Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
TOYOTA AURIS - ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΗ
  #1  
Παλιά 18-02-09, 23:46
Το avatar του χρήστη slobs
slobs Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Μοντέλο: Auris 1.6 Trendy
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 33
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 234
slobs είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Unhappy TOYOTA AURIS - ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΗ

Εχω ένα toyota auris το οποίο τα αγόρασα τον Ιούλιο του 2007, τον Δεκέμβρη του 08 έκανα το service των 30000χλμ στην εταιρία του κ. παπαδαμαντίου στην εθνική οδό, ο τεχνικός μου είπε ότι στο επόμενο service των 45000χλμ θα πρέπει να αλλαχθούν οι δίσκοι των φρένων γιατί έχουν φθαρεί. Τους διευκρίνισα ότι ήμουν κάτοχος corolla την οποία είχα αγοράσει μεταχειρισμένη με 27000χλμ και την πούλησα μετά από 2(δύο) χρόνια με 90000χλμ και δεν είχα αλλάξει τους δίσκους των φρένων(τα service τα έκανα στον ίδιο αντιπρόσωπο). Επικοινώνησα με την Toyota hellas με e-mail και τους ανέφερα το περιστατικό και το ιστορικό μου σαν πελάτης Toyota καθώς επίσης και ότι τα περισσότερα χλμ τα έχω πραγματοποιήσει στην εθνική οδό και η χρήση του αυτοκινήτου εντός της πόλης είναι καθημερινά 2 χλμ από το σπίτι μου στη δουλειά μου, οπότε δεν θεωρώ ότι ευθύνομαι εγώ για την φθορά των δίσκων(δισκόφρενα).
Η απάντηση που μου έδωσαν σαν εταιρία είναι ότι η φθορά οφείλεται σε παράγοντες όπως η κακή χρήση των φρένων.
Η απάντηση του service είναι ότι οφείλεται στο ότι τα τακάκια είναι πολύ σκληρά με αποτέλεσμα την γρήγορη τριβή της δισκόπλακας.

Ρωτάω εσάς που είστε πιο καταρτισμένοι στα θέματα αυτοκινήτων, εάν η φθορά που προκλήθηκε στο σύστημα των φρένων και συγκεκριμένα στους μπροστινούς δίσκους του συστήματος είναι φυσιολογική?

Πάντως η δική μου γνώμη και από την εμπειρία μου σαν οδηγός με της ίδιας εταιρίας αυτοκίνητο όλα αυτά τα χρόνια , είναι ότι με δουλεύουν!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

Παντελής
__________________
PANTELIS RIGAS

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη slobs : 19-02-09 στις 01:12.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-09, 23:54
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slobs Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΘΟΥΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΦΘΑΡΕΙ.
1ον καλωσήρθες στο club
2ον μην γράφεις με κεφαλαία... (σε παρακαλώ κανε edit το ποστ σου και διορθωσε το)
3ον τι εννοείς οι δισκόπλακές στο σύστημα μετάδοσης;;; ή εχουν φαγωθεί οι δισκόπλακες στα φρένα ή το δίσκο πλατό στο συστημα μετάδοσης... μπορείς να μας το διευκρινήσεις;;;
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
Διόρθωση
  #3  
Παλιά 19-02-09, 01:14
Το avatar του χρήστη slobs
slobs Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Μοντέλο: Auris 1.6 Trendy
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 33
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 234
slobs είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Διόρθωση

Έκανα ότι μου είπες, με πιο λεπτομερής περιγραφή. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Ευχαριστώ
__________________
PANTELIS RIGAS
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-09, 09:32
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
κοίτα φίλε, η φθορά των δίσκων των φρένων είναι κάτι που μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις, άρα δεν μπορούν να σε κοροϊδέψουν. μπορείς να πάς είτε σε μια άλλη αντιπροσωπεία είτε σε κάποιο συνεργείο για να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενα τους...

σχετικά με τα σκληρά τακάκια που προκαλούν φθορά στη δισκόπλακα νομίζω ότι είναι λίγο μούφα δικαιολόγια. Απο το 2002 και μετά η TOYOTA δεν χρησιμοποιεί αμίαντο (για οικολογικού λόγους) στα τακάκια. αυτό τα κάνει πιο μαλακά και φθειρονται πιο εύκολα, άρα δεν παίζε να προκαλούν τη φθορά της δισκόπλακας.

υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο να έχεις στραβές δισκόπλακες. Αυτό μπορεί προκληθεί και σε σε ενα καινουργιο αυτοκίνητο, αν μετά απο παρατεταμένα φρεναρίσματα (όπου οι δίσκοι έχουν ζεσταθεί) πατήσεις νερα και τους ψήξεις απότομα. Σε ενα φίλο με Avensis στράβωσαν επειδή το έπλυνε μετά απο ταξίδι. Βέβαια τότε θα ένοιωθες ενα τρέμουλο στο ποδι σου (περίπου όπως όταν ενεργοποιείται το ABS) όταν πατάς φρένο (ειδικά με πολλά χιλιόμετρα).

γνώμη μου είναι να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, από κάποιο μάστορα που επιστεύεσαι και αν επιβεβαιωθεί η φθορά, να εξετάσεις αν μπορείς να αλλάξεις δισκόπλακες στην εγγύηση (νομίζω οτι καλύπτονται απο την εγγύηση τριετίας)
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-09, 11:49
Το avatar του χρήστη tsport192
tsport192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Μοντέλο: E12 facelift 1.6 SOL M/R
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 1.484
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 395
tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα
Θα συμφωνήσω με το φίλο ranger. Θα προσθέσω επίσης πως η εμπειρία μου από την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία δεν είναι και η καλύτερη. Θα σε συμβούλευα λοιπόν κι εγώ να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Υ.Γ Σε μια αλλαγή λαδιών που είχα κάνει σε αυτούς στα 37500χλμ μου ρώτησαν κάθε πότε αλλάζω λάδια. Τους απάντησα κάθε 7500χλμ και μου απάντησαν: "Ε! στα 45000χλμ θα αλλάξουμε τα τακάκια!" Έχω 54000χλμ και τα τακάκια μπροστά είναι λίγο μετά τη μέση φαγωμένα....
Έχω ακόμα 2 εμπειρίες από το service τους όποις θέλει σε p.m μην κουράσω τους αναγνώστες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-09, 13:49
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 319
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
συμφωνώ με όσα είπαν τα παιδιά.
Βέβαια το οτι στο είπαν μπορεί να μη λέει και τίποτα. Θα το καταλάβεις και μόνος σου. Πάρε και άλλες γνώμες.
Εγώ άλλαξα τους μπροστά μαμά δίσκους στο Corolla γιατί στράβωσαν, μετά από 8 χρόνια! Μόνο τακάκια άλλαζα τόσα χρόνια. Προφανώς θα είχαν φαγωθεί αλλά φρένο είχα το ίδιο καλό και δεν θα τους άλλαζα αν δεν στράβωναν.

Στη χειρότερη περίπτωση (αν δεν στους αλλάζουν δωρεάν και αποφασίσεις να αλλάξεις δίσκους), πάρε από Ιαπωνική ένα σετ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-09, 20:15
Το avatar του χρήστη SteliosT
SteliosT Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μοντέλο: Auris 1.4L VVTI
Περιοχή: athens
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 204
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 219
SteliosT είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φιλε slobs Η Παντελη αν προτιμας θα σου πω το εξης:
κ εγω θεωρω πως δν ειναι λογικο αυτο που σου ειπαν.
πρωτη συμβουλη κ απο εμενα ειναι να ρωτησεις κ σε μια αλλη αντιπροσωπεια οπως ειπαν κ ολα τα αλλα παιδια.

να σου πω το εξης επισης το οτι τα τακακια ειναι πολυ σκληρα κ σου προκαλεσαν το προβλημα, αυτο δν ειναι προβλημα δικο σου αλλα της εταιρειασ αρα ενασ λογοσ παραπανω να μην ειναι δικη σου η ευθυνη.

κατι αλλο επισης χωρις να ξερω αν παιζει βασικο ρολο ειναι το εξης: οταν πηγα στην toyota για πρωτη αλλαγη λαδιων μ αλλαξαν τα τακακια της μανας του επειδη σφυριζαν κ μ εβαλαν καποια αλλα των οποιων η περιγραφη ελεγε ''ενισχυμενα τακακια''.

κ τελος να σου πω πως το δικο μ Auris στις 4 ιανουαριου εκλεισε ενα χρονο με 20000 km(με τα περισσοτερα εντοσ πολης) πανω του κ με αρκετη ταλαιπωρια φρενων κ δν εχω καποιο προβλημα.αυτο πηγαινει στη χρηση που του κανεισ για μεσα στην πολη κ εκτος.

αυτα απο εμενα
κ φυσικα καλως ηρθεσ στη παρεα!!!!
__________________
.......απο την πισω κινηση στην μπροστα, δεν πειραζει το κραταμε για ειδικες περιπτωσεις.


εισαι στη ζωη μ ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ η αρχη, ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΗ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-09, 20:25
Το avatar του χρήστη slobs
slobs Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Μοντέλο: Auris 1.6 Trendy
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 33
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 234
slobs είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε, θα επισκευτώ και έναν άλλον αντιπρόσωπο για δεύτερη γνώμη. Αν έχετε κάποιον να μου προτείνεται θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ πολύ
__________________
PANTELIS RIGAS
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-09, 00:48
Το avatar του χρήστη tzou
tzou Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 28-03-2006
Μοντέλο: ΕΕ101
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 107
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 231
tzou είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φιλε παντελη εγω επειδη δουλευω σε αντιπροσωπο,αν χρειαζονται αντικατασταση λογο φθορας αφου εισαι στην 3ετια δεν χρεωνεσαι τιποτα αλλαζεις δισκους τακακια και φευγεις κυριος.
Απάντηση με παράθεση
Ερώτηση
  #10  
Παλιά 20-02-09, 23:20
Το avatar του χρήστη slobs
slobs Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Μοντέλο: Auris 1.6 Trendy
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 33
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 234
slobs είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ερώτηση

Ευχαριστώ πολύ, θα κάνω μια επίσκεψη στο συνεργείο για τη αλλαγή.
__________________
PANTELIS RIGAS
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Toyota Auris diafanh-psyxh ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 9 19-12-11 23:16
Toyota auris facelift - Αντιπροσωπεία Toyota Λαμίας xristosmk TOYOTA AURIS 17 10-12-10 18:24
Toyota Auris JDM aurinho TOYOTA AURIS 26 18-11-08 03:13
Toyota auris / blade aurinho TOYOTA AURIS 11 22-09-08 11:05
Toyota Auris kosbar TOYOTA COROLLA E 12 2 23-01-07 17:22



Page generated in 0,17034101 seconds (82,71% PHP - 17,29% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:14.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)