Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ
  #1  
Παλιά 29-08-12, 01:32
ΑΙΟΛΟΣ Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 13-08-2012
Μηνύματα: 23
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 146
ΑΙΟΛΟΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ

Καλησπέρα σε όλους.
Καταρχήν να ευχηθώ καλή συνεχεια διακοπών σε όσους δεν έχουν γυρίσει,καλό φθινόπωρο σε όσους γυρίσαν και κουράγιο και υγεία σε όσους δεν πήγαν διακοπές για οικονομικούς ή και άλλους λόγους.
Επειδή είναι το δεύτερο πόστ μου, αν δεν είναι στην σωστή ενότητα ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές.
Επι του θέματος τώρα.Εχω ένα corollaki G6 1300 τουρμπάτο με σφυρήλατα πιστονάκια , gredy εγκέφαλο και garett 2,5άρα με 360 θρος αν το λέω σωστά.
Επειδή έχω ηρεμήσει και επειδή έχω βαρεθεί να έχω ένα "νεκρό" αυτοκίνητο απο τις 1000-3000 στροφές και μετά να αρχίζει να τουρμπίζει και να ξεσπάει μετά τις 4500 στροφές, θέλω να μου πείτε τι μπορεί να γίνει ώστε να έχω δύναμη απο πιο χαμηλά.Ξέρω οτι θα μου πείτε για μικρότερη τουρμπίνα αλλά αν γίνετε να με κατατοπίσετε λίγο ή αν γίνεται κάτι με την ήδη υπάρχουσα.Να πώ οτι το αυτοκίνητο είναι γύρω στα 190 άλογα.
2.Ασχετη ερώτηση με την πρώτη.Αν ρίξω την πίεση απο 0.9 σε 05-0.6 και βγάλω τον gredy και αφήσω της μάνας του , το αυτοκίνητο θα γίνει πιο οικονομικό σε κατανάλωση? Και σε αυτήν την περίπτωση κατά πόσο είναι εύκολο να πουληθεί ο εγκέφαλος και πόσο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-12, 01:58
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
γεια σου, μου φαινεται υπερβολικο να τουρμπιζει στις 4500, μηπως εχεις κατεβασει συμπιεση? το λογικο ειναι να εχεις πιεση απο τις 3500.μηπως το στροφομετρο σου δεν δειχνει σωστα και κλεβει 200-300 στροφες?

για να ειναι οικονομικο το αυτοκινητο πρεπει να εχεις σωστο προγραμμα και να οδηγας οικονομικα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-12, 02:05
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλησπέρα φιλε μου κράτησες του g6 το σασμαν? κανε μια περιγραφή πιο αναλυτική
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-12, 09:32
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα! πολυ φοβάμαι πως έχει δικιο ο alex από πανω! αν εχεις σασμαν g6 αργει προφανως να ανοιγει η τουρμπινα σου! δεν μπορει 25αρα να ανοιγει σε τοσες πολλες στροφες! κατι δεν παει καλα εδω περα!!! το ποιο οικονομικο δυστυχως οπως ειπε ο Jason, αλλιως βαζεις υγραεριο! δλδ ποσο σου καιει σε πραγματικες μετρησεις ανα 100χλμ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-12, 09:55
ΑΙΟΛΟΣ Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 13-08-2012
Μηνύματα: 23
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 146
ΑΙΟΛΟΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα παίδες.Το αμάξι αρχίζει να έχει πίεση απο τις 3000 στροφές κανονικά, αλλά το ξέσπασμα το κάνει μετά της 4500.Απλά σκέφτομαι όλα να τα κάνω σε λιγότερες στροφές.
Σασμάν φοράω απο EP82.
Για το φίλο που ρώτησε για την κατανάλωση, παίζω στα 10 λίτρα πόλη απάτητος.Δεν έχω μέτρο σύγκρισης για να ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο.
Αν βγάλω τον gredy δεν θα γίνει πιο οικονομικό?
Για προγραματισμό που είπε κάποιος, μια φορά ρυθμίστηκε τότε που είχα βάλει τα σφυρήλατα.
Φλάντζα φοράω TRD και έβαλα οτι χρειαζόταν απο την ογκομέτρηση που έγινε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-12, 12:06
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
κατ'αρχας ποιον greddy εχεις τον Blue ή τον Ultimate??? αν εχεις τον ultimate τον εχετε συνδεσει να μπορει να βγαζει και καυσιμο ή μονο να προσθετει?

καλα το σασμαν ειναι τελειως ασχετο με το ποτε τουρμπιζει το μοτερ...ασχολιαστο

τα 10 lt/100km ειναι πολλα, το λογικο ειναι 8.5

για να το πετυχεις αυτο πρεπει να πηγαινεις με υποπιεση, και παντα προσοχη στο αυγο απο κατω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-12, 12:58
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καταρχην το σασμαν λες απο ep82? τι σασμαν ειναι αυτο? εννοεις του 4EFTE? ή απο μαμα μοτερ 2Ε-Ε ep82? γιατι αν ειναι το δευτερο ειναι παρα πολυ κοντο και υποφερει το αμαξι με ενα τετοιο σασμαν! εγω επειδη το ειχα και σε starlet gt δεν μπορουσα να πιασω πολλα χλμ και ειχα αυξημενη καταναλωση, αν εχεις σασμαν απο το τουρμπο μοτερ τοτε δεν ειναι θεμα σασμαν ομως! με το 6ταχυτο δεν ανοιγει καλα το μοτερ αυτο γιαυτο σε ρωτησα αν εχεις, ξερω περιπτωσεις που ατομα με τετοιο σασμαν με την μαμα τουρμπινα ειχαν αυξημενη καταναλωση και δεν πηγαινε και τοσο καλα το αμαξι δεν ανοιγε καλα δλδ, αλλα δεν γνωριζω ακριβως αν ανοιγε ποιο μετα η τουρμπινα γιατι εξαρταται απο τα φορτια που δεχεται οπως πχ σε ανηφορες αργει να ανοιγει.
Στο θεμα της καταναλωσης το 8,5 που λεει ο Jason ειναι με ακρως οικονομικη οδηγηση! εγω προσφατα αρχισα να βλεπω τετοια νουμερα σε 2 γεμισματα αλλα εχω πανω υδρογονο και εκανα και διαδρομες σε ποιο ανοιχτους δρομους και ισως να ειναι απο αυτο κιολας. Μεσα στην πολη με ΟΧΙ οικονομικη οδηγηση και πολυ κινηση λιγο πανω απο 10 εβλεπα. Οποτε εισαι οκ απο καταναλωση μια χαρα! αν θες να καιει λιγοτερο ή πας σαν ΚΟΤΑ ή βαζεις υγραεριο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-12, 14:31
ΑΙΟΛΟΣ Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 13-08-2012
Μηνύματα: 23
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 146
ΑΙΟΛΟΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τον blue φοράω απο εγκέφαλο.
EP82 μαμά και έχω βρεί την υγειά μου.Πολύ μακρύ το τουρμπάτο τουλάχιστον για πόλη.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τέλος να βάλω μια μικρότερη τουρμπινούλα π.χ 2αρα garret αν υπάρχει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-12, 15:37
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
η καλυτερη επιλογη ειναι μια 2554, ο emanage o blue το μονο που κανει ειναι να προσθετει καυσιμο, οποτε λογικο να μην εχεις οικονομια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-08-12, 16:01
Το avatar του χρήστη GEORGE N.
GEORGE N. Offline:
 
Εγγραφή: 28-10-2008
Μοντέλο: EΕ 101 20ν b/t
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 751
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός GEORGE N. είναι ένας φάρος φωτός
Ας το κανείς μαμά και τελείωσε το θέμα. Δεν μπορούμε να έχουμε κα επιδόσεις και οικονομία.... Και από την άλλη η άποψη μου είναι ότι ο παράλληλος εγκέφαλος είναι πεταμένα λεφτά.
__________________
Τωρα πια πριονίζω.......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τουρμπινα Σε 20v? MARMEL 4AGE 20v Levin 102 11-01-10 00:28
βελτιωση με τουρμπινα η΄ ατμοσφαιρικη? firebone TOYOTA COROLLA E 12 57 27-10-07 17:32
Τουρμπινα Τ25 Η Μαμα turbakias!!! SUPPORT 13 29-03-05 14:02



Page generated in 0,16849089 seconds (82,85% PHP - 17,15% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:20.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)