Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*90

TOYOTA COROLLA E*90 1986>1992

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-08-11, 20:25
epizoitis Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Μηνύματα: 20
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 158
epizoitis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεν ξέρω αν ήταν ξεψυχισμένη φίλε μου. Το αυτοκίνητο αυτό το κινούσα ελάχιστα το τελευταίο διάστημα. Αν είναι η αντλία ξέρεις αν αλλάζεται επιτόπου και πόσο κάνει? Σε ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-08-11, 09:28
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Είναι απλά τα πράγματα μην πεδεύεσαι τσάμπα! αν ακούς την μίζα να γυρνάει με δυσκολία είναι μπαταρία! θα δεις φωτα λαμπακια κτλ να τρεμουν ή να ανάβουν αχνά. Αυτό σημαίνει πως αν συνδέσεις με καλώδια ενα αλλο αμάξι επάνω (την μπαταρια του εννοώ) τοτε θα πάρει μπρος! οπως και αν σπρωξετε το δικό σου σε καμια κατηφορα, αν και λενε πως αν εχει καταλύτη να μην το κάνουμε αυτό! στην αναγκη αν εχεις κανα φιλο κοντα, καντε τραμπα την μπαταρια αν είναι σαν την δικια σου να δεις αν θα πάρει! αν δεν ειναι μπαταρια τοτε θα είναι η αντλία! οσο για τον φορτιστη, ποιο φτηνή ειναι να πάρεις νεα μπαταρια!!! βολτομετρο εχεις να την μετρησεις? αν εχεις ενα πολυμετρο κανει! με σβηστο το μοτερ πρεπει να ειναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ 11volts, αν ειναι χαμηλότερα 100% θες μπαταρια!!! οταν δουλευει το αμαξι πρεπει να ειναι 13 το λιγότερο μέχρι 14,5 καπου εκει, με την ζεστη ανεβαζει και αλλο και μπορει να δουμε και 15volts με ανοιχτο μοτερ παντα. Οταν η μπαταρια ειναι κατω απο 11 volts η μιζα δυσκολευετε να παρει και γυρναει αργα, κατω από 10.5 δεν προκειτε να παρει και η μπαταρια ειναι για πεταμα ουτε και προκειτε να φορτισει, μονο για λιγακι αν δωσεις ρευμα από αλλη μπαταρια!

η αντλια δεν ξερω στο δικο σου που ειναι και πως ειναι, μπορει να αλλαχτει και εκει λογικα χωρις το αμάξι να μετακινηθει, κοστος δεν εχω ιδεα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-08-11, 11:36
epizoitis Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Μηνύματα: 20
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 158
epizoitis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Kαλημέρα φίλε μου. Ναι , τώρα αχνοσβήνουν οι ενδείξεις στον πίνακα οργάνων όταν βάζω μπροστά. Δίκιο έχεις, σκέφτηκα κι εγώ να βρω μπαταρία από άλλο αμάξι να του βάλω για να δω τι συμβαίνει. Ο εκκινητής που έχω είναι για 12volt μπαταρίες.Θα δοκιμάσω πάλι με αυτόν και θα ψάξω για ίδιου τύπου μπαταρία. Δοκιμάσαμε με ένα φίλο μου να δώσουμε ρεύμα στην μπαταρία από το αμάξι του με καλώδια αλλά δεν τα καταφέραμε . Τα καλώδια είναι του εμπορίου, όχι τα χοντρά. Σε ευχαριστώ πολύ, καλά να είσαι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epizoitis : 13-08-11 στις 11:42.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-08-11, 18:56
Το avatar του χρήστη rockie
rockie Offline:

Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 23-06-2009
Μοντέλο: Corolla SR KE-35
Περιοχή: Χαλανδρι
Ηλικία: 32 male
Μηνύματα: 276
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 209
rockie είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epizoitis Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημέρα φίλε μου. Ναι , τώρα αχνοσβήνουν οι ενδείξεις στον πίνακα οργάνων όταν βάζω μπροστά. Δίκιο έχεις, σκέφτηκα κι εγώ να βρω μπαταρία από άλλο αμάξι να του βάλω για να δω τι συμβαίνει. Ο εκκινητής που έχω είναι για 12volt μπαταρίες.Θα δοκιμάσω πάλι με αυτόν και θα ψάξω για ίδιου τύπου μπαταρία. Δοκιμάσαμε με ένα φίλο μου να δώσουμε ρεύμα στην μπαταρία από το αμάξι του με καλώδια αλλά δεν τα καταφέραμε . Τα καλώδια είναι του εμπορίου, όχι τα χοντρά. Σε ευχαριστώ πολύ, καλά να είσαι.
δοκιμασε παλι με καλωδια και αυτην την φορα πριν βαλεις μπρος το δικο σου εχε για 1-2λεπτα σταθερο το γκαζι στο αλλο αμαξι σε καμποσες στροφες.
το αναφερω απλος γιατι εγω δεν το ηξερα και προσπαθουσα ματαια να βαλω ενα αμαξι μπρος μεχρι που ηρθε ο μηχανικος και σε 2λεπτα ειχε παρει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-08-11, 09:52
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Αν τα καλώδια είναι λεπτά της πλάκας μπορεί να μην κάνουν δουλειά! θελει και στο αλλο αμαξι να πατας γκαζι να εχεις στροφες αρκετες αλλιως δεν θα παρει. Επισης αν η μπαταρια σου ειναι πολυ πεσμενη δεν προκειτε να φτιαξει με εκκινητες, φορτιστες κτλ θες αλλη! καλύτερα βαλε αν μπορεις μια αλλη δανικη πάνω να είσαι σίγουρος οτι ειναι η μπαταρία! κανενα πολυμετρο δεν εχεις να της μετρήσεις την ταση?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-08-11, 11:27
epizoitis Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Μηνύματα: 20
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 158
epizoitis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Kαλημέρα φίλοι!! Όχι δεν έχω πολύμετρο....το άλλο αυτοκίνητο της οικογένειας (ΙΒΙΖΑ του 2001) έχει μπαταρία των 55Α , την οποία δεν ξέρω πώς να βγάλω γιατί η συνδεσμολογία της είναι λίγο περίεργη (εννοώ ότι δεν ξέρω πώς να βγάλω το κουτί με τις ασφάλειες που είναι από πάνω της) ...επίσης η μπαταρία του Corolla είναι 45Α. Σας ευχαριστώ πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epizoitis : 15-08-11 στις 12:45.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-08-11, 16:35
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
και μεγαλύτερη να είναι δεν τρέχει και τπτ, απλά ειναι ποιο δυνατή με καλύτερη αντοχή. Το θέμα είναι να χωράει στον χώρο για την μπαταρία!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-08-11, 23:41
Το avatar του χρήστη stm2001gr
stm2001gr Offline:
 
Εγγραφή: 18-02-2006
Μοντέλο: AE101
Περιοχή: Στην κατηφόρα!
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 663
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 289
stm2001gr είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
μπορεί να μην χωράει η ξένη μπαταρία να μπει στο corolla. μπορεί να είναι ανάποδα και οι πόλοι. Δοκίμασε με χοντρά καλώδια από το άλλο αμάξι. Αν δεν μπορείς να φέρεις κοντά το άλλο αμάξι τότε βγάλε την μπαταρία από το ibiza αν διάβασα καλά και με τα καλώδια συνέδεσε την στο corolla. Για να πάρει επίσης εύκολα το corolla αποσύνδεσε τελείως την χαλασμένη μπαταρία και το σώμα το - δηλαδή της φορτισμένης μπαταρίας θα το πιάσεις επάνω στον κορμό του κινητήρα η στο σασμάν σε καμιά βίδα.

Πληροφοριακά: Ο εκκινητής είναι βοήθημα στην πεσμένη μπαταρία . αν είναι χαλασμένη η μπαταρία σου ή άδεια τελείως δεν μπορεί να πάρει μπρος το αμάξι μόνο με εκκινητή.

Η αντλία βρίσκεται κάτω από το πίσω κάθισμα στην πλευρά του οδηγού. αν σηκώσεις το κάθισμα θα δεις καπάκι με 5 βίδες σε διάσταση 15Χ15 cm περίπου. για κάποιον που ξέρει αλλάζει σε 20 λεπτά . Πολύ πιθανόν να χρειαστεί κολλητήρι. Το λέω γιατί εγώ που την άλλαξα μόνος χρειάστηκα. Οπότε αν δεν μπορείς δεν το κάνεις. Αλλά να ξέρεις ότι είναι εύκολο και να μη σου πουλήσει παραμύθι ο μάστορας.
__________________
www.stm2001gr.ddns.net
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-08-11, 20:14
epizoitis Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Μηνύματα: 20
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 158
epizoitis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα φἰλοι. Χρόνια πολλά, η Παναγία μαζί μας. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα ενημερώσω άμεσα μόλις βγάλω άκρη. Καλά να είστε.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-08-11, 01:12
Το avatar του χρήστη g6_saligkaros
g6_saligkaros Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Περιοχή: Κερατσινι
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 696
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 225
g6_saligkaros είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
επισης αν η μπαταρια εχει καμενο στοιχειο τοτε ακομα κι αν την φορτωσεις δεν θα εχει αποτελεσμα...ενας χρονος και κατι ειναι συντομο χρονικο διαστημα για να κλεισει μια μπαταρια τον κυκλο της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*90

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντλία βενζίνης corolla92 TOYOTA COROLLA 111(G6) 20 21-07-23 13:04
Αντλία νερού. papgeo1965 TOYOTA AURIS 2 22-04-18 00:26
Διαρροή στην αντλία υδραυλικού NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 11 25-06-16 11:57
Ερώτηση για αντλία βενζίνης GT4 LISSAS SUPPORT 4 18-12-13 12:37
βοήθεια για αντλία λαδιού Alexisferos SUPPORT 3 02-06-11 01:41



Page generated in 0,16959691 seconds (81,85% PHP - 18,15% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:08.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)