Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Προβλημα με συμπλεκτη
  #1  
Παλιά 19-12-15, 19:31
Το avatar του χρήστη nikos gtcc
nikos gtcc Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Μηνύματα: 115
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 126
nikos gtcc είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Προβλημα με συμπλεκτη

Καλησπερα παιδια κ καλεσ γιορτεσ!!
Εχω ενα προβληματακι οσο αφορα στισ αλλαγεσ σχεσεων..γενικα κ δν το κανει παντα ..δεν μου απομονωνει ο συμπλεκτησ δλδ σε καθε αλλαγη κ μετα την 2α σε 3η κ ρε ολεσ τισ αλλεσ μου τισ μαγκωνει μεσα!!!ενω τισ παιρνει κανονικα δεν μου τισ βγαζει.παταω δλδ τερμα τ συμπλεκτη κ δν μπορω να κανω αλλαγη!!ο συμπλεκτησ ειναι υδραυλικοσ κ το σασμαν κ ο δισκοσ κ ολα μα ολα του μεσα ειναι καινουργια!!!ο δισκοσ ειναι 6φτεροσ.απο υγρα ο συμπλεκτησ ειναι στο φουλ. Επισησ να πω οτι εχει δοκιμαστει κ στο πεταλ απο κατω μια βιδα που εχει για να ρυθμησεισ την απομόνωση..ολα αυτα εχουνε δοκιμαστει αλλα παλι κανει τα ιδια κ οχι συχνα,
Τι μπορει να ειναι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-15, 20:06
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.500
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
αυτο ειναι συχωο προβλημα των συχρονιζε στο σασμαν ..ειναι επισκευασιμο γενικα και η τουοτα εχει ολα τα ανταλλακτικα σε λογικες τιμες ..
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-15, 20:30
Το avatar του χρήστη nikos gtcc
nikos gtcc Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Μηνύματα: 115
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 126
nikos gtcc είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ειναι ολα μα ολα καινουργια ακομα κ το σασμαν!!!τι πρεπει να κανω?δν μπορει να φταιει ετσι..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-15, 22:25
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Σε τι αμαξι μιλαμε και με τι μοτερ? κανει τπτ θορυβους αμα πας να βαλεις αυτες που δεν παιρνει καλα? δλδ κατι σαν γκουπ, γδουπ κτλ με περιεργη αισθηση στον επιλογεα σαν να βρισκει καπου?
τι εννοεις ο συμπλεκτης ειναι υδραυλικος? υδραυλικο λεμε τον συμπλεκτη που ειναι με λαδια μεσα και φτερωτες οπως στα παλια 4ταχυτα αυτοματα σασμαν προ εποχης δλδ των σειριακων σασμαν που ειναι με δισκο κανονικα. Μαλλον εννοεις με υδραυλικο πεταλ συμπλεκτη αντι για ντιζα...
αμα ειναι ολα καινουρια.....απο ποτε γινεται αυτο? ποτε τα αλλαξες? μηπως κατι δεν ειναι σωστα? μηπως φταιει ο επιλογεας? εχει δοκιμασει κανεις να αποσυνδεσει τις ντιζες απο το σασμαν να δει αμα με το χερι μπαινουν? εννοειτε με σβηστο το μοτερ. Εμενα ειχε κολλησει ο επιλογεας στο σταρλετ ενω στην αρχη δεν εβαζε μερικες πχ την 3η μετα δεν εβγαιναν ευκολα η 1η και η 3η μετα εγινε χειροτερα και μια μερα δεν εμπαινε καμια!!! του εριξα κατι κλοτσιες και με 2αρα το παρατησα στο συνεργειο. Νομιζα οτι ηταν τα συχρονιζε ετσι ελεγε οποιος μηχανικος του το ειχα αναφερει και υπεθεσα οτι εσπασε το σασμαν! πηρα αλλο σασμαν επειδη αυτο εγινε Παρασκευη μεσημερι, και το αλλαξανε και τελικα μετα απο τοσα χρονια απο το 2007 το σασμαν ειναι ακομα στον φιλο μου τον μηχανικο και τωρα ειδαμε οτι δουλευει! δεν το ειχε ακουμπησει απο τοτε. Ο επιλογεας μου την εκανε....χαμενο δεν πηγε γιατι εβαλα ποιο μακρυ και το εχω και καβατζα, απλα λεω.
Τον επιλογεα τον εχεις τσεκαρει καπως? πρεπει να αποσυνδεσεις τις ντιζες να δεις αμα κανει σωστα τις κινησεις, αμα δεν τις κανει τοτε φταιει αυτος. Και να δεις αν επανω στο σασμαν μπαινουν οι ταχυτητες, πρεπει να ξερεις ομως τους συνδυασμους στα μοχλακια του σασμαν. Μπορει να ειναι ο επιλογεας δες το πριν απο οτιδηποτε αλλο μην πληρωνεις τσαμπα λεφτα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 19-12-15 στις 22:56.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-15, 23:35
Το avatar του χρήστη nikos gtcc
nikos gtcc Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Μηνύματα: 115
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 126
nikos gtcc είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σωστα φιλε μου.ειναι με υδραυλικο πεταλ..οχι δν κανει κανενα θορυβο!!!τισ παιρνει κανονικα ολεσ τισ ταχυτητεσ απλα ταποιεσ δν τισ βγαζει κ κυριοσ μετα την 2α..ωσ την 5η. Απο 1η σε 2α δν εχει θεμα!το αμαξι ειναι κορολα g6 με 4age blaucktop καηπη σασμαν 5αρι απο κορολα αν θυμαμαι καλα του 96
Κ κυριωσ οταν δν τισ βγαζει καθολου θα πρεπει ν συμπλεκταρησ πολλεσ φορεσ για να πιασει..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-15, 09:27
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα! δλδ το προβλημα σου ειναι οτι δεν τις βγαζει? αλλα τις βαζει κανονικα χωρις γκαπ, γδουπ κτλ? περιεργο προβλημα αυτο!
απο ποτε εχει γινει? μηπως ειναι κοντα στην αλλαγη που εκανες και κατι δεν εχει "κατσει" καλα? οταν ειναι τα συχρονιζε οπως ξερω αλλα και εχω παθει και τωρα εχω και εγω προβλημα στης 3ης ενω βγαινει κανονικα δεν μπαινει ευκολα, πρεπει να κρατησω λιγο παραπανω πατημενο το πενταλ στην 3η και να μην βιαστω να αφησω γιατι ενω μπαινει κανει ενα γρουυυυπ και σα να βρισκει καπου. Ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι το συχρονιζε. Αλλα επειδη ειναι μεσα δεν το φτιαξαμε τωρα με την προσφατη περιπετεια του σασμαν στα γραναζια της 5ης που ειναι στο πλαι μεσα στο καπακι (χωρις να κατεβασεις δλδ σασμαν τα πολεμας). Το αφησα για οταν αλλαξω δισκο ή διαλυσει το διαφορικο που εχει τζογο.
Επιμενω και παλι να δοκιμασεις τον επιλογεα. Ειναι πολυ ποιο ευκολο πριν κανεις κατι αλλο που πρεπει να κατεβει το σασμαν! αμα δεν μπορεις να το κανεις εσυ πηγαινε σε μηχανικο για ελεγχο του επιλογεα. Και τις ντιζες εννοειτε. Να δεις αμα μπαινουν-βγαινουν οι ταχυτητες απο τους βραχιονες για τις ντιζες επανω στο σασμαν χωρις δλδ να ειναι επανω συνδεδεμενες οι ντιζες. Ετσι δοκιμαζουμε ενα σασμαν οταν πχ δεν ειναι επανω στο αμαξι και θελουμε να δουμε αμα μπαινοβγαινουν οι ταχυτητες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-15, 23:08
Το avatar του χρήστη nikos gtcc
nikos gtcc Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Μηνύματα: 115
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 126
nikos gtcc είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αυτο εγινε ναι μετα την τελευταια αλλαγη...μηπως ειναι καμια τρομπα που εχει ο συμπλεκτης?κ κατι δεν πρεσαρει σωστα?λεω εγω τωρα...παντως μου τις παιρνει ολεσ!!αλλα καποιες δεν τισ βγαζει!κ δεν το κανει παντα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-15, 18:44
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
αφου εγινε απο τοτε κατι φταει σχετικα με την τοποθετηση, ρωτησες τον μηχανικο που στα αλλαξε γιαυτο? μπορει οτιδηποτε να ειναι δυστυχως, προσωπικα εμενα δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο. Συνηθως οταν εχει προβλημα να τις βγαλει, εχει και προβλημα να τις βαλει, εκει μπορει να ειναι και συχρονιζε, εφοσον οπως λες πρεπει να συμπλεκταρεις πολλες φορες για να βγουν ισως εχει να κανει με τον συμπλεκτη. Τα υγρα ειναι οκ? εξαερωση εχει γινει στο κυκλωμα? αυτο ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο!!!! αν εχει αερα μεσα δεν δουλευει σωστα οπως ακριβως γινεται και στα φρενα! ειναι η αισθηση του πεταλ οκ? ή παει ευκολα κατω? εχει δλδ αισθηση σφουγγαριου που λεμε?
προτεινω να κανεις μια εξαερωση στο κυκλωμα να δοκιμασεις που ειναι ευκολο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-15, 18:50
Το avatar του χρήστη nikos gtcc
nikos gtcc Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Μηνύματα: 115
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 126
nikos gtcc είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σωστοσ φιλε μου!!οχι με τν μηχανικο δν το εχουμε ψαξει κ πολυ..το πεταλ ειναι ενταξει απλα καποια στιγμη ειχε διαροη φτιαχτηκε ομψσ κ μου ειχε χασει ολα τα υγρα αλα συμπληρωσα χωρισ να κανω εξαερωση εγω..γενικα απο τοτε το πεταλ ειναι ενταξει.λεσ να εχει αερα μεσα κ ν μην πρεσαρει?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-15, 19:48
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.857
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα! αν ειχε χασει ολα τα υγρα και εβαλες εσυ χωρις να κανεις εξαερωση ναι τοτε μπορει να ειναι αυτο φυσικα!
επειδη φτιαχνω τα φρενα μονος μου η εξαερωση ειναι το Α και το Ω για να εχεις σωστα φρενα αλλα και σε καθε κυκλωμα που δουλευει ετσι! αν εχει μεινει μεσα αερας που θα εχει μεινει κανει νουμερα.
Την ψυλιαστικα την δουλεια οταν ειπες πως δεν βγαινουν οι ταχυτητες παρα μονο οταν πρεσαρεις τον συμπλεκτη 2-3 φορες! ειμαι σιγουρος 100% οτι ειναι καθαρα προβλημα εξαερωσης.
Θελεις και 2ο ατομο ομως για να κανεις εξαερωση αλλιως ενα εργαλειο σαν αυτο που εχω παρει, 45 ευρω το πηρα αλλα μου εχει λυσει τα χερια λεμε και τα φρενα σκιζουν απλα, εννοειτε οτι δεν ειναι μονο για φρενα ετσι?
αμα σε ενδιαφερει ξερω μαγαζια που εχουν και λιγο φτηνοτερα πχ με 35-40 ευρω. Αξιζει να το εχεις παντως.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 22-12-15 στις 19:57.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΙΤ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ maniac TOYOTA COROLLA T-SPORT 65 24-12-15 12:48
προβλημα με συμπλεκτη σε e12 gourtz TOYOTA COROLLA E 12 8 28-08-14 19:56
Περιεργο προβλημα στο συμπλεκτη (;) kostas_8 TOYOTA COROLLA 111(G6) 12 07-07-14 14:59
θορυβος συμπλεκτη kiourkas TOYOTA COROLLA E*101 21 26-03-13 11:28
χτυπαει το διχαλο του συμπλεκτη aspire1673 TOYOTA COROLLA 111(G6) 6 31-01-07 12:13



Page generated in 0,17688298 seconds (83,52% PHP - 16,48% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:16.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)