Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E15

TOYOTA COROLLA E15 Το ομορφοτερο sedan μετα την 101

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Πόσο μας χρειάζονται τα έξτρα ή πόσο καλοπερασάκηδες είμαστε!!!
  #1  
Παλιά 06-02-08, 13:54
Το avatar του χρήστη stefkot
stefkot Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μοντέλο: Corolla E15 SOL-VSC/TRC
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 81
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 211
stefkot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Red face Πόσο μας χρειάζονται τα έξτρα ή πόσο καλοπερασάκηδες είμαστε!!!

Στο νέο μοντέλο υπάρχουν τρία επίπεδα εξοπλισμού. Το μεσαίο (Luna) δίνει αρκετές ανέσεις, οι οποίες δίνουν στο αυτοκίνητο το απαραίτητο για τον ανταγωνισμό επίπεδο εξοπλισμού. Το υψηλό (Sol) το ολοκληρώνει αρκετά, προσθέτοντας τους αισθητήρες βροχής και φωτός, το cruise control, τον ηλεκτροχρωμικό καθρέπτη και το σύστημα έξυπνης εισόδου και εκκίνησης (και τις ζάντες αλουμινίου). Πόσο όμως χρειαζόμαστε αυτά τα πράγματα ή πόσο είναι πραγματικά χρήσιμα;

- Το σύστημα έξυπνης εισόδου και εκκίνησης πιστεύω ότι προσθέτει μια αίσθηση πολυτέλειας στο αυτοκίνητο. Το κατά πόσο πιο ασφαλές είναι δεν μπορώ να το ξέρω, αλλά σίγουρα θα βοηθάει στη γρήγορη είσοδο. Υπάρχει thread όπου συζητείται πιο εκτεταμμένα πως λειτουργεί..

- Οι ζάντες αλουμινίου είναι ζάντες αλουμινίου.-

- Οι αισθητήρες φωτός είναι αρκετά βολικοί, γιατί πολλές φορές ξεχνάμε να ανάψουμε τα φώτα και αυτό μας βοηθά να είμαστε συνεπείς!! Ωστόσο, δεν ξέρω μέχρι που φτάνει η βοήθεια, δηλαδή αν χειρίζονται αυτόματα και οι προβολείς.. Οι κάτοχοι ας διαφωτίσουν..

- Οι αισθητήρες βροχής είναι αμφιλεγόμενοι.. και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστοι, πόσο μεγάλη περιοχή σκανάρουν και πόσο συχνά. Αλήθεια, δεν ξαφνιάζουν τον οδηγό, όταν ενεργοποιούνται;

- Ο καθρέπτης ο ηλεκτροχρωμικός δίνει πολύ διαφορετική αίσθηση. Δεν ξέρω πόσο γρήγορα αλλάζει χρώμα για να ανταποκριθεί στο ερέθισμα, αλλά σίγουρα το ότι δεν αποσπάται η προσοχή του οδηγού είναι πολύ σημαντικό. Ας διαφωτίσουν και σε αυτό οι κάτοχοι..

Εγώ έχω παραγγείλει ένα Sol και το περιμένω στο τέλος του μήνα.. Βασικά, ακολούθησα τη συμβουλή ενός φίλου που μου είπε ότι τα έξτρα αν θελήσω να τα βάλω αργότερα θα ήταν ή αδύνατο ή θα κόστιζε πολύ περισσότερο. Και επειδή εμπιστεύτηκα την Toyota για τη μακροχρόνια αξιοπιστία της, δεν φοβήθηκα να δώσω κάτι παραπάνω για έξτρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-08, 16:15
Το avatar του χρήστη Edessaios
Edessaios Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: COROLLA ZZE12? 1.8/ KE36
Περιοχή: Εξωτική Έδεσσα
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 3.505
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 5 φορές σε 5 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 580
Edessaios έχει φοβερή αύρα Edessaios έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefkot Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο νέο μοντέλο υπάρχουν τρία επίπεδα εξοπλισμού. Το μεσαίο (Luna) δίνει αρκετές ανέσεις, οι οποίες δίνουν στο αυτοκίνητο το απαραίτητο για τον ανταγωνισμό επίπεδο εξοπλισμού. Το υψηλό (Sol) το ολοκληρώνει αρκετά, προσθέτοντας τους αισθητήρες βροχής και φωτός, το cruise control, τον ηλεκτροχρωμικό καθρέπτη και το σύστημα έξυπνης εισόδου και εκκίνησης (και τις ζάντες αλουμινίου). Πόσο όμως χρειαζόμαστε αυτά τα πράγματα ή πόσο είναι πραγματικά χρήσιμα;

- Το σύστημα έξυπνης εισόδου και εκκίνησης πιστεύω ότι προσθέτει μια αίσθηση πολυτέλειας στο αυτοκίνητο. Το κατά πόσο πιο ασφαλές είναι δεν μπορώ να το ξέρω, αλλά σίγουρα θα βοηθάει στη γρήγορη είσοδο. Υπάρχει thread όπου συζητείται πιο εκτεταμμένα πως λειτουργεί..

- Οι ζάντες αλουμινίου είναι ζάντες αλουμινίου.-

- Οι αισθητήρες φωτός είναι αρκετά βολικοί, γιατί πολλές φορές ξεχνάμε να ανάψουμε τα φώτα και αυτό μας βοηθά να είμαστε συνεπείς!! Ωστόσο, δεν ξέρω μέχρι που φτάνει η βοήθεια, δηλαδή αν χειρίζονται αυτόματα και οι προβολείς.. Οι κάτοχοι ας διαφωτίσουν..

- Οι αισθητήρες βροχής είναι αμφιλεγόμενοι.. και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστοι, πόσο μεγάλη περιοχή σκανάρουν και πόσο συχνά. Αλήθεια, δεν ξαφνιάζουν τον οδηγό, όταν ενεργοποιούνται;

- Ο καθρέπτης ο ηλεκτροχρωμικός δίνει πολύ διαφορετική αίσθηση. Δεν ξέρω πόσο γρήγορα αλλάζει χρώμα για να ανταποκριθεί στο ερέθισμα, αλλά σίγουρα το ότι δεν αποσπάται η προσοχή του οδηγού είναι πολύ σημαντικό. Ας διαφωτίσουν και σε αυτό οι κάτοχοι..

Εγώ έχω παραγγείλει ένα Sol και το περιμένω στο τέλος του μήνα.. Βασικά, ακολούθησα τη συμβουλή ενός φίλου που μου είπε ότι τα έξτρα αν θελήσω να τα βάλω αργότερα θα ήταν ή αδύνατο ή θα κόστιζε πολύ περισσότερο. Και επειδή εμπιστεύτηκα την Toyota για τη μακροχρόνια αξιοπιστία της, δεν φοβήθηκα να δώσω κάτι παραπάνω για έξτρα!!
Και πολύ καλά έκανες και τα πλήρωσες τώρα γιατί μετά είτε δεν θα γινόταν να μπουν είτε θα στοίχιζαν μια περιουσία για να τα βάλεις.
Στα δύο από τα ερωτήματά σου μπορώ να απαντήσω, δηλαδή αυτό για τον καθρέπτη και αυτό για τους αισθητήρες βροχής.
Ο καθρέπτης όντως κάνει δουλειά γιατί είναι συνέχεια ενεργοποιημένος και δεν ανάβει ας πούμε την στιγμή που θα χτυπήσουν φώτα.Ετσι δεν υπάρχει κάποια καθυστέρηση στο να σκουραίνει και προλαβαίνει το χτύπημα στα μάτια από τα πίσω φώτα.
Οσο αφορά τους αισθητήρες βροχής είναι και αυτοί πολύ αξιόπιστοι.Τους ρυθμίζεις σε ποια ποσότητα βροχής θέλεις να ξεκινάνε και αυτοί μετά κανονίζουν αυτόματα ανάλογα με το πόσο βροχή ρίχνει και τι ταχύτητα έχει το αυτοκίνητο, πόσο γρήγορα πρέπει να δουλεύουν.
__________________
My garage

COROLLA EE101 SW
COROLLA ZZE122 1.8
HONDA VFR 800Vtec ABS '05
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-08, 16:57
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 319
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefkot Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο όμως χρειαζόμαστε αυτά τα πράγματα ή πόσο είναι πραγματικά χρήσιμα;

- Το σύστημα έξυπνης εισόδου και εκκίνησης
- Οι ζάντες αλουμινίου είναι ζάντες αλουμινίου.-
- Οι αισθητήρες φωτός
- Οι αισθητήρες βροχής
- Ο καθρέπτης ο ηλεκτροχρωμικός
Αισθητήρες για τον ήλιο δεν έχει; Να κατεβαίνει αυτόματα το σκιάδιο του οδηγού και του συνοδηγού;
Κατά τη γνώμη μου εκτός των ζαντών αλουμινίου τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτά. Στο τέλος θα μας πουν οτι έχουν και αυτόματο τιμόνι, στρίβει μόνο του, οπότε μπορείς να βάλεις τα χέρια σου άφοβα όπου θέλεις...
Δε ντρέπονται λίγο λέω εγώ. Σε υποχρεώνουν να πάρεις "πακέτο" κάποια πράγματα ενώ στην πραγματικότητα πολύ λίγα είναι αυτά που χρειάζεσαι.
ούτε αισθητήρες ούτε αυτόματοι καθρέπτες ούτε τίποτα. Τίγκα στο ηλεκτρονικό.
Έπρεπε να πάρεις τη βασική έκδοση να γλιτώσεις και χρήμα και να προσθέσεις μόνο ζάντες ή εκεί ή κάπου έξω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-08, 17:08
Το avatar του χρήστη danik
danik Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Μοντέλο: Carina e
Περιοχή: athens
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 493
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 249
danik είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonios7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπρεπε να πάρεις τη βασική έκδοση να γλιτώσεις και χρήμα και να προσθέσεις μόνο ζάντες ή εκεί ή κάπου έξω.
Μα τι λες ρε συ? με 2000 ευρω περιπου η και λιγοτερα.. βαζεις τοσα εξτρα και αν σκεφτεις ποσο κανουν μονο οι ζαντες ή το καθε ενα εξτρα ξεχωριστα απο το αλλο..θα αναλογιστεις οτι αξιζει..πανε οι εποχες που στην αγορα νεου αυτοκινητου εβαζες abs και υδραυλικο τιμονι και ολα καλα..αξιζει να παιρνεις ενα καλυτερο πακετο εξοπλισμου και να το χαρεις..με το καιρο και με την χρηση θα κανεις αποπληρωμη στα χρηματα που θα χεις δωσει πιο γρηγορα απο οτι νομιζεις!
__________________
トヨタCarina 力
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-08, 17:13
Το avatar του χρήστη stefkot
stefkot Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μοντέλο: Corolla E15 SOL-VSC/TRC
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 81
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 211
stefkot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Antonios7, έχεις πολύ προσγειωμένη άποψη. Την είχα κι εγώ, αλλά παρασύρθηκα από τις σειρήνες της πολυτέλειας και είπα ότι μια φορά θα πάρω αυτοκίνητο, ας τα πετάξω τα ρημάδια, μπας και περάσω καλύτερα. Το πόσο τελικά αξίζουν, θα τα πούμε σε κανένα χρόνο..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-08, 17:28
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: Avensis 2009 1.8 CVT
Περιοχή: Πετρούπολη
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 2.901
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 527
Ayrton είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κι εγώ πάντως θα πώ..... ότι είναι άνεση πρέπει να πληρώνεται... αλλά μέχρι ενός σημείου. Και θα πώ ότι όντως η Sol είναι μια πολύ ισσοροπημένη έκδοση. Τα περισσότερα επιπλέον της Luna είναι πράγματα που σε γλυτώνουνε απο μια κίνηση του χεριού ουσιαστικά. Δεν νομίζω ότι κερδίζεις και τόσα πολλά. (Εκτός απο το CC, και αυτό μόνο αν κάνεις ταξίδια!)
__________________
"Racing is in my Blood......
............... its my LIFE"


Corolla Club
Administration Group
Διοικητικό Μέλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-08, 17:44
Το avatar του χρήστη johnboy
johnboy Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2006
Μοντέλο: corolla E11, avensis T22
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 538
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 269
johnboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγω πιστευω πως εκτος απο τον καθρεπτη ισως, ολα τα δεν ειναι αναγκαια, αλλα αν κι εγω αγοραζα το μοντελο και οικονομικα μπορουσα να τα βαλω, θα τα εβαζα ολα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-08, 22:32
Το avatar του χρήστη TOLIS EE80
TOLIS EE80 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 04-04-2005
Μοντέλο: COROLLA EE80
Περιοχή: Κόρινθος
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 2.004
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 436
TOLIS EE80 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Θα συμφωνησω και γω οσον αφορα την τιμη. Αν η διαφορα ειναι 2000ευρω τοτε αξιζουν τα καποια παραπανω εστω και αν ηθελα μονο τις ζαντες και τον ηλεκτροχρωματικο καθρεπτη.
Αυτο ειναι το μαρκετινγκ. Θες ενα αξεσουαρ, σου πασαρουν 5 αλλα σε καλη τιμη.
__________________
Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**

CorollaClub-Greece AE82 Owners Club twincam.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-08, 12:25
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 319
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danik Εμφάνιση μηνυμάτων
αξιζει να παιρνεις ενα καλυτερο πακετο εξοπλισμου και να το χαρεις..
συμφωνώ με την προυπόθεση οτι δεν σκέφτεσαι το οικονομικό.
Ο φίλος ρώτησε 1) αν χρειάζονται όλα αυτά και 2) αν αποφασίσει να το πάρει, να τα πάρει τώρα ή μετά που θα είναι πιο ακριβά.
Φαντάζομαι ρώτησε γιατί σκέφτεται το οικονομικό, αλλιώς...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danik Εμφάνιση μηνυμάτων
με το καιρο και με την χρηση θα κανεις αποπληρωμη στα χρηματα που θα χεις δωσει πιο γρηγορα απο οτι νομιζεις!
αποπληρωμή φίλε δεν κάνεις. αντιθέτως θα έχεις πληρώσει/πληρώνεις παραπάνω. Παράδειγμα: τι παραπάνω βοήθεια προσφέρουν οι αισθητήρες βροχής; Να μην κινήσεις το χέρι σου ή το δάχτυλό σου; Σιγά. Αν χτυπήσει το κινητό όμως?...κρακ το πιάνω αμέσως...Οι αισθητήρες φωτός; Αν βραδιάζει και φτάνω στο σημείο να ξεχνάω να ανάψω τα φώτα, τότε είμαι άξιος της μοίρας μου. Ποιος @α@ά@ας μου έδωσε δίπλωμα;

Για τους ηλεκτρο πως τους είπαμε καθρέπτες, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αλλά φαντάζομαι είναι ένα βήμα παραπάνω από τους ηλεκτρικούς.
Θα πω το εξής: Το αμάξι όταν το πήρα δεν είχε καν ηλεκτρικούς.Αν είχε καλώς αλλά δεν είχε. Στην πορεία είδα οτι δεν είναι τόσο απαραίτητοι οι ηλεκτρικοί, αλλιώς θα τους έκανα. Έχω βρει το κατάλληλο σημείο και για τους 2 και είναι μονίμως στην ίδια θέση χωρίς κανένα πρόβλημα.
Αν λέμε, αν, χαλάσει κάτι απ' όλα αυτά τα περισσότερα άνευ ουσίας ηλεκτρονικά (που πολλοί/πολλές δίνουν αρκετή βάση και δεν κοιτάνε άλλα πράγματα), δεν θα "χαλαστείς" ο ίδιος; 1ον) θα φας χρόνο 2ον) πιθανόν χρήμα 3ον) θα βρίζεις όλη την ώρα μέχρι να ξαναγίνει όπως ήταν.
Δεν το λέω μόνο για την Toyota αλλά γενικότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-08, 12:38
Το avatar του χρήστη stefkot
stefkot Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μοντέλο: Corolla E15 SOL-VSC/TRC
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 81
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 211
stefkot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μιλάμε για τον καθρέπτη του οδηγού, αυτόν στη μέση..
Είναι ηλεκτροχρωμικός, όπως οι φακοί των γυαλιών στη δεκαετία του 1980 που ήταν στη μόδα να είναι φωτοχρωμικοί.... Οι πλαϊνοί είναι άλλη υπόθεση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E15

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πόσο αντέχουν οι μπιελές; Michael SUPPORT 11 07-07-11 01:00
Πόσο στοιχίζει; antonios TOYOTA COROLLA 111(G6) 25 05-09-07 21:31
Πόσο μ@λκες είναι !!! κωνσταντίνος OFF TOPIC 10 04-06-07 15:49
Πόσο αγνοί Είσαστε??? Anonymous OFF TOPIC 22 25-05-06 01:59
Corolla 2002 Πόσο Ευχαριστιμένοι? stelios ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 103 10-06-04 11:46



Page generated in 0,17225790 seconds (82,98% PHP - 17,02% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:39.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)