Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > UPDATES

UPDATES ΔΙΑΦΟΡΑ UPDATES

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Γιαπωνεζικος σειριακος με αγγλικα ανταλλακτικα
  #1  
Παλιά 17-01-18, 14:27
love.bacardi Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-01-2015
Μηνύματα: 5
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
love.bacardi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Γιαπωνεζικος σειριακος με αγγλικα ανταλλακτικα

καλησπερα σε ολους μετα απο καιρο ειπα να κανω ενα service το corolla e12 μου πισω φοραει τυπου loucas φρενα και ιμαντα δυναμο τωρα εχει τον 1693 αλλα με ειπαν απο την αντιπροσωπεια οτι θελει τον 1670. για να μην τα πολυλογω θελω να αλλαξω
1. τακακια πισω
2. μαρκουτσια πισω
3. τακακια μπροστα
4. ιμαντα δυναμο
5. λαδια
6. βαλβολινες

προσφατα αλλαξα μαζι με εναν φιλο δισκο πλατο της aisin αλλα δεν μπορω να πω οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενος. λαδια εβαζα τα motul 8100 , αλλα τις 2 τελευταιες φορες εβαλα τα eneos και μου τα εκαψε. ενω με τα μοτθλ οχι
μπορειτε να με πειτε καμια συμβουλ και περισσοτερο καμια προταση για τα παραπανω ανταλλακτικα. ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
A
  #2  
Παλιά 09-03-18, 03:21
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
A

Εγω προσωπικα θα τα εβαζα ολα γνησια, γιατι θεωρω οτι ειναι τα ποιοτικοτερα ολων...Θα τ αγοραζα απ τη τογιοτα και θα τα εβαζα μονος μου, οπως και κανω χρονια... Υπερπανευκολο ειναι με τα καταλληλα εργαλεια.

Τωρα αν θες να τα παρεις ημιτασιον απ το εμποριο σου προτεινω:
Τακακια μπρος/πισω οτι μαρκα να ναι απο Ιαπωνικη
Μαρκουτσια οτι μαρκα να ναι απο Ιαπωνικη
Ιμαντα οτι μαρκα να ναι απο Ιαπωνικη
Λαδι: Total 5w30 ή Elf 5w30 ή Motul 5w30(ειναι πιο ακριβα τα μοτουλ)
Βαλβολινη: Motul 75w90 ημισυνθετικη (η συνθετικη ειναι πανακριβη)

*Απ την Ιαπωνικη οτι και να ζητησεις ειναι καλης ποιοτητας. Δεν φερνουν ψευτικα πραγματα, τα ημιτασιον τους ειναι παρα πολυ καλα μεγαλων εταιρειων και ακριβουτσικα θα ελεγα μαλιστα.
Δεν φτανουν τα ποιοτικα στανταρ των γνησιων της TOYOTA, ομως κατα τη γνωμη μου η Ιαπωνικη εχει τα καλυτερα ιμιτασιον του εμποριου.
Ψαχνομαι παρα πολλα χρονια με ανταλλακτικα, και οχι μονο της Toyota, και μπορω να πω οτι την Ιαπωνικη την εμπιστευομαι ανετα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-18, 06:29
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα, να συμπληρωσω ότι συμφωνω με Keichi και κυριως να είναι Γιαπωνέζικα! γιατι άλλες εταιρειες εχουν φτηνα Imitation αλλα μπορει να είναι πχ Γαλλικα, Πολωνέζικα κτλ. Νομιζω και η Ιαπωνικη εχει αρχισει να φερνει όμως και από αλλων κατασκευαστών ευρωπαικων οποτε θελει προσοχή.
Όπως εχω ξαναπει είναι και τι είναι αυτό που θες.
Πχ αμα θες bump stops για τα αμορτισέρ πλαστικα είναι λαστιχενια είναι οκ μπορεις να παρεις ποιο φτηνα.
Αμα πχ πας να παρεις αντλια νερου εεε δεν θα παρεις μαπα μαρκα!
εγω από την Ιαπωνικη ειχα παρει Aisin πχ που την ιδια εχει η Toyota πολλαααα ευρω παραπανω!
Γενικα καποια πραγματα είναι ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ στην Toyota χωρις να το αξιζουν πραγματικα!
επισης να πω πως πχ φιλτρο λαδιου από Toyota μου ετυχε MADE IN CHINA!!!!!!!! ενώ από Ιαπωνικη ποιο φτηνο και MADE IN JAPAN!!!!

Μαρκούτσια γιατι να αλλαξεις? αν εχουν θεμα θα παρεις και τα μπροστα όχι μονο τα πισω να είναι ιδια, και θα προτεινα κυριως να παρεις υψηλης πιεσης inox και όχι τα κλασικα λαστιχενια.

Για μαγαζια δες και www.japansparecenter.gr και www.onparts.gr και από αυτους παιρνω αλλα αναλογα τι είναι. Ο δευτερος εχει γενικα ποιο φτηνα πραγματα επειδή εχει από άλλες χωρες όπως Πολωνιας, Γαλλιας κτλ. Αλλα παιρνω μονο μη σημαντικα ανταλλακτικα αν εχουν πολύ σημαντικες διαφορες τιμης όχι τα παντα. Και τους προτιμω γιατι δεν χρειαζεται να παω εγω εκει αντίθετα με την Ιαπωνικη. Επισης το 1ο εχει και ανταλλακτικα από μοτερ εισαγωγης πχ 4EFTE, 4AGZE, 4AGE, 3SGTE κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-18, 19:49
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νικι στη TOYOTA δεν σου ''ετυχε'' made in china...Ολα της TOYOTA made in china ειναι...Αλλα ειναι denso...Τα φτιαχνει η Denso στο εργοστασιο της στη κινα, απο οπου προμηθευει την TOYOTA παρα πολλα χρονια τωρα, τουλαχιστον 10...

Σορρυ τρωω φλασιες...Αλλαξα θερμοστατη πριν 5 χρονια γνησιο γιατι επεφτε η θερμοκρασια στην εθνικη οδο και τον ειχα παρει στη τογιοτα 14 ευρω...
Σημερα ξαναρωτησα στη Τογιοτα ποσο κανει για να ξαναλλαξω γιατι αρχισε να ξαναπεφτει η θερμοκρασια στην εθνικη και μου ειπαν 38ευρω!!!!!
Σορρυ ρε παιδια 3πλασιαστηκε η τιμη του σε μια 5ετια?????? Ελεος.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 09-03-18 στις 21:06. Αιτία: ενωμα ποστς σε ενα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-18, 21:07
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Δεν συμφωνω καθολου! το φιλτρο δεν ειχε μαρκα πανω, ελεγε στο κουτι μονο Toyota. Προσωπικα ΟΤΙ εχω αγορασει και ειναι DENSO λεει και MADE IN JAPAN! δε νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες.
Εχεις δει εσυ κατι να ειναι Denso και να γραφει πανω made in china? εγω ΠΟΤΕ!!! Βεβαια για να πω την αληθεια δεν εχει τυχει να παρω και κατι της Denso την τελευταια 10ετια εκτος απο μπουζι ιριδιου που δεν ειναι ομως απο την Toyota και φυσικα ειναι MADE IN JAPAN.

και λιγα λες για τον θερμοστατη τα ιδια επαθα και εγω! ειδικα με του 5EFE!

Aν σου φαινονται ακριβα παρε imitation εχω παρει εναν για μικροτερες θερμοκρασιες, αλλα ειχα παρει ηδη και γνησιο και αφησα αυτον.
Απλα πηρα και μικροτερης θερμοκρασιας γιατι ειχα θεμα αλλα τελικα ειχε αρπαξει η φλαντζα κεφαλης.
Απάντηση με παράθεση
α
  #6  
Παλιά 09-03-18, 22:03
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
α

Σου εχω στειλει φωτο σε μεσο κοινωνικης δικτυωσης, επειδη δε μπορω να ανεβασω απο εδω. TOYOTA DENSO Made in China.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-18, 22:14
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
οντως τσεκαρα και την δικια μου φωτο και λεει και denso, αλλα ειναι με την Toyota, τα σκετα Denso ειναι Made in Japan, οπως πχ τα μπουζι ιριδιου που παιρνω τα ΙΚ22.
Δεν ξερω αν ισχυει αυτο με ολα βεβαια, αλλα αν ειναι να ειναι κινεζικα καλυτερα να βρουμε αλλες μαρκες.
Παντως οτι λαστιχακια εχει τυχει να αγορασω και οχι μονο απο Toyota δεν ειναι βεβαια Denso αλλα ειναι ΟΛΑ made in japan.
Πχ ολα τα λαστιχα που εχουν πανω τα μπεκ, ταπα εκκεντροφορου, τσιμουχες εκκεντροφορου και στροφαλου, καθως και τα λαστιχα στην αντλια λαδιου, οπως και το oring λαστιχο που υπαρχει στον διανομεα του 4EFTE.
Τρομερη απογοητευση απο την Denso!!!
και ηδη φιλτρα λαδιου πλεον παιρνω αλλες μαρκες made in Japan αντε και Bosch, απο τοτε που ειδα το κινεζικο δεν ξαναπηρα απο την Toyota και ουτε και προκειται...
Απάντηση με παράθεση
α
  #8  
Παλιά 10-03-18, 00:37
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
α

Denso γενικα μπορει να βρεις απο πολλες χωρες, οχι μονο κινα ιαπωνια, ειναι πολυεθνικη εχει 500 εργοστασια.
Εμενα πχ στο ε11, το μαμα ψυγειο γραφει πανω DENSO made in uk και ο μαμα διακοπτης της μιζας DENSO made in france.
Στο ε10 το μαμα μοτερ καλοριφερ γραφει DENSO made in uk.
Τρεχα γυρευε...
Εμενα γενικα αμα βλεπω το ονομα DENSO μου φτανει με ικανοποιει, ας εχει φτιαχτει οπου θελει, σκεπτομενος το παρακατω,

Αν δουμε και αλλους ιαπωνικους κολλοσους στα ηλεκτρονικα π.χ PIONEER, KENWOOD, ALPINE, SONY, NIKON, TOSHIBA, PANASONIC ολα στη κινα κατασκευαζονται κανενα δε λεει japan. Κι ομως ειναι κορυφαια μηχανηματα...Ενας ιαπωνικος κολλοσος δε θα εβαζε τη σφραγιδα του πανω σε κατι το οποιο δεν ειναι κορυφαιας ποιοτητας, ετσι πιστευω...Σε οποια χωρα και αν εχουν φτιαχτει με τα ιδια ποιοτικα στανταρ, τελειως ολοιδια ειναι, απλα στη κινα εξοικονομουν φτηνα χερια.
Βεβαια και εμενα μου αρεσει παρα πολυ να γραφει Japan επανω, ξετρελαινομαι αμα γραφει Japan για το ονορε ομως και μονο, αφου τα θεωρω ιδια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-18, 08:53
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, αμα σου πω με τα Denso εκτος το φιλτρο ΠΟΤΕ δεν μου εχει τυχει κατι αλλο?
κυριως γιατι οτι εχω σε Denso ειναι παλιοτερο οποτε ειναι made in japan. Και τα μπουζι ετσι κι αλλιως ειναι made in japan.
Προτιμω παντως μια αλλη μαρκα απο αλλες εταιριες που φερνουν και ειναι Made in Japan παρα να ειναι denso και made in china, γιαυτο και απο τοτε δεν ξαναπηρα ποτε ξανα φιλτρο απο την Toyota και ουτε θα παρω...
Και μην συγκρινεις τα ηλεκτρονικα που λες σχεδον τα παντα ειναι Made in China, ειδικα στα φτηνα, αναλογα τι ειναι γιατι εχω πεσει και σε εξαιρεσεις αλλα σπανιες.
Εγω που ασχολουμε πχ με μουσικη εχω πραγματα της Vox και ειναι made in Japan και ο ενισχυτης της ηλεκτρικης κιθαρας και ενα μικρο πραγματακι των 30 ευρω που παιζει με ακουστικα απο αυτην.
Ενω πχ η κιθαρα μου ειναι Μαρκα Ibanez που ειναι Γιαπωνεζικη αλλα επειδη ειναι φτηνη ειναι made in China, οι μεσαιας τιμης ειναι made in indonesia πχ ή εκει γυρω και οι πολυ ακριβες απο 700 και πανω ευρω ειναι μονο made in japan. Αλλα πραγματα της Korg που επισης ειναι Γιαπωνεζικη ειναι made in Vietnam! πχ κουρδιστηρι και μετρονομος.
Eπισης μου εχουν τυχει μπαταριες επαναφορτιζομενες ΑΑΑ Panasonic να ειναι Made in Japan!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 10-03-18 στις 09:03.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-18, 13:23
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα.
Οπως σε όλα έτσι και στα made in china υπάρχουν ποιότητες.
Εμείς βλέπουμε αυτά που έχουν στα καταστήματα που είναι φθηνά και κατώτερης ποιότητας και νομίζουμε οτι όλα τα κινέζικα είναι έτσι.
Επειδή έχω ενα κόλλημα με μάρκες πρώτης τοποθέτησης σε οτι αφορά τα ανταλλακτικά θέλω να πιστεύω πως όπου κι αν κατασκευάζονται πληρούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.
Το πρόβλημα νομίζω πλέον πως δεν είναι αν το επώνυμο ανταλλακτικό που θα πάρω είναι made in pe ή made in japan αλλά αν είναι γνήσιο η μαιμού.
Νικιφόρε εσύ που φοράς ιριδίου δες τα παρακάτω και πες μου αν μπορείς να βγάλεις άκρη.
Σε εμένα πάντος -με συσκευασία ιριδίου στο χέρι και αντιπαράθεση με τις εικόνες - τα μισά σημάδια μου έδειχναν οτι κρατάω γνήσιο μπουζί στο χέρι και τα άλλα μισά οτι είναι μαιμού.

https://www.driven2automotive.com/bl...rk-plugs-2017/

https://forum.lowyat.net/topic/2316714/all

Παλιότερα που ψάχτηκα με φίλτρα αέρα λαδιού βενζίνης για το 101 που έχω απογοητεύτηκα.
Κι όταν λέω ψάχτηκα εννοώ αγορά γνήσιων και επώνυμων φίλτρων σφάξιμο και σύγκριση μεταξύ των.

keichi "Σημερα ξαναρωτησα στη Τογιοτα ποσο κανει για να ξαναλλαξω γιατι αρχισε να ξαναπεφτει η θερμοκρασια στην εθνικη και μου ειπαν 38ευρω!!!!!
Σορρυ ρε παιδια 3πλασιαστηκε η τιμη του σε μια 5ετια?????? Ελεος....."

keichi έχεις δίκαιο. Την ίδια απορία έχω κι εγώ με τις τιμές της τουοτα.
Το διαδίκτυο όμως σήμερα δίνει πολλές δυνατότητες στον αγοραστή.
Επειδή σε ότι αφορά την λίπανση την ψύξη και τα ρεύματα θέλω να βάζω τα γνήσια κι επειδή οι τιμές της εδώ τουοτα έχουν ξεφύγει αγοράζω πλέον απο το εξωτερικό τα γνήσια μισοτιμής.
Ενδεικτικά για μπουζοκαλώδια / ράουλο / θερμοστάτη που ρώτησα εδώ ήθελαν 135 / 10 / 38 ευρω με την έκπτωση, και τα βρήκα
55,08 / 3,69 / 15,54 ευρώ + 10 ευρώ μεταφορικά απο ιαπωνία -τα έχω παραγγείλει ηδη.
(δέν αναφέρω την ιστοσελίδα γιατί δεν ξέρω αν θεωρείται διαφήμιση
αν την θέλεις να την στείλω στο π.μ)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > UPDATES

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανταλλακτικα davarisx TOYOTA COROLLA 111(G6) 2 26-03-11 08:20
ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΦΑΝΟΠΟΙΙΑΣ nikolas680 Θελω βοηθεια 1 08-09-09 21:16
Μαγαζια Με Ανταλλακτικα Fanis WEB LINKS 1 23-03-09 15:54
Πολλα Ανταλλακτικα Για Ε12 Fanis SUPPORT 32 06-04-08 18:38
ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΟΥΟΤΑ stelios ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 1 22-02-04 00:16



Page generated in 0,18535304 seconds (84,24% PHP - 15,76% MySQL) with 41 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:01.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)