Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

OFF TOPIC Εδώ μπορείτε να γράφετε ό,τι θέλετε!! Από ειδήσεις μέχρι τι φαγητό έχετε σπίτι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Περί Καταλήψεων
  #1  
Παλιά 11-06-06, 10:26
Το avatar του χρήστη leon74
leon74 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-03-2004
Μηνύματα: 274
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 273
leon74 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Περί Καταλήψεων

Προφανώς θα έχετε αντιληφθεί ότι σχεδόν όλα τα πανεπιστήμια κα ΤΕΙ της χώρας τελούν υπό κατάληψη. Αιτία είναι ο νέος νόμος που προσπαθεί να περάσει η κυβέρνηση για να κάνει τα πανεπιστήμια πιο παραγωγικά... Γράφω λοιπόμν ορισμένες από τισ σκέψεις μου:

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ναι στους φοιτητές αντιγραφείς, στους φοιτητές σκονακατζίδες, στα φοιτητικά site που μοιράζουν έτοιμες εργασίες, στα φωτοτυπεία που μοιράζουν λύσεις θεμάτων, στα ιδιωτικά φροντιστήρια για πανεπιστημιακά μαθήματα, στα υπολειτουργούντα εργαστήρια!

ΟΧΙ ΣΤΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΔΕΠ

Ναι στους καθηγητές τσιράκια, στις συντεχνίες, στη διεξαγωγή μηδενικής έρευνας, στην πλήρη άγνοια της έννοιας "ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ", στην παντελή έλλειψη ανταγωνισμού, στην απουσία των καθηγητών από τα μαθήματα.

ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ

Ναι στο ένα σύγγραμα τυφλοσούρτη, στη μοναδική αλήθεια, στα κακογραμμένα και ημιτελή χειρόγραφα εγχειρίδια, στο "μέχρι ποια σελίδα έχουμε για τις εξετάσεις", στην καταπίεση της κριτικής σκέψης


ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΑΙΩΝΙΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Ναι στους φοιτητές απόντες, στους φοιτητές τουρίστες, στην ολοκλήρωση των σπουδών σε 20 έτη, στην παντελή συνοχή της εκπαίδευσης, στο περνάω όποιο μάθημα θέλω - όποτε το θέλω - άμα το θέλω, στις έξτρα εξεταστικές, στις κόντρα εξεταστικές, στις δηλάωσεις 500 μαθημάτων το εξάμηνο και ό,τι μας κάτσει


ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΠΡΥΤΑΝΗ

Ναι στη συνέχιση της εκπροσώπησης μέσω πολιτικών κομμάτων, στις σχέσεις εξάρτησης, στις ρουφιανιές, στις υποσχέσεις, στα βολέμματα.


ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΧΙ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Γιατί εμείς δε χρειαζόμαστε Χάρβαρντ, ΜΙΤ, Κέμπριτζ, ΕΤΗ, γιατί εμείς δε χρειαζόμαστε να φέρουμε πίσω τους επιστήμονες της διασποράς μας, γιατί εμείς δε θέλουμε να δώσουμε δουλειά σε ανθρώπους με διδακτορικά, γιατί εμείς γουστάρουμε να στέλνουμε συνάλλαγμα και ανθρώπινο δυναμικό στην Αγγλία, στην Τσεχία, στη Ρουμανία, γιατί τα ιδιωτικά πανεπιστήμια με τη συνδρομή της ισχυρότατης ελληνικής βιομηχανίας θα οδηγήσουν την ισχυρή ελληνική έρευνα σε ατραπούς, γιατί εδώ είναι μπαλκάνια ρε φίλε - τ ι μας λες τώρα?

ΜΠΡΑΒΟ

Στα 18χρονα φυντάνια μας στα πανεπιστήμιά μας που μιλάνε επί παντός επιστητού, στους ινστρούκτουρες τους που τους έχουν πείσει ότι θα αρχίσει ο ήλιος να γυρίζει γύρω από τη γη τους, στους γονείς τους που δεν τα συμμαζεύουν να περάσουν κανένα μάθημα, στις επιτροπές καταλήψεων που συντεχνιακα θέτουν ό,τι θέμα τους κατέβει, και στα ΜΑΤ που είδαν πιτσιρικάδες και είπαν να βγάλουν τα σπασμένα.

Μπράβο μας για την ωριμότητά μας ως κοινωνία!
Απάντηση με παράθεση
Re: Περί Καταλήψεων
  #2  
Παλιά 11-06-06, 11:12
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: Avensis 2009 1.8 CVT
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 2.901
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 527
Ayrton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Περί Καταλήψεων

Εγώ μόνο ένα θα πώ.....

Κάθε φορά που κάτι έχεις να γράψεις φίλε Leon, το απολαμβάνω!!!!

Και βέβαια, όλα όσα λές αντικατοπτρίζουνε ακριβώς την σημερινή μας κοινωνία! Δυστυχώς, δεν θέλουνε κανείς να τους πειράξει τπν ύπνο τους, κανείς να τους διαταράξει την ηρεμία τους. Και γιατί άλλωστε? Το μεγαλύτερο απο όλα τα προβλήματα είναι το τελευταίο που ανέφερες! ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ! Εκεί είναι το πρόβλημα, που δεν θέλουνε να λείψει τίποτα στο κανακάρι τους, και για αυτο φροντίζουνε να παρέχουνε όλες τις ανέσεις. Αλλά τι να κάνεις? Έτσι εξελίχθηκε η κονωνία μας, η δικιά μας κοινωνία, του πιο εξελιγμένου πολιτισμού (σε κάποιες ΑΛΛΕΣ εποχές). Εν κατακλείδι, όλα έχουνε να κάνουνε με την οικογένεια, και την γενικότερη έννοια αυτής! Δυστυχώς έχουνε καταρακωθεί όλες οι αρχές και όλες οι δομές μια σωστής κοινωνίας!
__________________
"Racing is in my Blood......
............... its my LIFE"


Corolla Club
Administration Group
Διοικητικό Μέλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-06, 13:28
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 515
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Μπράβο ρε leon πες τα. Εμένα με εκνευρίζει πως 200 ρέμπελοι κάνουν κατάληψη με το έτσι θέλω, ας μην μιλήσω για τις δήθεν ψηφοφορίες!!! Αν εγώ με άλλους 30 μπούμε μέσα και τους πετάξουμε έξω θα μας πουν φασίστες!!! Δεν σκέφτονται τι ζημιά προκαλούν σε πολλούς φοιτητές!!! Εξάλλου ορισμένα μέτρα είναι πολύ σωστά, όπως για τους αιώνιους φοιτητές και την αξιολόγηση των καθηγητών. Είναι πολύ εκνευριστικό να σε γράφει ένας καθηγητής που τον κυνηγάς για να σου διορθώσει την πτυχιακή και αυτός να αδιαφορεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-06, 14:27
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ωραία και καλά όλα αυτά που γράφετε αλλά εγώ σαν Κώστας που αρκετοί με γνωρίζεται θέλω να σας θέσω ένα ερώτημα.είμαι φοιτητής στο τεί χαλκίδας στο τμήμα ηλεκτρολογίας.είμαι 13 εξάμηνο και χρωστάω 5 μαθήματα.Κυκλώματα 1 (1ου εξαμήνου)-κυκλώματα δύο 2ου εξαμήνου (αλυσίδα άρα ποτέ δεν έχω δώσει τα κυκλώματα 2),Συστήματα αυτομάτου ελέγχου 1 και Συστήματα αυτομάτου ελέγχου 2 (τα Σ.Α.Ε 2 δεν τα έχω δώσει ποτέ γιατί είναι και αυτά αλυσίδα. και τέλος χρωστάω ηλεκτρονικά ισχύος.ειδικά για τα κυκλώματα 1 αν τα βάλεις κάτω το έχω δώσει 12 εξάμηνα επί 2 εξεταστικές = 24 φορές.τα λέω σωστά?
ρωτάω εγώ τώρα σε αυτές τις 24 φορές ποτέ δεν πήγα διαβασμένος?μπορείτε να πείτε όχι ρε φίλε δεν διαβάζεις!
και θα ξαναρωτήσω το εξής.δουλεύω μαζί με τον πατέρα μου.ένσημα δεν μπορεί να μου κολήσει.αν περάσει ο νόμος εγώ έχω φύγει από τη σχολή κατευθείαν πολύ απλά γιατί αν διαβάσετε το νόμο δεν φαίνετε πουθενά ότι έχω δουλεύψει ένα χρόνο με πλήρη απασχόληση.όλα αυτά τα έξοδα πάνω κάτω χαλκίδα επί 6 χρόνια θα πάνε χαμμένα επειδή η κάθε σχολή έχει 1,2 κομπλεξικούς που πρέπει να παλιώσεις πολύ ή να αντιγράψεις και να πάρεις το 5αράκι σου να φύγεις.
γενικά το σύστημα της παιδείας θέλει αλλαγή,δεν διαφωνώ με το νόμο αλλά σίγουρα χρειάζεται κάποιες τροποποιήσεις.και για να μην πείτε ότι λέω μπούρδες πόσοι είναι οι φοιτητές που δυστηχώς λόγο του ότι οι γονείς τους δεν έχουν το απαραίτητο μαρούλι αναγκάζονται να δουλέψουν σε καφετέρια ή νετ καφέ για να πληρώσουν το νοίκι τους ή τα έξοδά τους?όλοι αυτοί έχουν να παρουσιάσουν τα ένσημα τουλάχιστον ενός έτους πλήρους απασχόλησης?
συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά έχω μάθει να σέβομαι τον ιδρώτα των γονιών μου για αυτό το λόγο προσπαθώ.και για να αποστομόσω τις κακιές γλώσσες που λένε πως κανένας φοιτητής δεν διαβάζει θα αναφέρω το εξής παράδειγμα.προηγούμενο εξάμηνο,κάνω φροντηστήριο ηλεκτρικά κυκλώματα 1.οι γονείς μου πληρώνουν το φροντηστήριο και τα επιπλέον έξοδα των μετακινήσεων γιατί το φροντηστήριο ήταν χαλκίδα.ξεσκίζομαι στο διάβασμα.πάω να γράψω και παραδίδω δυο κόλες γεμάτες με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά.αποτέλεσμα βαθμός 3 κοινώς πήρα τα 3 μου.ο καθηγητής άφαντος μέχρι την δευτερη εξεταστική που φυσικά με τα χίλα ζόρια είδα την κόλα μου και φυσικά δεν γνώριζε για την ύπαρξη της δευτερης κόλας!
δευτερη εξεταστική την ίδια μέρα που είδα την κόλα μου.γράφω και ο φίλος μου που καθόταν πίσω μου δεν ήξερε τπτ.του κάνω πάσα το γραπτό μου.συμπληρώνει μία κόλα και φεύγει.εγώ ζητάω 2 κόλα και προσπαθώ να λύσω το 4 θεμα.έφτασα μέχρι τα μισά γιατί δεν έιχα άλλο χρόνο.(πόση ώρα διαρκεί η εξέταση στα πανεπηστήμια? σε εμάς πάντως διαφέρει 1 με 1 : 30 ώρα μόνο).θυμίζω ότι είχα δει την κόλα μου πιο πριν και τον έκανα ρόμπα άθελά μου όταν ζήτησα και την δεύτερη κόλα μου!
αποτέλεσμα?το παλικάρι πίσω μου κόπηκε με 4 και εγώ με 2.
γεμάτο από ντροπή,τι θα πω στους γονείς μου ξεκολλάω την κατάσταση με τα αποτελέσματα να τους τη δείξω όταν ακούσω βέβαια πρώτα τα πινελίκια.
1η εξεταστική σύνολο σπουδαστών 399,επιτυχόντες 5 με βαθμό 5
2η εξεταστική...............................450...... .............7..............5-6

οι υπόλοιποι κομμένοι από 3 και κάτω.

ξέρω πήγαινα στη χαλκίδα και απλά έμπαινα μεσα στο φροντηστήριο και κοιτούσα τον πίνακα θα πείτε και ότι πάντα δεν διάβαζα.
ε όχι ρε παιδιά δεν είναι έτσι.να περάσετε τον νόμο αλλά να βάλετε επιτέλους την αξιολόγηση των σχολών μπροστά.

αποτυχία του καθηγητή?(γιατί με το παραπάνω παράδειγμα δεν νομίζω να είναι κάτι άλλο!!!!)συγνώμη κύριε Π.....ουλε αλλά απολύεστε και κύριε πρόεδρε του ΤΕΙ το τμήμα ηλεκτρολογίας της χαλκίδας έπιασε πάτο και είμαστε αναγκασμένοι να το κλείσουμε.

αυτά τα ολίγα γιατί όσοι είναι έξω από το χορό......

εμένα διώξτε με από τη σχολή,θα πάω φαντάρος θα γυρίσω θα κάνω το χαμάλη σε έναν ηλεκτρολόγο 1μίση χρόνο και θα δώσω εξετάσεις στο υπουργείο και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θα την πάρω με το σπαθί μου στεγνά τα υπόλοιπα παλικάρια λυπάμαι και ειδικά αυτούς που δουλεύουν για να μπορέσουν να σπουδάσουν.


φιλικά Κωνσταντίνος
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
Re: Περί Καταλήψεων
  #5  
Παλιά 11-06-06, 15:40
Το avatar του χρήστη papathvas
papathvas Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 05-07-2005
Μοντέλο: G6
Περιοχή: Salonika
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 254
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 256
papathvas είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Περί Καταλήψεων

Στο Πα.Μακ το οποίο η ΔΑΠ έχει 60-70% σε κάθε εκλογές, φέτος στην γενική συνέλευση υπέρ τις κατάληψης ήταν 1508 άτομα και 580 κατά!!!
η ψηφοφορία γινόταν με επίδειξη του βιβλιαρίου σπουδών!!! πως γίνεται λοιπόν 200 άτομα να έχουν "κλείσει" 390 σχολές σε όλη την Ελλάδα;;;
Στη σχολή μου (τοπογράφων ΑΠΘ) γίνεται συνέλευση κάθε βδομάδα με συζητήσεις και επανεξέταση αν θα συνεχιστεί ή όχι η κατάληψη.Στην τελευταία συνέλευση π.χ. 185 άτομα ήταν υπέρ και 15 κατα!!!

ναι,έχετε σε αρκετά σημεία σωστές απόψεις αλλά και πολλά λάθη
για παράδειγμα οι αιώνιοι φοιτητές:Δεν κοστίζουν ΤΙΠΟΤΑ στο κράτος αφού μετά το ν+2 έτος σπουδών τους κόβεται κάθε δωρεάν φοιτητικό δικαίωμα(πάσο,σίτιση,στέγαση...)
Δείτε για παράδειγμα τη θέση του Κώστα παραπάνω...

Μην θέλετε να βγάλετε την γενιά των φοιτητών τεμπέλιδες που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να τρώνε τα λεφτά των γονιών τους...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-06, 19:54
Το avatar του χρήστη dinos
dinos Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 10-09-2004
Μοντέλο: EE111
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 1.146
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 354
dinos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
τι να πω καλα τα λες φιλε leon74 ομως δε θα πρεπει να κοιταμε μονο την παρτη μας....δε γινεται να εισαι 10,20,30 χρονια φοιτητης κ να κρατας μια θεση ενος ανθρωπου ο οποιος εχει κανει ονειρα να μπει κ οχι ετσι απλα για να πει οτι κατι σπουδαζει....οχι στα ιδιοτικα πανεπιστημια γιατι?????Γιατι πιθανοτατα τα ιδιοτικα σε βαζουν σε ενα προγραμμα,δε σε αφηνουν στη διαθεση σου,δεν εχεις το δικαιωμα να κωλοβαρεσεις κ απαιτεις λογω του οτι πληρωνεις....Αμφιβαλει κανεις οτι στα ιδιοτικα γινεται πιο συγκροτημενη δουλεια κ αυτο το γνωριζουν καλα οι πολυεθνικες κ γιαυτο προτιμουν αποφοιτους τετοιων πανεπιστημιων....θεωρω οτι ενταξει καλη ειναι η καλοπεραση ομως δε θα πρεπει να εμποδισουμε κ αυτους οι οποιοι εχουν στοχους κ ονειρα κ πιθανον ειναι κ λιγοτερο αρραξακιδες να το πω,του κωλοβαρεματος να το πω,της λουφας οπως θελετε...
Τελος θα επρεπε να δουμε το ζουμι της υποθεσης κ να σταματησουμε να τρωμε μασημενη τροφη κ να ειμαστε κατευθυνομενοι συμφωνα με το πληθος....Υπαρχουν ενα σωρο αλυτα προβληματα κ ενα σωρο αλλες απειλες οι οποιες κρυβονται πισω απο αυτες τις διθεν επαναστατικες καταληψεις κλπ.
Αυτα ολα τα λεω κ μπορω να εχω αποψη γιατι εχω ζησει κ το δημοσιο πανεπιστημιο αλλα κ το ιδιοτικο κ οι διαφορες ειναι τεραστειες
__________________
ΟΤΑΝ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ , ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
Re: Περί Καταλήψεων
  #7  
Παλιά 11-06-06, 23:12
Το avatar του χρήστη Geo!
Geo! Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Μοντέλο: EE90 Sedan (4A-FE)
Μηνύματα: 1.383
Ευχαρίστησε: 4
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 376
Geo! είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Περί Καταλήψεων

Ακόμα και το ΤΕΙ Λαμίας κλειστό! 4 χρόνια είμαι εδώ... δεν είχαμε ούτε απεργίες ούτε καταλήψεις! Τώρα βρήκε να'ρθει κι αυτό.. πάνω που έλεγα τέλος του Ιούνη να μαζέψω τα μπογαλάκια μου και να φεύγω! Αν η κατάληψη συνεχιστεί, λογικά η εξεταστική θα μεταφερθεί τον Σεπτέμβρη και θα υποχρεωθώ να πληρώνω νοίκι για 4 μήνες ακόμα. Αποφάσισαν να κλείσουν την σχολή καμιά 50αριά άτομα, οι υπόλοιποι φοιτητές σα να μην υπάρχουν! Τουλάχιστον μας δίνουν το δικαίωμα την Τρίτη να ψηφίσουμε αν θέλουμε να συνεχιστεί ή να διακοπεί κατάληψη! Αν και πολύ αμφιβάλω για την εγκυρότητα του "δημοψηφίσματος"!
Όσον αφορά το νομοσχέδιο.. δεν λέω, ίσως να αποσκοπεί στο να εκλείψουν οι τεμπέληδες αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα! Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις σαν κι αυτήν που αναφέρει ο Κώστας! Μη νομίζετε.. αυτή είναι περίπου η κατάσταση που επικρατεί στα ΤΕΙ!
Πριν διαβάσω το πόρισμα πίστευα πως θα είχα πρόβλημα γιατί σκεφτόμουν να δώσω κατατακτήριες για το Πανεπιστήμιο και να πηγαίνω όποτε είμαι ελεύθερος από την δουλειά κι ας τελειώσω σε 8 χρόνια, αλλά μετά είδα πως στους εργαζόμενους, δίνει τον διπλάσιο χρόνο.

Το πόρισμα αναφέρει:
1.«Ανώτατο χρονικό όριο φοίτησης στις προπτυχιακές σπουδές είναι ο ελάχιστος αριθμός εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου προσαυξανόμενος κατά 50% ή, προκειμένου για εργαζόμενους φοιτητές ή για γονείς ανήλικων τέκνων, διπλασιαζόμενος».
2.«Εργαζόμενος θεωρείται ο φοιτητής που κατά τη διάρκεια των σπουδών του είχε, αθροιστικά επί τουλάχιστον ένα έτος, πλήρη απασχόληση με ασφαλιστική κάλυψη ή εάν πιστοποιείται με άλλο τρόπο η πλήρης απασχόληση, σε συνδυασμό με δυσχερή οικονομική κατάσταση του φοιτητή, όπως προκύπτει από την ατομική και οικογενειακή φορολογική δήλωση».

Και στην περίπτωση του Κώστα υπάρχει πρόβλημα αφού δεν μπορεί να αποδείξει ότι όντως εργαζόταν! Αλλά αν κατάλαβα καλά, το πόρισμα αναφέρεται στους καινούργιους φοιτητές..

Αναφέρει:
«Σαφές είναι ότι η προτεινόμενη λύση θα πρέπει να ισχύσει μόνο για τους φοιτητές που θα πρωτοεγγραφούν στα Πανεπιστήμια μετά την ψήφιση της σχετικής νομοθετικής ρύθμισης. Για τους ήδη εν ενεργεία φοιτητές θα πρέπει να υπάρξουν μεταβατικές διατάξεις, όπως και για τους μη ενεργούς, για τους οποίους πρέπει να προσδιοριστεί ένα χρονικό διάστημα στο οποίο να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc _______________________.doc (229,5 KB, 171 εμφανίσεις)
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-06, 01:07
Hlektrologos Offline:
 
Εγγραφή: 26-07-2005
Μοντέλο: ZZΕ111
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Hlektrologos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι ρε παιδια και εγω συμφωνω να γινουν ολα οσα λενε αλλα πριν απο αυτα θα πρεπει να εφαρμωστει η αξιολογηση των καθηγητων και η εξεταση των γραπτων απο καθηγητες αλλων ΤΕΙ του ιδιου τμηματος.Το λεω αυτο γιατι ολοι ξερουμε πως τωρα τα Τει και Πανεπιστημια δεν ελεγχονται απο κανεναν και ο καθε καθηγητης μπορει να σε κοψει γιατι ετσι θελει.Εγω προσωπικα ειδα βαθμο σε μαθημα 2 και οταν πηγα για να επανεξεταστει το γραπτο ο καθηγητης μου ειπε οτι πρεπει να ειχε γινει λαθος συνενοηση με τη γραμματεια και τελικα το περασα με 8.(Εγω δεν πιστευω οτι μπορει να εγινε τετοιο λαθος απλα βαριοταν ο καθηγητης να εξετασει το γραπτο).Επισης μου εχει τυχει και το αλλο κουφο και δεν το κριβω.Περασα μαθημα με 5 και ειχα δωσει στην εξεταση λευκη κολλα.Τωρα το πως δεν ξερω.Ισως να εμοιαζε το ονομα μου με κανενα γνωστο σπουδαστη του καθηγητη η οι βαθμοι μπηκαν με κλειστα ματια.Για εμενα πρωτα απ ολα πρεπει να δημιουργηθει ενας φορεας που να ελεγχει ολα τα πανεπιστημιακα ιδρυματα και μετα ας γινουν και ολα τα αλλα που λενε.Αν και πως θα μπορει να σπουδασει καποιος που δεν θα εχει την οικονομικη ανεση να πληρωσει?Παντως πιστευω οτι και ιδιωτικα πανεπιστημια να γινουν ολοι οσοι τα εχουν και τα δωσουν θα περνανε καργα μαθηματα γιατι με ενα φακελακι θα γινονται ολα και μην μου πειτε οχι γιατι μην ξεχνατε ζουμε στην Ελλαδα.................................
Απάντηση με παράθεση
Re: Περί Καταλήψεων
  #9  
Παλιά 12-06-06, 19:24
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Περί Καταλήψεων

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leon74";p="47002
στα φοιτητικά site που μοιράζουν έτοιμες εργασίες
Τι??Πλακα κανεις?Υπαρχουν τετοια site??Για πες κανενα!!
Υ.Γ.
Οι αιωνιοι φοιτητες ειναι ΠΑΝΤΑ κομματοσκυλα γιαυτο αστο μην την ψαχνεις.
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-06, 20:03
gs83 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Γιάννενα
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
gs83 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πατριώτη αδιάβαστο σε βρίσκω... www.teithes.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περί ανάρτησης... plankton69 TOYOTA COROLLA E*90 0 01-03-15 20:21
περί αμορτισερ tselosaggelos Corollaclub On Line Store. 3 09-09-14 21:00
Περί μπαταριών madvinegar Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 18-10-07 18:24
Περί Μπαταριών... Everville SUPPORT 18 08-02-06 17:09
Περί... Καθισμάτων!!! DjBac SUPPORT 19 06-04-04 10:15



Page generated in 0,18603110 seconds (80,49% PHP - 19,51% MySQL) with 47 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:28.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)