Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4

CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 Ενα δωρακι για τους φιλους που ειναι κατοχοι και αυτοι μιας TOYOTA

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-07-23, 10:33
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Πιστευω οτι εφοσον με νεκρα δεν το κανει, το δοκιμασες στα ιδια χλμ φανταζομαι? τοτε δεν μπορει να ειναι απο αυτα, ειναι κατι που ειναι ποιο πριν, θα μπορουσε και απο βασεις γιατι οταν εχεις ταχυτητα βαζει δυναμη δεν ειναι το ιδιο με νεκρα. Οι βασεις που κρατανε το σασμαν, αν ειναι κομμενες παιζει το σασμαν οποτε ολοι αυτοι οι κραδασμοι μεταφερονται. Για τα ποτηρακια μαζι με τους συνδεσμους υπαρχουν σετ κομπλε μπορεις να τα αλλαξεις χωρις να θες αλλα ημιαξονια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-07-23, 12:21
verso Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-08-2022
Μηνύματα: 41
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 25
verso είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι ναι στα ίδια κμ δλδ για την ακρίβεια βάζω Δευτέρα Τρίτη το φθάνω στα 50-60χαω και βγάζω ταχύτητα να τσουλισει μόνο του. Για την βάση γαμώτο δεν έχω ανεβατοριο για να την ελέγξω. Θα μπορούσε να είναι η βάση γιαυτο έβγαλα την μπροστινή κ πατούσα γκάζι με νεκρα αλλά δεν είδα να κουνιέται κ πολύ το μοτέρ. Ίσως πάω σε μηχανικό να ελέγξει την βάση γιατί δεν μπορώ μόνος μου.
Αλλά είναι και αυτός ο τρομακτικός ήχος που κάνει.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-07-23, 21:58
verso Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-08-2022
Μηνύματα: 41
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 25
verso είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Άλλαξα τους μέσα μπιλιοφόρους (καιρός ήταν να μπουν όλα καινούρια) κ δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα. Έκλεισα για ραντεβού σε μηχανικό να το δει. Ο τύπος έμεινε όταν του είπα "μάλλον σασμάν δεν ξέρω" στα τόσα χρόνια λέει δεν χρειάστηκε ποτέ να φτιάξει σασμάν σε τουοτα. Παντός έχει ένα κενό όταν γυρνάς τον τροχό.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-23, 11:04
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα, δεν χρειαστηκε να φτιαξει σασμαν σε Toyota? μονο εγω που δεν ειμαι μηχανικος ξερω απειρες των απειρων περιπτωσεων με σασμαν Toyota που εχουν χαλασει διαφορα πραγματα. Και σπασμενα και διαφορικα και πολλα αλλα. Μονο στις ομαδες στο fb που ειμαι σε Toyota καθε λιγο προβλημα καποιος με σασμαν διαβαζω και ξερω και απο φιλους και γνωστους.
Το δικο μου ειχε τζογο στο διαφορικο και εβαλα το παλιο που ειχα και μετα πεταγε την 5η στη νεκρα οπως και το αλλο, φαγωμενα γραναζια.
Και αυτο που εχω τωρα βγαζει βαλβολες απο το μπριστιρεκ δλδ στο ρουλεμαν στον αξονα εξοδου προς συμπλεκτη και τρεχουν κατω και σταζουν κιολας στον δρομο αμα το τρεξω, προς το παρον συμπληρωνω με στεγανοποιητικο της liqui moly και βλεπουμε....

Πιθανως να ειναι διαφορικο, τωρα αμα δεν το ακουω δεν μπορω να ξερω σιγουρα. Αν ειναι αυτο το κοστος ειναι τεραστιο παιρνεις αλλο μεταχ απο αξιοπιστο και γνωστο μαντρά και το αλλαζεις μαζι με συμπλεκτη σετ και νεες βαλβολες.

Υ.Γ εχεις αλλαξει και τους εξωτερικους (πισω απο τροχους) μπιλιοφορους ? σημαντικο αυτο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-07-23, 17:04
verso Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-08-2022
Μηνύματα: 41
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 25
verso είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα Νικηφόρε τους εξωτερικούς ναι έχω αλλάξει το Σάββατο. Εχθές άλλαξα τους εσωτερικούς και με το αμάξι στον αέρα πάλι δεν άλλαξε τίποτα δυστυχώς. Βέβαια είχαμε έλλειψη βαλβολίνες και είπα του πατέρα μου πριν πάει μηχανικό σήμερα να συμπληρώσει. Πήγε συμπλήρωσε πρωί πρωί μετά πήγε μηχανηκο και το αμάξι δεν χοροπηδούσε.
Θέλω να μάθω μόλις πάω σπίτι πόση βαλβολινη συμπληρώθηκε. Ο μηχανικός δεν βρήκε τίποτα πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-07-23, 08:25
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα, δλδ πλέον δεν το κάνει ? Τι ήταν τότε έλλειψη βαλβολινης? Οι βαλβολινες όμως πως έλειπαν ? Για να λείπουν σε κλειστό κύκλωμα σημαίνει ότι από κάπου έχεις διαρροή.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-07-23, 17:02
verso Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-08-2022
Μηνύματα: 41
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 25
verso είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τελικά συμπλήρωσε περίπου ένα λίτρο αλλά στην αλλαγή των εσωτερικών μπιλιοφορων είχα χάσει εγώ περίπου 300-400μλ.
Εν τέλη έφταιγαν οι εσωτερικοί μπιλιοφόροι που είχαν αρκετουτσικο κενό λόγο σπασμένου σταυρού. Οπότε μπήκαν ημιτασιον ολοκαίνουριοι και λύθηκε το θέμα.
Σήμερα που το εκανα βόλτα μέχρι τα 120 που το πήγα δεν ένιωσα το παραμικρό.
Τέλος καλό όλα καλά.

Υ.γ ηθικό δίδαγμα μην ακούτε τους μηχανικούς που το πάνε ψάχνοντας ή σας λένε "άλλαξε ημιαξόνια" εν τέλη εάν έψαχνα το θέμα εξαρχής θα την γλυτωνα με 70ευρω που πλήρωσα για δύο μπιλιοφόρους αλλά χαλάλι του στην δική μου περίπτωσή διότι μπήκαν όλοι οι μπιλιοφόροι καινούριοι. Θα αλλάξω κάποια στιγμή και τα ρουλεμάν για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-07-23, 06:47
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, η ποιο συνηθες βλαβη ειναι οι μπιλιοφοροι που κανονικα ειναι οι απεξω γιατι εχουν μπιλιες, αυτα μεσα στα ποτηρακια ειναι συνδεσμοι σταυροι δεν ειναι μπιλιοφοροι κανονικα απλα ετσι τους λενε πολλοι για ευκολια, αμα τα δεις δεν εχουν καν!!! μπιλιες! και αλλαζουμε και ποτηρακια και τους συνδεσμους και ειμαστε ησυχοι. Και κανονικα οταν αλλαζουμε τις φουσκες τους πρεπει να τους επιθεωρουμε. Ολο το ημιαξονιο ειναι σχετικα σπανιο να χαλασει εκτος αν υπαρχει τρακαρισμα και στραβωσει ή ραγησει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-07-23, 20:14
verso Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-08-2022
Μηνύματα: 41
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 25
verso είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι κάπως έτσι σκεφτόμουν γιατί αρκετοί μηχανικοί επέμεναν στο να αλλάξω ημιαξόνια.
Βασικά ο πατέρας μου πρόσφατα (πριν κάνα 6μηνο) είχε αλλάξει φούσκα μέσα μπιλιοφόρου κ μηχανικός ή δεν είδε το σταυρό που είχε διαλυθεί ή δεν του το είπε. Όπως και να έχει όταν άνοιξα την φούσκα μέσα δεν υπήρχε γραφίτης, είχε βάλει ένα κίτρινο πράγμα (γρασσο μου θύμισε) και αυτό ήταν απειροελάχιστο πράγμα που σημαίνει έγινε λάδι μόλις ζεστάθηκε και χύθηκε όλο έξω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-07-23, 06:33
Το avatar του χρήστη iempan
iempan Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη,Ελλαδα
Μηνύματα: 321
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
iempan είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τί είναι αυτά μωρέ, μηχανικοί αυτοκινήτων είναι αυτοί οι σκιτζηδες... καλά ας μην ανοίξουμε το θέμα τών μαστόρων είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, τό θέμα είναι ότι θά μπορούσες να την είχες γλυτώσει με κανένα κατοσταρικο κόστος καί ή όλη υπόθεση σου βγήκε σχεδόν μια περιουσία, βέβαια έκανες και μία καλή συντήρηση τό σύστημα αλλά ουσιαστικά δεν χρειαζόταν άμεσα.τωρα τό αμάξι σέ τί φάση βρίσκεται; όλα δουλεύουν εντάξει;
__________________
SilverArrow
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τρέμουλο στο τιμόνι chrisd97 TOYOTA COROLLA 111(G6) 12 28-12-23 06:59
Τρέμουλο στο τιμόνι...Τι φταίει;;; butlerakos TOYOTA COROLLA 111(G6) 11 21-08-13 14:28
πιτσίλισμα υγρων υδραυλικου και τρέμουλο κινητηρα mavroidesgt1 TOYOTA COROLLA 111(G6) 6 01-05-10 10:40



Page generated in 0,16589189 seconds (82,74% PHP - 17,26% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:53.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)