Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Πρόβλημα με σασμάν...
  #1  
Παλιά 12-04-08, 05:08
Το avatar του χρήστη Janakas
Janakas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 11-02-2005
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 2.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Janakas έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Πρόβλημα με σασμάν...

Καλημερα παιδια!

Η κατασταση εχει ως εξης:
Αλαξα δισκο και ρουλεμαν στο συνεργαζομενο μας συνεργειο στην Πατρα πριν απο 6.500 χιλιομετρα.Δεν αλλαξα πλατο γιατι μου ειπε πως αν τα αλλαξω νωρις δεν θα προλαβει να φαγωθει το πλατο,και οντως οταν το ανοιξαμε ηταν σε καλη κατασταση.
Στο θεμα μας, πριν 2 εβδομαδες οπως επεστρεφα απο Αθηνα παρατηρησα οτι δεν εμπαιναν ευκολα μερικες φορες οι ταχυτητες, συγκεκριμενα πρωτη και δευτερα (αυτο μεσα στην πολη ακομα), αργοτερα σε μια σταση μου στην Κορινθο η πρωτη εμπαινε αισθητα πιο δυσκολα οπως και η δευτερα.. Επειδη ειχα την εννοια σταματαω και στην ακρατα (κτελ το εκανα..) και οπως παω να κανω οπισθεν για δοκιμη, ενω την εχω κουμπωσει, αντι να ξεκινησω ομαλα, το αυτοκινητο "κλωτσαγε". Επισης στο νεκρο και χωρις τον συμπλεκτη πατημενο εκανε εναν ηχο σαν να εβρισκε κατι μπροστα.Κατι χτυπαγε με σταθερη συχνοτητα, οχι πολυ δυνατο και φυσικα μολις πατουσα τον συμπλεκτη σταματαγε....


Την επομενη μερα και ενω ηταν κρυο δεν εκανε τ ι π ο τ α... το πηγα στο συνεργειο αφου ειχα ζεστανει το σασμαν (οπως μου ειχε πει ο μαστορας) και μου ρυθμισε λιγο τον συμπλεκτη. Τις επαιρνε λιγο πιο ευκολα και οσο το δοκιμαζε ο μαστορας δεν εκανε τιποτα απο θορυβο. Οταν το πηρα για να φυγω το πατιναρα ελαχιστα γιατι εκει εκανε το χτυπημα. Το ακουσε ο μαστορας και ειπε πως εχει χτυπησει πλανητες η δορυφορους και επισης μαλλον θα θελει συγχρονιζε πρωτης και δευτερας....


Μετα απο λιγες μερες το ξαναπηγα να δουμε τις βαλβολινες. Τις βγαλαμε και ηταν καταμαυρες... Βαλβολινες 6.500 χιλιομετρων... Το θεμα ειναι οτι οι παλιες του βαλβολινες (τις οποιες αλλαξα οταν αλαξα δισκο-ρουλεμαν) ηταν μια χαρα. Δηλαδη ο,τι επαθε το επαθε μεσα σε αυτα τα χιλιομετρα? ειναι λογικο?


Τελικα, μου ειπε να παω μετα το πασχα να το λυσουμε για να δουμε τι γινεται.


θελω τις συμβουλες σας:

1. Αξιζει να το επισκευασω?

2.Θα ειναι μετα αξιοπιστο?

3. (και κυριοτερο) Μηπως να ψαξω για κανενα 6αρι?

4.Εστω οτι το πηρα, (το 6αρι), θα μπορω να το εμπιστευτω οτι δεν θα βγαλει κι αυτο προβλημα?



Συγγνωμη αν σας κουρασα παιδια...
__________________
Μέρα χωρίς lift ίσον χαμένη μέρα!!!

..οταν μεγαλώσω θα γινω σαν το Ts του Corollapatra!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-08, 09:04
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αν εμπιστευεσαι τον μαστορα επισκευασε το..
Απλα τωρα που ειναι ετσι τα πραγματα καντου και μια εξηγηση γιατι να πληρωσεις εσυ αφου απο δικια τους μ@λ@κ... εγινε αυτο...
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 13-04-08 στις 08:15.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-08, 23:52
Το avatar του χρήστη Janakas
Janakas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 11-02-2005
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 2.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Janakas έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wastegate Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εμπιστευεσαι τον μαστορα επισκευασε το..
Απλα τωρα που ειναι ετσι τα πραγματα καντου και μια εξηγηση γιατι να πληρωσεις εσυ αφου απο δικια τους μαλακια εγινε αυτο...
Γιατι λες οτι εγινε απο δικια τους μ@λ@κι@? Επειδη δεν μου αλλαξε πλατο?
__________________
Μέρα χωρίς lift ίσον χαμένη μέρα!!!

..οταν μεγαλώσω θα γινω σαν το Ts του Corollapatra!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-08, 23:54
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αυτα κανονικα τα αλλαζουνε σετ δεν θα σε πειραζε πιστευω τα 30Ε παραπανω που εχει το πλατο..
Οι Βαλβολινες γιατι ηταν καταμαυρες?
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-08, 00:31
Το avatar του χρήστη Janakas
Janakas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 11-02-2005
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 2.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Janakas έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wastegate Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα κανονικα τα αλλαζουνε σετ δεν θα σε πειραζε πιστευω τα 30Ε παραπανω που εχει το πλατο..
Οι Βαλβολινες γιατι ηταν καταμαυρες?
Οχι, δεν θα με πειραζε.. αλλα μου ειχε πει οτι αν αλλαζα νωρις το δισκο (γιατι ισα που πατιναρε τοτε) δεν θα προλαβαινε να φαει το πλατο. Πιστευεις οτι παιζει ρολο στη ζημια του σασμαν?

Οι βαλβολινες ηταν μαυρες γιατι κατι τρωγεται μεσα (απ' οτι ειπε ο μαστορας..)..
__________________
Μέρα χωρίς lift ίσον χαμένη μέρα!!!

..οταν μεγαλώσω θα γινω σαν το Ts του Corollapatra!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-08, 03:58
Το avatar του χρήστη IVEHIN
IVEHIN Offline:

 
Εγγραφή: 09-07-2005
Μοντέλο: E-111 G6
Περιοχή: ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 706
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 300
IVEHIN είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Akoμα και δικο τους λαθος να ητανε δεν μπορεις να το αποδηξεις οποτε επισκευασε μονο αμα τον εμπιστευεσαι αλλιως βαλε το 6ρακι να κανεις και αναβαθμιση στο τουτου.
__________________
Μελος ομαδας Ειδικων Επιχειρισεων
Ειδικοτης: Παρατηρητης-Ελευθερος Σκοπευτης


Ο θανατος ερχεται απο τον Ranger απο ψηλα και απο τον ivehin στα κρυφα!!!


DIONYSOUS KING
Any challenge?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-08, 07:36
Hlektrologos Offline:
 
Εγγραφή: 26-07-2005
Μοντέλο: ZZΕ111
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Hlektrologos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρε συ Γιαννη εμενα μου ακουγονται λιγο περιεργα ολα αυτα.Κατ΄ αρχην γιατι δεν σου αλλαξε πλατο?Αυτα που σου ελεγε οτι δεν χρειαζεται αλλαγη επειδη δεν ειχε φαγωθεί ο δισκος μου φαινονται μουφες.Δηλαδη τοσα χιλιομετρα που ειχες κανει με αυτο το πλατο τα χτενια του δεν εχουν ταλαιπωρηθεί?Επισης αν ειχαν φαγωθει τα συγχρονιζε δεν θα επρεπε να σου εκανε και εναν θορυβο οταν εκανες αλλαγη σε αυτες τις ταχυτητες λες και δεν ειχες πατησει καλα το συμπλεκτη?

Τελος οσο για το θορυβο που ακους μαζι με την αλλαγη αλλαξατε και το ρουλεμαν του δισκου?Αν οχι μαλλον απο εκει ειναι και ο θορυβος.Θα σου πρότεινα παντος να παρεις και καμια αλλη συμβουλη απο κανεναν αλλο μαστορα να δεις τι θα σου πει και αυτος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-08, 08:55
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πριν την TS είχα και εγώ 111. Μετά από αλλαγή δίσκο-πλατό που είχα κάνει άρχισε να μου κάνει αυτά ακριβώς που περιγράφεις.1η και 2α δεν έμπαιναν με τίποτε. Μια φορά μάλιστα μου έκανε έναν θόρυβο σαν αυτόν που περιγράφεις. Ακουγόταν σαν κάτι να είναι λυμμένο και να έχει μετακινηθεί από τη θέση του. Κατάφερα και το στάματησα κάνοντας αλλεπάληλα μπρος-πίσω απότε το άκουσα να κάθετε και όλα οκ μετα. Δηλαδή όχι ακριβώς όλα οκ αφού ένα μήνα μετά και σε γρήγορη αλλαγή 1η-2α πήρα σασμάν-διαφορικό στο χέρι.

Δε θέλω να σε τρομάξω, ούτε ξέρω αν αυτά που άκουγα είναι ίδια με τα δικά σου. Απλά για να μην τρέχεις μετά πήγαινε επισκεύασέ το και μέχρι τότε βάλε μια καλή βαλβολίνη και πήγαινέ το ήρεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-08, 09:34
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 651
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlosTS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν την TS είχα και εγώ 111. Μετά από αλλαγή δίσκο-πλατό που είχα κάνει άρχισε να μου κάνει αυτά ακριβώς που περιγράφεις.

ένα μήνα μετά και σε γρήγορη αλλαγή 1η-2α πήρα σασμάν-διαφορικό στο χέρι.
ξέρεις να μας πεις φίλε Παύλο που οφειλόταν αυτή η δυσλειτουργία που τελικά κατάστρεψε το σασμάν σου;;;
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-08, 11:02
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Να πω την αλήθεια δεν ξέρω που οφειλόταν η ζημιά. Η ιστορία έχει ως εξής:

Στα 110.000 χιλιόμετρα αλλάζω δίσκο πλατό στην ΤΟΥΟΤΑ. Μέχρι τότε κανένα πρόβλημα με το σασμάν + όλες οι ταχύτητες έμπαιναν άνετα. Μπαίνω να κάνω με το μηχανικό δοκιμή, ο συμπλέκτης ήταν πανάλαφρος + οι ταχύτητες έμπαιναν με το δάκτυλο. Όλα καλά και ωραία, τη στιγμή που το βάζω στο συνεργείο στο τελευταίο πάτημα συμπλέκτη ακούω έναν μεταλλικό θόρυβο. Σε κάθε πάτημα συμπλέκτη περίπου στο μέσο της διαδομής άκουγα τον ίδιο θόρυβο σαν κάτι να τερματίζει.

Εδώ αρχίζουν τα προβλήματα, αντί να το ξανακατεβάσουν κάτι έλυσαν από πάνω (στο χώρο της μηχανής τον πίρο που κινείται όταν πατάς συμπλέκτη). Τελικά σταμάτησε να το κάνει αλλά οι ταχύτητες έμπειναν πλέον αρκετά δυσκολότερα, ειδικά όταν αποσύμπλεκα την 1ή φαινόταν να ζορίζεται. Μη ρωτάτε γιατί δεν έκανα φασαρία να δουν τι φταίει. Το αμάξι δεν είχε εμφανές πρόβλημα και ξέρετε πόσο ψυχοφθόρο είναι να τρέχεις και να σου λένε συνέχεια δεν έχει τίποτε...

Λειτουργικά το σασμάν δεν είχε τίποτε εκτός από την 1η και 2α που έπαιρνε δύσκολα, ειδικα σε κρύο ξεκίνημα για να μπει η 2α ήθελε παρακάλια. Επίσης 2-3 φορές είχα ακούσει όταν ήταν κρύο πατώντας φρένο και έχοντας 1η μέσα ένα μεταλικό ήχο (σαν γντουπ) από το σασμάν. Κατά τα άλλα ουδέν πρόβλημα.

Μετά από 60.000 χιλιόμετρα κάποια στιγμή και πηγαίνοντας πολύ νορμάλ άρχισε να ακούγεται ο θόρυβος που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα, σαν ένα πετραδάκι να κινείται μέσα στο σασμάν. Το σταμάτησα όπως είπα και δεν το ξαναέκανε. Προληπτικά όμως και επειδή είχα στο μυαλό μου αυτό με τον δίσκο, πήγα σε άλλη ΤΟΥΟΤΑ και άλλαξα δίσκο πάλι. Μετά από ένα μήνα σε ανηφόρα και γρήγορη αλλαγή 1η 2α κατι ακούστηκε να φεύγει και να τα σπάει όλα. Στο συνεργείο οι φόβοι επιβεβαιώθηκαν, αφού έσπασε και σασμάν και διαφορικό. Το κόστος της επισκευής ήταν μεγάλο και για αυτό προτίμησα να το δώσω και να πάρω την TS (ένα απο τα 3-4 αυτοκίνητα που είχα σκοπό να πάρω)

Όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να ξέρω τί έφταιξε και έσπασε, μόνο τα συμπτώματα ξέρω. Για αυτό και λέω στον φίλο να πάει να το κοιτάξει γρήγορα. Μέχρι τότε αργές αλλαγές...

Ελπίζω να βοήθησα, συγνώμη που δεν ξέρω παραπάνω για το τί έφταιξε

ΥΓ: και στο σασμάν της TS η 2α δεν μπαίνει και πολύ άνετα και το φοβάμαι. Θα βάλω motul βαλβολίνες και αν δε δω βελτίωση μάλλον θα χρειαστώ τις συμβουλές σας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με ημιαυτόματο σασμάν giannakiss TOYOTA COROLLA E 12 4 11-08-14 02:11
Βοήθεια για σασμάν G6 Odysseas69 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 20 14-02-14 22:44
Πρόβλημα με σασμάν g6 elastogeorge TOYOTA COROLLA 111(G6) 19 17-03-09 20:36
Σασμάν σε Avensis ltsantar CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 19 02-12-08 14:17
Πρόβλημα Στο Σασμόν spirosvvti TOYOTA COROLLA 111(G6) 0 27-06-05 02:35



Page generated in 0,16837406 seconds (82,79% PHP - 17,21% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:56.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)