Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-03-19, 22:30
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
κοιτα αν οι φωτος αυτες ειναι μετα την επισκευη μπορει ειτε να μην εχουν προλαβει να μαυρισουν ακομα αν καθαριστηκαν, ή απλα δεν καθαριστηκαν και φαινονται ετσι.
Οποτε δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα.
Το θεμα ειναι ΤΩΡΑ πως ειναι! και τα πιστονια και τα μπουζι και μετα απο ποσα χλμ εγιναν.
Αυτα που εδειξα εγω ειναι 1 χρονο μετα την πρωτη αλλαγη φλαντζας.

Απο την στιγμη που λες οτι καθε εβδομαδα βαζεις 200ml παραφλου που θεωρω οτι ειναι πολυ αλλα εχει σημασια και ποσα χλμ κανεις σε αυτη την μια εβδομαδα, πρεπει το μοτερ να ελεγθει για εξωτερικες διαρροες, αν δεν εχει τοτε σημαινει οτι το παραφλου το καιει με καποιον τροπο.
Δεν πρεπει να λειπει καθολου.

Ο ποιο ευκολος τροπος διαγνωσης ειναι μετρηση συμπιεσης και να δεις στους κυλινδρους αν πεταγεται μεσα νερο μιζαροντας χωρις να ειναι πανω τα βυσματα των μπεκ, εγω εβαζα το κινητο στην τρυπα με φακο ανοιχτο και τραβουσα και βιντεο ετσι το ειδα.
Γιατι αλλιως το νερο αν ειναι λιγο καιγεται με το μιγμα και δεν θα το δεις ποτε.

Πυρακια μπορει να βαραει απο μαπα βενζινη, μπορει αν μπαινει νερο σε κυλινδρους, μπορει απλα να θελει ρυθμισμα το avans. Πρεπει να πας να το δεις αν ειναι οκ αυτο.
Αλλα το πλουσιο μιγμα στο ρελαντι ειναι λιγο περιεργο, ειδικα αν συνδυαζεται με μη σταθερο ρελαντι και εχει σκαμπανεβασματα.

Το τιμονι τρεμει λες στις 1000στροφες τρομερα, δλδ τι κανει ακριβως? απο τι τρεμει? στο ρελαντι ειναι οι 1000? τρεμει ολο το αμαξι μαζι?

Δεν θυμαμαι πως ειναι στο 4AFE νομιζω εχει διανομεα, μπορεις να δεις αν ειναι οκ το καπακι, μηπως ειναι φαγωμενα μεσα τα ακιδακια και δεν δινουν καλα ρευματα.
Ομως ΠΑΝΩ απο ολα πρεπει να δεις τι γινεται με το παραφλου! εφοσον λειπει εχεις προβλημα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 05-03-19 στις 22:39.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-19, 22:58
giwrgoscarina Offline:
 
Εγγραφή: 21-02-2019
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
giwrgoscarina είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα αν οι φωτος αυτες ειναι μετα την επισκευη μπορει ειτε να μην εχουν προλαβει να μαυρισουν ακομα αν καθαριστηκαν, ή απλα δεν καθαριστηκαν και φαινονται ετσι.
Οποτε δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα.
Το θεμα ειναι ΤΩΡΑ πως ειναι! και τα πιστονια και τα μπουζι και μετα απο ποσα χλμ εγιναν.
Αυτα που εδειξα εγω ειναι 1 χρονο μετα την πρωτη αλλαγη φλαντζας.

Απο την στιγμη που λες οτι καθε εβδομαδα βαζεις 200ml παραφλου που θεωρω οτι ειναι πολυ αλλα εχει σημασια και ποσα χλμ κανεις σε αυτη την μια εβδομαδα, πρεπει το μοτερ να ελεγθει για εξωτερικες διαρροες, αν δεν εχει τοτε σημαινει οτι το παραφλου το καιει με καποιον τροπο.
Δεν πρεπει να λειπει καθολου.

Ο ποιο ευκολος τροπος διαγνωσης ειναι μετρηση συμπιεσης και να δεις στους κυλινδρους αν πεταγεται μεσα νερο μιζαροντας χωρις να ειναι πανω τα βυσματα των μπεκ, εγω εβαζα το κινητο στην τρυπα με φακο ανοιχτο και τραβουσα και βιντεο ετσι το ειδα.
Γιατι αλλιως το νερο αν ειναι λιγο καιγεται με το μιγμα και δεν θα το δεις ποτε.

Πυρακια μπορει να βαραει απο μαπα βενζινη, μπορει αν μπαινει νερο σε κυλινδρους, μπορει απλα να θελει ρυθμισμα το avans. Πρεπει να πας να το δεις αν ειναι οκ αυτο.
Αλλα το πλουσιο μιγμα στο ρελαντι ειναι λιγο περιεργο, ειδικα αν συνδυαζεται με μη σταθερο ρελαντι και εχει σκαμπανεβασματα.

Το τιμονι τρεμει λες στις 1000στροφες τρομερα, δλδ τι κανει ακριβως? απο τι τρεμει? στο ρελαντι ειναι οι 1000? τρεμει ολο το αμαξι μαζι?

Δεν θυμαμαι πως ειναι στο 4AFE νομιζω εχει διανομεα, μπορεις να δεις αν ειναι οκ το καπακι, μηπως ειναι φαγωμενα μεσα τα ακιδακια και δεν δινουν καλα ρευματα.
Ομως ΠΑΝΩ απο ολα πρεπει να δεις τι γινεται με το παραφλου! εφοσον λειπει εχεις προβλημα!


Το μόνο που δεν έχω ελέγξει για τυχόν διαρροές είναι η αντλία νερού μήπως τυχόν δακριζει. Συμπίεση δεν έχω μέτρηση ακόμη αλλά μπορώ να κάνω το κολπο που μου λες για την φλάντζα. Τα ρεύματα θα τα κοιτάξω.. Το τιμόνι τρέμει έντονα στις 1000 στροφές. Δεν τρέμει ολίγο αμάξι (λες καμιά βάση μηχανής). Το ρελαντί μου κυμαίνεται στις 850 στροφές. Ο 4afe είναι με διανομέα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-03-19, 23:15
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giwrgoscarina Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που δεν έχω ελέγξει για τυχόν διαρροές είναι η αντλία νερού μήπως τυχόν δακριζει. Συμπίεση δεν έχω μέτρηση ακόμη αλλά μπορώ να κάνω το κολπο που μου λες για την φλάντζα. Τα ρεύματα θα τα κοιτάξω.. Το τιμόνι τρέμει έντονα στις 1000 στροφές. Δεν τρέμει ολίγο αμάξι (λες καμιά βάση μηχανής). Το ρελαντί μου κυμαίνεται στις 850 στροφές. Ο 4afe είναι με διανομέα.
Δες τα παντα για διαρροες, κολαρα, ψυγειο, καπου μηπως κατι δεν ειναι καλα βιδωμενο, σφιχτηρες πχ σε κολαρα κτλ.
Αν δεν υπαρχει εξωτερικη διαρροη δυστυχως θα πηγαινει μαλλον μεσα το παραφλου.
Για το τρεμουλο δεν ξερω μπορει να ειναι πολλα πραγματα οπως και βασεις μηχανης ισως. Θελει ψαξιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-03-19, 23:27
giwrgoscarina Offline:
 
Εγγραφή: 21-02-2019
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
giwrgoscarina είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες τα παντα για διαρροες, κολαρα, ψυγειο, καπου μηπως κατι δεν ειναι καλα βιδωμενο, σφιχτηρες πχ σε κολαρα κτλ.
Αν δεν υπαρχει εξωτερικη διαρροη δυστυχως θα πηγαινει μαλλον μεσα το παραφλου.
Για το τρεμουλο δεν ξερω μπορει να ειναι πολλα πραγματα οπως και βασεις μηχανης ισως. Θελει ψαξιμο.


Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τον κόπο που έκανες για να ασχοληθεις. Θα τα κοιτάξω και θα σε ενημερώσω. Όργανο για να μετρήσω την συμπίεση ξέρεις από που μπορώ να προμηθευτώ;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-03-19, 09:23
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα! παρακαλω δεν κανει τιποτα.
Εγω εργαλεια αγοραζω απο το παρακατω μαγαζι σου δινω και το link με το ιδιο που εχω.

http://www.getatool.gr/eidika-ergale...l-gp-1027.html

και link για ολα που εχουν http://www.getatool.gr/eidika-ergale...iesometra.html

δες και εδω για την μετρηση http://www.corollaclub.com/forums/sh...F0%DF%E5%F3%E7
και http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=25497

Εναλλακτικα αντι να βγαζεις φυσες απο μπεκ μπορεις την ασφαλεια της αντλιας βενζινης.
Αλλα καλο ειναι να δεις και τις φυσες αν ειναι οκ επι την ευκαιρια και να μην ειναι σπασμενα τα clips τους.
Στο ξενο manual λεει την ασφαλεια της αντλιας βενζινης, εγω βγαζω τις φυσες των μπεκ.

Οταν κανεις την διαδικασια δες και μεσα στους κυλινδρους αν φαινεται να πεταγεται παραφλου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 06-03-19 στις 09:34.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-03-19, 14:02
giwrgoscarina Offline:
 
Εγγραφή: 21-02-2019
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
giwrgoscarina είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Την έκανα την διαδικασία όπως μου είπες Δεν είδα να πετάγεται τίποτα... Παίζει να είναι αντλία νερού δεν είχα χρόνο να την ελέγξω.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω τα βίντεο
Μήπως γνωρίζεις πως μπορώ να ανεβάσω βίντεο
Σού ανεβάζω και τα μπουζι. Το πολύ 1000km να έχουν
https://imgur.com/a/aDOqM2H
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-03-19, 15:56
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα, μια χαρα τα βλεπω.
Αμα δεν βλεπεις νερα μεσα εισαι οκ απο αυτο λογικα.
Δες για εξωτερικες διαρροες αμα σου λειπει παραφλου απο καπου χανεις.
Για τα βιντεο αμα δεν υπαρχει κατι δεν υπαρχει λογος.
Στο youtube μπορεις να τα κανεις prive δλδ τα βλεπουν οσοι εχουν το link μονο.
Η κανα wetranfer
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-03-19, 16:47
giwrgoscarina Offline:
 
Εγγραφή: 21-02-2019
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
giwrgoscarina είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, μια χαρα τα βλεπω.
Αμα δεν βλεπεις νερα μεσα εισαι οκ απο αυτο λογικα.
Δες για εξωτερικες διαρροες αμα σου λειπει παραφλου απο καπου χανεις.
Για τα βιντεο αμα δεν υπαρχει κατι δεν υπαρχει λογος.
Στο youtube μπορεις να τα κανεις prive δλδ τα βλεπουν οσοι εχουν το link μονο.
Η κανα wetranfer




Δεν είδα νερά να πετάγονται στους κυλίνδρους... Πρέπει να δω ρεύματα εκεί πάει το μυαλό μου .ε το πλούσιο μιγμα. Στο ΚΤΕΟ μου είπαν ότι ο λάμδα δουλεύει σωστά σε αναλογίες. Εμένα το μυαλό μου πάει μήπως θέλει αλλαγή,διότι δεν έχει αλλαχτεί πότε.....

Μήπως είναι επίφοβος ο δεύτερος κύλινδρος ή απλά είναι ποιο καθαρός από τους άλλους;
https://imgur.com/a/fOzMrzO

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TmNemesis : 07-03-19 στις 14:35.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-03-19, 09:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα, δεν εχει να κανει με τον λαμδα, αν ειχε προβλημα θα φαινοταν και δεν θα εβγαζε και καρτα λογικα.
Σου ειπα για αρχη πρεπει να ψαξεις να βρεις που πανε τα νερα αυτο ειναι το ποιο σημαντικο, δεν ειναι δυνατον να σου λειπουν τοσα ml που ειπες καθε εβδομαδα!
Ψαξε καλα εξωτερικα. Και τελικα απο που σου λειπουν απο το πλαστικο δοχειο ή αν ανοιξεις την ταπα ψυγειου ειναι ποιο κατω?
μηπως να το εβλεπες ποιο συχνα απο μια φορα την εβδομαδα?

Και νερο οταν πηγαινει σε κυλινδρους ειναι πιθανον να κανει ποιο πλουσιο το μιγμα κυριως στο ρελαντι γιατι εκει ειναι λιγες οι στροφες.
Οποτε πρωτα ψαξε τι γινεται με το νερο και μετα τα αλλα.
Και εμενα ο λαμδα ειναι ο 1ος που ειχε το μοτερ και δεν εχει κανενα θεμα, δεν σημαινει οτι πρεπει να αλλαχτει επειδη ειναι καποιων χρονων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κύλινδροι του carina μου giwrgoscarina ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 0 02-03-19 22:25
Ηχεία σε carina e Ilmarios CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 5 09-08-09 20:01
Η CARINA MOY MITSOS CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 14 31-01-08 19:51
CARINA E' gkatsoul CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 30 22-05-07 16:45
Carina For Ever ... LoVis CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 39 24-02-07 16:47



Page generated in 0,17259502 seconds (81,66% PHP - 18,34% MySQL) with 41 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:50.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)