Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Αμορτισερ και ελατηρια για ee90 sedan 20v
  #1  
Παλιά 12-04-12, 04:47
Το avatar του χρήστη ee90grandpa
ee90grandpa Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Μοντέλο: ee90 corolla
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
ee90grandpa είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Question Αμορτισερ και ελατηρια για ee90 sedan 20v

Καλησπερα παιδια, οπως φιανεται κ στον τιτλο ψαχνω για αμορτισερ, καταλληλα για χαμηλωμα 30mm για την corolla μου (ee90 '89 sedan B/T 20v).
Μίλησα με εναν πωλητη που συνεργαζομαι απο Ιαπωνια και μου ειπε οτι πολυ καλη λυση για εμενα θα ηταν τα kyb gr2. Θελω τη γνωμη σας για το αν θα "αντεξουν" τους 3 ποντους χαμηλωμα και αν ναι με ποια ελατηρια να τα συνδιασω? Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την συμπεριφορα και αισθηση των kyb μιας και πριν kyb φορουσα και θελω να τα προτιμισω ξανα. Οποια αλλη προταση βεβαια οπως Tein κλπ ειναι δεκτη εκτως απο coilovers.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-12, 09:26
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εχουμε 100 θεματα με αμορτισερ! γιατι δεν κοιτας στο θεμα με το αμαξι σου πρωτα και τα αλλα θεματα σχετικα με τις αναρτησεις? κανε και μια αναζητηση! και εμεις μην ξαναγραφουμε τα ιδια ξανα και ξανα! Για ΕΕ90 εδω ειναι το forum αν δεις εκει μεσα εχει θεματα σχετικα με αυτα που ρωτας : http://www.corollaclub.com/forums/fo...play.php?f=192
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-12, 21:32
Το avatar του χρήστη ee90grandpa
ee90grandpa Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Μοντέλο: ee90 corolla
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
ee90grandpa είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φιλε Νικιφορε εκανα ηδη search στο club αλλα δεν βρηκα καποια γνωμη στο θεμα αναρτηση για ee90 με ΒΤ 20v!! Υπηρξα vip member σε πολλα sites και ξερω πως δεν κανουμε ασκοπα νεα thread. Sorry που το ανοιξα εδω αλλα ειναι πιο γενικο. Φιλικα παντα!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-12, 10:31
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
H ανάρτηση δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο μοτερ αλλα με το αμαξι σου! εχει ηδη θεματα, διαβασε εκει πρωτα και αν εχεις αποριες μπορεις να συνεχισεις εκει. Δεν εχω προβλημα ουτε θελω να στην πω, προς Θεου, απλα για να μην γραφουμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια, μερικα πραγματα ειναι και γενικοτερα οπως η αναρτηση δεν εχει να κανει μονο με το αμαξι, οτι ισχυει για την ΕΕ111 πχ ισχυει και για την ΕΕ90, ασχετο αν δεν ταιριαζουν πανω οι αναρτησεις.
Δες εδω http://www.corollaclub.com/forums/sh...=22036&page=50
και εδω εχω tutorial που εβαλα koni kitrina στην δικια μου ΕΕ111 http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=22339
για μενα ΜΗΝ βαλεις kyb γιατι απλά δεν ειναι επισκευασιμα! τα kyb AGX ειναι ρυθμιζομενης σκληροτητας αν ειναι άλλα που δεν ειναι τοτε καλυτερα koni που ειναι! και ΠΛΗΡΩΣ επισκευασιμα! βαζεις και ελατηρια eibach 3,5cm και εισαι μια χαρα! δοκιμασμενα απο μενα σε starlet GT και τωρα εχω μαμα ελατηρια στην ΕΕ111 με τα koni, επισης ειναι φτηνοτερα απο τα kyb.
http://www.kyb.com/parts/products_gr2.php ειναι τα ιδια με τα excel-g? αν ναι ΜΑΚΡΙΑ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 13-04-12 στις 10:39.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-12, 02:18
Το avatar του χρήστη ee90grandpa
ee90grandpa Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Μοντέλο: ee90 corolla
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
ee90grandpa είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τα ιδια ειναι με τα excel g, το ειδα το tutorial πολυ ωραιος και με εβαλες σε σκεψη για τα koni πηρα παντου τηλεφωνα εστειλα email Ιαπωνια. τελικα η bilstein βγαζει μονο τα b4 μαυρα για ee90 που δεν ειναι για χαμηλωμα, οπως και τα excel g βγαινουν μονο απο kyb και αυτα δεν βγαινουν για χαμηλωμα .
Μονο koni κιτρινα βρηκα 2 πισω και περιμενω απαντηση για το αν υπαρχουν 2 μπροστινα. Αυτα μονο υποστηριζουν απο κατασκευαστη χαμηλωμα, με μια 4αδα eibach ειμαι κομπλε. Τωρα επειδη λογικα θα αλλαξω και βασεις αμορτισερ (θολων) και φουσκες (μιασ και δεν αλλαχτηκαν ποτε) σκεφτομαι αν ειναι να φτασω 600 ευρω μηπως καλυτερα να παω στην Tein να τελειωνω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-12, 14:18
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ee90grandpa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ιδια ειναι με τα excel g, το ειδα το tutorial πολυ ωραιος και με εβαλες σε σκεψη για τα koni πηρα παντου τηλεφωνα εστειλα email Ιαπωνια. τελικα η bilstein βγαζει μονο τα b4 μαυρα για ee90 που δεν ειναι για χαμηλωμα, οπως και τα excel g βγαινουν μονο απο kyb και αυτα δεν βγαινουν για χαμηλωμα .
Μονο koni κιτρινα βρηκα 2 πισω και περιμενω απαντηση για το αν υπαρχουν 2 μπροστινα. Αυτα μονο υποστηριζουν απο κατασκευαστη χαμηλωμα, με μια 4αδα eibach ειμαι κομπλε. Τωρα επειδη λογικα θα αλλαξω και βασεις αμορτισερ (θολων) και φουσκες (μιασ και δεν αλλαχτηκαν ποτε) σκεφτομαι αν ειναι να φτασω 600 ευρω μηπως καλυτερα να παω στην Tein να τελειωνω...
Η ΤΕΙΝ κανει πολλα παραπανω!!!! και να εχεις υποψην πως δεν επισκευαζεται στην Ελλαδα! πρεπει να παει απεξω!!! αν θες coilovers να πας σε μαρκα που να επισκευαζεται στην Ελλαδα! πχ D2 αν εχει για την δικια σου. Τα κονι αν παρεις ανταλλακτικα και εχεις εργαλεια και μονος σου τα επισκευαζεις! δεν ειναι δα και καμια επιστημη. Ετσι καποιοι ελεγαν οτι δεν μπορω να τα βαλω μονος μου...οχι απο εδω μεσα, για πεισμα τους το εκανα! τις βασεις που λες των θολων δλδ τα top mounts ΔΕΝ ειναι αναγκη να τα αλλαξεις εκτος αν εχουν προβληματα τζογους κτλ! εγω εχω αλλαξει μονο τα 2 μπροστινα γιατι το ενα εσπασε το ενα σπειρωμα με την τοποθετηση της μπαρας θολων που το εσφιξα πολυ δλδ και το αλλο ειχε τζογο το ρουλεμαν! φουσκες (bump stops) ναι θες αν ειναι διαλυμενες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-12, 15:22
Το avatar του χρήστη ee90grandpa
ee90grandpa Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Μοντέλο: ee90 corolla
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
ee90grandpa είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αυτο ειναι οντως μεγαλο θεμα το που γινεται επισκευη!! Εψαξα και βρηκa τιμη 4 koni sport κιτρινα με 4 ελατηρια eibach 30mm στα 610 ευρω συνολο. Ειναι καλυτερη τιμη μεχρι τωρα αλλα λεω εαν φτασω τοσο ψηλα σε χρηματα ειναι κριμα να μην παω σε coilovers που τα φερνω απο ιαπωνια συνολο 700-800 ευρω!!Και ναι μαλλον μονο φουσκες θα χρειαστω γιατι ο μαστορας μου που το ελυσε μου ειπε απο αμορτισερ σαν συνολο ειμαι οκ. Αρα θα αλλαξω μονο φουσκες προληπτικα μν χαλασω τα καινουρια που θα βαλω.
Τελικα ομως με βλεπω να βαζω σκετα bilstein μαυρα η kyb να μου βγουνε πιο φθηνα και δεν θα τα επιβαρυνω κιολας μιας και δεν βγαινουν για χαμηλωμα στο δικο μου αυτοκινητο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-12, 19:56
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Αν φερεις απο Ιαπωνια θα σε σκισουν στο τελωνειο! δεν παει με τπτ μονο τοσο! αν εφερνες απο Αγγλία κατι θα γινοταν! εγω παντως αναφερομουν στις τιμες Ελλαδας...
τα kyb αναλογα την εκδοση δεν ειναι ολα για χαμηλωμα, αν αναφερεσαι στα excel-g δεν κανουν, οχι οτι δεν μπορεις αλλα χαλανε γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγη αμορτισερ ελατηρια miltosssss TOYOTA COROLLA E 12 16 28-02-13 22:16
ΕΛΑΤΗΡΙΑ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ notiosanatolikos TOYOTA COROLLA E15 1 24-08-09 15:27
αμορτισερ ελατηρια g6 g6_dyklos TOYOTA COROLLA 111(G6) 14 24-10-07 00:06
Corolla Sol 2003-αμορτισερ,ελατηρια tayri SUPPORT 1 12-08-07 12:28
Αμορτισερ-ελατηρια sharp TOYOTA COROLLA E 12 1 10-06-07 14:11



Page generated in 0,16249704 seconds (82,47% PHP - 17,53% MySQL) with 38 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:10.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)