Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Κάθισμα για Ε12
  #1  
Παλιά 01-01-12, 19:22
Το avatar του χρήστη keratsiniotis
keratsiniotis Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Μηνύματα: 159
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 174
keratsiniotis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κάθισμα για Ε12

Παιδιά χρόνια πολλά σε όλους και πάλι. Ύστερα από ένα πρόβλημα που έχω στα καθίσματα μου μάλλον θα χρειαστεί να πάω να πάρω καινούργια καθίσματα. Ξέρει κανείς πόσο έχουν τα απλά καθώς επίσης και του ΤS που έχουν και την κόκκινη επένδυση? Επίσης είδα ότι έχει αντιστάσεις για θερμαινόμενα καθίσματα. Έχει βάλει κανείς? Αν ναι πόσο και που?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-12, 00:58
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 409
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Για τα καθίσματα της TS, δες εδώ: http://www.toyodiy.com/parts/p_E_200...FGFW_7101.html
Μετά τις τιμές που είδες, είτε θα αρχίσεις να ψάχνεις για άλλα καθίσματα (bucket π.χ.), είτε στα μεταχειρισμένα...
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-12, 01:25
Το avatar του χρήστη keratsiniotis
keratsiniotis Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Μηνύματα: 159
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 174
keratsiniotis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ο Χριστός κι παναγία... Αυτά είναι στην Ελληνική αντιπροσωπία??? Έλεος... Μεταχειρισμένα και πάλι μεταχειρισμένα...

Παρεμπιπτόντως. Ευχαριστώ πολύ για το link. Πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 02-01-12 στις 03:36. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-12, 17:41
Το avatar του χρήστη keratsiniotis
keratsiniotis Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Μηνύματα: 159
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 174
keratsiniotis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τελικά δεν θα χρειαστεί να πάρω καινούριο κάθισμα διότι διορθώθηκε το δικό μου με πατέντα δική μου. Θα αναφέρω το πρόβλημα και το πως το έφτιαξα έτσι ώστε σε περίπτωση που το πάθει κανείς να το φτιάξει μόνος του.

Το πρόβλημα που μου δημιουργίθηκε είναι στο ότι δεν κουνιόταν το κάθησμα ούτε μπροστά ούτε πίσω. Αυτό οφηλόταν στο ότι είχε σπάσει το δοντάκι που σήκωνε τα δοντάκια που μαγκωναν πάνω στην ράγα. Αυτό το δοντάκι ηταν πάνω στο μοχλό που σηκώνουμε με το χέρι για να μετακεινίσουμε το κάθισμα.
Ένα ακόμα πρόβλημα που παρατήρισα είναι ότι ο μοχλός που έχει το κάθησμα του συνοδηγού (3πορτο) όταν το ανεβάζω ναι μεν μου ρίχνει την πλάτη αλλά δεν μου το μετακεινεί μπροστά ή πίσω. Αυτό από ότι είδα στον μηχανισμό έχει μία ντίζα που τραβάει ένα σίδερο και τραβάει το πιράκι που μου είχε σπάσει. Στην σηγκεκριμένι περίπτωση η ντίζα δεν τραγιέται με αποτέλεσμα τώρα που φτιάχτικε να μην ανεβάζει τα δοντάκια.

Να ενημερώσω ότι ασχολίθηκα για την ώρα στο πως να σεικώνω τα δόντια και με την ντίζα δεν την έχω πειράξει ακόμα. Άλλωστε την δουλειά μου την κάνω. Και το κάθησμα πάει μπρωστά με τον μοχλό κάτω από το κάθημα και την πλάτη μου την ρίχνει ο μοχλός στο πλάει. Με την ντίζα θα ασχοληθώ άλλη ώρα.

1)Έβγαλα το κάθισμα στα χέρια και εκτός αυτοκινήτου.
2)Έβγαλα τον μοχλό που έχει στο πλάι. Αυτό είναι κουμποτό. Έχει ένα καπάκι στο μπροστινό μέρος που βάζεις το χέρι και το ξεκουμπώνεις με ένα κατσαβιδάκι και βγήκε.
3)Έβγαλα το πλαστικό κάλυμμα που έχει στο πλάι το κάθισμα βγάζοντας τις δυο βίδες που έχει και ξεκουμπώνοντας το από μπροστά.
4)Έκοψα σε δύο σημεία τον μοχλό. Εκεί έκανα ένα λάθος και γι' αυτό δυσκολεύτηκα λίγο περισσότερο. Το ένα κόψιμο το έκανα σε έναν χοντρό σωλήνα που έχει κοντά στην βάσει και είναι παράλληλο με το μοχλό που βλέπουμε. Και το άλλο κόψιμο έπρεπε να το κάνω εκεί που πιάνουμε μπροστά (τον λόγο θα σας τον εξηγήσω στην πορεία). αλλά εγώ το δεύτερο κόψιμο το έκανα κάθετα στο άλλο με αποτέλεσμα να με δυσκολέψει στην τοποθέτηση μετά.
5) Ξεκουμπώνω τον μοχλό από τις δύο ασφάλειες που έχει.
6) Τροχίζω το σημείο που ήταν σπασμένο για να το κάνω λείο για να μπορώ να τρυπήσω.
7) Στην συνέχεια κάνω μία τρύπα στο κέντρο του κύκλου που δημιουργήθηκε με το τρόχισμα (ο πίρος που έσπασε ήταν κυλινδρικό άρα η βάση ήταν κυκλική.)
8) Ανοίγω σπείρωμα και τοποθετώ μία βίδα. Αυτό το έκανα για να αντικαταστήσω τον πίρο που έσπασε με αποτέλεσμα να κάνει τη δουλειά που έκανε ο πίρος. Να σηκώνει τα δοντάκια.
Στην συνέχεια έπρεπε να βρω έναν τρόπο να επαναφέρω τα κομμάτια που έκοψα για να είναι ακριβώς στην ίδια ευθεία για να σηκώνονται σωστά τα δόντια και από τις δύο μεριές. Επομένως:
9) Μέτρησα τις διαμέτρους τον δύο σημείων που έκοψα και βρήκα άξονες στην ίδια διάμετρο έτσι ώστε να μπαίνουν μέσα σφινωτά.
10) Λίμαρα το εσωτερικό του χοντρού σωλήνα για να λειάνω την ραφή που είχε και έβαλα τον πίρο.
11) Άνοιξα δύο τρύπες σε κάθε κόψιμο. Μία τρύπα από την μία μεριά των κοψιμάτων και άλλο ένα από το άλλο μέρος. (συνολικά 4 τρύπες). Αυτό το έκανα με σκοπό να βάλω πίρο κάθετα έτσι ώστε να κρατάει το κομμάτι που έκοψα με τον άξονα που πέρασα από μέσα.
12) Αφού άνοιξα τις 4 τρύπες πέρασα τα πιράκια αλλά από την μία μεριά των κοψιμάτων. Έτσι ώστε να έχω το ένα κομμάτι μαζί με τους άξονες που πέρασα.
13) Τοποθέτησα το ένα κομμάτι κομμάτι πάνω.( αυτό με τους άξονες)
Και εδώ αρχίζει το δύσκολο μέρος με το οποίο θα ήταν πιο εύκολο αν τα καψίματα τα είχα κάνει παράλληλα μεταξύ τους.
14) Στην συνέχεια προσπαθώ να ενόσω το ένα κομμάτι με το άλλο περνώντας τους άξονες του ενός κομματιού μέσα στο άλλο.
15) Αφού το περάσουν περνάτε το ελεύθερο κομμάτι από την πίσω μεριά του καθίσματος και με λίγο πίεση και με λίγο σπρώξιμο και με λίγο χτύπημα το φέρνετε στην τρύπα για αν κουμπώσει και το άλλο κομμάτι πάνω στο κάθισμα. Στην συνέχεια έβαλα και τους άλλου δύο πίρους στις ελεύθερες τρύπες που είχα ανοίξει και έτοιμο το κάθισμα.
Στην συνέχεια αναλόγως την βίδα που θα πάλετε και τους πίρους θα χρειαστεί να κάψετε ή όχι.

Για την ντίζα θα ασχοληθώ άλλη στιγμή...

Ελπίζω να βοήθησα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-12, 23:43
Το avatar του χρήστη νικος82
νικος82 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 04-07-2011
Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 96
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 167
νικος82 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Χρονια πολλα και καλα.πραγματικα μπραβο σου για την εργασια που εκανες.Αν υπαρχει ορεξη και υψηλες τιμες σε συνεργασια με το να πιανουν τα χερια σου λιγο γινονται μικρα θαυματα.......
__________________
Never aggressive,Never depressive,Groovy or Massive just Progressive!!!
COROLLA 1.4 VVT-I 2006
PRIVILEGE
http://istorikomithistorima.blogspot.com/



MY COROLLA
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κάθισμα 3θυρου Corolla Αχιλλεας ΦΟΡΟΥΜ 10 07-06-17 21:26
Τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού! vtaxiarchis TOYOTA COROLLA E 12 3 23-11-11 23:41
Κάλλυμα χειροφρένου ΤΤΕ corollakias:-) TOYOTA COROLLA E 12 23 28-01-08 05:56
ΚΕ70 - Κρακ κατω απο το κάθισμα madvinegar TOYOTA COROLLA KE 70 7 14-12-07 19:43



Page generated in 0,13818789 seconds (80,29% PHP - 19,71% MySQL) with 32 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:38.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)