Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-01-11, 16:50
Το avatar του χρήστη κωνσταντίνος
κωνσταντίνος Offline:

Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μοντέλο: E12
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 1.022
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 324
κωνσταντίνος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agapiou233 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ έτσι ενεργώ. Και τα 2 τα πεντάλ. Απλά αν υπάρχει επαρκείς χρόνος, επιδιώκω να κατεβάσω.
Μόνο κατέβασμα αν προλάβεις είναι καλό απλά θα σου φθείρει δίσκο πλατό ποιο γρήγορα αλλα δεν σε ενδιαφέρει γιατι δεν θα το κάνεις συνήθειο. Μόνο σε περίπτωση ανάγκης
__________________


Αν δέν είναι πισωκούνα δέν κάνεις δουλειά !

Θυμήσου ! οδήγα προσεχτικά, είναι υποχρέωση σου! τα παλιοσίδερα ξανα γήνονται, εμείς ΌΧΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-01-11, 16:58
Το avatar του χρήστη κωνσταντίνος
κωνσταντίνος Offline:

Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μοντέλο: E12
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 1.022
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 324
κωνσταντίνος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Να δώσω και ενα παράδειγμα για το φρενάρισμα με συμπλέκτη.

Είσαι στην εθνική και πάς με 100 με ας πούμε 3η σχέση στο σασμάν, αφήνεις το γκάζι, το αμάξι πος συμπεριφέρετε ; πεύτει αισθητά η ταχύτητα του.

Είσαι στην εθνική και πάς με 100 πάλι με 3η σχέση στο σασμάν αφήνεις το γκάζι και ταυτόχρωνα πατάς συμπλέκτη και βάζεις νεκρά. τι θα γίνει ; μέχρι να σταματίσεις θα έχεις φτάσει καλαμάτα...
__________________


Αν δέν είναι πισωκούνα δέν κάνεις δουλειά !

Θυμήσου ! οδήγα προσεχτικά, είναι υποχρέωση σου! τα παλιοσίδερα ξανα γήνονται, εμείς ΌΧΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-01-11, 19:46
Garazakias Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
Garazakias είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Η απαντηση απο το τεχνικο τμημα της toyota Ελλας:
(τι λενε ρε? θα μας τρελανουν?)


το συστημα ABS με κατανεμητη πεδισης που διαθετει το ayris ειναι σχεδιασμενο να λειτουργει σωστα σε καλη ποιοτητας οδοστρομα (οχι λακουβες, χαλικια, λασπες, χιονι) γιατι επιρεαζονται οι αισθητηρες και χανετε η προσφυση ενεργοποιοντας το ABS με το παραμικρο.

επισεις το ABS δεν αποτελει ενα συστημα αποτομης και οριστικης επιβραδυνσης οχηματος αλλα ενα συστημα ομαλης επιβραδυνσης με ασφαλεις ελιγμους και ενα συστημα που επιτρεπει την σταθεροποιηση του οχηματος σε περιπτοση πανικου.

αν νομιζετε πως το συστημα ABS δεν λειτουργει σωστα, περαστε απο το service μας ωστε να το ελεγξουμε, επισεις, υπαρχει περιπτωση να χρειαζεστε νεα pads στα δισκοφρενα γιατι σε καποια μοντελα ayris εχουν εντοπιστει ελατωματικα τακακια και δαγκανες....

Ειναι αδυνατον να απενεργοποιηθει το ABS μιας και λειτουργει σε συνεργασια με συμαντικους αισθητιρες του εγκεφαλου, του μετρητη ταχυτητας και του συστηματος κατευθυνσης, εκτος αυτου, ειναι και παρανομο....

τελος, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φταινε αλλοι παραγοντες οπως σφαρμενα/ακαταληλα/κακης ποιοτητας ελαστικα, λαθος πιεση αερα στα ελαστικα, λαδια ή αλλα υγρα στο οδοστρωμα, αλλαγη υγρων φρενων κ.α.



με αλλα λογια, οτι και να τους ειπα με εβγαλαν τρελο και μου ειπαν οτι αυτο που τους περιεγραψα συμβενει πρωτη φορα....

υστερα, πριν φυγω, ενας τεχνικος μου ειπε οτι το "καλυτερο" φρεναρισμα ειναι το "σιγα-σιγα μεχρι τερμα" οχι το αποτομο... δλδ, αν μ πεταχτει ενα σκυλι/παιδι θα το κοψω στη μεση και μετα θα αρχισω να φρεναρω....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-01-11, 19:53
Garazakias Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
Garazakias είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αα να συμπλιρωσω οτι εκανα δοκιμες φρεναρισματος με αλλες μαρκες αυτοκινητου (αυτοκινητα συνεργατων απο τη δουλεια μου) και σχεδον ολες (εκτος του fiat punto και VW polo) τα πηγαν παρα πολυ καλα

οι δοκιμες εγιναν σε βρεγμενο και στεγνο δρομο...

οποτε....εχω απογοητευτει πολυ με αυτο το αυτοκινητο... τι να τους κανεις τους αεροσακους και τα υπολοιπα συστηματα σφαλειας (αμφιβαλω εαν και αυτα δουλευον σωστα) οταν το αυτοκινητο δεν σταματα?

το επομενο αυτοκινητο δεν θα ειναι toyota στα σιγουρα....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-01-11, 20:27
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Παντως το σημαντικο πλεονεκτημα του ABS ειναι οτι εχεις "τιμονι" κατα το φρεναρισμα και σου επιτρεπει να κανεις ελιγμους (για να αποφυγεις καποιο παιδι, σκυλι κτλπ). Ενω χωρις ABS πας φουνταριστος στο αγνωστο.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-01-11, 21:31
Το avatar του χρήστη DIM71
DIM71 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μοντέλο: COROLLA Ε 15 1.4 LUNA
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 46
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
DIM71 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα μου έτυχε φάση που χρειάστηκε να φρενάρω απότομα και ευτυχώς το αμάξι δεν είχε ABS...
Αλλα μου έτυχε φάση σε απότομη στροφή με ψηλόβροχο να με σώσει γιατι εκανα μ...α και σανίδωσα το φρένο ενό δέν έπρεπε.

Προσωπική μου άποψη καλύτερα να είναι ενεργό και να έχουμε την ψυχραιμία να αφήνουμε το πόδι απο το φρένο να κάνουμε το (πάτα-άσε) στο πετάλι. και να τραβάμε και χειρόφρενο γιατι όχι !
εδω με ολο το σεβασμο θα διαφωνησω γιατι απο την στιγμη που θα μπει το ABS το πατα ασε θα επιδεινωσει την κατασταση και επειδη προσφατα μιλουσα με ενα φιλο που οδηγει εταιρικο αμαξι η εταιρια σε ενα προγραμα που εβαλε ολους τους οδηγους της (ασφαλους οδηγησης) μακαρι να το καναν ολες οι εταιριες ναι εδω στην ΕΛΛΑΔΑ εγινε αυτο τους ειπαν οι ειδικοι σε αυτο το προγραμα οτι το ABS ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΣΑΡΟΥΧΙ τους το τονιζανε συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-01-11, 21:54
Το avatar του χρήστη COROLLAKIAS MIXALHS
COROLLAKIAS MIXALHS Offline:
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μοντέλο: auris 1800cc υπ/κβ
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 540
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 276
COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός
Εγω στο δικο μου ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα! Εβαλα διακοπτη μεσα και τραβας καλωδιο απο τον αισθητηρα του abs! Σε ηλεκτρολογο να πας ειναι το πιο απλο! Οποτε γουσταρεις το εχεις και οποτε θες το βγαζεις! Απλα εν κινησει μπορεις μονο να το απενεργοποιησεις! Για να το ενεργοποιησεις ξανα πατας το δικοπτη αλλα σβηνεις και ξαναναβεις το αμαξι!
__________________
Όταν μεγαλώσω θα γίνω...Tsport !!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-01-11, 22:41
Το avatar του χρήστη LIAKOYRAS
LIAKOYRAS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-08-2007
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 137
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 218
LIAKOYRAS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Συγνωμη που θα εκφραστω επιθετικα, αλλα να απενεργοποιεις το ABS ειναι τουλαχιστον χαζομαρα. Η χρηση του ειναι απλη, το τσαρουχωνεις και το κρατας πατημενο.ΤΕΛΟΣ.Αρα στην αντιπροσωπεια για ελεγχο...
ΥΓ. μονο αμα μπουκαρει κανεις σε χωμαοδρομους και το παιζει Tommi Makinnen θα ειχε χρησιμοτητα η απενεργοποιηση.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-01-11, 23:44
Το avatar του χρήστη COROLLAKIAS MIXALHS
COROLLAKIAS MIXALHS Offline:
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μοντέλο: auris 1800cc υπ/κβ
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 540
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 276
COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός COROLLAKIAS MIXALHS είναι ένας φάρος φωτός
Μαζι σου φιλε μου! Δεν το εχεις απενεργοποιημενο το abs! Εγω προσωπικα το εβαλα μονο για την τρελη κινηση! Για παραδειγμα εθνικη οδο, σημειωτον, εεε ανθρωπος εισαι μπορει να κοιταξεις και καπου αλλου και να ξεχαστεις! Σε τοσα λιγα χιλιομετρα ευχεσαι να μην το εχεις. Κατα κυριο λογο ομως σωζει απο σβουρες...
__________________
Όταν μεγαλώσω θα γίνω...Tsport !!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-01-11, 00:24
Το avatar του χρήστη tasosg697
tasosg697 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 06-05-2010
Μοντέλο: COROLLA G6\COROLLA E101
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 169
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 187
tasosg697 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
η αποψη μου ειναι οτι ολα εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.. στα πολλα για μενα σωζει.. και με εχει σωσει .. στα λιγα μακαρι να μην υπηρχε.. μακαρι να εφτιαχναν ενα συστημα που να εμπαινε μετα απο καποιοα χιλιομετρα.. τι να πω.. παντως αυτο το πατα ασε στο δικο μου αμαξι δεν παιζει.. οταν το ειχα κανει για να δω γινεται χειροτερα.. τσαρουχια κατεβασματα χειροφρενο και το σταυρο μας.. αφου σταματησουμε.. τωρα για το auris συγνωμη για τους φιλους κατοχους του αλλα για μενα δεν ειναι τοyota.. ειναι κατι αλλο περιεργο.. παντα αποψη μου..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
απενεργοποιηση beep DIM71 TOYOTA COROLLA E15 7 28-06-10 19:34
Απενεργοποιηση immobilizer? Anonymous ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 16 29-05-04 01:59



Page generated in 0,16904402 seconds (81,26% PHP - 18,74% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:18.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)