Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Βλάβες που παρουσιάστηκαν ανα χιλιόμετρα
  #1  
Παλιά 08-11-23, 17:13
agrileza Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 107
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 66
agrileza είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Βλάβες που παρουσιάστηκαν ανα χιλιόμετρα

Βλάβες που παρουσιάστηκαν
Θα είχε ενδιαφέρον να αναφέρουμε βλάβες-αλλαγές που παρουσιάστηκαν με την σειρά ανα χιλιόμετρα στα οχήματά μας.
Για το Corolla liftback 1.4 vvti (215.000χλμ) έχουμε τα εξής


Απο 0χλμ εως 150000χλμ έχουμε
  • Ταμπλό (σπάσιμο σε 2 σημεία στο επάνω σημείο εξαερισμού)
  • Εγκέφαλος (χτυπούσε πυράκια, αλλαγή μέσα στην εγγύηση)
  • Λογότυπο toyota της μάσκας (έπεσε ή το κλέψανε)
  • Μοχλός για το άνοιγμα μπαγκαζιέρας (Έσπασε, δεν το έφτιαξα)
Απο 150000χλμ εως 200000χλμ έχουμε
  • Κόρνα (αλλαγή, δεν δούλευε)
  • Μίζα (αλλαγή-αν θυμάμαι καλά κάτι για καρβουνάκια μίζας)
  • Ιμάντας χρονισμού (Αλλαγή λόγω φθοράς)
  • Αμορτισερ μπαγκαζιέρας (αλλαγή, δεν σηκωνόνταν κατα το άνοιγμα)
  • Πολλαπλή εισαγωγής (σπάσιμο-ράγισμα σε κάποιο σημείο, έγινε συγκόλληση)
  • Πίσω Μπαρπρίζ αντίσταση (σύστημα ξεπαγώματος δεν δουλεύει, όπου και το άφησα ως έχει)
Απο τα 200000χλμ και μετά έχουμε
  • Κάρτερ (διαρροή λαδιών, έγινε στεγανοποίηση)
  • Τσιμούχα στροφάλου (διαρροή λαδιών, αλλαγή)
  • Μπαλάκια ψαλιδιών (αλλαγή, λόγω φθοράς)
  • Μαρκούτσια πίσω φρένων (αλλαγή, λόγω φθοράς)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agrileza : 08-11-23 στις 19:05.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-23, 10:02
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα, καλή ιδέα αλλά κάποια από τα πράγματα που γράφεις είναι αναλώσιμα, καλό θα ήταν να μην τα αναφέρουμε αυτά γιατί τότε θα γίνει ένας χαμός πχ εγώ θα έπρεπε να γράψω εκθέσεις! και τα αναλώσιμα είναι λογικό να θέλουν αλλαγή κάποια στιγμή και θα έπρεπε να τα γράφουμε και όλα όχι μερικά από αυτά.

Πχ ιμάντας χρονισμού, αμορτισεράκια πίσω πόρτας, μπαλάκια ψαλιδιών, μαρκούτσια φρένων αυτά είναι αναλώσιμα δεν είναι βλάβες.

Πολλά πράγματα τα αλλάζω και προληπτικά χωρίς να έχουν χαλάσει τα προηγούμενα επειδή έβαλα καλύτερα πχ στα μαρκούτσια φρένων και συμπλέκτη έχω βάλει υψηλής, εχω αλλαξει τα πισω φρενα, κινητηρα που τον ειχα κ.α.

Μετα τα 135.000 που την αγορασα και πριν τα 150.000.
1. Σπασμενα ΟΛΑ τα εξαεριστικα!!! μπηκαν μεταχ ολα. Η Toyota ηθελε 220 ευρω τα πηρα 40!
2. Κορνα καηκε.

Αυτα ειναι μετά τα 200.000χλμ!
1. Μοχλός για πορτ παγκαζ μετα τα 200.000χλμ εσπασε εκανα πατεντες δειτε στα how too, εβαλα καποια στιγμη αλλον με καλη τιμη και εσπασε μετα απο λιγους μηνες οποτε εμεινα με τις πατεντες και εχω και ηλεκτρικο ανοιγμα με κουμπι και τηλεχειρισμο.

2. Αντικατασταση κρεμαριερας με αλλη μεταχ γνησια περσι μετα απο καπου 230.000χλμ. λογω διαρροων.

3. Ανακατασκευη αντλιας υδραυλικου τιμονιου παλι μετα τα 230000χλμ λογω διαρροων, πρωτα ομως ειχα πριν καιρο βαλει αλλη μεταχ και μετα απο 6μηνες εχανε λαδια πισω, της αλλαξα λαστιχο και μετα παλι εχανε και ετσι εφτασα στο τελος στην ολικη της ανακατασκευη με κιτ επισκευης γνησιο Toyota.

4. Πισω αντισταση τζαμι μας αφησε χρονους την ελεγξα και εχει ρευμα αλλα δεν δουλευει μαλλον καπου κοπηκε. Εβγαλα και το φυμε που ειχε φουσκιασει επι την ευκαιρια και εβαλα αργοτερα αλλο. Με την χρηση A/C μια χαρα ξεθαμπωνει δεν υπαρχει προβλημα.

5. Ντιζα πορτ μπαγκαζ για τον μοχλο μετα τα 220.000 περιπου εσπασε, εβαλα απο mountain bike shimano υπαρχει οδηγος στα how too.

6. Πριν τα 200.000 μαλλον μου αναψε λαμπακι αεροσακου, μου ειπαν οτι εχει χαλασει ο εγκεφαλος σε Toyota (με τιμες κλασικα διαστημικες απο αλλον πλανητη) οποτε εφαγε ξηλωμα το τιμονι ετσι κι αλλιως ηταν τρομερα ασχημο και εβαλα αυτο που ειχα στο σταρλετ πλεον και με αποσπωμενο αντικλεπτικο κονο, πολυ βολικο γιατι δεν εχω και immobilizer λογω αλλαγης εγκεφαλου που δεν ειχε.

7. Χαλασε η κλειδαρια μιζας (δεν γυρνουσε καν) πριν τα 220.000 νομιζω πηρα αλλη μεταχ και μετα σε κλειδαρα να την κανει να παιζει με ιδιο κλειδι, δεν εχω immobilizer οποτε μιλάμε για κοστος 30 ευρω αυτη και 30 ο κλειδαρας, μεχρι να φτιαχτει (δεν ειχα αφησει το αμαξι) εβαζα μπρος κλασικα με τα καλωδια και εκανα bypass τον συναγερμο μου, για αντικλεπτικο επαιρνα μαζι μου συνεχεια το καλωδιο του πολλαπλασιαστη.

8. Κολλησε το τζαμι στον οδηγο, καηκε το μοτερ τελικα, πηρα αλλο μεταχ γνησιο, καπου μετα τα 240.000χλμ.

9. Βαλβίδα καλοριφερ (τριοδη) εσπασε καπου στα 240.000χλμ πηρα απο Αγγλια μεταλλικη χρυσαφι χρώμα για Αγγλικο ταξι, κουτι εκατσε, προς το παρον η επιλογη γινεται μονο με μηχανικο τροπο αλλα απο μεσα για καποιο λογο εχω κανονικα ζεστό ή κρυο αναλογα σε οποια θεση και να ειναι η βαλβιδα, αν μπει ομως στην σωστη εχει καλυτερη αποδοση το καλοριφερ ή A/C αντιστοιχα.

Αυτα θυμαμαι τωρα απο καθαρα την Ε11 γιατι οσον αφορα το μοτερ εχω 4EFTE απο Starlet GT ep82 και ειναι αλλη ιστορια αυτο και ειναι του 1994 κιολας η Ε11 ειναι του 97. Και δεν λεω και τυχον ζημιες σε εξτρα πραγματα πχ ηχοσυστηματα κτλ.

Aν θυμηθω αλλα θα ξαναγραψω, αναφερομαι ΜΟΝΟ στις ζημιες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 09-11-23 στις 13:09. Αιτία: Συμπληρώματα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-23, 19:19
agrileza Offline:
 
Εγγραφή: 09-10-2019
Μηνύματα: 107
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 66
agrileza είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
@keichiαν δεν σου είναι κόπος, τις βλάβες που ανέβασες στην κατηγορία Ε10 (Κατα λάθος άνοιξα εκεί το θέμα...) βάλε τις εδώ Ε11.

Είδα ότι άλλαξες όλους τους πολλαπλασιαστές. Τι συπτώματα είχες;
Δυσκολία να πάρει μπροστά κατα την εκκίνηση;
Απάντηση με παράθεση
Α
  #4  
Παλιά 15-11-23, 20:49
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α

Τι συμπτώματα είχε????
4 πολλαπλασιαστές= 4 οδικές, αυτό....
Λαμπάκι check αναβοσβηνει και δεν έχει δύναμη η μηχανή ίσα ίσα να ξεκινήσει με πρώτη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βλάβες που παρουσιάστηκαν agrileza TOYOTA COROLLA E*101 2 10-11-23 15:47
Βλάβες & κακό Service ή δεν σπάει-δεν λυγάει; Πηγή: http://www.autotriti.gr/data/new Fanis ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 0 04-11-16 14:02
Δεν βλέπω πόσα χιλιόμετρα πάω. Paris! SUPPORT 18 30-09-13 11:03
Πραγματικά χιλιόμετρα. Speed_ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 5 12-09-10 17:39



Page generated in 0,13855100 seconds (78,76% PHP - 21,24% MySQL) with 29 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:57.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)