Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
αλλαγή υγρών υδραυλικού
  #1  
Παλιά 24-02-10, 21:43
mavroidesgt1 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Μηνύματα: 27
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 186
mavroidesgt1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αλλαγή υγρών υδραυλικού

Καλησπέρα παιδιά,

Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα μεταχειρισμένο ΕΕ111 1300 από μία κυρία και ήδη έχω πληρώσει περίπου 1100€ για αποκατάσταση βλαβών. Χτες μου έκανε εντύπωση γυρνώντας από βολτίτσα πως σαν να έβραζαν τα υγρά του υδραυλικού μέσα στο παγουράκι με την μηχανή σε λειτουργία στο ρελαντί και χωρίς να στριβω τιμόνι. Το αμάξι δουλευόταν στην πόλη και λογικά τα υγρά θα τα έχουν φτύσει καθώς υπάρχουν κολλημενα μαυρα λάδια στο επανω εσωτερικο τμημα στο παγουράκι. Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει πρόβλημα να αποσυνδέσω τον σωλήνα επιστροφής βάζοντας για λίγο σε λειτουργία τον κινητήρα για να τα αδειάσω και από την αντλία και αν θα έχω πρόβλημα με την εξαέρωση μετά το γέμισμα με νέα υγρά?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-10, 23:40
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Κοίτα δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ πάντως απ' ότι γνωρίζω δεν υπάρχει εδώ εξαέρωση, απλά γεμιζεις και δουλεύεις το τιμόνι (παντα με σταματημένο το αμάξι) αλλά με αναμένη την μηχανή να τραβήξει μέσα τα υγρά και αναπληρώνεις το δοχείο για όσα λείπουν. Πάντως πιστεύω γιατί και εγώ το είχα πάθει ότι το γέμισαν μέχρι πάνω πάνω και έκανε υπερχείλιση κτλ, γενικά δεν πρέπει να το παραγεμίζουμε το δοχειάκι, μέχρι την μέση θέλει. Καθαρισέ τα όλα και βάλτο να είναι στην μέση και παρακολουθησέ το να δεις τι γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-10, 09:07
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
σηκωνεις το μπροστινο συστημα στον αερα με ενα γρυλο.
κατω απο το υδραυλικη κρεμαγιερα εχει 2 μεταλικα σωληνακια.
λυνεις το πιο χαμηλο και αδειαζεις τα υγρα.
για να στραγγιξουν γυρνας αριστερα δεξια το τιμονι
κατοπιν βαζεις για πολυ λιγο το αμαξι να δουλεψει ωστε να στραγγιξει και η αντλια στο τιμονι.
ξανατοποθετεις το σωληνακι κατω απο την υδραυλικη κρεμαγιερα .
αφαιρεις το πλαστικο δοχειο υγρων τελειως και το καθαριζεις πολυ καλα μεσα εξω γιατι κραταει πολα υπολειματα.
βαζεις το δοχειο στην θεση του και το γεμιζεις με υγρα υδραυλικου .
βαζεις μπροστα το αμαξι και κοιτας αν θελει συμπληρωμα.
στριβεις το τιμονι τερμα αριστερα και δεξια κανα 2 φορες ωστε να κανει μονο του εξαερωση.
και τελευταιο μολις κατεβασεις το αυτοκινητο απο τον γρυλο κοιτας αν θελει συμπληρωμα το δοχειο και τωρα κλεινεις το καπακι του.
ready!!
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
Aπαντηση
  #4  
Παλιά 26-02-10, 02:14
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Aπαντηση

Εγω τα αλλαζω με απλη αναρροφηση με μια σηρρηγγα μονο απ το παγουρακι. Απλα επειδη τα αλλαζω πολυ συχνα (καθε 15000χλμ) ειναι πεντακαθαρα και δε χρειαζεται να τα στραγγιξω απο κατω! Με τις συχνες αλλαγες ανανεωνονται συνεχεια και ας αλλαζω μονο απ το παγουρι...Ειναι παντα κατακοκκινα, δε προλαβαινουν να μαυρισουν ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-10, 11:52
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
ναι αλλά οι επικαθισεις απο τις τριβες ειναι παντα στο χαμηλοτερο σημειο οποτε δεν κανεις πραγματικα τιποτα !!
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-10, 17:31
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Για να μην ανοιγω άλλο θέμα, μιας και θέλω και εγώ να κανω αυτά που ειπε ο Φάνης παραπάνω, λέω να ανοίξω την τρομπα να αλλάξω καποια φλάτζα, δείχνει στο κάτω μέρος να χάνει λάδια, τα σχέδια όμως στο πρόγραμμα της Toyota δείχνουν αρκετα τσιμουχάκια, ασφάλειες κτλ, έχει ιδέα κανείς τι αλλάζουμε συνήθως? δεν λέει να βάλω άλλη γιατί δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι και εκείνη, δεν χάνει πολύ βέβαια μια σταγονα στο τόσο βλέπω δεν με βιάζει κιόλας! Να πω επίσης ότι έχω εκτυπωσει 2 τρόμπες υδραυλικου η μια λέει (9704-9910) ΕΕ111..JPP (αυτήν έχω) και η άλλη είναι η (9809-9911) ΕΕ111..UKP και έχει διαφορές από την άλλη! πως γίνεται αυτό??? είναι Αγγλική έκδοση ? στην φωτο παρακάτω είναι αυτή που έχω.

http://i180.photobucket.com/albums/x...ydraulikou.png

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 26-02-10 στις 17:50.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-10, 23:31
mavroidesgt1 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Μηνύματα: 27
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 186
mavroidesgt1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες,

το δοκίμασα σήμερα το απόγευμα, ήταν αρκετά ευκολο, εξαέρωση γίνεται πολύ ευκολα και κατάλαβα και διαφορά στην συμπεριφορά του τιμονιού
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
σηκωνεις το μπροστινο συστημα στον αερα με ενα γρυλο.
κατω απο το υδραυλικη κρεμαγιερα εχει 2 μεταλικα σωληνακια.
λυνεις το πιο χαμηλο και αδειαζεις τα υγρα.
για να στραγγιξουν γυρνας αριστερα δεξια το τιμονι
κατοπιν βαζεις για πολυ λιγο το αμαξι να δουλεψει ωστε να στραγγιξει και η αντλια στο τιμονι.
ξανατοποθετεις το σωληνακι κατω απο την υδραυλικη κρεμαγιερα .
αφαιρεις το πλαστικο δοχειο υγρων τελειως και το καθαριζεις πολυ καλα μεσα εξω γιατι κραταει πολα υπολειματα.
βαζεις το δοχειο στην θεση του και το γεμιζεις με υγρα υδραυλικου .
βαζεις μπροστα το αμαξι και κοιτας αν θελει συμπληρωμα.
στριβεις το τιμονι τερμα αριστερα και δεξια κανα 2 φορες ωστε να κανει μονο του εξαερωση.
και τελευταιο μολις κατεβασεις το αυτοκινητο απο τον γρυλο κοιτας αν θελει συμπληρωμα το δοχειο και τωρα κλεινεις το καπακι του.
ready!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-10, 17:42
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Μετά από ψάξιμο γενικό είδα σε άλλα forums για άλλα αμάξια προβλήματα με τριξίματα και αναφέρονται στην διαδικασία που είπε ο Fanis. Οπότε και εγώ πήρα σήμερα 1λίτρο λαδάκι να αλλάξω τα υγρα και να καθαρίσω το δοχειάκια μπας και δούμε καμιά διαφορά και σταματίσουν τα τριξίματα. Ελπίζω να είναι εύκολο έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-10, 18:07
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Fani αυτό το σωληνάκι κάτω κάτω δεν μπορούσε να ξεβιδώσει με ΤΙΠΟΤΑ! δεν χωράει κανενα κλειδί εκεί και θέλει και 17αρι! ίσως επειδή έχω πάνω 4Ε-FTE? μου βρίσκει το κλειδί στο σασμαν βασικά. Τελικά ξεβίδωσα από αλλού και σε κάποια φὰση ξέχασα ένα αλλο σωληνάκι της αντλίας εκτός και έβαλα μπροστά και τα λάδια πετάχτηκαν στον άερα και έγιναν όλα σκ......α!!!!! τελικά τέλος καλό όλα καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-04-10, 14:22
manos_krhth Offline:
banned
 
Εγγραφή: 10-07-2009
Μοντέλο: E12 corrola 1.6
Περιοχή: Χανια-Καβαλα
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 86
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
manos_krhth είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
να σας ρωτισο κατι καθε ποτε θελουν αλλαγη??υπαρχει καποιος δεικτης που να φενεται αν θελει συμπληρομα???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαρροή στην αντλία υδραυλικού NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 11 25-06-16 11:57
Αλλαγή Σασμαν davarisx TOYOTA COROLLA 111(G6) 9 12-08-11 12:27
Επισκευή αντλίας υδραυλικού τιμονιού (4e-fe,FTE) NikiforosGT Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 11-08-11 16:21
Ts f/I αλλαγή σε 2 din neoklis TOYOTA COROLLA T-SPORT 25 03-09-10 17:21
Αλλαγή ζάντας από 14'' σε 15'' nikosg6 TOYOTA COROLLA 111(G6) 57 10-03-09 22:28



Page generated in 0,16771507 seconds (81,89% PHP - 18,11% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:17.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)