Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Πρόβλημα με ρελαντί σε 4E-FTE
  #1  
Παλιά 23-09-09, 22:33
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Πρόβλημα με ρελαντί σε 4E-FTE

Τελικά ανακάλυψα το πρόβλημα με το ρελαντί. Συγκεκριμένα ενώ ρυθμίζω από την βίδα που είναι αριστερά από την πεταλούδα και πάνω στην πολλαπλή εισαγωγής στις 1000rpm μετά από 2-3 μέρες πέφτει στις 800 με αποτέλεσμα να μην φορτίζετε σωστά η μπαταρία αφού με μεγάλα φορτία φτάνω στα 12volts (στο voltometro) ενώ στις 1000 έχω 14+ !!!
Τελικά το πρόβλημα είναι το τσιμουχάκι μέσα στην βίδα από κάτω και πρέπει μου είπαν να βγάλω όλη την πεταλούδα! το λεγόμενο throttle body και να την αλλάξω από εκεί. Σύμφωνα με τα σχέδια και τις φωτος βλέπω ότι έχει μεταλλική μάλλον φλάτζα που λογικά πρέπει να την αλλάξω και να βάλω και φλατζόκολλα. Αν κανείς ξέρει κάτι περισσότερο ή έχει αλλάξει ή το έχει πάθει ας μου πει, γιατί την Κυριακή θέλοντος καιρού θα έχουμε εγχειρίσεις ανοιχτής καρδιάς στο εξοχικό! παραθέτω φωτος και link. Αύριο θα πάω toyota να πάρω τα ανταλλακτικά.

http://www.tercelreference.com/terce...tle_body_1.jpg

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-09, 09:19
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Όντως εχει μεταλλική φλατζα (εκει που παταει στην πολλαπλη εισαγωγής - κοινώς "intake manifold") αλλά δεν νομιζω ότι ειναι απαραίτητο να την αλλαξεις. Αν θέλεις για σιγουριά πάρε ανταλλακτικο, απλά οπως το σκεφτομαι, δεν ειναι ενα σημειο που δέχεται "συμπιεση" ωστε να θελει καινουρια φλατζα. Απλά καλό σφίξιμο θέλει για να πατησει καλα.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-09, 09:35
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Και μενα τα ιδια κανει..
Νικιφορε στις 800 σρροφες ποσα βολτ δειχνει?
Εμενα ποτε 13,9 ποτε 14 και στις 3000 και πανω 14,3...
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-09, 09:37
naevy Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-11-2007
Μηνύματα: 180
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 223
naevy θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
σε πολλά μοτέρ λόγω κραδασμών ξεσφίγκει η βίδα με τον καιρο.
μια άλλη λύση είναι να πάρεις μια "κολα" που έχουν τα σιδηροπωλεία, η οποια αφου βάλεις μια σταγόνα και βιδώσεις, στεγνώνει και δεν αφείνει τη βίδα να ξαναχαλαρώσει.
όταν θα χρειαστεί ξανά ρύθμιση, απλά χρειάζεται λίγη περισσότερη δύναμη για να ξεσφίξει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-09, 11:24
T.T. Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 25-06-2008
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
T.T. είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Nικηφορε η πεταλουδα εκει που παταει το σωμα τησ στην εισαγωγη ΔΕΝ εχει μεταλικη φλαντζα αλλα χαρτινη,αν τη βγαλεισ καλο ειναι να εχεισ παρει μια καινουργια γιατι η παλια μπορει να σκιστει κατα την εξαγωγη,κοστοσ αμελητεο απο την ΤΟΥΟΤΑ.Οσον αφορα στο οτι η βιδα ξεσφιγγει βαλε λιγο λιγο φλατζοκολα στη βιδα αν νομιζεισ οτι ειναι απο εκει.Επειδη εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα σε 2 εκδοσεισ του 4εφε διαπιστωσα οτι τελικα διορθωνει ο εγκεφαλοσ απο μονοσ του υστερα απο καποια ωρα λειτουργιασ.Τωρα συγκεκριμενα στον 4εφτε δοκιμασε το τσιμουχακι και βεπεισ.Να επισημανω οτι αν το τσιμουχακι ειναι σε καλη κατασταση δεν παιζει να ξεσφιγγει η βιδα οποτε δεν χρειαζεσαι κανενοσ ειδουσ κολα στο σημειο αυτο!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-09, 11:28
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Sorry για το θεμα με τη μεταλlικη φλατζα. Τουλαχιστον στις Ε12 (4zzfe) που εχω εγω ειναι μεταλλική γι' αυτο και το ανεφερα. Αν στους 4efe και 4efte ειναι χαρτινη το ξερετε καλυτερα εσεις.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-09, 18:26
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Σήμερα πήγα στην toyota και μου είπαν ότι δεν έχουν σαν ανταλλακτικό τσιμουχάκι για εκεί μέσα και δεν ξέρουν και τι είναι αυτό! η φάντζα δεν ξέρω τι είναι αλλά μάλλον μεταλλική μοιάζει και έχει κανά 15αρι ευρώ μου είπαν αλλά κατόπιν παραγγελίας δεν την είχαν δλδ. Ενας άλλος μηχανικός που δουλεύει εκεί ξαδερφάκι με EE90 turbo, μου είπε ότι υπάρχει λαστιχάκι τύπου oring και μπορείς να βρεις στο εμπόριο γιαυτό και δεν έχει η toyota! βρήκα μερικά και θα το δω αν κάνει κανένα. Βασικά όταν έχω 800 στροφές και είμαι σε φανάρι με φώτα αναμένα και φλας το βολτόμετρο πάει ακόμα και στα 12volts! ενώ στις 1000rpm πάει 14,2 κάπου εκεί! και γενικά με βροχές, υγρασίες και βράδια με κάτω από 1000rpm έχω προβλήματα τάσης λόγω χαμηλών στροφών! ο ιμάντας δυναμό έχει αλλαχτεί, η μπαταρία τώρα έκλεισε χρόνο και η τάση ιμάντα δυναμό είναι σωστή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-09, 19:01
T.T. Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 25-06-2008
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
T.T. είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ΣΕ ΠΟΙΑ ΤΟΥΟΤΑ ΠΗΓΕΣ?Εγω πριν απο 2 μηνεσ πηρα τη συγκεκριμενη φλαντζα απο τον κηφισο, ειναι ΧΑΡΤΙΝΗ κοστιζε περιπου 4ευρω και απο οτι μου ειπαν ηταν η τελευταια(φανταστηκα θα ξαναεφερναν συντομα).Μηπωσ την μπερδεψαν με αυτη που παταει η πολλαπλη στο καπακι?γιατι αυτη εχει 15ευρω!Αν τελικα φταιει το συγκεκριμενο τσιμουχακι μαλλον αερα θα σου τραβαγε πανω απο τη βιδα και θα σου ΑΝΕΒΑΖΕ στροφεσ οχι θα σου τισ εριχνε!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-09, 19:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Πασπαλιάρη πήγα αλλά δεν παίζει να έκαναν λάθος την φλάτζα γιατί είχα μαζί μου το σχέδιο από το toyota EPC που το έχω και εγώ! εκτός αν την τιμή την είπε λάθος γιατί δεν την κοίταξε από μέσα, αλλά δεν με νοιάζει η φλάτζα αλλά το λαστιχάκι της βίδας! για την βίδα μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα αρχικά. Δεν είναι το θέμα αν βάζει αέρα ή όχι, εξάλλου αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Εμένα η βίδα αυτό που κάνει είναι να βιδώνει μόνη της! δλδ πέφτει μέσα με αποτέλεσμα αφού βιδώνει το ρελαντί να χαμηλώνει. Ως γνωστόν για όσους ξέρουν, όσο την βιδώνεις κατεβάζεις ρελαντί και όσο την ανεβάζεις (ξεβιδώνεις) ανεβάζει ρελαντί. Εμένα το πρόβλημα είναι ότι δεν μένει εκεί που την βάζω! μετά από 2-3 μέρες έχω 200rpm κάτω! όσους μηχανικους ρώτησα μου είπαν λαστιχάκι της βίδας, αλλά αν έχει κολλήσει μέσα πρέπει να λύσω όλο το throttle body, αν βγει έχει καλώς. Μου είπαν ότι είναι oring σαν αυτά του εμπορίου, αν αύριο μπορέσω θα το τσεκάρω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-09, 20:47
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τελικά σήμερα κατάφερα και έβγαλα την βίδα και όντως έχει λαστιχάκι oring! βρήκα ένα παρόμοιο και το έβαλα πιστεύω να κάνει δουλειά θα δούμε σε μερικές μέρες, αν δεν πέσει από τις 1000rpm! παραθέτω φωτος για να γνωρίζει όποιος δεν ξέρει. Αν η βίδα δεν βγαινει δυσκολεύτηκα και εγώ πολύ, πρέπει να λύσουμε όλο το σωμα της πεταλούδας για να την σπρώξουμε από κάτω προς τα πάνω!


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα Ρελαντί Corolla E-12 nikola TOYOTA COROLLA E 12 44 27-11-16 14:38
Πρόβλημα με στροφές ρελαντί!!!! Makis-corollag6 TOYOTA COROLLA 111(G6) 31 30-03-16 23:18
Ξαφνικό πρόβλημα αστάθειας ρελαντί DeathDealer SUPPORT 33 25-10-12 14:06
Πρόβλημα με ρελαντί και πετάλ φρένου OxygeN TOYOTA COROLLA E 12 28 13-10-07 14:50
Ρελαντί teoNOKIA SUPPORT 52 05-04-06 22:15



Page generated in 0,17099190 seconds (82,20% PHP - 17,80% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:53.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)