Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

OFF TOPIC Εδώ μπορείτε να γράφετε ό,τι θέλετε!! Από ειδήσεις μέχρι τι φαγητό έχετε σπίτι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Κλωνοτροποποιημένα Κατοικία...που φτάσαμε πλέον; Έλεος...
  #1  
Παλιά 24-09-07, 13:44
Το avatar του χρήστη nuntius
nuntius Offline:
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: Next station...tsempolia
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 869
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
nuntius είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κλωνοτροποποιημένα Κατοικία...που φτάσαμε πλέον; Έλεος...

Παιδιά, μόλις γύρισα από εξέταση στη σχολή και είπα να χαζέψω ψάχνωντας για νέα από το net...κοιτάξτε τι βρήκα... http://www.genpets.com/index.php .
Δεν κάνω διαφήμιση, επομένως μη με κατηγορήσετε. Αν θέλετε να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται, δείτε κάποια σχόλια γραμμένα στα ελληνικά εδώ... http://kazani.gr/2007/09/24/gen_pets.html .

Είναι δυνατόν να ανασυνθέτουμε γενετικό υλικό για να σχεδιάσουμε ζώντες οργανισμούς με συναισθήματα που θα διατεθούν στο εμπόριο σαν κατοικίδια-παιχνίδια; Πού έχουμε φτάσει πλέον. Μοιάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας σε ταινία τρόμου...
__________________
Εγώ πότε θα γίνω 18άρηςςςςςς;;;;

Ουπςςςς... έγινααα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-07, 13:48
Το avatar του χρήστη Μαρία
Μαρία Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μοντέλο: Auris 1,4 diesel 5d
Μηνύματα: 1.527
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 362
Μαρία θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Μαρία θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Και ακομα δεν εχεις δει τιποτα....τα χειροτερα ερχονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-07, 13:53
Το avatar του χρήστη nuntius
nuntius Offline:
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: Next station...tsempolia
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 869
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
nuntius είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μα αν είναι δυνατόν, δηλαδή παράγουμε ζωή σε χειμέρια νάρκη κατά παραγγελία; Μου φαίνεται έχει χαθεί η συναίσθηση του ορίου και της λογικής...ποιός ξέρει τί άλλο έχει ήδη γίνει και δε το ξέρουμε...
__________________
Εγώ πότε θα γίνω 18άρηςςςςςς;;;;

Ουπςςςς... έγινααα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-07, 15:01
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Ενα εχω να πω: ΕΛΕΟΣ! Και τι λεει? Οτι θα πωλειται στο τμημα των παιχνιδιων? Ηθελα να ξερα ποιος γονεας θα αγορασει στο παιδι του αυτο το εκτρωμα -γιατι για ετρωμα προκειται- για παιχνιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-07, 15:02
Το avatar του χρήστη electro
electro Offline:
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μοντέλο: Corolla E12 SOL, 2003
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.906
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 400
electro θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Και η πραγματικότητα.....

Όσοι ήδη έχουν φρικάρει από τα παραπάνω ίσως θα ανακουφιστούν με το να ακούσουν ότι τα Genpets είναι στη πραγματικότητα γλυπτά πλαστικού και λατέξ (συμπεριλαμβανομένων των στοιχείων κυκλώματος και της ρομποτικής) του Καναδού εμπορικού καλλιτέχνη Adam Brandejs…

Όπως έχει εξηγήσει ο ίδιος όταν πρωτοπαρουσίασε τη δουλειά του σε μια από κοινού έκθεση της εργασίας του, το 2005, τα Genpets είναι μια προσπάθεια προβληματισμού της κοινής γνώμης για την έννοια της Γενετικής μηχανικής και για το πώς αισθάνονται σχετικά με το που μπορεί να μας οδηγήσει αυτή η επιστήμη. Ο ίδιος δηλώνει:

“Δεν είμαι ενάντια στη Γενετική μηχανική, είμαι απλά διστακτικός για το που, πώς και από ποιους θα χρησιμοποιηθεί αυτή η τεχνολογία. Αυτό συνοψίζει η τέχνη μου. Δεν θέλω να με περνάνε για κάποιο τρελλό ακτιβιστή ούτε από την άλλη ότι επιδοκιμάζω αυτή τη τεχνολογία. Η Γενετική Μηχανική θα μπορούσε να οδηγήσει σε ιατρικές σημαντικές ανακαλύψεις που θα σώσει ζωές. Είναι όμως έτσι τα πράγματα; ..Αυτό που κάνω είναι περισσότερο μια κριτική της εταιρικής ηθικής παρά της τεχνολογικής ηθικής. Εάν αναρωτιέστε ακόμα εάν τα Genpets είναι πραγματικά ή όχι, εντάξει, πολλοί ακόμα αναρωτιόνται αν είναι, αλλά δεν είναι αυτό που θέλω να τονίσω…

…Απλά, σταματήστε, και σκεφτείτε. Σκεφτείτε τι είναι αυτό που πιθανώς-όπως και οι περισσότεροι που βλέπουνε την δουλειά μου-βρίσκετε ιδιαίτερα ενοχλητικό και όμως ίσως και να θελήστε ακόμα και να αγοράσετε ένα Genpet. Γιατί υπάρχει αυτή η τάση να αγοράζουμε προϊόντα ανεξάρτητα από το τι πραγματικά είναι αυτά; Και τι κάνει αυτό το θέμα τόσο ενοχλητικό ή ίσως και μη ενοχλητικό. Εξετάστε και τις δύο πλευρές του ζητήματος, και εξετάστε πώς εκτρέφουμε τα ζώα στα αγροκτήματα, και στα καταστήματα κατοικίδιων ζώων σήμερα. Πώς συνδέονται όλα αυτά;

Τα Genpets είναι η φυσική αντιπροσώπευση μιας ερώτησης. H Γενετική Μηχανική, όπως οποιαδήποτε νέα τεχνολογία, υπόσχεται πολλά θετικά. Ως είδος εντούτοις τείνουμε να δίνουμε πολύ περισσότερη αξία στην τεχνολογία ως λυτρωτής μας από το ότι ίσως είναι. Μέσω των Genpets κάνω κριτική για την επίπτωση που η Γενετική Μηχανική μπορεί να έχει, γιατί όλοι ξέρουμε ότι στο κάτω-κάτω της γραφής είναι το κέρδος που κινεί τα νήματα. Το ερώτημα σχετικά με την Γενετική Μηχανική δεν είναι ίσως οι θετικές ή αρνητικές επιπτώσεις της, ή το που μπορεί να μας οδηγήσει. Είναι περισσότερο εάν είμαστε ή όχι αρκετά υπεύθυνοι γιΆ αυτήν..”

Το Genpets έχουν ήδη δημιουργήσει αντιδράσεις όπου εκτέθηκαν ή μέσω της ιστοσελίδας τους (www.genpets.com) ή σε ενώ πολλοί τα θεώρησαν αληθινά κάνοντας κουβέντα και για προσπάθεια μποϊκοταρίσματος.


ΥΓ:http://www.indy.gr/library/syskeyasmena-katoikidia-genetiks-mi3c7aniks-etoima-gia-to-emporio

ΥΓ2: Και εγω ειχα ψαρωσει στην αρχη , ευτηχως ομως προκειται για "ψεμα" , προς το παρων....
__________________
Πουλάω Την Corolla Μου ....

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=20389




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-07, 15:17
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Electro οπως το ειπες, προς το παρον. Εμενα ομως ρε παιδια με εκνευριζει η απαθεια με την οποια δηλωνει οτι εμπορευεται την ιδια την ζωη και που μιλαει για πατενταρισματα των καλυτερων στοιχειων απο τους οργανισμους για να δημιουργηθει μια τελεια οντοτητα -λες και αν μπορουσε να το κανει ετσι η Φυση δεν θα το κανε-, για καλυτερα αυριο και πρασινα αλογα. Και το καλυτερο αυριο ειναι να τα κανουμε ολα ισωμα στο ονομα της επιστημης και της -κατ εμε- υποτιθεμενης προοδου της? Πειτε μου ειλικρινα το βρισκετε σωστο αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-07, 16:08
Το avatar του χρήστη Corollaxli
Corollaxli Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2006
Μοντέλο: ΕΕ90 XLi 1.3 95Ηp
Περιοχή: Πετρούπολη-Καλαμάτα
Μηνύματα: 2.333
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 451
Corollaxli θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Τι άλλο θα δούμε και θα διαβάσουμε δεν ξέρω......
__________________
Χαμηλωμενο 3 ποντους corolla κοβει κ*λους απο την ΤΟΥΟΤΑ σαν κομπρα μεσα στους δρομους.Μη σταματας τις ταχυτητες καρφωνοντας μπροστα μου να κολας

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ...ΜΙΚΡΟΣ...ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-07, 00:22
Το avatar του χρήστη Janakas
Janakas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 11-02-2005
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 2.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Janakas έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Το διαβασα κι εγω στην εφημεριδα παιδια και εμεινα με το στομα ανοιχτο...
Ευτυχως στο τελος του αρθρου εξηγουσε περι τινος προκειται, αλλα οπως ειπατε και παραπανω δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα...

Στην Γαλλια (Μεγαλη τους μαγκιά) υπαρχει νομος που απαγορευει τετοιου ειδους κουκλες και παιδικα παιχνιδια να πωλουνται! Πολυ καλο θα ηταν να εφαρμοστει και στα υπολοιπα κρατη-μελη της Ε.Ε...
__________________
Μέρα χωρίς lift ίσον χαμένη μέρα!!!

..οταν μεγαλώσω θα γινω σαν το Ts του Corollapatra!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-07, 01:07
Το avatar του χρήστη nuntius
nuntius Offline:
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: Next station...tsempolia
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 869
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
nuntius είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρε παιδιά, όμως είναι όντως παιχνίδι από λάτεξ και λοιπά συνθετικά υλικά ή μήπως είναι απλή δικαιολογία για να κατευνάσουν την κοινωνική κατακραυγή; Ελπίζω να μην έρθει και στην Ελλάδα πάντως το πράμα τούτο...
__________________
Εγώ πότε θα γίνω 18άρηςςςςςς;;;;

Ουπςςςς... έγινααα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σε πρώτο πλάνο το coupe της Toyota. anubis ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 34 25-05-11 19:46
Η ελληνική αστυνομία πλέον έχει Mitsubishi EVO X crazymer ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 35 06-04-11 19:50
Το Corolla Club επίσημα και στην Θεσσαλονίκη πλέον!!! Ayrton ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 52 25-07-06 12:44



Page generated in 0,16679502 seconds (79,23% PHP - 20,77% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:41.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)