Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Τριγμοι και τροποι αντιμετωπισης
  #1  
Παλιά 26-11-08, 13:17
Το avatar του χρήστη gtsoum
gtsoum Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 02-10-2008
Μοντέλο: Auris 1.6
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 15
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
gtsoum είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τριγμοι και τροποι αντιμετωπισης

Αν και δεν εχει αναφερθει σε καποιο topic ειμαι σιγουρος οτι ολοι οι κατοχοι του auris θα εχουν καποιο παραπονο απο την ποιοτητα των πλαστικων της κεντρικης κονσολας ( της λεγομενης γεφυρας ). Η ποιοτητα των πλαστικων και η συναρμολογη τους θα μπορουσε να ειναι πιο καλη συνολικα ειδικα απο μια εταιρεια οπως η toyota. Αναρωτουμενος τι μπορω να κανω για να σταματησω καποιους μικροτριγμους εστειλα mail στην toyota hellas και μου απαντησε πως υπαρχει ενα κιτ το οποιο προσφερει η εταιρεια και λεγεται Noise Reduction Kit. Ειναι ενα αφρωδες υλικο το οποιο μπαινει αναμεσα στα πλαστικα και σταματαει καθε τριγμο. Μου το τοποθετησαν σε μια ωρα περιπου (χωρις φυσικα κανενα κοστος) και πλεον εφυγε το μοναδικο παραπονο που ειχα απο το αμαξι ( μικροτριγμοι). Οποτε οποιος αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα δεν εχει παρα να απευθυνθει στην αντιπροσωπεια.

ΥΓ : Ενδεχεται σε καποιες αντιπροσωπειες να σας πουνε οτι δεν γνωριζουν κατι αλλα να επιμεινετε να επικοινωνησουν με την toyota ( το ιδιο επαθα και εγω ).μαλιστα υπαρχει κωδικος ανταλλακτικου για το συγκεκριμενο kit. Μπορω να σας πω σε ποια αντιπροσωπεια πηγα αλλα μονο με pm , μην φανει πως κανω διαφημιση καποιας.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-08, 13:31
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Αυτό το kit που λες είναι μόνο για το Auris; Για να το τοποθετήσουν σου λύσανε την κεντρική κονσόλα; Ρωτάω γιατί και στα Ε12 υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τριγμών από τα πλαστικά και θα βοηθούσε κάτι τέτοιο. Εάν έχεις και τον κωδικό του ανταλλακτικού θα μας εξηπηρετούσες πάρα πολύ, πιθανόν να αναγράφεται στο παραστατικό που σου κόψανε στην αντ/πεία (επαν σου κόψανε)...
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-08, 13:47
Το avatar του χρήστη gtsoum
gtsoum Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 02-10-2008
Μοντέλο: Auris 1.6
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 15
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
gtsoum είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corollapatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το kit που λες είναι μόνο για το Auris; Για να το τοποθετήσουν σου λύσανε την κεντρική κονσόλα; Ρωτάω γιατί και στα Ε12 υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τριγμών από τα πλαστικά και θα βοηθούσε κάτι τέτοιο. Εάν έχεις και τον κωδικό του ανταλλακτικού θα μας εξηπηρετούσες πάρα πολύ, πιθανόν να αναγράφεται στο παραστατικό που σου κόψανε στην αντ/πεία (επαν σου κόψανε)...
Δυστυχως κωδικου ανταλλακτικου δεν εχω , ουτε μου κοψανε καποιο παραστατικο , ουτε ξερω αν κανει στην Ε12 μιας και επικοινωνησα σαν κατοχος auris. βεβαια επειδη το ειδα το κιτ δεν αναφεροταν πουθενα οτι ειναι για auris και ειναι ενα αφρωδες υλικο που θεωρητικα μπαινει σε οποιοδηποτε αμαξι. Για το auris χρειαζοταν να βγαλουν τα πλαινα της κονσολας (ειναι πολυ απλη διαδικασια , φαντασου οτι αυτα βγαινουν οταν αλλαζεις στερεοφωνικο) και σε καμια περιπτωση δεν ακουμπησαν το ταμπλο του αυτοκινητου. Κανε ενα κοπο να παρεις ενα τηλεφωνο , εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα . Αν θελεις μπορω να σου δωσω το τηλ του μηχανικου σε Pm με τον οποιο μιλησα και με εξυπηρετησε αψογα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-08, 13:49
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gtsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως κωδικου ανταλλακτικου δεν εχω , ουτε μου κοψανε καποιο παραστατικο , ουτε ξερω αν κανει στην Ε12 μιας και επικοινωνησα σαν κατοχος auris. βεβαια επειδη το ειδα το κιτ δεν αναφεροταν πουθενα οτι ειναι για auris και ειναι ενα αφρωδες υλικο που θεωρητικα μπαινει σε οποιοδηποτε αμαξι. Για το auris χρειαζοταν να βγαλουν τα πλαινα της κονσολας (ειναι πολυ απλη διαδικασια , φαντασου οτι αυτα βγαινουν οταν αλλαζεις στερεοφωνικο) και σε καμια περιπτωση δεν ακουμπησαν το ταμπλο του αυτοκινητου. Κανε ενα κοπο να παρεις ενα τηλεφωνο , εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα . Αν θελεις μπορω να σου δωσω το τηλ του μηχανικου σε Pm με τον οποιο μιλησα και με εξυπηρετησε αψογα.
Αν μπορείς στείλε μου αυτά τα στοιχεία με p.m. Σε ευχαριστώ.
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-08, 14:48
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για αυτό το θέμα στην αντιπροσωπεία που ο φίλος gtsoum πήγε και του το τοποθέτησαν. Το kit αυτό λοιπόν δεν είναι για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο και κάνει για όλα τα υπόλοιπα. Ουσιαστικά πρόκειται για κάποια σφουγκαράκια που τα τοποθετούν στα σημεία όπου εντοπίζεται το πρόβλημα σε κάθε περίπτωση. Το κακό είναι ότι δεν το διαθέτουν ως ανταλλακτικό προκειμένου να το βάλουμε μόνοι μας και να γλιτώσουμε το κόστος της τοποθέτησης αλλά το έχουν μόνο για εσωτερική διακίνηση και χρήση... Του ζήτησα να μου πει μία ενδεικτική τιμή για ένα Ε12. Αφού θεωρήσαμε ότι στα περισσότερα Ε12 οι τριγμοί προέρχονται από το σημείο του R/CD και ότι εκεί θα μπει το υλικό αυτό μου είπε ότι για μία τέτοια να υπολογίζουμε γύρω στα 100-110 ευρώ!!! Εάν πρέπει να λύσουν και άλλα μέρη (ταμπλό κ.λ.π.) το κόστος θα ανέβει...

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι η αντικατάσταση εντάσεται στην εγγύηση μόνο τα τρία πρώτα χρόνια.
__________________
Lift, lift, lift...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 26-11-08 στις 15:01.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-08, 16:10
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Τοσο καλα δλδ....
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-08, 16:46
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
το υλικο που βαζουν λεγεται αρμαφλεξ και υπαρχει σε πολους τυπους και θα το βρειτε σε διαφορετικα παχη πυκνώτητες και με κολα η χωρις.

σιγουρα θα το βρειτε σε μαγαζια με υδραυλικα ανταλλακτικα και σε μαγαζια οπως ο Λιοννης στον Πειραια .θα κοιταξω να βρω ενα τηλ του παντως εγω στο μαγαζι εχω.
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-08, 16:50
Nikr Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 634
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 280
Nikr έχει φοβερή αύρα Nikr έχει φοβερή αύρα Nikr έχει φοβερή αύρα
Ακόμα και το αρμαφλεξ που τυλίγουν τις σωλήνες κάνει γι αυτή τη δουλειά.
1 ευρώ το μέτρο έχει.
Όπου και να πάτε θα το βρείτε, αν δεν υπάρχει με κόλλα πάρτε μια UHU.
Βέβαια χρειάζεται χρόνος για το λύσιμο του σημείου που τρίζει, αλλά να δώσεις και ένα κατοστάρικο γι αυτή τη δουλειά, πολλά φαίνονται...
Χρειάζεται επίσης ένα καλό ψαλίδι και λίγα εργαλειάκια.


.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-08, 16:55
Το avatar του χρήστη gtsoum
gtsoum Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 02-10-2008
Μοντέλο: Auris 1.6
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 15
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
gtsoum είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παντως οποιος θελει εχω καποια pdf της toyota με οδηγιες για το auris πως λυνεται η κονσολα ( πχ αν θελει καποιος να βαλει αλλo ραδιocd ) .Στις φωτογραφιες φενεται ιδιαιτερα ευκολο για οποιον πιανει το χερι του. Λογικα θα εχει και την corolla.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-08, 17:04
Το avatar του χρήστη ALIEN-3-
ALIEN-3- Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 170
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 207
ALIEN-3- είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Είχα πάει στην Toyota στην Σερρες τον Μάρτιο και τους το ζήτησα να μου το βάλουν και με κορόιδευαν λέγανε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο .Μόλις ξανά ανέβω απάνω θα περάσω μια βόλτα να μου το βάλουν

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gtsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως οποιος θελει εχω καποια pdf της toyota με οδηγιες για το auris πως λυνεται η κονσολα ( πχ αν θελει καποιος να βαλει αλλo ραδιocd ) .Στις φωτογραφιες φενεται ιδιαιτερα ευκολο για οποιον πιανει το χερι του. Λογικα θα εχει και την corolla.
Εγω ενδιαφέρομαι πάντως ,μπορείς να το ανεβάσεις πουθενά να το κατεβάσουμε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ ΤΡΙΓΜΟΙ sakis TOYOTA COROLLA E 12 82 12-12-14 20:46
τροποι για να κραταμε τα ε12 μας καθαρα εσωτερικα και μηχανικα! Vavvas TOYOTA COROLLA E 12 1 12-01-07 09:10



Page generated in 0,18354392 seconds (84,08% PHP - 15,92% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:36.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)