Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παραλάβαμε Auris 1.33
  #1  
Παλιά 14-08-09, 12:39
GeorgeP-Auris133 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 14-08-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 5
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
GeorgeP-Auris133 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παραλάβαμε Auris 1.33

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.
Εδώ και δύο εβδομάδες έχουμε παραλάβει στο ευρύτερο οικογενειακό μου περιβάλλον ένα Auris 1.33 στην πλούσια έκδοση Unique χωρίς κανένα άλλο extra. Κάποιες πρώτες εντυπώσεις, μιας και τα χιλιόμετρα είναι ακόμη λίγα (600) και το αυτοκίνητο "άστρωτο" (χωρίς να έχει ανοίξει ο κινητήρας ακόμη).

1. Καλή ποιότητα κατασκευής, υλικά, ηχομόνωση και κύλιση. Γενικά ήσυχο και αγχολυτικό. Πιθανόν να μην φτάνει τα VAG στον τομέα αυτό (σε εγκάρσιες ανωμαλίες ακούς το χτύπημα, τα υλικά δεν είναι "μαλακά" όπως στους ευρωποαίους αλλά "σκληρά" αν κάποιον τον απασχολεί) αλλά δεν υστερεί και τρανταχτά. Μην ακούτε ότι είναι επιπέδου Hyundai κ.λ.π που γράφονται σε κάποια περιοδικά, είναι πολύ καλύτερα.

2. Μια ένσταση σε σχέση με τον εξοπλισμό που σε αυτό το επίπεδο τιμής θα έπρεπε να έχει standard το VSC/TSC (θα με ενδιέφερε πολύ περισσότερο από τα μαλακά πλαστικά). Το αμαξι κινείται στα επίπεδα των 17000+, δεν είναι φτηνό. Από την άλλη πλευρά, έχει Start & Stop που δουλεύει και πολύ ομαλά (νομίζεις ότι είσαι σε... Prius) που προς το παρόν δεν το έχει κανένας άλλος πλην Hyundai (από το 2010 και βλέπουμε οι υπόλοιποι).

3. Δεν με πολυβολεύει προσωπικά ο επιλογέας ταχυτήτων εκεί που είναι. Πιστεύω ότι δεν κάνει για γρήγορες αλλαγές. Αυτό βέβαια ταιριάζει με το γενικότερο αγχολυτικό προφίλ του αυτοκινήτου.

4. Πολύ άνετο σε χώρους μέσα, κατάλληλο για 4μελή οικογένεια.

5. Το Start & Stop (επειδή αναφέρθηκε σε άλλο topic) δεν δουλεύει πάντα, αλλά αυτό δεν είναι λόγω βλάβης. Το αμάξι εξετάζει την φόρτιση της μπαταρίας, τα συστήματα που είναι αναμμένα (φώτα, ράδιοCD, κλιματισμός) και αναλόγως τίθεται σε λειτουργία ή όχι. Μου έχει συμβεί π.χ. να μπει σε λειτουργία για 30 δευτερόλεπτα σε φανάρι και μετά ο κινητήρας να πάρει μπρος γιατί ο εγκέφαλος έκρινε ότι η φόρτιση της μπαταρίας χαμήλώνε. Ακόμη κι έτσι, στις πρώτες δύο εβδομάδες λειτουργίας μέσα σε μια άδεια Αθήνα το αυτοκίνητο έχει παραμείνει συνολικά πάνω από 30 λεπτά σβηστό σε φανάρια (τα μετράει στο trip computer στην ένδειξη ECO). Όχι και άσχημα. Επίσης προσοχή. Το Start & Stop δεν μπαίνει σε λειτουργία αν έχεις ταχύτητα και πατημένο αμπραγιάζ
ακόμη και αν είσαι σταματημένος (είναι και αυτός ένας έμμεσος τρόπος να το απενεργοποιήσεις όταν βλέπεις ότι σε λίγα δευτερόλεπτα θα ξεκινήσεις).

6. Η κατανάλωση κινείται (σε αυτοκίνητο με σφιχτό κινητήρα είπαμε) κατά μέσο όρο στα 7-8 λίτρα. Επίσης καθόλου άσχημα για οικογενειακό αμάξι 1300 κιλών αλλά από την άλλη μεριά βοηθάει προς το παρόν και ή άδεια πόλη και η μικρή κίνηση. Στα 120 πάντως με 6η η (στιγμιαία) κατανάλωση είναι περίπου 5,5 lt/100. Τα shift lights είναι μάλλον υπεραισιόδοξα και θα ταίριαζαν πιο πολυ σε ντίζελ ή αμάξι με turbo μιας και αν τα ακούσεις θα βάλεις 6η από τα 60-70 χλμ.

7. Το αμάξι δεν είναι τόσο αργό όσο περίμενα. Σε συνθήκες αστικής-περιαστικής κίνησης (Κηφισός, Αττική οδός) και με ταχύτητες μέχρι 120-130 χλμ ακολουθείς άνετα την κίνηση και επιταχύνεις όπως και οι υπόλοιποι ατμοσφαιρικοί με 3η-4η και 5η. Πρέπει να έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στην κατανομή της (μικρής) ροπής. Ακόμη και με 6η επιταχύνεις, έστω και αργά. Όλα αυτά βέβαια υπό το πρίσμα του οικογενειάρχη. Ξαναλέω ότι το αμάξι είναι με λίγα χλμ άρα δεν μπορώ να δω ακόμη τις δυνατότητές του σε "προσπέρασμα πανικού" με 3η ή 4η και τις στροφές πάνω από 5000. Σε απόλυτα νούμερα βέβαια όλες οι μετρήσεις το βγάζουν
πίσω από άλλα ατμοσφαιρικά 1400άρια, αλλά αυτό έχει να κάνει με το τι ζητάει ο καθένας και πως οδηγάει.

8. Σε ότι αφορά το κράτημα προφανώς και δεν το έχω πιέσει πουθενά. Επειδή έχω μια ΑR 156, είμαι μάλλον λίγο επηρεασμένος. Γενικά, μου φαίνεται (συγκριτικά πάντα) πολύ πιο βαρύ και πιο αργό στις αντιδράσεις του και επειδή κάθομαι και ψηλότερα αισθάνομαι σαν να οδηγάω ...βανάκι. Βλέποντας μια στροφή π.χ. 90 μοιρών δεν μου δίνει την σιγουρία ότι θα μπω χωρίς να πετάξει "μούρη". Για να μην παρεξηγούμαι όμως προς το παρόν αυτά είναι απλά ζήτημα αίσθησης και πιθανότατα συνήθειας, όχι δοκιμής. Δεν είναι σπορ (κάποιες φορές το αισθάνεσαι να πλέει ελάχιστα πάνω στις αναρτήσεις του) αλλά σε αποζημιώνει με
καλή ποιότητα κύλισης.

9. Τα φρένα ξενίζουν λίγο γιατί δεν πιάνουν αμέσως μόλις πατήσεις το πεντάλ αλλά λίγο "παραμέσα". Μετά βέβαια πιάνουν δυνατά και σίγουρα αλλά ακόμη δεν έχω βρει τον σωστό τρόπο φρεναρίσματος (δεν μπορώ να βρω την "ρύθμιση" να φρενάρω προοδευτικά, φρενάρω ή λίγο ή πολύ, που θα μου πάει όμως...).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeP-Auris133 : 14-08-09 στις 12:45.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-09, 12:47
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: Avensis 2009 1.8 CVT
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 2.901
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 527
Ayrton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πολύ ωραίο review του αυτοκινήτου που αποκτήσατε!
Είναι άξιο αναφοράς αυτό το πόστ!!!!

Σε ευχαριστούμε πολύ....

Και καλοτάξιδο και με πολλά ασφαλή χιλιόμετρα!!!
__________________
"Racing is in my Blood......
............... its my LIFE"


Corolla Club
Administration Group
Διοικητικό Μέλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-09, 12:59
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 532
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Αψογη αναλυση! Ισως η πιο πληρης που εχω δει μεχρι τωρα. Καλα και ασφαλη χιλιομετρα να εχεις.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-09, 13:10
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φίλε μου καλορίζικο και εύχομαι πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.να τονίσω και εγώ πως η περιγραφή σου είναι αν οχι η καλήτερη από τις καλήτερες
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-08-09, 14:58
Το avatar του χρήστη Τζιμάκος
Τζιμάκος Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Μηνύματα: 409
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
Τζιμάκος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φίλε Γιώργο καλοτάξιδο το Αuris με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα!
Θα ήθελα να σε συγχαρώ και εγώ για το άψογο review σου!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-09, 15:12
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 505
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλοταξιδο το αυτοκινητο σου.Παντως απο το μοτερ να περιμενεις και αλλα ακομη.Η καταναλωση θα πεσει κατα μεσω ορο 1-1.5 λιτρα στα 100 και το μοτερ θα γινει πιο ευστροφο και δυνατο.Τα εζησα και εγω στο YARIS που τωρα στα 11.000 πεταει, ενω στα 1500-2000 ηταν αρκετα ραθυμο.
Φυσικα και ο προσανατολισμος του δεν ειναι σπορ, αλλα εαν σε ενοχλει, θα μπορουσες(κατι που θα κανω εγω στο μελλον στο yaris) να το χαμηλωσης 3cm χωρις να χασεις σχεδον καθολου απο την εργοστασιακη ανεση.Με αυτο τον τροπο θα χαμηλωσης το κεντρο βαρους, θα μειωσεις τις κλισεις στις στροφες και γενικα θα γινει πιο αμεσο το αυτοκινητο παντου.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-08-09, 22:15
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλοριζικο καλα ταξιδια!!!
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-08-09, 12:28
Το avatar του χρήστη vassilis_vvti
vassilis_vvti Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-02-2006
Μοντέλο: Αvensis vvt-i 1.6
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 1.604
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
vassilis_vvti είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλοριζικο και καλοταξιδο...πολυ καλη αναλυση.
__________________
Toyota Avensis vvt-i
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-09, 18:53
Το avatar του χρήστη Japanese
Japanese Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Κοζάνη (Σπουδές) - Αθήνα (Σεπόλια)
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 364
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 230
Japanese είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλοτάξιδο και καλορίζικο! Πολύ καλή ανάλυση!
__________________


I don't know about Heaven...but i do believe in Angels...

E-mail: redshini@gmail.com

My sweety
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=8605
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-09, 08:10
GeorgeP-Auris133 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 14-08-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 5
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
GeorgeP-Auris133 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Επανέρχομαι μετά από σύντομο ταξίδι στην Λαμία το weekened.

Κατά την επιστροφή λοιπόν από περίχωρα Λαμίας μέχρι Κορυδαλλό όπου το σκέλος μέχρι Σχηματάρι έγινε με 140 km/h (3900 στροφές με 6η) και μετά λόγω κίνησης με 100-120, το trip computer έδωσε: 224 km, διάρκεια 2 ώρες και 8 λεπτά (με μια 5λεπτη στάση ανεφοδιασμού), μέση ταχύτητα 102 km/h και κατανάλωση (εδώ είναι του ζουμί) 7.3 lt/100 km. Η κατανάλωση επαληθεύτηκε και πρακτικά αφού για περίπου 410 χιλόμετρα ταξιδιού συνολικά (πήγαινε-έλα) συμπλήρωσα 30 λίτρα βενζίνης.

Είναι προφανές ότι το αμάξι έχει φτιαχτεί με γνώμονα την χαμηλή κατανάλωση και μάλλον πραγματοποιεί όσα υπόσχεται. Υποθέτω ότι αν "στρώσει" θα καίει ακόμη λιγότερο. Για μένα το νούμερο είναι εντυπωσιακό όταν μιλάμε για ταχύτητες 140 km/h. Πολύ άνετο επίσης στα μπαλώματα της "εθνικής" (ευτυχώς δεν έχουν μείνει πλέον πολλά).

Μόνο "μελανό" σημείο το ότι στις ανωφέρειες με 5η και 6η κόβει πολύ και για να διατηρήσεις υψηλή ταχύτητα θέλει μάλλον 3η αλλά δεν ήθελα να ανεβάσω τόσο πολύ τις στροφές. Αλλά ας μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. Μιλάμε για 1400άρι ατμοσφαιρικό που ζυγίζει 1300 κιλά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
To νέο Auris!! Τζιμάκος TOYOTA AURIS 54 25-02-10 13:48
Αλλαγή ΑURIS 1.33 με AURIS 1.6 gk21 TOYOTA AURIS 4 08-09-09 09:38
Auris TS?? Roy-D TOYOTA AURIS 8 18-06-09 01:56



Page generated in 0,18072701 seconds (83,60% PHP - 16,40% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:00.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)