Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Σχετικά με αγορά Auris
  #1  
Παλιά 14-06-08, 06:48
Το avatar του χρήστη Plwmar
Plwmar Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Plwmar είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σχετικά με αγορά Auris

Αν και στην αρχή σκεφτόμουν να αγοράσω κάποιο
μεταχειρισμένο σαν πρώτο μου αυτοκίνητο τελικά κατέληξα στο Auris για διάφορους λόγους.Θα ήθελα όμως πριν κάνω την κίνηση να ρωτήσω κάποιες γνώμες από έσας που τουλάχιστον (σε σύγκριση με εμένα πάντα) ασχολείστε εδώ και καιρό με ΤΟΥΟΤΑ σχετικά με το αυτοκίνητο.Θέλω την γνώμη σας για οτιδήποτε.Τι γνώμη έχετε για εξοπλισμό,κάποια προβλήματα που πρέπει να έχω το νου μου κλπ.

Υ.Γ. Το αυτοκίνητο θα είναι 1.4L απλά ακόμα δεν έχω καταλήξει σε 3Θ ή 5Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-08, 10:44
Το avatar του χρήστη Vavvas
Vavvas Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μοντέλο: mazda 2 1,5cc
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 471
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 259
Vavvas είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλωσηρθες plwmar.
Πολυ ομορφο το auris και ειδικα η μουρη του ειναι τουμπανο. Δεν εχουν ακουστει προβληματα εδω μεσα τουλαχιστον. Να ξερεις οτι η αξιοπιστια toyota ειναι δεδομενη και τα 6 χρονια εγγυηση σε κανουν να αισθανεσαι ασφαλεις. ΑΛΛΑ εγω σε αυτα τα λεφτα θα κοιταζα κατι πιο σπορ οπως kia proceed. Περνα μια βολτα απο τη kia δεν χανεις τπτ εχει και 7 χρονια εγγυηση. Εχει 15500 και ειναι και 1,6 125 αλογα.
Περισσοτερο πηγαινε στο κια αν θες κατι παραπανω σε επιδοσεις αλλιως auris δαγκωτο .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-08, 13:20
Το avatar του χρήστη Plwmar
Plwmar Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Plwmar είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Βασικά κατέληξα στο Auris (θα επέλεγα Corolla αν κυκλοφορούσε ακόμα η μικρή έκδοση) γιατί την θεωρώ αξιόπιστη εταιρεία και θέλω ένα αμάξι το οποίο θα κρατήσει για καιρό.Δεν ψάχνω για τρελές επιδόσεις ούτως ή άλλως και σαφώς κατέληξα στην αποφυγή μεταχειρισμένου
αντιθέτως του τι μου λένε οι περισσότεροι φίλοι και συγγενείς οτι σαν πρώτο αυτοκίνητο είναι καλύτερα μεταχειρισμένο.Είδα κάποια πράγματα σε συνάδελφους όπου μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που πήραν τους έμειναν στα χέρια σε κάποιους σε λιγότερο απο ένα χρόνο!!!Οπότε σκέφτομαι καλύτερα να πάρω ένα αυτοκίνητο που θα το στρώσω εγώ θα ξέρω και τι έχει περάσει και τι του έχω κάνει παρά να βασιστώ σε κάποιον άλλο για αυτό το θέμα.
Τώρα στο θέμα του CeeD οκ είναι ωραίο αυτοκίνητο αλλά δεν το θεωρώ τόσο εγγύηση όσο κάποιο TOYOTA.Η μεν τώρα αρχίζει να χτίζει "όνομα" η δε όμως το έχει χτίσει χρόνια τώρα.
Έτσι πιστεύω δηλαδή.Αν κάνω σε κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με πάντα είμαι ανοιχτός στις απόψεις των άλλων.

Υ.Γ. Το Auris 1.4L με δώρο spoiler TTE και αεροτομή TTE το προσφέρουν απο την ΤΟΥΟΤΑ στα 16500 στην 3Θ και 17300 στην 5Θ εκδοσή αντίστοιχα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-08, 13:47
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Αφού κατέληξες να πάρεις καινούργιο ως πρώτο αυτοκίνητο ας μην το κουβεντιάσουμε παραπάνω. έχει τα πλεονεκτήματα αλλά και τα μειονεκτήματά του...
Σχετικά με το Auris,εμένα μου αρέσει, έχω φίλο που είχε Ε-12 1400 και την έδωσε για να πάρει το Auris το 1400. Η ένσταση μου είναι στα κυβικά. Εκτιμώ ότι ίσως πρέπει να το σκεφτείς και να πάς στα 1600 και εξηγώ το γιατί:

Το μοτέρ του 1400 είναι το 4ZZ που βγήκε στην παραγωγή το 2000 και τον φόρεσε πρώτο το Ε-111 facelift. μιλάμε για ενα μοτέρ που τεχνολογικά έχει 8 χρόνια στην πλάτη του. Αντιθέτως το 1600 φοράει τον (dual VVTi) 1ZR-FE ο οποίος ξεκίνησε το 2007. μιλάμε για σαφέστατα πιο προηγμένο κινητήρα, με ότι αυτό συνεπάγεται (οικονομία, ελαστικότητα κτλ κτλ). Καταλαβαίνω οτι το κόστος ανεβαινει πολυ, αλλά μέσα στο παιχνίδι είναι αυτα. Τσεκαρέ το βάρος του αυτοκινήτου, ισως τα 1400 cc να ειναι λίγα!
βάρος του 1400: 3πορτό=1245- 5πορτο=1265
βάρος του 1600: 3πορτό=1255- 5πορτο=1280

Σχετικά με το 3 θυρο ή 5 θυρο, νομίζω οτι εξαρτάται απο τις ανάγκες σου για μετακίνηση. Αν έχεις οικογένεια που θα μεταφέρεται συχνά ή αν μπαινοβγαίνει κόσμος στο αμάξι (συνάδεφλοι που πάτε μαζι στη δουλεια, φιλαράκια που δεν έχουν αμαξι και βγαίνετε με το δικο σου κτλ) τότε να πάρεις το 5 θυρο. Αλλιώς το 3 θυρο ειναι το αμάξι που σου ταιριάζει (δείχνει και πιο sport).
Ελπίζω να σε βοήθησα!
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-08, 14:29
Το avatar του χρήστη Plwmar
Plwmar Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Plwmar είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ranger έδωσες καλή απάντηση και το ίδιο ακριβώς μου πρότεινε και ο Κωνσταντίνος (πολύ καλός μου φίλος και σε θέματα Corolla τον εμπιστεύομαι γιατί το μελετάει συνεχώς το θέμα).Απλά μετά αν φύγω στα 1.6L ανεβαίνει πολύ το budget και δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω.Το ξέρω οτί και σαν καινούριος κινητήρας θα ήταν σοφότερη επιλογή να επιλέξω 1.6 και στα ταξίδια θα με βοηθούσε (καθότι είμαι από Βέροια και μένω Αθήνα οπότε...) αλλά το budget ανεβαίνει πραγματικά παραπάνω από τα όρια μου.Γι'αυτό περιορίστικα στο συγκεκριμένο μοντέλο και απλά μου προσέφεραν σαν δώρο τα spoiler και την αεροτομή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-08, 15:12
Το avatar του χρήστη vlaxomand
vlaxomand Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μοντέλο: auris 1.6 moonroof
Περιοχή: notia
Ηλικία: 46
Μηνύματα: 37
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
vlaxomand είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plwmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ranger έδωσες καλή απάντηση και το ίδιο ακριβώς μου πρότεινε και ο Κωνσταντίνος (πολύ καλός μου φίλος και σε θέματα Corolla τον εμπιστεύομαι γιατί το μελετάει συνεχώς το θέμα).Απλά μετά αν φύγω στα 1.6L ανεβαίνει πολύ το budget και δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω.Το ξέρω οτί και σαν καινούριος κινητήρας θα ήταν σοφότερη επιλογή να επιλέξω 1.6 και στα ταξίδια θα με βοηθούσε (καθότι είμαι από Βέροια και μένω Αθήνα οπότε...) αλλά το budget ανεβαίνει πραγματικά παραπάνω από τα όρια μου.Γι'αυτό περιορίστικα στο συγκεκριμένο μοντέλο και απλά μου προσέφεραν σαν δώρο τα spoiler και την αεροτομή.
γεια χαρα κ απο εμενα,
επειδη κ εγω ειμαι στην αναμονη για το 1.6
κ γενικοτερα ψαχνομαι για καποια μικροπραγματακια που θελω...
μηπως σου ειπαν αξια κ καλα του δωρου??...spoiler-αεροτομη tte..
τωρα για το πιο ειναι καλλιτερο..ολα ειναι σχετικα με τις αναγκες ..κ απνω απολα με την τσεπη ...σαφως το 1.6 εχει προβαδισμα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-08, 21:23
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 319
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φίλε θα σου πρότεινα να μην προχωρήσεις στην αγορά του 1.4.
Είναι αρκετά αργό σε σχέση με τα υπόποιπα toyota λόγω αυξημένου βάρους...
μόνο το 1.6 είναι καλή επιλογή, πάρτο στη βασική έκδοση.
Θα με θυμηθείς σε 2-3 χρόνια αν όχι πιο σύντομα...

αν δεν μπορείς να το πάρεις ή βάλε παραπάνω δόσεις ή ανέβαλε την αγορά του για λίγο ή προτίμησε ένα ελαφρώς μτχ E-12. (πιστεύω υπάρχουν αρκετά στην αγορά).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-08, 21:31
Το avatar του χρήστη Vavvas
Vavvas Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μοντέλο: mazda 2 1,5cc
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 471
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 259
Vavvas είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οταν λες ανεβαινει το budget εννοεις σε θεμα βενζινης?(τα σερβις ειναι ιδια λεφτα). Αν εννοεις αυτο τοτε πρεπει να σου πω πως θα καινε παρομοια αφου το 1600αρι θα θελει λιγοτερο πατημα του γκαζιου ωστε να επιταχυνεις οσο θες. Μη σου πω οτι θα ειναι το ιδιο, ασε τι λενε στα χαρτια........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-08, 21:33
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Εννοεί οτι το 1600 κάνει περίπου 3000 ευρώ παραπάνω απο το 1400... Δεν είναι και λίγα...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-08, 00:19
Το avatar του χρήστη Plwmar
Plwmar Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Plwmar είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αν θυμάμαι καλά και τα δύο βγαίνανε γύρω στα 700-800 ευρώ.Όσον αφορά το budget εννοώ οτι το 1.6 βγαίνει πολύ ακριβότερα απ'ότι υπολόγιζα στην αγορά όχι στην κατανάλωση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως μπορεί να βοηθήσει το συνεργείο σχετικά με την κατανάλωση; 4ZZ-FE TOYOTA COROLLA E 12 26 30-08-11 20:09
Ερωτήσεις πρίν απο αγορά Auris Premium 1.6 MMT macakis TOYOTA AURIS 12 15-01-10 13:26
Απορία σχετικά με προφυλακτίρα.... jigsaw TOYOTA COROLLA E 12 9 14-01-10 18:38
Βοήθεια σχετικά με e-bay,paypal κλπ Corollaxli SUPPORT 30 13-01-09 23:52
Φρέσκο μέλος & σχετικά άσχετος zorro21 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 10 21-03-04 22:49



Page generated in 0,16991305 seconds (82,17% PHP - 17,83% MySQL) with 41 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:39.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)