Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #101  
Παλιά 26-09-05, 12:44
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

H ΤΤΕ προσφέρει σαν "complete suspension kit" το Corolla Compressor suspension kit. Part no. is 08926-21832 με τιμή "παρόμοια" με το "ΤΤΕ Suspension kit", αλλά δεν νομίζω ότι είναι coilovers/adjustable.
Η TS κατεβαίνει άλλα 15-20mm, είναι 10-15mm χαμηλώτερη από τα άλλα Corolla, οπότε το χαμήλωμα είναι 30mm ως πρός τα άλλα Corolla. Αυτό προφανώς θα αφορά και όλα τα "χαμηλώματα" που αναφέρουν (π.χ. 30mm springs). Οι TS πριν και μετά το facelift έχουν το ίδιο ύψος.
Όποιος θέλει ας ψάξει περισσότερο για τιμές κτλ.( florian.bachus@tte.de ), αλλά μάλλον θα παραπέμπουν για αυτά στην Toyota Hellas.

Οι τιμές της ΤΤΕ πρέπει να είναι πολύ τσιμπημένες και προφανώς χρεώνουν R&D.
Υποθέτω ότι έχει την αξία του σαν "εργοστασιακό" για όποιον έχει σε εκκρεμότητα προβλήματα τριξιμάτων κτλ. και δεν έχει περάσει τα 3 χρόνια.

Αν κάποιος δεν έχει κάνει τίποτα έως τώρα, εγώ θα έλεγα ότι συμφέρει η KW που έχουν βάλει πολλοί. Εκτός κι αν μπορείτε να βρείτε τί ελατήρια-αμορτισέρ συνδυάζει η ΤΤΕ, να αγοραστούν απευθείας από τον κατασκευαστή τους.
Όσοι έχουμε βάλει ήδη ελατήρια ΤΤΕ, είμαστε ευχαριστημένοι με το ύψος και δεν θέλουμε να πετάμε λεφτά μάλλον θα πρέπει να πάμε σε καλλίτερα αμορτισέρ. Στο εξωτερικό φαίνεται να βάζουν τα Koni 8610-1416 Sport (μπροστά) και 80-2844 Sport (πίσω). Αν κάποιος το έχει ήδη κάνει ή έχει καλλίτερη πρόταση, παρακαλώ να μας δώσει πληροφορίες.

Τέλος, δεν είμαι σχετικός με τεχνικά αυτοκινήτου, αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην μπορείς να έχεις πληροφορία "ποσοτική" για προδιαγραφές όπως π.χ. σταθερά ελατηρίου ΤΤΕ. Είμαι περίεργος άν οι μηχανικοί αυτοκινήτων έχουν κάποια εργαλεία-engineering για το τί μπορούν να συνδυάσουν στις αναρτήσεις (βάρος-σταθερά ελατηρίου-δύναμη αμορτισέρ) ή οι μετατροπές γίνονται εμπειρικά (μαλακό-σκληρό-τούβλο). Εκεί προφανώς "παίζει" και η λογική του adjustable.
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #102  
Παλιά 26-09-05, 15:59
Το avatar του χρήστη billlllll
billlllll Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-12-2003
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 1.4 '02
Περιοχή: Ιωάννινα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.036
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 456
billlllll έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Όσον αφορά την ΤEIN superstreet και την 'πατεντίτσα' για να μπουν πίσω οι παρακάτω φωτογραφίες είναι διαφωτιστικές...

Σήμερα την έβαλα στο πιό σκληρό (7 πίσω - 5 μπροστά) και αναμένατε εντυπώσεις!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dscn0449.jpg
Εμφανίσεις:  52
Μέγεθος:  80,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dscn0450.jpg
Εμφανίσεις:  51
Μέγεθος:  99,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dscn0451.jpg
Εμφανίσεις:  54
Μέγεθος:  106,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dscn0452.jpg
Εμφανίσεις:  44
Μέγεθος:  146,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #103  
Παλιά 26-09-05, 17:01
syele Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 15-11-2003
Μοντέλο: 2005 Corolla TS
Περιοχή: Λαγονήσι
Μηνύματα: 184
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 269
syele είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billlllll";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά την ΤEIN superstreet και την 'πατεντίτσα' για να μπουν πίσω οι παρακάτω φωτογραφίες είναι διαφωτιστικές...

Σήμερα την έβαλα στο πιό σκληρό (7 πίσω - 5 μπροστά) και αναμένατε εντυπώσεις!
Χμμ, το θες λίγο υπερστροφικό,έτσι; Κι εγώ. Αλλά θα δοκιμάσω πρώτα όλες τις σκληρότητες για να δω τι παίζει.
Χθες έβαλα 8 μπρος πίσω και είναι αρκετά σφιχτό. Φαντάζομαι ότι πιο πάνω θα είναι μόνο για πίστα
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 26-09-05, 19:03
Το avatar του χρήστη billlllll
billlllll Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-12-2003
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 1.4 '02
Περιοχή: Ιωάννινα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.036
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 456
billlllll έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Στο 12-12 μου φάνηκε υποστροφικό στο όριο και είπα να το αλλάξω με λίγο πιο μαλακό πίσω από μπροστά... Στις ανωμαλίες χοροπηδάει πολύ περισσότερο τώρα και ψιλοείναι στα όρια για μένα από άποψη άνεσης... Σε 1-2 στροφές με πολύ καλή άσφαλτο που το δοκίμασα ψιλογέρνει ακόμα, αλλά δεν μπορώ να πω ακόμα σίγουρο για το πόσο καλύτερα 'στρίβει' από πριν... Ελπίζω σύντομα να βρω χρόνο για φούλ test
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #105  
Παλιά 27-09-05, 10:04
Το avatar του χρήστη ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ Offline:
 
Εγγραφή: 19-01-2005
Μοντέλο: Corolla TS '02..είχα
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 394
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 275
ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσοι έχουμε βάλει ήδη ελατήρια ΤΤΕ, είμαστε ευχαριστημένοι με το ύψος και δεν θέλουμε να πετάμε λεφτά μάλλον θα πρέπει να πάμε σε καλλίτερα αμορτισέρ. Στο εξωτερικό φαίνεται να βάζουν τα Koni 8610-1416 Sport (μπροστά) και 80-2844 Sport (πίσω). Αν κάποιος το έχει ήδη κάνει ή έχει καλλίτερη πρόταση, παρακαλώ να μας δώσει πληροφορίες.
Ο JIMS192 έχει στο δικό του αυτό τον συνδυασμό απ'ότι θυμάμαι..Για πες μας εντυπώσεις JIMS192....

Υ.Γ: Στο Athens Tuning Show ρώτησα για τα KONI Sport(αυτά που αναφέρεις) και μου είπαν 650 ευρώ + τοποθέτηση..Μου φάνηκαν αρκετά,γιατί σκεφτόμουν ελατήρια ΤΤΕ+ΚΟΝΙ αμορτισέρ,δλδ 260+650=910+τοποθέτηση,πάει κανά χιλιάρικο σίγουρα.Με 1300 ο syele έβαλε την TEIN Superstreet,οπότε μάλλον δεν συμφέρει,εκτός αν βρω τα αμορτισέρ (αρκετά) πιο φθηνά.Το ψάχνω το θέμα!!
Υ.Γ: Η KW πόσο έχει ρε παιδιά?
__________________
Corolla TS '02
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 27-09-05, 12:02
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 515
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Δεν υπαρχει λόγος να πάρεις ΤΤΕ ελατήρια αφού είναι της eibach. Πάρε τηλ στα κεντρικά τις ΚΟΝΙ και ζήτα τον εξουσιοδοτιμένο εγκαταστάτη και θα σου πεί μια τιμή κοντά στα 750 κομπλέ αν θυμάμαι καλά. Η ΚW έχει γύρω στα 1400 μετρητοίς.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 27-09-05, 13:08
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 515
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Εγώ πάντως που έβαλα την pss9 είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το αμάξι δεν γέρνει σχεδόν καθόλου. Βέβαια δεν είχα χρόνο για εκτεταμένες δοκιμές. Από σκληρότητα το έχω στο 4 μπροστά και 5 πίσω (με κλιμακα 1-9 με 1 το πιο σκληρό). Από χαμήλωμα νομίζω ότι είναι γύρω στους 4 πόντους. Πρακτικά χωράνε 2 δάκτυλα στον μπροστά θόλο. Πίσω δεν θυμάμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 27-09-05, 19:23
Το avatar του χρήστη ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ Offline:
 
Εγγραφή: 19-01-2005
Μοντέλο: Corolla TS '02..είχα
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 394
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 275
ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorillas";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως που έβαλα την pss9 είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το αμάξι δεν γέρνει σχεδόν καθόλου. Βέβαια δεν είχα χρόνο για εκτεταμένες δοκιμές. Από σκληρότητα το έχω στο 4 μπροστά και 5 πίσω (με κλιμακα 1-9 με 1 το πιο σκληρό). Από χαμήλωμα νομίζω ότι είναι γύρω στους 4 πόντους. Πρακτικά χωράνε 2 δάκτυλα στον μπροστά θόλο. Πίσω δεν θυμάμαι.
Από τιμούλα η PSS9 πόσο?
__________________
Corolla TS '02
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 28-09-05, 00:05
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 515
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Tην πήρα μτχ από τον Αντώνη. Καινούργια έχει γύρω στα 1500-1600 στην αντιπροσωπία νομίζω αν και την βρίσκεις και φθηνότερα
Απάντηση με παράθεση
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση
  #110  
Παλιά 29-09-05, 23:01
Το avatar του χρήστη ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ Offline:
 
Εγγραφή: 19-01-2005
Μοντέλο: Corolla TS '02..είχα
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 394
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 275
ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στήσιμο - Ανάρτηση

Τελικά κατέληξα σε Koni Sport με Eibach 3ποντα.Αύριο πρωί πάω στην Πάτρα να τα βάλω.Δεν σας λέω ακόμα πόσο τα βρήκα,γιατί μόνο όταν τα βάλω πάνω θα το πιστέψω κι εγώ!!Ενδεικτικά πάντως αναφέρω ότι από την επίσημη αντιπροσωπεία μου είπαν 800 ευρώ + τοποθέτηση.Περισσότερα αύριο,μαζί με πρώτες εντυπώσεις!!
__________________
Corolla TS '02
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο-Ακρα-φρενα Nick_linea terra TOYOTA COROLLA 111(G6) 18 24-04-20 11:34
Στήσιμο... Αναρτήσεις - Μπάρες Θόλων - Αντιστρεπτικές κλπ Virus TOYOTA COROLLA E*90 39 11-06-12 03:07
Στήσιμο Avensis (ανάρτηση , Ζαντολάστιχα). ΙΩΑΝΝΗΣ CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 39 18-10-08 20:29
Στήσιμο... Αναρτήσεις - Μπάρες Θόλων - Αντιστρεπτικές κλπ vask TOYOTA COROLLA 111(G6) 244 12-10-07 16:07
Στήσιμο - Ανάρτηση Tsport TOYOTA COROLLA E 12 77 15-07-06 01:06



Page generated in 0,16842890 seconds (81,52% PHP - 18,48% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:41.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)