αρκετά ευχαριστημένος.
Ενημέρωνέ μας όσο γίνεται τακτικά για τις εντυπώσεις και τις παρατηρήσεις σου , μια και είμαστε αρκετοί αυτοί που τους απασχολεί το θέμα " ανάρτηση της corolla ΤS"
Λοιπόν ήρθε ο καιρός να σας πω περισσότερες εντυπώσεις από την ανάρτηση με περίπου 2000 χλμ που έχω κάνει σε όλες τις καταστάσεις. Ιδίως μετά από εκδρομή (με άλλο αυτοκινιτιστικό forum) στο Πήλιο.
Μπορώ να πω πλέον ότι είμαι ενθουσιασμένος.
Το αυτοκίνητο είναι απλά εκπληκτικό.

Με ρυθμίσεις 8 μπροστά και 6 πίσω (0 σκληρό, 16 μαλακό) δηλαδή περίπου στο μέσο και πιο σκληρό πίσω το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται άψογα. Τόσο σε κλειστές, όσο και σε ανοικτές στροφές, το αυτοκίνητο κινείται και πάει ακριβώς εκεί που του λέω. Οι κλίσεις είναι αυτές που πρέπει να έχει το αυτοκίνητο τόσο για καλύτερο Traction, όσο και για να προειδοποιεί στα όρια. Πέραν του traction, το ίδιο μπορώ να πω και για την ελκτική πρόσφυση. Περιορισμός του σπιναρίσματος σε κλειστές ανηφορικές φουρκέτες. Just Perfect.

Στην Εθνική, το αυτοκίνητο είναι εκπληκτικό. Ακόμα και σ΄αυτή τη ρύθμιση είναι άψοφο. Θεωρώ μάλιστα ότι μπορώ να σκληρύνω κι άλλο. Θα δοκιμάσω.

Βέβαια, μέσα στην πόλη θεωρώ ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι στα όρια για τα γούστα μου (και την ηλικία μου ). Προτιμώ να το έχω πιο μαλακό και το αυτοκίνητο κινείται σαν σε χαλί.

Θα πρέπει όμως σύντομα να το ξαναπάω για ρύθμιση ύψους αφού μετά από 2000 χλμ τα ελατήρια δούλεψαν αρκετά και έχουν κάτσει λίγο με αποτέλεσμα να έχω χαμηλώσει επιπλεόν περίπου 1εκ εμπρός αριστερά και 0,5 εκ στα άλλα 3 άκρα και αρχίζω να έχω προβλήματα σε εισόδους - εξόδους από το Parking του γραφείου.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 15-10-05, 16:46
hatzidi2 Offline:
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μοντέλο: COROLLA TS 2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΣΑΡΩΝΙΔΑ
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 724
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
hatzidi2 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Και νόμιζα ότι στο service θα εντοπίζουν τέτοια προβλήματα! Μήπως πρέπει να πηγαίνουμε και ΚΤΕΟ για να δούμε τι πάει στραβά με φρένα κτλ?

Πάντως, το Βιβλίο Εγγύησης-Συντήρησης λέει ότι τα αμορτισέρ περιλαμβάνονται στην εγγύηση των 6 χρόνων ή 100.000km, όσο περίεργα γεναιόδωρο και να μοιάζει! Πόσο σίγουρος είσαι για τα 3 χρόνια?

Κάτω από 55% για την Toyota σημαίνει χαλασμένο σε οποιαδήποτε περίπτωση?
φίλε CTS03 μην περιμένεις να σου κάνουν κάτι παραπάνω από τα τυπικά.
και εγω για service πέριπου πριν από 2 + 1/2 είχα πάει. Αλλάξαν λάδια, ξυδία, τους πληρώνεις και φεύγεις.
Αυτό τον καιρό εκτός από τα αμορτισερ, θα μου αλλάξουν το λάστιχο της πόρτας του οδηγού, μια κάτι σαν μοκέτα που είναι στον πίσω θόλο γιατί έχει σκιστεί, και το προστινό μπαμπριζ, και όλα αυτά όχι γιατί τα είδαν αυτοί, αλλά γιατί τους το είπα εγώ.
Για να μου αλλάξουν το τζάμι να δεις τι τράβηξα.
πρώτα έστειλαν τεχνική αναφορά στα κεντρικά. Τα κεντρικά είπαν μπορεί το σημαδί που έχει το τζάμι να οφείλεται σε εξωτερικό παράγοντα, και μετά από απειλή της αγωγής μου είπαν να το πάω σην Ελευσίνα να το δει ο προιστάμενος, ο οποίος και έδωσε το Ο.Κ.
Ισως το πριν την τρίετια να είναι για όλα αυτά που περιέγραψα.
Πάντως ο υπεύθυνος του συνεργείου που πάω, για τα αμορτισερ μου είπε ότι εάν είναι κάτω από 55% μόνο τότε τα αλλάζει, γιατί εγώ αρχικώς επέμενα να μου αλλάξει και τα μπροστά.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 16-10-05, 11:44
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 515
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Φίλε syele. Από ότι ξέρω στα μπροστοκίνητα το πίσω μέρος πρέπει να είναι πιο μαλακό από το μπροστά. Νομίζω ότι έχεις κάνει λάθος εκεί. Εγώ έχω μία σκάλα μαλακότερη πίσω και μάλλον θα του δώσω μία ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 20-10-05, 09:58
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 515
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Προς όσους φοράνε coilover θα ήθελα να τους ρωτήσω αν στα λίγα χιλιόμετρα (0-40) και σε μικρές ανωμαλίες, αν ακούν ένα θόρυβο από την μπροστινή ανάρτηση, σαν κάτι να είναι χαλαρό. Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι;
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #130  
Παλιά 27-10-05, 22:34
Το avatar του χρήστη ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ Offline:
 
Εγγραφή: 19-01-2005
Μοντέλο: Corolla TS '02..είχα
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 394
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 275
ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Μερικές φωτό πριν και μετά την αλλαγή ανάρτησης.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dsc01310.jpg
Εμφανίσεις:  38
Μέγεθος:  58,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dsc01309.jpg
Εμφανίσεις:  35
Μέγεθος:  67,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dsc01193.jpg
Εμφανίσεις:  33
Μέγεθος:  65,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dsc01192.jpg
Εμφανίσεις:  32
Μέγεθος:  62,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dsc01191.jpg
Εμφανίσεις:  33
Μέγεθος:  52,8 KB  
__________________
Corolla TS '02
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο-Ακρα-φρενα Nick_linea terra TOYOTA COROLLA 111(G6) 18 24-04-20 11:34
Στήσιμο... Αναρτήσεις - Μπάρες Θόλων - Αντιστρεπτικές κλπ Virus TOYOTA COROLLA E*90 39 11-06-12 03:07
Στήσιμο Avensis (ανάρτηση , Ζαντολάστιχα). ΙΩΑΝΝΗΣ CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 39 18-10-08 20:29
Στήσιμο... Αναρτήσεις - Μπάρες Θόλων - Αντιστρεπτικές κλπ vask TOYOTA COROLLA 111(G6) 244 12-10-07 16:07
Στήσιμο - Ανάρτηση Tsport TOYOTA COROLLA E 12 77 15-07-06 01:06



Page generated in 0,17337108 seconds (80,98% PHP - 19,02% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:12.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)