Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-08-23, 07:51
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, εχω καιρο να γραψω εδω, εχω παει τον κομπρεσορα σε μαστορα και τον επισκευασε με 80 ευρω στο χερι. Δλδ εγω τα βγαλε-βαλε. Τωρα δεν εχω διαρροη. Απο τα χρονια πεφτει και η αποδοση του, αλλα μπορει να φταιει το ψυγειο AC που εχει στραβες και βουλωμενες κυψελες ακομα και ο ανεμιστηρας δεν εχει την αρχικη του δυναμη. Για αρχη αλλαζεις φιλτρο καμπινας ΚΑΘΕ χρονο αν δεν το κανεις γιατι εμποδιζει την ροη του αερα και πας για συμπληρωμα φρεον αν δεν το εκανες.
Το υγρο ειναι πρασινο, το ματι βλεπεις αν δουλευει ετσι φαινεται εκει σαν νερο φουσκες λογικο ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-09-23, 01:49
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 28
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα, εχω καιρο να γραψω εδω, εχω παει τον κομπρεσορα σε μαστορα και τον επισκευασε με 80 ευρω στο χερι. Δλδ εγω τα βγαλε-βαλε. Τωρα δεν εχω διαρροη. Απο τα χρονια πεφτει και η αποδοση του, αλλα μπορει να φταιει το ψυγειο AC που εχει στραβες και βουλωμενες κυψελες ακομα και ο ανεμιστηρας δεν εχει την αρχικη του δυναμη. Για αρχη αλλαζεις φιλτρο καμπινας ΚΑΘΕ χρονο αν δεν το κανεις γιατι εμποδιζει την ροη του αερα και πας για συμπληρωμα φρεον αν δεν το εκανες.
Το υγρο ειναι πρασινο, το ματι βλεπεις αν δουλευει ετσι φαινεται εκει σαν νερο φουσκες λογικο ειναι.
Καλημέρα!

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Έχουμε και λέμε για αρχή, όπως είχα γράψει το A/C στο αμάξι μου δεν έχει απόδοση μεγάλη.

Πήγα σε έναν μηχανικό τώρα που ήμουν στο χωριό και έβαλε στο a/c το μηχάνημα που έχει.

Είδαμε ότι πήρε συμπλήρωμα το κύκλωμα 300γραμαρια έλειπε αυτή η ποσότητα, από πίεση το κύκλωμα μου είπε ότι είναι πολύ καλά

Το βάλαμε μπροστά κτλ μέτρησε και με θερμόμετρο το πόση θερμοκρασία βγάζει κτλ όλα εντάξει μέχρι εδώ.

Αυτό που μου κάνει το A/C είναι στο κρύο όταν το βάζω να δουλεύει κάποιες μέρες το κλιματιστικό κανονικά στο να βγάζει κρύο αρκετό και δυνατό, σε σημείο που να μην μπορείς να κάτσεις μέσα στην καμπίνα τόσο κρύο που βγάζει

Και η σωλήνες του κλιματιστικού που είναι στο χώρο του μοτέρ να είναι παγωμένες και να έχουν πιάσει και υγρασία από το κρύο.

Ακόμα και στον δρόμο στα φανάρια σταματημένος καταλάβαινες ότι το A/C έκοβε (έπεφταν η στροφές του κινητήρα στο ρελαντί) και μετά από λίγο ξανά έπαιρνε μπροστά.


Ώρες ώρες όμως το A/C ΔΕΝ βγάζει παγωμένο αέρα ούτε είναι παγωμένες η σωλήνες του κλιματιστικού στο χώρο του μοτέρ.

Ενώ ανοίγω το Κλιματιστικό πατάω το κουμπί που γράφει A/C ανάβει το πράσινο λαμπάκι κανονικά.

Ακούγεται ότι ο κομπρέσορας πήρε μπρος (το βλέπω ότι ανεβαίνουν η στροφές του κινητήρα)
Δουλεύει αλλά κρύο δεν βγάζει καθόλου...???
Ούτε η σωλήνες που είναι στο χώρο του μοτέρ δεν είναι παγωμένες ούτε υγρές ούτε τίποτα.

Μπορεί να μου πει κάποιος τι πρόβλημα μπορεί να έχει κάπου??

Να φταίει ο κομπρέσορας του A/C η είναι κάτι άλλο??

Έχω κάνει πχ 20 χιλιόμετρα να έχω ανάψει το a/c να δουλεύει και κρύο να μην βγάζει...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-09-23, 06:40
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα, ειναι λογικο να κλεινει και να ανοιγει γιατι ετσι γινεται οταν πιασει την θερμοκρασια που πρεπει. Αλλα οταν δουλευει θα επρεπε να φερνει κρυο. Δεν εχω ιδεα γιατι δεν φερνει, σιγουρα δουλευει ο κομπρεσορας? ανεβαζει στροφες? εξω στο φιλτρο εχει ενα στρογγυλο τζαμακι εκει βλεπεις το φρεον? φαινεται σα να κανει φυσαλιδες. Οπως και να εχει πρεπει να το δει καποιος να ξερει απο κλιματισμου αυτοκινητου ψυκτικος προφανως. Υπαρχουν πόλλα εξαρτηματα και βαλβιδες στο κυκλωμα. Δουλευει το βεντιλατερ στο ψυγειο AC? και τελος δουλευει μαζι και το βεντιλατερ στο ψυγειο νερου?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-09-23, 21:26
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 28
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα, ειναι λογικο να κλεινει και να ανοιγει γιατι ετσι γινεται οταν πιασει την θερμοκρασια που πρεπει.

Αλλα οταν δουλευει θα επρεπε να φερνει κρυο. Δεν εχω ιδεα γιατι δεν φερνει,
σιγουρα δουλευει ο κομπρεσορας? ανεβαζει στροφες?

εξω στο φιλτρο εχει ενα στρογγυλο τζαμακι εκει βλεπεις το φρεον? φαινεται σα να κανει φυσαλιδες. Οπως και να εχει πρεπει να το δει καποιος να ξερει απο κλιματισμου αυτοκινητου ψυκτικος προφανως.

Υπαρχουν πόλλα εξαρτηματα και βαλβιδες στο κυκλωμα. Δουλευει το βεντιλατερ στο ψυγειο AC? και τελος δουλευει μαζι και το βεντιλατερ στο ψυγειο νερου?

Καλησπέρα!

Ναι όταν βάλω το a/c ναι παίρνει ο κομπρέσορας το καταλαβαίνω γιατί και ακούγεται το "κλακ" που κάνει και ανεβαίνουν και η στροφές ταυτόχρονα.


Έξω στην μεριά που είναι το τζάμι που λες, ναι βλέπω ότι λειτουργεί γιατί κάνει φυσαλίδες.

Ακόμα και η σωλήνες του a/c που είναι δίπλα στο μοτέρ είναι κρύες.

Μπορεί να λειτουργήσει κανονικά κάποιες μέρες και να βγάζει πάρα πολύ κρύο και άλλες φορές τίποτα?

Ενώ θα πάρει κανονικά ο κομπρέσορας και θα ανεβάσει στροφές , και στο τζαμακι θα έχει φυσαλίδες, αλλά η σωλήνες δεν είναι παγωμένες..


Δεν θα βγάζει κρύο αέρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ominus : 05-09-23 στις 21:32.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-23, 06:50
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα, αν οταν το κανει οι σωληνες δεν ειναι παγωμενες πολυ φοβαμαι οτι φταιει ο κομπρεσορας τοτε. Οταν δεν ειναι παγωμενες στο τζαμακι εχει φυσαλιδες?

Ο κομπρεσορας εχει ενος τυπου συμπλεκτη και δινει κινηση στο εσωτερικο του αξονα απο την τροχαλια, μπορει να τα εχει παιξει αυτος και τα κανει.
Αλλα αν γινεται αυτο ειδικα αν οταν το κανει δεν εχει τιποτα στο τζαμακι μαλλον ο κομπρεσορας φταιει και θελει επισκευη.

Αλλα οπως ειπα πρεπει να το δει καποιος να ξερει απο το ψυκτικο συστημα του αυτοκινητου για να το βρει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-10-23, 06:21
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 28
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα.

Βάζω ένα σχέδιο που έχω στα χέρια μου που είναι το κύκλωμα του A/C και το δείχνει αναλυτικά.

To σχέδιο αυτό είναι με βάση τον αριθμό πλαισίου μου που είναι Toyota Corolla G6 E11 1998 4E-FE (στρογγυλοφάναρι).

Πιστεύω θα βοηθήσει και άλλα παιδιά.



Υ/Γ
Φίλε Νικηφόρε, χίλια συγνώμη που δεν σου απάντησα ποιο μπροστά.

Αυτό με της φυσαλίδες που λες, στο τζαμακι που λες έχω κανονικά φυσαλίδες όλες της φορές.

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω, αυτός ο συμπλέκτης που λες ότι δίνει κίνηση, αυτός αν υποθέσουμε ότι όταν είναι οκ και δεν έχει θέμα , είναι αυτός που όταν λειτουργεί το A/C και είσαι σταματημένος (πχ στο φανάρι) κόβει τον κομπρέσορα και πέφτουν η στροφές και μετά από λίγο ξανά δείνει και λειτουργεί ο κομπρέσορας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20231015_061236.jpg
Εμφανίσεις:  14
Μέγεθος:  1,50 MB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ominus : 15-10-23 στις 06:36.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-10-23, 06:48
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, ο συμπλεκτης αυτος αποσυμπλεκει την τροχαλια απο τον αξονα του κομπρεσορα, οταν το κλεινεις ή κλεινει αυτοματα αποσυμπλεκει εντελως οποτε δεν δουλευει καθολου αλλα αυτο γινεται απο καποιον αισθητηρα που ελεγχει την θερμοκρασια, εμενα δεν εχει τρομερη ψυξη αλλα καλη ειναι και με τους καυσωνες δλδ δεν ειχα θεμα. Αλλα δουλευει σωστα.
Επισης στις σωληνες μπροστα εχω βαλει μονωση ψυκτικων για να κρατανε οι σωληνες την ψυξη αλλιως ζεστανονται απο τις θερμοκρασιες του κινητηρα και χανουν ψυξη. Ισως να εχεις θεμα με κανεναν αισθητηρα? τι να πω θελει ελεγχο απο γνωστη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαρροή στην αντλία υδραυλικού NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 11 25-06-16 11:57
Διαρροή λαδιού σε Corolla E11 Altair lusso ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 15 06-02-15 16:38
Το φιδι στον κορφο μας. endurasKE-30 OFF TOPIC 9 13-02-10 02:21
Διαρροή λαδιού (4AGE) apsogos SUPPORT 7 05-10-09 11:57
Παραξενα στον δρομο toyota mania ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 2 19-10-08 18:48



Page generated in 0,14693093 seconds (80,94% PHP - 19,06% MySQL) with 36 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:06.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)