Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
H γνωμη μου για το απαραδεχτο auris
  #1  
Παλιά 17-09-12, 11:51
Garazakias Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
Garazakias είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Thumbs down H γνωμη μου για το απαραδεχτο auris

Φίλοι του Corolla club θα ήθελα να αναρτήσω αυτό το αθρο, το οποίο αναφέρει την προσωπική μου γνώμη και εμπειρία για το auris μοντέλο 2009 1.6L valvematic sport.


Εν συντομία θα αναφέρω ότι
Το αυτοκίνητο είναι άχρηστο. Δεν αξίζει τα λεφτά του. Το πλήρωσα αδρά 19.500 €
Και από το πρώτους 5 μήνες παρουσίασε πρόβλημα πριν καν κάνω 500 χλμ


Ξεκινώντας από τα θετικά:


Το μονό θετικό που έχει είναι η άνετη οδήγηση του, και η ευστάθεια του στο δρόμο
Μαζί με το σύστημα TRC (σταθεροποίησης) που διαθέτει. Άντε και τα άνετα καθίσματα τύπου ημι-bucket




Τα αρνητικά:


Το σαλόνι είναι τόσο ψεύτικο και φτηνό που τρίζει όλο το ταμπλο στο δρόμο και η ποιότητα των πλαστικών είναι χαλιά. Λίγο να τα ακουμπήσεις ξεβάφουν.
Π.χ. το εσωτερικό χερούλι της πόρτας έχει γίνει χάλια λες και έπεσε οξύ.
Επίσης η εσωτερική επένδυση είναι φτηνιάρικη και αν λεκιάζει δεν καθαριζει με τίποτα. Όσο για αυτό το φινιστρίνι…αστα, λες και είναι πλοίο. Σου κόβει την ορατότητα.
Τέλος, μυρίζει βενζίνη όλο το εσωτερικό κάθε μα ΚΑΘΕ φορά που θα βάλεις στο ρεζερβουάρ.


Η ποιότητα του ηχοσυστηματος είναι μέτρια αλλα όχι καλή, πλήρωσα τόσα λεφτά για ολοκληρωμένο σύστημα ηχείων αλλά το μόνο που ακούω είναι υπερφορτωμένα twitter. Άσε που δεν έχει USB, ακόμη και τα φτηνά akai των 50€ έχουν USB.


Τα καθίσματα είναι καλά, αναπαυτικά αλλά δεν είναι σταθερά. Έχουν ένα «τζόγο»
Οπού τα κάνει να κινούνται ελάχιστα μπρος-πίσω κάνοντας θορύβους τακ-τακ κτλ. Μιλάμε για χιλιοστά αλλά αυτό είναι άσχημο και ενοχλητικό


Τα φανάρια είναι εντελώς ψεύτικα. Κακής ποιότητας πλαστικό οπού ραγίζει για πλακά. Ειδικά τα πίσω. Μου έχουν ραγίσει και τα 2 και μπάζουν νερά και τα 4!


Τα στεγανά κάτω από τους θολούς της ρόδας είναι κακής ποιότητας, έχουν ένα τύπο
Ψευδό-στεγνωτικού υλικού που μπορεί να φύγει πολύ εύκολα στο πληντυριο αυτοκινήτου. Εγώ εκεί την έπαθα.


Σου λέει κατανάλωση 6-7. @@δια. Ούτε 8 δεν είναι. Μετρημένα και αποδεδειγμένα πολλές φορές. μέσα στη πόλη είναι 9-10 και στην εθνική 8-9.
Παιδιά πολλές φορές το έχω μετρήσει με βενζίνη 100σταρα


Το κλειδί είναι ευαίσθητο στο παραμικρό. Φτάνει μισή σταγόνα νερού για να τα παίξει. Στο παλιό μου corolla, το κλειδί ήταν σχεδόν αδιάβροχο και φτηνότερο.


Η μπογιά δεν είναι ικανοποιητικής ποιότητας, μέσα σε 3 χρονιά χάλασε η υφή της.
Παρόλο που το φύλαγα σε γκαραζ όλο το καλοκαίρι για τον ήλιο.
Στη Toyota μου είπαν <όξινη βροχή>, σιγά ρε φίλε μην έβρεξε ο θεός και βιτριόλι.






Μεντεσέδες πόρτας τρίζουν συνεχώς είτε τους γρασάρεις, είτε όχι. Αυτό το κάνει από την πρώτη μέρα.
Το ίδιο και οι μπουκαλες του πορτ-παγκαζ






Το air-condition είναι καλό αλλά αργό. Για να δροσίσει περιμένεις κάμποσο ανεβάζοντας στροφές συν ότι «γονατίσει» όλο το αυτοκίνητο.
Συν ότι «βρώμαγε» σαν αποχέτευση όταν το κλείνεις και αυτό μου το έκανε από τη αρχή που ήταν καινούργιο.




Από επιδώσεις…χρονιά πολλά 140 αλογα σου λέει. Ναι καλά, εγώ ξερώ να πω, με 5 άτομα σε ανηφορικό δρόμο μόνο με 1η, αν βάλεις δευτέρα κρεμάει.
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάψεις 50-60 ευρώ για να πας μια βόλτα στα βουνά το σαβ/κυριακο.
Άσε που δεν 200ριζει με τίποτα. Το Kia cee’d έχει πολύ καλητερς επιδώσεις.




Το ABS είναι άχρηστο. Ενεργοποιείτε εκεί που δεν πρέπει. Και εκεί που χρειάζεται τα χάνει. Επίσης τα πίσω δισκοφρενα είναι σκ**τα. Συνεχεία σκούζουν και χαλάνε εύκολα. 2 φορές έχω αλλάξει ροτορες και δεν το κάλυψε η εγγυηση,
Φυσηκι φθορά μου είπαν στα 18.000 χλμ. Ναι φυσικότατη. Αρε γαμ** που θέλουν!




Από θέμα οδήγησης, όπως είπαμε είναι άνετο αλλά… αυτός ο θόρυβος αεροσκάφους μέσα στη καμπίνα μετά τα 100 είναι πολύ ενοχλητικός. Άσε που ακουγωνετ και περίεργα σφυρίγματα από τους καθρέφτες και τρελοί κραδασμοί στο εσωτερικό (150χλμ+) οπού κάνουν το ταμπλο να τρίζει και το cd χάνει μερικές φορές.



Τέλος, το ψηφιακό ταμπλο. Πολύ ευαίσθητο και ανακριβές. Πρέπει να κανείς μαγικά για να καταλάβεις το επίπεδο της βενζίνης.


Και το ιστορικό μου:


1ος χρόνος: 0-1000χλμ αλλαγή πίσω αναρτήσεων, τσιμουχακια στη κολώνα τιμονιου και δαγκανα εμπρος δισκοφρενου (όλα στην εγυηση ευτηχως)


2ος :1000 – 8000 χλμ προβλημα με στερεοφωνικο, δεν διαβαζε μερικα mp3 cd. Καθαρισμος, θορυβος στα δισκοφρενα, προβλημα με κεντρικο κλειδωμα (εγγυση)

3ος: 8000 – 18000χλμ ξανα προβλημα με εμπρος δαγκανα δισκοφρενου, εμπρος δεξι φαναρι μπαζει νερα και καιει λαμπες, το ιδιο και τα 2 πισω (εγγυση μονο στο μπροστα)

4ος: 18000 – 25000 φετος δηλαδη. Μπαζει νερα στο εμπρος αριστερο φαναρι, πισινα στο πορτπαγκαζ από τα στεγανα της αριστερης ροδας, αλλαγη διακοπτη παραθυρου συνοδηγου, αλλαγη ροτορες και τακακια στα πισω φρενα, (δεν το κάλυψε εγγυση)

Και ακομη δεν εχω φτασει στα 30.000.

Στα 50.000 δλδ θα με σκοτώσει στο δρομο.


Ακουω την γνωμη σας. Για όλα τα παραπανω εχω φωτο και αποδείξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-12, 12:18
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Καταρχην πολύ λυπαμαι για ολα τα προβληματα που σου ετυχαν.

Απο την αλλη θα ηθελα να δω και σχολια απο κατοχους ιδιας χρονολογίας auris αν τους εχουν τυχει παρομοια περιστατικά.
Το ψιλοφανταζομαστε ολοι πως εχει πεσει η ποιοτητα λογω κρισης, αλλα εγω προσωπικα δεν περιμενα σε τετοιο σημείο...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-12, 12:20
Το avatar του χρήστη kostas_8
kostas_8 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-09-2011
Περιοχή: Αγια Βαρβαρα, Αιγαλεω
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 496
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 203
kostas_8 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Για το εσωτερικο και μονο, δηλαδη πλαστικα ηχο κλπ μπορουσες να τα δεις και να τα δοκιμασεις πριν το παρεις. Τωρα τα υπολοιπα μπορει να ηταν σε κακη κατασταση εξαρχης αλλα οφειλετε σιγουρα και ο οδηγος παντα. Πολυ νερο ακουω ομως.. Μηπως και εσυ δε το προσεχεις τοσο; Γιατι συγνωμη κιολας αλλα για δαγκανες, αμορτισερ, ραγισμενα φαναρια κλπ εμενα μου βγαζει κακοχρησια. Γιατι εχει γνωστος μου το ιδιο Auris και δε του εχει βγαλει τιποτα. Δεν παιρνω με τιποτα το μερος της Toyota, μπορει οντως το αμαξι να βγηκε κακο. Αλλα ολα παιζουν το ρολο τους..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-12, 12:24
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Garazakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν συντομία θα αναφέρω ότι
Το αυτοκίνητο είναι άχρηστο. Δεν αξίζει τα λεφτά του.
Καλησπέρα φίλε μου... Δε αντιλέγω σε όλα όσα λες και δεν έχω κανένα λόγο ή ένδειξη να τα αμφισβητήσω... Αλλά καλώς ή κακώς, αφορούν το δικό σου Auris και μόνο... Εγώ προσωπικά δεν έχω δει, εντός του forum τουλάχιστον, άλλη παρόμοια αναφορά. Προβλήματα μπορεί να υπάρχουν στους περισσότερους από εμάς, ανεξαρτήτως μοντέλου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι ήσουν άτυχος και έπεσες στη περίπτωση... Αυτό όμως δε κάνει αυτομάτως άχρηστα όλα τα Auris...
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-12, 12:50
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 371
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φιλε μου έχοντας έρθει και εγω σε επαφη με auris σε μερικα θα συμφωνήσω για το εσωτερικό στα υπόλοιπα φιλε μου δεν φταίει το αμάξι φταίει η αντιπροσωπία π στο πάσαρε για καινούριο τέλος πάντων για να μη μακρηγορώ ειναι πολλά πράγματα που δεν γνωρίζουν οτι γίνονται οι αγοραστές και αυτο γιατί πας με την λογική οτι είναι παρθένο εχει παρατηρηθεί σε αλης μάρκας αμάξι αλφα να χάσκει μπροστά καπό και πίσω φτερό ολο βαμμένο και το αμαξι πουλήθηκε νεο και συστήθηκε απο υψηλό στέλεχος (διοίκησης ) σε γνωστό του οπως και σε auris θαλασσί χρώμα τος παλι βαμμένο μπροστά απο ψεγάδια μεταφοράς και για ολα αυτά δεν ενημερώθηκαν φυσικά οι αγοραστές

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex-g : 17-09-12 στις 13:06.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-12, 14:46
Το avatar του χρήστη Dr.Saimon
Dr.Saimon Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Nea Iwnia!
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 271
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 233
Dr.Saimon είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
δεν θα αναφερθω σε ολα οσα λες...κριμα...πολυ κριμα....

να σταθω στα φαναρια που λες οτι ειναι ψευτικα ραγιζουν για πλακα
σαν παραδειγμα μονο και μονο χτυπησα ενα οκταβια στην μεση με καμια 40αρια χλμ παραβιασε στοπ ο βλακας και τα φαναρια δεν επαθαν τιποτα....

τες πα....πρεπει να ειναι τελιος περιπτωση το αμαξι σου...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-12, 15:20
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 907
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Πολυ προβλημα ρε γαμωτη, οπως και να εχει δεν δικαιολογειται.
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-12, 19:00
Το avatar του χρήστη andreasece
andreasece Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Μοντέλο: Toyota Corolla E12 1.4
Περιοχή: Ηλιούπολη
Ηλικία: 32 male
Μηνύματα: 436
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 198
andreasece είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το Μητσοτάκη τι τον έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-12, 19:07
mpriskot Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 05-07-2009
Μηνύματα: 121
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 193
mpriskot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
έχεις κοιτάξει να το ψάξεις νομικά, μήπως (λέω μήπως) αποζημιωθείς ή εάν μπορείς να αιτηθείς αντικατάσταση του αυτοκινήτου;

όπως τα λες, η πρώτη εντύπωση που θα είχε κανείς, είναι ότι πρόκειται μάλλον για κανένα χτυπημένο που στο πούλησαν καινούριο. (ειδικά για τα νερά).

Η μυρωδιά του A/C γενικά οφείλεται στην υγρασία / μούχλα που μένει στους αεραγωγούς. Δοκίμασε ένα κιτ καθαρισμού ή μερικά λεπτά πριν φτάσεις στον προορισμό σου, κλείσε το A/C και άσε να φυσάει αέρα από έξω.

η ποιότητα των πλαστικών, το ξεβαμμένο χερούλι*, η άθλια λειτουργία του ABS είναι γνωστά εδώ και πολύ καιρό (και σε παραπλήσιο φόρουμ). (*προσωπικά δεν του δίνω σημασία)

τα άλογα είναι 132 ονομαστικά, και από όσο ξέρω είναι στρόφαλο. στο δρόμο βγάζει λιγότερα.

εάν χτυπήσεις μπροστά και πλάγια (δεξιά ή αριστερά) στον προφυλακτήρα, κατά μεγάλη πιθανότητα θα έχεις σπάσει και τις βάσεις των μπροστινών φαναριών, που δεν πωλούνται χωριστά (οπότε αλλάζει όλο το φανάρι), αυτό είναι ένα αρνητικό.

αυτά από την δικιά μου εμπειρία. για τα άλλα, μήπως να μιλούσες με καμμιά άλλη αντιπροσωπεία; μήπως σου δώσουν κάποια οριστική (...) λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-12, 19:31
Το avatar του χρήστη andreasece
andreasece Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Μοντέλο: Toyota Corolla E12 1.4
Περιοχή: Ηλιούπολη
Ηλικία: 32 male
Μηνύματα: 436
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 198
andreasece είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpriskot Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως τα λες, η πρώτη εντύπωση που θα είχε κανείς, είναι ότι πρόκειται μάλλον για κανένα χτυπημένο που στο πούλησαν καινούριο. (ειδικά για τα νερά).
Πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να είναι από κάτι πλημμυρισμένα που έδειχναν στην τηλεόραση, μέσα στις λάσπες. Έτσι θα εξηγούνταν πολλά προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενδιαφερομαι για τη γνωμη σας dimosR PHOTOS 15 23-02-10 13:31
Γνωμη για λαστιχα. endurasKE-30 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 17 06-08-09 22:38
Πειτε την γνωμη σας miller TOYOTA COROLLA E 12 2 10-09-07 15:10
Καμια Γνωμη? jonnys 7 TOYOTA COROLLA E 12 1 29-04-06 13:56



Page generated in 0,17678189 seconds (83,12% PHP - 16,88% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:16.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)