Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Αγορά GPS
  #1  
Παλιά 04-11-08, 19:08
Το avatar του χρήστη E12Sport
E12Sport Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 130
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 213
E12Sport είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αγορά GPS

Παιδιά τα φώτα σας! Όσοι δηλαδή έχετε επαφή με το αντικείμενο γιατί εγώ δεν! Είδα τηλεοπτική διαφήμιση που αφορά το Garmin Nuvi 200 με χάρτη AutoDrive σε χαμηλή τιμή. Το γνωρίζετε το μοντέλο? Αξίζει? Είναι ο χάρτης το ίδιο καλός με τον πολυδιαφημιζόμενο Dest7? Κοίταξα στο ίντερνετ και μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο, αφού κάποιοι υποστηρίζουν ότι το GPS πρέπει να λειτουργεί σε WIN CE και άλλοι όχι. Έψαξα να βρω τί επεξεργαστή έχει και ούτε αυτό βρήκα. Από άλλα φόρουμ διαπίστωσα ότι ένα καλό GPS πρέπει να έχει επεξεργαστή τουλάχιστον 400MHz. Κάποιοι κάνουν λόγο και για το RYE3503 που είναι φθηνό και παίρνει ότι χάρτη θέλεις, δυνατότητα που δεν σου προσφέρει το Garmin. Να προσθέσω σε όλα αυτά, φίλο μου, που με ψήνει για κινητό με ενσωματωμένο GPS για να μην κουβαλάω μαζί μου ένα κάρο συσκευές! Τελικά τί απ' όλα αξίζει σκεπτόμενος την αναλογία απόδοση / κόστος? Πληροφορικάριοι βοήθεια!
__________________
Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-08, 23:02
Το avatar του χρήστη KOMIS
KOMIS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 267
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
KOMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φιλε για χαρα...διαβασα την ερωτηση σου και θα σου πω την γνωμη μου.ειμαι κατοχος εδω και περιπου 2 χρονια ενος airis pna με destinator 6.ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και με την συσκευη αλλα και με το προγραμμα.γιαυτο η αποψη μου ειναι οτι αν θελεις το gps για ελλαδα τοτε παρε συσκευη με destinator το οποιο για μενα ειναι το καλητερο προγραμμα με τους καλητερους χαρτες για την ελλαδα.τωρα οσο αφορα το μηχανημα.......αν το θελεις μονο για gps,παρε ενα pna,τα οποια πλεον ειναι αρκετα φτηνα.αν θελεις τωρα ενα σε ολα οπως λες τοτε κινησου σε κινητο με ενσωματομενο gps.htc diamond,omnia,κτλ.δεν ξερω ομως κατα ποσο το κινητο δεν θα κολαει οταν ας πουμε θα τρεχει το προγραμμα πλοηγησης αλλα και ταυτοχρονα θα απαντας σε κληση.γιαυτο τον λογο και εγω προτημησα pna και οχι κινητο.την λυση του κινητου να την ψαξεις καλα και να βρεις καποιον που εχει.τελος αν θα επιλεξεις κινητο, τοτε προσεξε να εχει windows για να μπορεις να βαλεις το destinator.αυτα.......
__________________
}-Γ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-08, 01:33
Το avatar του χρήστη COROLLAKIAS MIXALHS
COROLLAKIAS MIXALHS Offline:
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μοντέλο: auris 1800cc υπ/κβ
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 540
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 277
COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός
Φιλαρακι συμφωνω με τον κομη!Το destinator ειναι ο καλυτερος χαρτης που κυκλοφορει για την ελλαδα!Εχει και το παραμικρο στενακι που θα θες να βρεις αλλα και παρα πολλες δυνατοτητες!Για τη συσκευη τωρα!Απο κινητα με gps δεν γνωριζω αλλα οι καλυτερες συσκευες ειναι οι mio!Λιγο ακριβες ομως!Καλες και συγχρονως προσιτες στην τιμη ειναι και οι altec!Μια καλη λυση ειναι και το pocket pc της mio που μπορεις να φορτωσεις μεσα οτι χαρτη και προγραμμα θες και ταυτοχρονα να εχεις και εναν μικρο υπολογιστη στην τσεπη σου!Απο κινητα με gps οπως σου ειπα δεν ξερω να σε διαφωτισω!Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο!
__________________
Όταν μεγαλώσω θα γίνω...Tsport !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-08, 09:11
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: Avensis 2009 1.8 CVT
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 2.901
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 527
Ayrton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καταρχήν, δεν είναι πρακτικό το GPS σε κινητό. Πραγματικά είναι δύσκολο στην χρήση του.
Εγώ που έχω το Ν95, ομολογώ ότι το Gps το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα, γιατί δεν βολεύει. Βέβαια στα κινητά της Samg παίζει με ¨κανονικό¨GPS και όχι με το κόλπο της Νοκια. Αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι ιδιαίτερο.

Καλύτερα να πάρεις μια συσκευή αποκλειστικά για GPS.Ξέρεις ότι πήρες κάτι που φτιάχτηκε για αυτόν τον σκοπό, και όχι ΚΑΙ για αυτόν τον σκοπό!
Οσο για επιλογές, κι εγώ φαντάζομαι οτι ο Destinator αποτελεί μονόδρομος.

Υ.Γ. H Altec βάρεσε κανόνι αν δε με απατά η μνήμη μου!
__________________
"Racing is in my Blood......
............... its my LIFE"


Corolla Club
Administration Group
Διοικητικό Μέλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-08, 09:16
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Εγω Γιάννη εχω το N82 και του εχω περασει το προγραμμα και τους χαρτες της Garmin. Ειμαι παρα πολυ ευχαρηστημένος.
Απλά αγόρασα μια βάση αυτοκινήτου και ενα φορτιστη αυτοκινήτου.

Το κακό με τo GPS (εχω και ενα της Blaupunkt) ειναι ότι εχει ενα σωρό τσιμπρακαλα και ότι καθε φορά θα πρεπει να το φερνεις και να το παίρνεις απο το αμάξι (Εγω προσωπικά δεν το άφηνα μεσα στο αμαξι).
Ενω το κινητό ειναι στην κωλότσεπη, το έχω πάντα μαζί και όποτε χρειαστεί, απλά κοτσαρω την βάση στον αεραγωγό, το στηρίζω και off we go...
Τουλάχιστον εμενα με εχει βολεψει πολύ πιο πολύ από τότε που χρησιμοποιούσα το blaupunkt...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη madvinegar : 05-11-08 στις 09:56.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-08, 09:47
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: Avensis 2009 1.8 CVT
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 2.901
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 527
Ayrton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεν ξέρω.. ειδικά τις Νοκια, αργούνε να λοκάρουνε το σήμα. Οντως με το Garmin παίζει πολύ καλά!
__________________
"Racing is in my Blood......
............... its my LIFE"


Corolla Club
Administration Group
Διοικητικό Μέλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-11-08, 09:51
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Οχι ρε συ!!! Ειδικά σε αυτο το θέμα το Ν82 ειναι 100 φορες καλυτερο απο τα συμβατικά GPS !!!!
Μιλάμε πιάνει σήμα με τη μία!
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-08, 09:54
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: Avensis 2009 1.8 CVT
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 2.901
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 527
Ayrton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τι να πώ.... εκτός και αν φταίει το Ν95. Απο το GPS σαν σήμα είμαι ευχαριστημένος. Απο τον χρόνο λοκαρίσματος, καθόλου. Οσο αφορά την εγκυρότητα, πάλι οκ, όμως πιστεύω ότι ένα touch είναι πιο εύχρηστο σε GPS.
__________________
"Racing is in my Blood......
............... its my LIFE"


Corolla Club
Administration Group
Διοικητικό Μέλος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-11-08, 10:24
Το avatar του χρήστη E12Sport
E12Sport Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 130
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 213
E12Sport είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές και τη γνώμη σας και χαίρομαι που το θέμα ενδιαφέρει κι εσάς. Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ για τη χρήση GPS μέσω κινητού. Το μόνο θετικό είναι ότι δεν χρειάζεται να το βάζεις και να το βγάζεις αφού το κινητό το έχεις πάντοτε πάνω σου. Το πρωί βρήκα ότι το Nuvi 200 λειτουργεί με χάρτη της Autodrive που σε φόρουμ για Η/Υ και GPS τον βγάζουν το ίδιο καλό με τον Dest7 και στα ΡΟΙs πολύ καλύτερο. Αν και τα ΡΟΙs τα ανεβάζεις μόνος σου από τα σχετικά sites. Για ΡΟΙs βρήκα αυτό: http://index.pois.gr/
__________________
Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-11-08, 11:17
Το avatar του χρήστη electro
electro Offline:
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μοντέλο: Corolla E12 SOL, 2003
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.906
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 400
electro θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ayrton Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ. H Altec βάρεσε κανόνι αν δε με απατά η μνήμη μου!
Γιαννη , καλα ακουσες , αλλα προκειται μονο για την altec telecom αυτο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E12Sport Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές και τη γνώμη σας και χαίρομαι που το θέμα ενδιαφέρει κι εσάς. Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ για τη χρήση GPS μέσω κινητού. Το μόνο θετικό είναι ότι δεν χρειάζεται να το βάζεις και να το βγάζεις αφού το κινητό το έχεις πάντοτε πάνω σου. Το πρωί βρήκα ότι το Nuvi 200 λειτουργεί με χάρτη της Autodrive που σε φόρουμ για Η/Υ και GPS τον βγάζουν το ίδιο καλό με τον Dest7 και στα ΡΟΙs πολύ καλύτερο. Αν και τα ΡΟΙs τα ανεβάζεις μόνος σου από τα σχετικά sites. Για ΡΟΙs βρήκα αυτό: http://index.pois.gr/

Φιλε μου , δυστηχως θα σε απογητευσω. Τους καλυτερους χαρτες για Ελλαδα , τους εχει το destinator τους οποιους τους βγαζει η Gi. Οι υπολοιποι χαρτες ειναι για τα πανηγυρια , λειαν επιοικως. Δεν μιλαμε για προγραμμα , αλλα για χαρτες. Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα και ολους τους χαρτες. Η Gi εχει παει οδηκως σε ολους τους δρομους που εχει ο χαρτης της .Μεχρι και στο παραμικρο χωριο(τωρα εχει αρχισει και το κανει και η navteq). Οσο αναφορα με τα POIS( Υπαρχει μπερδεμα με την λεξη POIS. Χρονδικα , αυτα που εχει το www.pois.gr ειναι αγαπημενα.Αυτα που εχουν οι χαρτες ειναι τα κανονικα POIS) , η Gi εχει τα καλυτερα.

Επαναλαμβανω πως δεν μιλαω για προγραμμα και συσκευες. Μιλαω για χαρτες , που πιστευω ειναι πολυ ποιο σημαντικο απο τα αλλα 2. Τι να το κανω να εχω το iGO και συσκευη Tibo και να βλεπω τα ΦΟΒΕΡΑ τρισδιαστατα γραφικα του και τα κτηρια , οταν δεν εχουν πληροτητα οι χαρτες και δεν μπορω να παω εκει που θελω.

Συγγνωμη εαν κουρασα , αλα επειδη εισαι νεος στον χωρο αυτο , οφειλω να σε ενημερωσω. Εαν θελεις ακουσε την γνωμη μου και δεν θα χασεις. Εαν θελεις περαιτερω πληροφοριες μπορεις να μπεις εδω: www.navimania.gr


Οσο αναφορα τους χαρτες : https://www.ngi.gr/company_map_coverage.php

Εδω θα δεις ακριβως τι καλυψη υπαρχει
__________________
Πουλάω Την Corolla Μου ....

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=20389




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά ts typografos TOYOTA COROLLA T-SPORT 119 03-11-14 14:36
Αγορά από e-bay... keratsiniotis ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 10 29-08-12 20:49
Aγορά από net nuntius OFF TOPIC 3 29-01-08 20:25
αγορά πηγής jvc από e-bay??? labros_k OFF TOPIC 2 01-10-07 10:57
Βοήθεια για αγορά I.X. ari ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 10 22-09-07 21:02



Page generated in 0,17600799 seconds (83,37% PHP - 16,63% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:50.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)