Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Καλησπέρα στο φόρουμ. Please Help me!!!!!!!!!!!!!!!!
  #1  
Παλιά 04-12-08, 19:34
Kwstas87 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 03-12-2008
Περιοχή: Αθηνα \ Καλλιθεα
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Kwstas87 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Exclamation Καλησπέρα στο φόρουμ. Please Help me!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειμαι νεο μελος και ψαχνω για ενα Corolla TS αλλα θελω να μου πειται αν σας ειναι ευκολο αντυπωσεις και καταναλωσεις ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex-poli : 05-12-08 στις 18:01.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-08, 22:54
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου....
υπαρχει ts φορουμ και σιγουρα οι κατοχοι ts θα σε ενημερωσουν...
καλη συνεχεια....
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-08, 17:32
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Λοιπόν να ξεκινήσω εγώ το χορό των εντυπώσεων. Θα τα βάλω αριθμημένα έτσι ώστε οι επόμενοι να μπορούν να σχολιάσουν και να συμπληρώσουν πιο εύκολα. Να σημειώσω ότι έχω profacelift

1) από κινητήρα θα έλεγα ότι το αμάξι είναι πολύ καλό. Πάνω από τις 6200 έχει πάρα πολύ δύναμη κάτω από αυτές θα το χαρακτήριζα ένα απλώς γρήγορο 1800αρι. Αυτό σημαίνει ότι για να κινηθείς πραγματικά γρήγορα και να ακολουθήσεις τον ανταγωνισμό πρέπει να το στίψεις λίγο. Για αυτό το λόγο η TS είναι ένα αμάξι που θέλει προσπάθεια από τον οδηγό για να κινηθεί πάρα πολύ γρήγορα και αυτό γιατί πρέπει να το μάθεις και να φροντίζεις να μένεις πάνω από τις 6200. Ειδικά σε δρόμο με στροφές είναι λίγο πιο δύσκολο γιατί άλλο να στρίβεις με 4500 στροφές και άλλο με 7000 όπου η απόκριση είναι απίστευτη και με το παραμικρό πάτημα το αμάξι πετάγεται. Αν δεν έχει οδηγήσει ποτέ TS στην αρχή θα σε δυσκολέψει να το πας γρήγορα, όταν το συνηθίσεις θα το λατρέψεις!

2) Το αμάξι έχει μια έλλειψη δύναμης στις 5000-6000 στροφές. Προσοχή όχι οτι είναι αργό απλά το καταλαβαίνει γιατί πριν και μετά (ειδικά μετά!) νιώθεις μεγάλη διαφορά σε δύναμη.

3) Το κιβώτιο είναι κατά τη γνώμη μου η αδυναμία του αυτοκινήτου λόγω κακής αίσθησης και μόνο. Η κλιμάκωση του είναι καλή και σε αφήνει από οποιαδήποτε ταχύτητα να κατεβάσεις ταχύτητα και να βρεθείς στην οφέλιμη περιοχή (πάνω από 6200). Εξαίρεση αποτελεί αν πηγαίνεις με 2α και 50-60 διότι δεν μπορείς (εκτός αν είσαι κανίβαλος) να κατεβάσεις 1η. Επίσης υπάρχει ένα πρόβλημα στην αλλαγή 1ης - 2ας διότι οι στροφές του κινητήρα πέφτουν κάτω από τις 6200 και κρεμάει λίγο. Υπάρχει περίπτωση να πετύχεις και πιο καλή αλλάγη αλλά πρέπει να σου κάτσει (πχ να γλιστράει ο δρόμος και να σπινιάρει στην αλλαγή)

3) Από στήσιμο παρόλα όσα λέγονται εγώ το βρίσκω ικανοποιητικό για να κινηθείς πολύ γρήγορα. Σε δρόμο με στροφές όμως δε σε αφήνει να εκμεταλευτείς στο 100% τη δύναμη του κινητήρα. Σε καμία περίπτωση δε θα σε βάλει σε κίνδυνο, το αντίθετο η TS σου δίνει την αίσθηση πολύ ασφαλούς αυτοκινήτου, απλά κάποιες φορές δε θα σε αφήσει να εκμεταλευτείς τη δύναμη στο έπακρο. Αυτό με μαμά αναρτήσεις, με άλλες θα σου πουν εντυπώσεις τα άλλα παιδιά. Πάντως με μαμά αναρτήσεις είναι πολύ άνετο μέσα στην πόλη.

4) Από κατανάλωση, αν μπορείς να κρατηθείς και να μη το πατήσεις είναι οικονομικό, αν το πατήσεις ανεβαίνει πολύ αλλά αυτό συμβαίνει με όλα τα αμάξια αυτής της ιπποδυνάμης. Και θα σου πω κάτι που παρατήρησα την προηγούμενη εβδομάδα. Πήγα ταξίδι και είμασταν με ένα άλλο αμάξι, ένα Audi 1.6 FSI. Εγώ γέμισα βενζίνη στα Πατήσια και το άλλο παιδί στον Ασπρόπουργο. Πήγαμε ορεινή Κορινθία και επειδή το άλλο παιδί πάει πολύ συντηρητικά πήγαμε όλη την Εθνική με 110 και το επαρχιακό χαλαρά. Όταν φτάσαμε εμένα ο δείκτης ήταν στα 3/4 και του παιδιού κάτω από τα 3/4. Τα ρεζερβουάρ έχουν ίδια χωρητικότητα περίπου (55 λίτρα) και άντε του Audi να πέφτει πιο αναλογικά. Αλλά αυτός γέμισε 40 χιλιόμετρα περίπου μετά από εμένα. Δηλαδή έκαψα λιγότερο από το Audi. Υπολόγιζε πως αν πηγαίνεις με 110-120 καις γύρω στο 7.8 l/100km, αν πηγαίνεις με 130-140 γυρω στο 8.5-9 και αν πας 150-160 γύρω στο 10=10+

5) Ο ήχος του αυτοκινήτου είναι τρέλα!

Συμπέρασμα: Αν θες ένα πολύ γρήγορο αυτοκίνητο, σχετικά οικονομικό που να πηγαίνεις το πρωί ήρεμα και άνετα στη δουλειά σου, την Κυριακή ένα γρήγορο και άνετο ταξίδι και το βράδυ αν πετύχεις κανέναν γλήγορο να ανοίξεις η TS είναι το αμάξι που ζητάς. Αν ζητάς το απόλυτο χάνοντας όμως σε άνεση και με πολλά άλλα αρνητικά πήγαινε κατευθείαν σε TypeR.

Εγώ προσωπικά ψάχνομαι για TypeR και για αυτό σκέφτομαι ίσως να το δώσω

Οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο
Ελπίζω να βοήθησα
Παύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlosTS : 05-12-08 στις 19:10.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-08, 18:04
Το avatar του χρήστη Alex-poli
Alex-poli Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 2.877
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 504
Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός
Καλώς ήρθες φίλε Κώστα και καλή διαμονή στην παρέα μας..

Ο Παύλος τα είπε ωραία και πιστεύω να σε βοήθησε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-08, 18:36
Kwstas87 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 03-12-2008
Περιοχή: Αθηνα \ Καλλιθεα
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Kwstas87 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Thumbs up

Παύλο ειλικρινά δεν περίμενα κανείς ποτέ να μου δωσει μια τοσο καλη απαντηση σε ευχαριστω παρα πολυ να ξερεις οτι με βοηθησες δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να μιλαει τοσο αντικιμενικα για ενα αμαξι πραγματικα σε ευχαριστω .
Αν βεβαια καποιος αλλος εχει να προσθεσει κατι ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ειναι ευπροσδεκτο ...................
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-12-08, 18:39
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Παύλο όντως η ανάλυση σου ειναι απίστευτη!
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-08, 14:29
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kwstas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι νεο μελος και ψαχνω για ενα Corolla TS αλλα θελω να μου πειται αν σας ειναι ευκολο αντυπωσεις και καταναλωσεις ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..............
Σου συνιστώ να αποφύγεις το TS μέχρι να έχεις 4-5 χρόνια πλήρους οδηγικής χρήσης. Είναι πολύ γρήγορο αυτοκίνητο και εύκολα παρασύρει σε λάθη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-08, 18:02
Το avatar του χρήστη gio911
gio911 Offline:
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Περιοχή: Ρέθυμνο
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 218
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 225
gio911 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Συμφονω απολιτα με τον Παυλο και να προσθεσω κατι ακομα οτι το αμαξι με μια αναρτιση (χαμιλωμα) και μια πισω μπαρα θολων αλαζει πραγματικα και εχει απιστευτη εσθιση κρατιματος .
πιστεβω οτι αν σημερα αγοραζα αυτοκινιτο παλι TS θα επερνα
το εχω ερωτευθει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,15929389 seconds (81,47% PHP - 18,53% MySQL) with 40 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:32.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)