Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > Θελω βοηθεια

Θελω βοηθεια Ζητηστε βοηθεια και θα χαρουμε να σας βοηθησουμε μονο περι χρησης του forum.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
ρελέ αντλίας βενζίνης..!!
  #1  
Παλιά 11-12-15, 17:21
liakosG6 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-11-2015
Μοντέλο: g6 vvti
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
liakosG6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ρελέ αντλίας βενζίνης..!!

παιδιά.. έχω πρόβλημα με το ρελέ της αντλίας βενζίνης.. ξέρει κανείς ποιο και που είναι..?? για να το βγάλω και να πάω να παρω άλλο..!! το αμάξι είναι το corolla e11 g6.. 1400cc vvti μοντέλο του 2000
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-15, 18:17
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, δεν ξερω που ειναι δεν με εχει απασχολησει ποτε αλλα μπορω να το κοιταξω. Για πες τι προβλημα ακριβως εχεις και πως ξερεις οτι φταιει αυτο?
στην δουλεια μου σε ενα aygo εχει καει 3 φορες η αντλια βενζινης και 2 φορες προβλημα επιπλεον στο φλοτερ της!!! και η τελευταια πολυ προσφατα και το ψαχναμε.
Τα περισσοτερα προβληματα φαινεται οτι ειχαν να κανουν σε οτι ειχαν βαλει διακοπτη να κλεινει την αντλια βενζινης σαν αντικλεπτικο δλδ σε ηλεκτρολογο εννοειτε.
Γιαυτο ρωταω περισσοτερο απο περιεργεια.
καλα στο service manual της Haynes και δεν λεει που ειναι.....
τσεκαρες τα κουτια μπροστα με τις ασφαλειες και τα ρελε? πρεπει να λεει fuel pump ισως και F/P δεν εχω προσεξει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 11-12-15 στις 18:35.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-15, 18:22
liakosG6 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-11-2015
Μοντέλο: g6 vvti
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
liakosG6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φίλε Νίκο.. άλλαξα την αντλία βενζίνης πριν 2 μέρες.. και το φίλτρο βενζίνης σήμερα..!! το αμάξι μου έσβηνε στον δρόμο.. και πρίν και μέτα την αλαγή.. το πρόβλημα ξεκίνησε από κακή βενζίνη που είχε σκουπίδια.. τώρα το αμάξι παίρνει μπρος όποτε θέλει... και λογικά το πρόβλημα πρέπει να είναι το ρελέ της αντλίας που κολάει.!! ή τουλάχιστον αυτό είναι το μόνο που έμεινε να ελένξω.. μάλον η κακή βενζίνη ήταν ο λόγος που χάλασε η παλιά αντλία.. και συνέπεσε ο χρόνος... πριν πεθάνει τελείως η αντλία το αμάξι πάλι με το ζόρι έπερνε μπρος.. θα με σώσεις αν μπορέσεις να μάθεις..!!

τα τσέκαρα..!! άλλα δεν είδα να λέει κάτι σχετικό..!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 23-12-15 στις 23:11. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-15, 18:40
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakosG6 Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε Νίκο.. άλλαξα την αντλία βενζίνης πριν 2 μέρες.. και το φίλτρο βενζίνης σήμερα..!! το αμάξι μου έσβηνε στον δρόμο.. και πρίν και μέτα την αλαγή.. το πρόβλημα ξεκίνησε από κακή βενζίνη που είχε σκουπίδια.. τώρα το αμάξι παίρνει μπρος όποτε θέλει... και λογικά το πρόβλημα πρέπει να είναι το ρελέ της αντλίας που κολάει.!! ή τουλάχιστον αυτό είναι το μόνο που έμεινε να ελένξω.. μάλον η κακή βενζίνη ήταν ο λόγος που χάλασε η παλιά αντλία.. και συνέπεσε ο χρόνος... πριν πεθάνει τελείως η αντλία το αμάξι πάλι με το ζόρι έπερνε μπρος.. θα με σώσεις αν μπορέσεις να μάθεις..!!
Νικηφορο με λενε οχι Νικο! με λενε και αλλοι ετσι.
Ενα seat inca που εχουμε στην δουλεια εκανε αυτο που λες και πραγματικα ηταν το ρελε της αντλιας και κολαγε!!!
Κοιταξες και μεσα εκει που ειναι οι ασφαλειες? ρελε παντως υπαρχει και ειναι ειτε στο κουτι μπροστα, ειτε μεσα κοντα στις ασφαλειες δλδ στον ιδιο χωρο, βρες που ειναι η ασφαλεια της αντλιας κοντα της πρεπει να ειναι και το ρελε.
Μπορει να το λεει καπως αλλιως και οχι fuel pump, μπορει να το λεει μονο pump ή fuel.
Μπορω να δω στο δικο μου αυριο (αν δεν βρεχει) αλλα εμενα ειναι η στρογγυλοφαναρη δεν ξερω αμα ειναι στην ιδια θεση.
Και στο δικο σου ετσι ειναι? https://www.youtube.com/watch?v=0-PMzpDS5RM
δες και εδω http://www.toyotanation.com/forum/13...-location.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 11-12-15 στις 18:48.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-15, 18:46
liakosG6 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-11-2015
Μοντέλο: g6 vvti
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
liakosG6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ΝΑΙ... ΑΚΡΗΒΩΣ ΕΤΣΙ ....α με συγχωρείς φίλε μου.. τώρα το πρόσεξα..!!! συγνώμη..!!
αν το μοτέρ σου είναι το vvti θα είναι στο ίδιο μέρος λογικά.!! αύριο με το φως θα το ξάνα δω και θα σου στείλω να σου πω..!! γιατί τωρα δεν θα βλεπω τίποτα αν το ανοίξω..!! σε ευχαριστώ πάντως πααααρα πολύ για τον χρόνο σου και το ενδιαφέρον..!! ελπίζω αύριο να το βρω.!!! δεν είχα σκεφτεί να κοιτάξω μέσα στην ασφαλιοθήκη..!!

το είδα αυτό το σίτε.. αλλά δεν έβγαλα άκρη..!! κάτι για τα ρελε λένε..!! αλλά όχι που είναι αυτό το ρελε.!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 23-12-15 στις 23:12. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-15, 18:55
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakosG6 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑΙ... ΑΚΡΗΒΩΣ ΕΤΣΙ ....α με συγχωρείς φίλε μου.. τώρα το πρόσεξα..!!! συγνώμη..!!
αν το μοτέρ σου είναι το vvti θα είναι στο ίδιο μέρος λογικά.!! αύριο με το φως θα το ξάνα δω και θα σου στείλω να σου πω..!! γιατί τωρα δεν θα βλεπω τίποτα αν το ανοίξω..!! σε ευχαριστώ πάντως πααααρα πολύ για τον χρόνο σου και το ενδιαφέρον..!! ελπίζω αύριο να το βρω.!!! δεν είχα σκεφτεί να κοιτάξω μέσα στην ασφαλιοθήκη..!!
Eγω εχω την στρογγυλοφαναρη δλδ οχι την VVTI και εχω και 4EFTE.
Το βιντεο δειχνει σε Ε11 λεει ειναι ετσι ακριβως και σε εμενα, αν ειναι και σε εσενα ετσι ειναι τα ιδια. Θα το δω και εγω αυριο. Στο βιντεο οπως ειδα το καπακι μπροστα στην μεγαλη θηκη δεν εχει σχεση τπτ απο αυτα εκει μεσα. Μαλλον μεσα ειναι το ρελε στην εσωτερικη ασφαλειοθηκη αριστερα απο το τιμονι και στο seat που ειπα πριν εκει ηταν. Δες και τις ασφαλειες αμα ειναι εκει περα η ασφαλεια εκει θα ειναι και το ρελε λογικα.
Τι μοντελο ειναι η δικια σου? δες αυτο http://www.justanswer.com/toyota/571...html#re.v/417/
βρηκα και αυτα https://picasaweb.google.com/1035158...13485335455986
τα σπαει ο τυπος λεμε!!!! https://www.youtube.com/watch?v=dNh8OQmb20s

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 11-12-15 στις 19:02.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-15, 19:00
liakosG6 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-11-2015
Μοντέλο: g6 vvti
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
liakosG6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το διάγραμμα που μου έστειλες το δίχνει σαν το ρελε με το γραμμα c επάνω του..!! νομίζω ότι είδα να γράφει c κάπου επάνω στο καπάκι... το δικό μου είναι το ε11 του 2000

έλα ρε θηρίο...!!! μπράβο..!! τα πάντα όλα.?? σε υπερ ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια σου..!!! με έσωσες..!! πιστέυω πως αύριο θα το βρω..!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 23-12-15 στις 23:12. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-15, 19:14
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
δεν κανει τπτ, αλλα δεν ειμαστε σιγουροι οτι ειναι αυτο!
τι χρονολογιας ειναι η corolla σου?
εδω ενα τυπικο σχεδιαγραμμα για το ρελε που χρησιμοποιουν για τις αντλιες βενζινης, ετσι ηταν και στο aygo οταν το τσεκαρα και παρομοιο ρελε ανοιγοκλεινε με διακοπτη την αντλια (για αντικλεπτικο) http://www.enginebasics.com/Advanced...mp%20Relay.gif
ιδιου τυπου ρελε εχω βαλει και εγω για το συστημα ψεκασμου i/c, για οταν ειχα το συστημα υδρογονου καθως και σε αλλα πραγματα πχ ρελε στην μιζα για το συστημα συναγερμου. (αντικλεπτικο).
οποτε μπορεις με πολυμετρο απο την ασφαλεια (πρεπει να ειναι αριστερα απο το τιμονι στην ασφαλειοθηκη) και λογικα θα γραφει fuel pump να μετρησεις οποιο ρελε νομιζεις οτι ειναι, μπορεις πχ να βαλεις το bipper να δεις αν επικοινωνει η ασφαλεια με το ρελε, στο σχεδιακι μπορεις να δεις σε ποιο ποδι ερχεται.
Δες και αυτο αμα το βρεις πως το τσεκαρεις https://www.youtube.com/watch?v=bPrE1ijfAeA

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 11-12-15 στις 19:21.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-12-15, 09:03
liakosG6 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-11-2015
Μοντέλο: g6 vvti
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 7
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
liakosG6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το ρελε φιλε μου τελικά είναι μέσα στο μοτέρ.. είναι ένα με μοβ καπάκι.!!το έβγαλα το μέτρισα και ήταν οκ..!! το πρόβλημα τελικά ήταν από την αντλία βενζίνης.. ήταν ελατοματική αυτη που είχα πάρει.. την ξανα άλλαξα και το αμάξι έστροσε..!! σε ευχαρηστώ πολυ για τν βοήθεια σου φίλε μου..!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liakosG6 : 18-12-15 στις 09:17.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-12-15, 13:22
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα, δεν κανει τπτ, σιγα.
Τελικα που ειναι μεσα στην ασφαλειοθηκη? εκεινο το μωβ? θυμασαι πως το λενε για να ξερουμε? σιγουρα το εχει με αλλο ονομα.
Καλα τι γινεται με τις αντλιες επιδημια εχει πεσει?
ξερω αλλα 2 ατομα με αλλες μαρκες αμαξια που καηκε η αντλια και στην δουλεια μου 3η φορα!!!! σε ενα aygo!
και 2 φορες χαλασμενοι φλωτερ! δεν εδειχνε την σταθμη βενζινης, δεν παει μαζι λενε.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > Θελω βοηθεια

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντικατάσταση αντλίας βενζίνης ltsantar CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 0 29-11-15 18:26
Αντικατάσταση αντλίας νερού σε 4Ε-5Ε μοτερ NikiforosGT Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 18-01-15 18:13
Επισκευή αντλίας υδραυλικού τιμονιού (4e-fe,FTE) NikiforosGT Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 11-08-11 16:21
Εργαλείο εξαγωγής αντλίας βενζίνης κωνσταντίνος TOYOTA COROLLA E 12 27 07-03-11 09:32



Page generated in 0,17914510 seconds (83,41% PHP - 16,59% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:58.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)