Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
επιλογή αμορτισέρ-ελατήρια χαμηλώματος
  #1  
Παλιά 28-09-09, 14:10
Το avatar του χρήστη stathis1208
stathis1208 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 24-09-2009
Μοντέλο: corolla e101 sedan '93
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 2
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
stathis1208 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
επιλογή αμορτισέρ-ελατήρια χαμηλώματος

γεια χαρά σε όλους. είμαι κάτοχος ενός corolla e101 sedan του '93 και θα ήθελα να φτιάξω λίγο το στήσιμό του. έχω διαβάσει διάφορα, και μέσα στο club, αλλά δεν έχω βγάλει και πολλά συμπεράσματα. επέιδη είχα ένα saxo vts, ήθελα τα αμορτισέρ να είναι σκληρούτσικα, με ελατήρια χαμηλώματος έως 3 cm. αν γνωρίζει κάποιος ή έχει δοκιμασμένη λύση, παρακαλώ ας γράψει μια γνώμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-09, 15:00
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Για να πετυχεις τα κρατήματα του γαλλικού... γνωμη μου ειναι πως πρεπει να πας σε coilover... Για 101 εχουν βάλει την Κsport και το αμαξι γινεται καρτ, αλλα φυσικά εχει τα κοπανηματακια του.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-09, 15:28
abuse
 
Μηνύματα: n/a
Ρε μια φαγωμάρα με τις κοιλόβερ.
Νομίζω ότι δεν ψάχνει τα κρατήματα του ΒΤΣ, ίσως επειδή δεν μπορεί να τα βρει.

Θα αρχίσω κάπως ανορθόδοξα. Σε τι κόστος θα ήσουν ικανοποιημένος;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-09, 15:40
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stathis1208 Εμφάνιση μηνυμάτων
επέιδη είχα ένα saxo vts, ήθελα τα αμορτισέρ να είναι σκληρούτσικα, με ελατήρια χαμηλώματος έως 3 cm. αν γνωρίζει κάποιος ή έχει δοκιμασμένη λύση, παρακαλώ ας γράψει μια γνώμη.
Τι να πω βρε "κατάχρηση"... Δεν εχω κάποιο κόλημα με τις coilover. Εγω απο την πιο πανω προταση πιάστηκα και καταλαβα πως θα έψαχνε για κατι ανάλογο σε στησιμο με vts.
Επειδη εχω κανει απειρες βολτες στο όριο με vts το οποίο ειχε αναρτήσεις μαμά, μπορω να πω πως το στησιμο ήταν φανταστικό. Αν θελεις λοιπον εστω να πλησιασεις ενα τετοιο στησιμο σε μια corolla... πιστευω πως η coilover ειναι μια ενδεδειγμένη λυση.
Και για να μην υπαρξει φαγωμάρα με τον όρο coilover, δεν εννοω ελατηριο ξεχωριστά με ομοκεντρο αμορτισερ, αλλα ένα σώμα ελατηριο-αμορτισερ με ρυθμισεις σε υψος και σκληρότητα όπως TEIN, KSport κτλπ.

Αν απλα θελει καλυτερο κρατημα (και οχι να πλησιασει vts σε στησιμο) τοτε μπορει να κανει διαφορους δοκιμασμένους συνδιασμούς.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-09, 15:49
abuse
 
Μηνύματα: n/a
Τώρα φταίω εγώ, όχι πείτε μου φταίω εγώ;

Μα, είναι δυνατόν να μην σχολιάσω το "ένα σώμα (μια ψυχή) ελατήριο αμορτισέρ...", είναι φανταστική πάσα.

Ή το "δοκίμασε διάφορους δοκιμασμένους συνδιασμούς.." και μετά πες μας ποιος σου άρεσε.

χαχαχα.

Ενταξει, σχολιάζω καλοπροαίρετα αλλά φίλε Στάθη σου απαυτώσαμε το τόπικ . αντε να απαντήσει άλλη μια ο Μιχάλης και μετά κάποιος να τα σβήσει ,

χαχαχα.

Καλή επιτυχία με την ανάρτηση. Γνώμη μου (δοκιμασμένη) μην χαμηλώσεις, απλά γίνε πιο σκληρός. Και συγνώμη για το μπάχαλο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-09, 16:10
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abuse Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα, είναι δυνατόν να μην σχολιάσω το "ένα σώμα (μια ψυχή) ελατήριο αμορτισέρ...", είναι φανταστική πάσα.

Ή το "δοκίμασε διάφορους δοκιμασμένους συνδιασμούς.." και μετά πες μας ποιος σου άρεσε.

χαχαχα... Ελα ρε συ. Καταλαβαινεις τι εννοω. Απλα επρεπε να το διευκρινησω γιατι σε καποιο αλλο τοπικ υπηρχε διαφωνία για τον όρο "coilover".

Εγω για απόλυτο κρατημα που θα μπορουσε να πλησιασει vts (το ξαναλεω γιατι το έθεσε ως σημειο αναφοράς ο φίλος), πρότεινα coilover.
Από εκει και πέρα, μεσα στο σάιτ αν ψαξει θα βρει ότι έχουν αναφερθεί σε διάφορους συνδιασμους αμορτισερ-ελατηριου σε 101 τους οποιους τους έχουν "φορεσει" αρκετοι (εξού και το "δοκιμασμένο") και μπορει να αποφασίσει ανάλογα με τα σχόλια των κατόχων. Δεν είπα να αρχισει να φοράει ό,τι ελατηριο και αμορτισερ βρισκει μπροστα του, να κανει μια βολτα το αμαξι και μετα να βαζει αλλα. Ας μην παιζουμε με τις λέξεις....

Οπως λες και εσυ, καλή η πλάκα αλλά μην μ@μησουμε το τόπικ.

Εγω προτεινα κάτι στο παληκάρι και επιμενω σε αυτο (βασιζόμενος στα λεγόμενα του).
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-09, 18:10
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Sorry για αυτό που θα πω αλλά επειδή ειπώθηκε η λέξη SAXO να πω ότι άπειρες φορές turbata starletakia (φαντάζομαι και corolles) τα τρώγανε σε στροφές αλλά με Coilover ανάρτηση, αν δεν έχεις τέτοια δεν ξέρω αν μπορείς να νιώσεις κάτι ανάλογο, εκτός αν βάλεις καλύτερα αμορτισερ-ελατήρια και βάλεις και τπτ μπάρες. Δλδ δοκιμασμένες λύσεις είναι μπροστινή και πίσω θολόμπαρα, ψαλιδόμπαρα, ποιο χοντρές αντιστρεπτικές μπρος-πίσω κτλ αλλά αυτά είναι δοκιμασμένα σε starlet gt-glanza σε corolla δεν έχω δει ποτέ πίσω μπάρα θόλων, αλλά ούτε και ψαλιδόμπαρα. Αν κάποιος τα ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει. Αλλά ένα θα πω, με καλή ανάρτηση και καλό στήσιμο τα japan cars δεν έχουν τπτ να ζηλέψουν από τα Γαλλικά. Φυσικά ένα μαμα Γαλλικό αμάξι έχει καλύτερη ανάρτηση δεν αντιλέγω, αλλά με το κατάλληλο στήσιμο μπορούμε άνετα να έχουμε και καλύτερες επιδόσεις. Ειδικά με τις coilover δεν το συζητάω καν! οπότε συμφωνώ με τον Madvinegar. Ελπίζω να μη με φάτε γιαυτό το post! :Pppp

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 28-09-09 στις 18:16.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-09, 20:20
Το avatar του χρήστη Γιαννης20v
Γιαννης20v Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Μοντέλο: ΑΕ101si 20vt
Περιοχή: ΚΟΛΩΝΙΑ
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 996
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 310
Γιαννης20v είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αν δε θες η δε μπορεις να πας σε coilover(tein) προσωπικη μου αποψη δοκιμασμενη kayaba agx με apex ελατηρια 3cm!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-09, 22:12
apsogos Offline:
banned
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Μοντέλο: Corolla GTι
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 306
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
apsogos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλησπερα...παιδια...ειμαι πρωην κατοχος σαξο....το ειχα απο μαμα.Οποτε μπορω να πω την γνωμη μου....λοιπον εχω ξαναπει σε προηγουμενη παλι συζητηση οπως ειπε και ο νικηφορος τα σαξο απο την μανα τους εχουν μια αναρτηση α)......ετσι και οι corolla... εγω θα μιλησω για το δικο μου corolla το gti 1.6 16v αυτη την στιγμη εχω μαμα αμορτισερ σχεδον tokico με ελατηρια 3 εκατοστα vogland.Σε αυτη την φαση λοιπον δεν εχω να ζηλεψω κατι απο το σαξο γιατι το corolla Με προειδοποιει κιολας σε στροφη για την Χ αντιδραση του...ενω το σαξο ηταν πιο αποτομο.Υστερα απο καιρο στο σαξο εβαλα bilsten Group N στην αντιπροσωπεια Βilstein.Το αμαξι εγινε καρτ δεν λεω...βεβαια κοπαναγε...αλλα και παλι η αντιδρασεις του κωλου στα ορια ηταν αρκετα αποτομες για τα δικα μου κριτηρια παντα...Εγω πιστευω ετσι οπως ειμαι αν βαλω στην corolla μου μια 4αδα Koni κιτρινα με 15 αρες 195/50 Πανω θα μπαινω μαζι με σαξοραλλα ανετα...και δεν λεω παπαδες...γιατι το σαξο το ειχα 4 χρονια και εχω κανει πολλες τρελες....
Συγνωμη αν εγινα κουραστικος..Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-09, 01:34
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Εγω βασικα που εχω το ιδιο μοντελο με τον νεο φιλο μας, εχω να πω οτι με τον συνδυασμο ΚΟΝΙ κιτρινα και 3ποντα MAD το αμαξι μπαινει παρα πολυ καλα. 8 χρονια ειναι ετσι στημενο το αυτοκινητο, ποτε δεν με απογοητευσε με την συμπεριφορα του. Το μονο που θελω να του κανω ακομα ειναι να του βαλω μπροστα θολομπαρα απο την G6. Το επομενο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις αντιστρεπτικες απο Carina E, απλα εχει υποψην σου οτι το αμαξι θα ειναι πιο σκληρο. Σε συνδυασμο δε με ΚΟΝΙ κιτρινα θα κοπαναει καπως μεσα στην πολη, αλλα θα σε ανταμειβει στις στροφες. Μπαρα ψαλιδιων δεν νομιζω να μπαινει. Ειναι ηδη χαμηλομουρικο αμαξι, αν το χαμηλωσεις κι εσυ παει δεν μπαινει με τιποτα. Μπορεις αν θες να δεις το γκαραζ μου να παρεις μια γευση απο το δικο μου χαμηλωμα.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελατήρια - Αμορτισέρ σε ΕΕ111L gkalamatas TOYOTA COROLLA 111(G6) 13 15-02-23 09:22
Αμορτισέρ-Ελατήρια G6 Fanourious TOYOTA COROLLA 111(G6) 7 27-07-11 21:32
Επιλογή αμορτισερ με εργοστασιακά ελατήρια. alka TOYOTA COROLLA E 12 15 28-06-10 22:51
Ελατήρια-Αμορτισέρ από TS f/l σε ταπεινό Ε12 f/l 1,4 corollapatra TOYOTA COROLLA E 12 15 14-04-09 23:38
Ελατήρια/αμορτισέρ ερωτήσεις... nikoskon TOYOTA COROLLA E*101 134 16-01-09 23:11



Page generated in 0,17232895 seconds (83,00% PHP - 17,00% MySQL) with 38 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:02.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)