Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΣΕ AURIS
  #1  
Παλιά 15-01-13, 15:01
Το avatar του χρήστη dj.jorge
dj.jorge Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-08-2011
Μοντέλο: TOYOTA AURIS
Περιοχή: ΗΡΆΚΛΕΙΟ-ΚΡΉΤΗΣ
Μηνύματα: 48
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 160
dj.jorge είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΣΕ AURIS

γεια σας παιδια.θελω την βοηθεια σας.
το πρωη πηρα το αμαξι απο την toyta και μου ειπαν οτι θελουν αλλαγη τα πιστονια διοτι το αμαξι μου κανει θορυβο το πρωη στο ξεκινημα του κινητηρα,και κυριως οταν ειναι κρυο.
και μου ειπαν οτι ο κατασκεβαστης το γνωριζει το προβλημα και οτι ειναι σε μια παρτηδα κινητηρων,και προτινει αλλαγη μπιστονιων.
το θεμα ειναι οτι εγω θελω αντικατασταση κινητηρη και οχι επισκευη διοτι το αμαξι ειναι 1χρονου.εχει καποιος το ιδιο προβλημα?τι προτεινετε κ τι λετε να κανω ωστε να μου αλλαξουν κινητηρα???
__________________
Toyota Auris 1.33 dual vvt-i

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dj.jorge : 15-01-13 στις 15:16.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-13, 15:21
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Πρωτη φορά ακουω για τετοιο προβλημα σε 1.33 dual vvti.

Ενα παρομοιο θεμα ειχαν οι 1.4 vvti που ειχαν ελατωματικά πιστονια και καποια στιγμή αρχιζαν να καινε λάδι. (Δεν κανανε κανενα θορυβο ομως οπως το δικο σου). Στην εγγυηση λοιπον τους αλλαζανε τα πιστονια με τα καινουριας γενιάς, ή/και ολο το μπλοκ μονο αν αυτο ειχε επηρεαστει απο την ζημια.

Επειδη την δική σου ζημια πρωτη φορα την ακουω, ρωτησε τους αν τα ελατωματικά πιστονια που εχεις, μπορει να εππηρεασουν ή εχουν ηδη επηρεάσει και το μπλοκ σου! Αν αυτο ισχυει, τοτε πας για αλλαγή ολου του μοτερ.
Αν το μπλοκ σου ειναι ανεπηρέαστο, τοτε δεν μπορουν να δικαιολογησουν αλλαγη κινητηρα.
Βεβαια, αν ακους θορυβο και σου λενε οτι ειναι τα πιστονια που χτυπανε μέσα στο μοτερ, τοτε λογικά εχουν επηρεάσει και τους κυλίνδρους του μπλοκ σου.

Ας μας πουνε τη γνωμη τους και οι μηχανικοί του σάιτ...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-13, 15:32
Το avatar του χρήστη dj.jorge
dj.jorge Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-08-2011
Μοντέλο: TOYOTA AURIS
Περιοχή: ΗΡΆΚΛΕΙΟ-ΚΡΉΤΗΣ
Μηνύματα: 48
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 160
dj.jorge είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
μου ειπαν οτι και να μην τα αλλαξω δεν τρεχει κατι απλα θα ακουω τον θορυβο στο ζεσταμα του αμαξιου...!!!τωρα για μακροχρονια δεν ξερω τι επιπτωσεις θα εχει(αν καιει λαδια κτλ)για μλοκ κτλ δεν μπορουν να πουν πριν ανοιξουν το μοτερ.ας μας πουν την γνωμη του οι μηχανικοι και τι προτυνουν.
να σασ πω οτι μου ειπαν να παρω την toyta hellas να κανω παραπονα και το τους πω το ετιμα μου.και το εκανα...!!!πληροφοριακα σας το λεω αυτο.
__________________
Toyota Auris 1.33 dual vvt-i
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-13, 16:32
Το avatar του χρήστη dim
dim Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 16-07-2006
Μοντέλο: AE111 G6R, charade GTti
Περιοχή: thessaloniki
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 185
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 235
dim είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Γνωστος ειχε το ιδιο θεμα και εγινε αντικατασταση κινητηρα, αλλα εκαιγε μπολικα λαδακια...
__________________
Parisis Car Service
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-13, 16:40
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων

Ενα παρομοιο θεμα ειχαν οι 1.4 vvti που ειχαν ελατωματικά πιστονια και καποια στιγμή αρχιζαν να καινε λάδι.
Ποιος το ειπε αυτο?ολα τα μοτερ 1ΖΖ,3ΖΖ και 4ΖΖ ηταν λαδοφαγαδες με το ιδιο ελατωμα ολα.για τα auris εχω ακουσει κατα καιρους τετοια προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-13, 16:51
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από preatorian Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος το ειπε αυτο?ολα τα μοτερ 1ΖΖ,3ΖΖ και 4ΖΖ ηταν λαδοφαγαδες με το ιδιο ελατωμα ολα.για τα auris εχω ακουσει κατα καιρους τετοια προβληματα.
Ναι, δεν εχεις αδικο. Ολα ειχαν ελαττωματικη σειρά πιστόνια. Και εγω οταν εβαλα τα εντοσθια απο 1ΖΖ φρόντισα να βάλω τα καινουριας γενιάς 1ΖΖ εμβολα για να μην εχω θεμα με λαδοκαψιμο. Απλα το ανεφερα ετσι γιατι απο πιο παλιά (δλδ απο εποχές facelift Ε11 1.4, ηταν πολυ πιο συχνο το φαινομενο στους 4ΖΖ εδω στο σάιτ μας.

Απλα δεν ειχα ακουσει οτι βγαζανε το ιδιο προβλημα ακόμα και οι 1ΝR-FE.

Για τα auris, μηπως εχεις ακουσει τετοια προβληματα για την 1η γενιά που φορουσε τον 4zz-fe?
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-13, 17:23
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μadvin για πολλα εχω ακουσει.και τα auris με 4ΖΖ καποια καιγανε και ας ειχαν πιστονια νεου τυπου.προφανως απο αστοχια υλικου.Εδω φιλου μου prius μεσα στα 4 χρονια εκαιγε τον απαχο σε λαδια και τελικα εγινε αλλαγη μπλοκ,το γιατι ουτε η toyota δεν ηξερε,και να πεις οτι το εσπαγε 50 χρονων ανθρωπος ηταν.
Το αμαξι πλεον ειναι καθαρα λαχειο.Μπορει να του γ@μας την μανα και να μην περνει χαμπαρι,και μπορει να το πας κοτα και στα 80.000χλμ να ειναι λαδοτυρι.
Αλουμινιο μπλοκ τι περιμενεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-13, 21:59
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 499
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Εγω θα πω το εξης ,οχι βεβαια δεν ειμαι μηχανικος αλλα απο τα λιγα που γνωριζω!!!!
Ακους το πρωι θορυβο ,και μετα τι ?Σταματαει?Στρωνει?
Μολις το πηρες ηταν οκ και τωρα αρχισε να κοπαναει ή τωρα εσυ το καταλαβες?
Σε ρωταω για να εστιασουμε το προβλημα!
Αν ο θορυβος ειναι στο κρυο ξεκινημα και μετα σταματαει τοτε ειναι θεμα διακενου!!!!Το ιδιο θεμα εχω εγω τωρα στο megane απο τον καιρο που εβαλα τα σφυρηλατα και γενικα οσοι βαζουν σφυρηλατα!!!Το διακενο ειναι πιο μεγαλο και λογω κραματος εχουν μεγαλη αυξομειωση ως εκ τουτου οταν ειναι κρυα κοπανα το μοτερ σαν πετρελαιο και οταν ζεσταθει ειναι οκ!!!
Αυτο λοιπον δεν σημαινει οτι θα καψουν λαδι τα εμβολα!!!Αλλα και αν καψουν δεν θα φταιει αυτο αλλα η φθορα των ελατηριων!!!
Θελω να πω οτι αν αυτο το μοτερ φορα εμβολα τυπου σφυρηλατου μπορει και να ειναι λογικο να κανει ετσι!!!
Βεβαια δεν ξερω και <ποσο> κοπαναει .........

Τωρα αν δεν λυθει το μοτερ και δεν μετρησει το ρεκτιφιε τα χιτωνια δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι οκ το μπλοκ εκτος αν εχει καμια εμφανη ζημια με το ματι ,που αν συνεβαινε αυτο θα εκαιγε πολυ λαδι........

Οποτε ή σου αλλαζουν κινητηρα ολοκληρο ,πραγμα δυσκολο,ή στο ανοιγουν κατα 99.9% ο κορμος πρεπει και ΘΑ ειναι οκ ,γιατι να μην ειναι εξαλλου ,θα σου βαλουν αλλα εμβολα αλλου τυπου αν ξερουν το προβλημα και θα ειναι οκ!!!
Γενικα αν ειναι αυτο μην τρελλαινεσαι,σε καταλαβαινω βεβαια καινουργιο αμαξι ειναι και εχεις ολα τα δικια ,αλλα δεν θελει πανικο!!!
Κοιτα τι θα κανεις με παραπονα και τηλ.στα κεντρικα και οτι βρεξει ας κατεβασει!!!
Ειναι βεβαια λυπηρο το γεγονος οτι υπαρχουν πολλα κρουσματα με τετοιο σοβαρο προβλημα και η ΤΟΥΟΤΑ κατι πρεπει να κανει με αυτο γιατι καθε αλλο παρα τιμητικο ειναι ...........
Οταν συμβαινει μια φορα και σε εναν τυπο το λες αστοχια-ατυχια και οτι αλλα οταν ομως γινεται κατ εξακολουθηση τοτε κατι δεν παει καλα........
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-13, 22:51
Το avatar του χρήστη dj.jorge
dj.jorge Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-08-2011
Μοντέλο: TOYOTA AURIS
Περιοχή: ΗΡΆΚΛΕΙΟ-ΚΡΉΤΗΣ
Μηνύματα: 48
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 160
dj.jorge είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
τωρα το καταλαβα.αλλα οταν το πηρα ηταν οκ.αμαξι ειναι χαλαει το παρουσιαζει μετα δεν ειναι απολυτο οτι μπορει να το κανει απο την αρχη.κ το κανει στην αρχη διοτι μετα ζεστενοντε τα μεταλα και δεν ακουγετε....
__________________
Toyota Auris 1.33 dual vvt-i
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-13, 00:47
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
τι δουλεια εχουν τα εμβολα(πιστονια) στο θορυβο του κινητηρα το πρωι? αν τιθεται θεμα εμβολων η χτυπαει η δε χτυπαει ανεξαρτητως θερμοκρασιας.
το εμβολο δουλεια του ειναι να ανεβοκατεβαινει και δεν ακουμπαει πουθενα. σε στοκ κινητηρα ειναι κανονισμενη η ανοχη του...
κατι αλλο ειναι αλλα δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι ειδως θορυβος ειναι...
ειναι γδαρσιμο? ειναι κροταλισμα? ειναι σφυριγμα?
τι ειναι?
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή ΑURIS 1.33 με AURIS 1.6 gk21 TOYOTA AURIS 4 08-09-09 09:38
Auris TS?? Roy-D TOYOTA AURIS 8 18-06-09 01:56
Το Νέο μου Αuris !!!!! GREENMILE TOYOTA AURIS 28 02-04-09 12:16
AURIS COPROLLA1.3 TOYOTA AURIS 2 17-08-07 20:23
3S-GE YAMAHA κεφαλη, 2.0 Lt, απο ST162 Celica, πιστονια,κεφα SavvasKE35 SUPPORT 5 06-01-06 22:51



Page generated in 0,17156196 seconds (83,09% PHP - 16,91% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:43.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)