Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ > Γεγονότα

Γεγονότα Ημερολογιακά Γεγονότα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
  #1  
Παλιά 14-04-09, 10:24
KIRKONET Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Ηλικία: 42
Μηνύματα: 3
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
KIRKONET είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

Θα ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μου μαζί σας για να μην την πατήσετε και εσείς:

Κυριακή 29 Μαρτίου. Ταξιδεύοντας από Θεσσαλονίκη για Σερβία, παθαίνω λάστιχο στην ΠΓΔΜ στις 17:30 και συγκεκριμένα λίγο πριν την πόλη του Βέλες. Στην χώρα διεξάγονται εκλογές. Είμαι μόνος. Ανοίγοντας την ρεζέρβα για να αλλάξω τον τροχό διαπιστώνω με έκπληξη ότι ΔΕΝ υπάρχει γρύλος στο αμάξι. Το αμάξι έχει αγοραστεί εδώ και 3 μόλις μήνες αλλά ουδέποτε δυστυχώς μπήκα στον κόπο να κοιτάξω την ρεζέρβα. Κίνηση στην εθνική δεν υπάρχει ώστε να κάνω οτοστόπ ή να δανειστώ από κάποιον. Για την χώρα έχει εκδοθεί ταξιδιωτική οδηγία. Καλώ την TOYOTA EUROCARE καθότι το αμάξι καλύπτεται από ‘’οδική βοήθεια’’. Ο διάλογος που ακολουθεί είναι πραγματικός και για το λόγο του αληθές είναι καταγεγραμμένοι(τουλάχιστον αυτό λέει το ηχογραφημένο μήνυμα κλήσης πριν την συνομιλία με την υπάλληλο):

-Καλησπέρα, ονομάζομαι Κιρκόντζογλου Σάββας και είμαι κάτοχος ενός TOYOTA COROLLA με πινακίδες ΝΙΙ 9981 και βρίσκομαι στα Σκόπια..

-Στην Αλβανία δηλαδή(!!!)...

-Στα Σκόπια κοπέλα μου..στα Σκόπια...

Μισό λεπτό να σας συνδέσω με την υπεύθυνη .Αφού ακολούθησε 2λεπτη μουσική ψυχαγωγία η υπεύθυνη απήντησε από την άλλη άκρη του τηλεφώνου.

-Ξέρετε κύριε Κιρκόντζογλου η οδική βοήθεια δεν καλύπτει τα Σκόπια!

-Μα κορίτσι μου πως δεν καλύπτει τα Σκόπια..

-Κοιτάξτε να δείτε, η οδική βοήθεια καλύπτει την Αλβανία, Ανδόρα κτλ. συνεχίζοντας να μου διαβάζει αλφαβητικά το κατεβατό με τις χώρες.

-Κοίτα επειδή δεν έχω κάρτα ( παρεμπιπτόντως ξεκίνησα από Ελλάδα με 17€),κλείσε και θα σε ξαναπάρω εγώ όταν βρω στο βιβλίο που αναφέρεται.

Αξίζει να τονίσω εδώ ότι μετά από ένα πεντάλεπτο ακόμη δεν είχαμε ξεκαθαρίσει σε ποια χώρα βρισκόμασταν. Αφού άνοιξα το βιβλίο εγγύησης και βρήκα την Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας, ξαναπήρα τηλέφωνο. Αφού περίμενα κάνα 2λεπτο ξανά μέχρι να πιάσω γραμμή και το τηλεφωνικό κέντρο απαντήσει, ξαναβγήκε μία κοπέλα. Τις εξήγησα ότι πήρα και πριν.

-Ναι κύριε, τελικά έχετε δίκιο. Βρίσκεται στην πρώην Γιουγκοσλαβική Ένωση(!!!)

-Όχι κορίτσι μου, βρίσκομαι στην πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας! Η χώρα αυτή(που ανάθεμα να ξέρατε που βρίσκεται)αναφέρεται στην τελευταία σελίδα και στην προτελευταία σειρά.

-Α ναι, έχετε δίκιο. Και τι ακριβώς θέλετε;

-Έπαθα λάστιχο και στο αμάξι μου δεν υπάρχει γρύλος. Σας κάλεσα ώστε να στείλετε ένα γερανό.

-Θα επικοινωνήσουμε μαζί σας σε λίγο.

Περιμένοντας, μετά από ένα δεκάλεπτο το τηλέφωνο χτυπά.

-Μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς βρίσκεται;

-Στην μέση της εθνικής. Τριγύρω βλέπω χωράφια. .Άκουσε με για να
καταλάβεις. Κινούμαι από Ελλάδα με κατεύθυνση προς Σερβία και διασχίζω τα Σκόπια. Τα Σκόπια σε αυτή την κατεύθυνση έχουν 3 σταθμούς διοδίων .Εγώ πέρασα τα πρώτα διόδια που βρίσκονται περίπου 20 χιλιόμετρα πριν το Βέλες. Είμαι περίπου 5-10 χιλιόμετρα μετά από αυτά τα διόδια.

Προλαβαίνω και της δίνω αυτή την σημαντική πληροφορία. Μετά από 10 δευτερόλεπτα τελειώνει η κάρτα. Ελπίζοντας πλέον ότι θα έρθει κάποιος για να βοηθήσει και έχοντας πάει 20:00,αρχίζω να απελπίζομαι. Κάνω οτοστόπ αλλά κανείς δεν σταματά, πόσο μάλλον όταν είσαι Έλληνας.Ο καιρός χειροτερεύει και αρχίζει να ψιχαλίζει. Μη έχοντας άλλη επιλογή και φοβούμενος να αφήσω το αμάξι μόνο του(καθότι υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία για τα Σκόπια),αποφασίζω να ξεκινήσω για το κοντινότερο βενζινάδικο που θα βρω με σκασμένο το ελαστικό. Μετά από 1,5 χιλιόμετρο στέκομαι τυχερός. Ένα βενζινάδικο ανοιχτό. Μιλάω με το παλικάρι και μου δίνει ένα γρύλο. Αλλάζω το ελαστικό και συνεχίζω το ταξίδι μου μέχρι το Νις αφού έκανα 10 ώρες ταξίδι.

Δευτέρα 30 Μαρτίου. Επικοινωνώ με TOYOTA Σερβίας και εξηγώ το περιστατικό ρωτώντας εάν υπάρχει ελαστικό. Μου εξηγούν ότι δεν υπάρχει αντιπρόσωπος στο Νις αλλά μόνο στο Βελιγράδι. Δεν μπορώ να περιμένω γιατί την επομένη δουλεύω οπότε αποφασίζω να ξεκινήσω από το Νις για Θεσσαλονίκη με τον βοηθητικό τροχό κάνοντας 8 ώρες ταξίδι με γυναίκα και παιδί 18 μηνών.

Τρίτη 31 Μαρτίου. Πηγαίνω την ΤΟΥΟΤΑ Πόλις απ’όπου πήρα το αυτοκίνητο και παραπονέθηκα, εξηγώντας το τι είχε συμβεί και απαιτώντας αλλαγή ελαστικού και ζάντας εάν είχε πάθει ζημιά, καθότι θεωρώ την TOYOTA υπεύθυνη για το ότι δεν μου παρείχε οδική βοήθεια καθώς και το ότι δεν υπήρχε γρύλος στο αμάξι μου. Μου είπαν ότι θα απαντήσουν το αργότερο μέχρι την επομένη.

Τετάρτη 1 Απριλίου.Καμία απάντηση από την επίσημη TOYOTA.

Πέμπτη 2 Απριλίου. Ξαναπηγαίνοντας εκεί, εκείνη την στιγμή περνάν τηλέφωνο στο σπίτι για να μου απαντήσουν ακριβώς την ώρα που εμφανίστηκα στο μαγαζί τους. Κάνανε έρευνα στην καταγγελία μου και περιμένουν απάντηση. Μου πρότειναν ως λύση την αγορά ελαστικού στο κόστος. Πέντε μέρες τώρα κυκλοφορώ με βοηθητικό τροχό,μή έχοντας βρει λύση.

Παρασκευή 3 Απριλίου. Καμία επικοινωνία από την TOYOTA.Η έρευνα συνεχίζεται. Τηλεφωνώ ξανά στην TOYOTA αλλά η υπεύθυνη επί του θέματος είναι απασχολημένη. Τελικά τις αφήνω το τηλέφωνο αλλά επικοινωνεί στις 17:10 αφού είχα φύγει από το σπίτι.

Παρασκευή 10 Απριλίου. Επικοινωνώ ξανά με την ΤΟΥΟΤΑ μπας και πάρω κάποια απάντηση. Αφού δεν υπάρχει κανένα νεότερο, μου ‘υπόσχονται’ ότι θα έχω κάποια απάντηση μέχρι το απόγευμα. Καμία απολύτως όμως. Η ΤΟΥΟΤΑ συνεχίζει να παίζει κρυφτούλι.

Δευτέρα 13 Απριλίου. Τηλέφωνο από την ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ. Μου ανακοινώνουν ότι η απάντηση της EUROCARE ήταν ότι με καλούσαν και δεν απαντούσα. Εξοργισμένος αφού περίμενα 15 μέρες για να μου πουν κάτι το οποίο ήξερα, ζητάω τις κασέτες των συνομιλιών ώστε να προχωρήσω νομικά εναντίον τους. Στην τελική βλέπω να μου απαντάνε ότι η κασέτες σβηστήκανε ή κάτι παρόμοιο.

Μετά από όλα αυτά η ιστορία θα έχει συνέχεια. Ερωτώ την επίσημη TOYOTA:

1.Γιατί πρέπει να πληρώσω το κόστος ελαστικού και ζάντας από την στιγμή που στο αμάξι μου δεν υπήρχε γρύλος; Εάν υπήρχε, η ζημιά θα περιοριζόταν στο λάστιχο και με 20€ θα είχε λυθεί. Αποτέλεσμα της μη ύπαρξης γρύλου ήταν η καταστροφή του ελαστικού και ίσως και της ζάντας καθότι αναγκάστηκα να κινηθώ.

2.Γιατί πρέπει να πληρώσω από την στιγμή που ενώ η οδική βοήθεια, γνώριζε το ονοματεπώνυμο μου, τις πινακίδες, τον τύπο του αυτοκινήτου καθώς και το ακριβές σημείο που έμεινα και δεν ήρθε ποτέ στο σημείο; Δεν μπορούν να επικαλεστούν επιπλέον πληροφορίες. Όταν κάνουν 10 λεπτά για να καταλάβουν πού βρίσκομαι και μου τρώνε 17€ κάρτα βάζοντας με στην αναμονή, δεν νομίζω να είμαι υπεύθυνος γι’αυτό από την στιγμή που τους προειδοποίησα ότι δεν έχω συμβόλαιο αλλά καρτοκινητό (υπάρχει και αυτό στις μεταξύ μας συνομιλίες) . Στο κάτω κάτω είχαν ΟΛΕΣ τις απαραίτητες πληροφορίες για να στείλουν βοήθεια.

3.Γιατί να ξαναέρθω σε επίσημη αντιπροσωπεία TOYOTA για να κάνω σέρβις; Για να απολαύσω τα προνόμια της; Όταν δίνουμε 300€ για σέρβις την στιγμή που σε ένα συνεργείο έξω θα κάναμε την ίδια δουλειά με 100€ δεν έχουν πρόβλημα. Όταν χρειαστούμε τις υπηρεσίες τους μας γράφουν κανονικότατα.
Νομίζω ότι το θέμα είτε πάει να καλυφθεί από την TOYOTA Πόλις,που θεωρώ συνυπεύθυνη καθότι το αμάξι μου δεν ήταν εφοδιασμένο με γρύλο καθώς και από την TOYOTA Eurocare γιατί προσλαμβάνει προσωπικό χωρίς στοιχειώδεις γνώσεις γεωγραφίας σε μια τόσο νευραλγική θέση με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούμαστε.

Ηθικό δίδαγμα: ΜΗΝ εμπιστεύεστε τις εταιρίες για τίποτα. Το αυτοκίνητο μου έχει 4.200 χιλιόμετρα. Στα 15.000 χιλιόμετρα θα χρειαστεί σέρβις. Ένα είναι σίγουρο. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ. Οι άνθρωποι είναι ξεφτίλες. Όσο για την εγγύηση. Αχρείαστη είναι. Είτε πληρώνουμε είτε όχι, το ίδιο και το αυτό παίρνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-09, 10:54
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φίλε μου σίγουρα έχεις δίκιο διότι ταλαιπωρήθηκες αλλά δεν ξέρω αν θα το βρεις.εμείς σαν οικογένεια καινούριο αυτοκίνητο δεν έχουμε αγοράσει ποτέ αλλά από ότι έχω συζητήσει με φίλους και γνωστούς όταν είναι να παραλάβεις το αυτοκίνητο που αγοράζεις σου λένε να το κοιτάξεις προσεκτικά μήπως έχει κάποιο ψεγάδι,μήπως λείπει κάτι(τουλάχιστον έτσι συνέβη σε ένα φίλο μου με ιμπιζα και με κλιο πρόσφατα).
μπορούν να το επικαλεστούν αυτό?και αν το επικαλεστούν έχεις ελπίδες να δικαιωθείς?
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-09, 12:05
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
ποια ακριβως corolla εχεις και απο που την αγορασες ??
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-09, 12:23
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Αν καταλαβαινω καλα... λογικα εχει την Ε15 (αφου την αγορασε πριν 3 μηνες) και την πήρε απο την ΤΟΥΟΤΑ Πολις...
Αλλά ας το επιβεβαιωσει και ο ιδιος.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-09, 13:03
KIRKONET Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Ηλικία: 42
Μηνύματα: 3
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
KIRKONET είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι παλικάρια,το αμάξι το πήρα απο την ΤΟΥΟΤΑ Πόλις και είναι ένα COROLLA 1.4.Το αγόρασα τον Δεκέμβρη του 2008.

Δυστυχώς πέσανε στα μάτια μου.Έχω ορκιστεί στον εαυτό μου.Συντήρηση σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-09, 14:08
Nikr Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 634
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 279
Nikr έχει φοβερή αύρα Nikr έχει φοβερή αύρα Nikr έχει φοβερή αύρα
Aυτά δυστυχώς γίνονται, και θα συνεχίσουν να γίνονται όσο η χώρα μας παραμένει "μπανανία" σε θέματα προστασίας του καταναλωτη...
Είναι όντως απαράδεκτο να λείπουν βασικά πράγματα από καινούργιο αμάξι...
Αλλά και συ φίλε Σαββα (και συγχώρησε μου την οικειότητα) έφυγες για ταξίδι, και μάλιστα εκτός συνόρων, χωρίς να κοιτάξεις ρεζέρβα-γρυλλο-μπουλονόκλειδο?
...εδω στην δική μας εθνική να πάθεις κάτι, και αν δεν έχεις οδική βοήθεια, δύσκολα θα σταματήσει κάποιος περαστικός να σε βοηθήσει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-09, 15:19
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 318
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αν έχεις φίλο δικηγόρο συμβουλεύσου τον. Αν όχι δεν ξέρω γιατί είναι αρκετά τα έξοδα για να τους κάνεις αγωγές και εκεί βασίζονται πολλές αντιπροσωπείες, οτι δεν θα μπεις στον κόπο.

Δεν συμφωνώ οτι είσαι υποχρεωμένος να ψάξεις το αμάξι, όχι οτι δεν το κοιτάς όταν το παραλαμβάνεις καινούργιο, αλλά όχι με την έννοια οτι είσαι υποχρεωμένος. Μ' αυτή τη λογική πρέπει να ανοίγουμε τα καπό να δούμε αν λείπει κανα φίλτρο καμιά βίδα ή όχι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-09, 15:28
Το avatar του χρήστη stisimoGeorge
stisimoGeorge Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 39
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 198
stisimoGeorge είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγω θα πω την γνωμη μου,απλα.Βαλε ενα ΔικηγορΟ να ξεκινησει διαδικασια αγωγης προς τους εμπλεκομενους και την αντ/σια και μετα θα δεις εξυπηρετηση ακομα και στις τηλ/κες συνομιλιες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-09, 15:59
Το avatar του χρήστη Stetas
Stetas Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μοντέλο: Corolla E111L HB G6
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.733
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 395
Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Η αλήθεια ειναι φίλε μου οτι ταλαιπωρήθηκες αρκετά, αλλά πολύ δύσκολα θα βρεις το δίκιο σου. Πιστεύω όμως πως ενα εξώδικο για αρχή έστω ακόμα και για την ηθική σου ικανοποίηση μπορεί να αποφέρει καλό αποτέλεσμα.
__________________
Stelios's E111L HB G6

Corollaclub
Πάτρα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-09, 18:19
Το avatar του χρήστη 2579
2579 Offline:
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Μοντέλο: AUDI A4 20vt
Περιοχή: πισω απο 315,69 ιππους
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 795
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 307
2579 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φιλε πολυ ταλαιπορια μην ασχοληθεις αλλο με το θεμα μια καλη δυσφημηση που εκανες εδω μια χαρα ειναι.
παρεπηπτωντος για καποιες εργασιες για το καρινα μου ζητησαν 230ε ενω εξω 130ε.οποτε ποιος ο λογος για την αντιπρωσοπια αντε να καταλαβω την εγγηηση αλλα τιποτε αλλο.-
__________________
η απαντιση
στην ευθεια τις θηβας 180-260 σε 22 sec με 5τη
AUDI 20vt 315,69HP στο 1,3bar GT28RS
με type r (του 2010)απο 30-180 10 καροτσες http://www.youtube.com/watch?v=dpahDAFuc2g
ετσι για να εχετε μια εικονα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ > Γεγονότα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απαραδεκτη αντιμετωπιση αντιπροσωπου σε ανταλαγη monkey ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 15 03-09-11 12:55
Απαραδεκτη συμπεριφορα των αρμοδίων της πιστας των Μεγαρων jhon_starlet ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 3 22-04-07 23:17



Page generated in 0,17092896 seconds (82,66% PHP - 17,34% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:06.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)