Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Γνωσιακή Βάση Δεδομένων

Γνωσιακή Βάση Δεδομένων Μία πολυ καλη προσπαθεια ωστε να μπορειτε να βρειτε ευκολα αυτο που θελετε και ετσι να ειμαστε πιο ενημερωμενοι .

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ηλεκτρικό άνοιγμα πορτ μπαγκαζ με κουμπί και τηλεχειρισμό
  #1  
Παλιά 15-06-15, 16:27
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Ηλεκτρικό άνοιγμα πορτ μπαγκαζ με κουμπί και τηλεχειρισμό

Στην συνέχεια του θέματος εδώ : http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=24934 κάνω τον οδηγό αυτόν για όποιον ενδιαφέρεται.
Να πω πως αντί το σύστημα που πήρα εγώ έτοιμο από το ebay : http://www.ebay.ie/itm/171154219894?...84.m1497.l2649 μπορούμε να βάλουμε μοτεράκι σαν αυτά που βάζουμε στις πορτες για ηλεκτρικά κλειδώματα (όπως στο σχετικό tutorial που είχα κάνει), όπως επίσης αυτό μπορεί να μπει στην κλειδαριά στην πόρτα αντί κάτω στον μηχανισμό που μπαίνει το μοτεράκι που έβαλα εγώ.

Ξεκινώντας να πω πως αν θέλουμε μόνο με κουμπί να ανοίγει ρελέ δεν μας χρειάζεται, εγώ επειδή έχω συναγερμό να το υποστηρίζει πήρα και ρελέ 5 επαφών για έχω τηλεχειριζόμενο άνοιγμα εκτός το κουμπί. Οι οδηγίες αφορούν και το ρελέ αν δεν το θέλουμε απλά δεν τις λαμβάνουμε υπόψην.
1. Βρίσκουμε από κάπου +12V σταθερό ρεύμα όχι διακοπτόμενο δλδ μέσω ACC. Αν δεν έχουμε από που να πάρουμε μπορούμε απο το + της μπαταρίας, εγώ πήρα πριν από την μονάδα ηλεκτρομαγνητικών κλειδαριών.
2. Εκεί βάζουμε το καλώδιο που πάει στο διακοπτάκι (πρασινα καλωδια στο κιτ), απο αυτό συνεχίζουμε σε ένα κομμάτι κοκκινο που εχει επανω την ασφαλεια γυαλινη 10Α (ηταν στο κιτ), και μετα συνεχιζει το πρασινο μακρυ καλωδιο μεχρι το + στο μοτερακι.
3. Το μοτερακι θελει γειωση την οποια θα πιασουμε στο πορτ μπαγκαζ εκει που το στηριζουμε στην λαμαρινα.
Τα παραπανω αφορουν την συνδεση με το διακοπτακι.

Αν θέλουμε και συνδεση με συναγερμο προσεχουμε τι σημα δινει. Δλδ ο δικος μου εχει ενα μωβ καλωδιο που δινει οταν κραταω πατημενο το 2ο κουμπι 3secs ενα αρνητικο σημα, αυτο το δινω στο ρελε και μου το γειωνει για να κλεισει κυκλωμα. Εχει συναγερμους που δινουν + δλδ ρευμα. Σε αυτη την περιπτωση απο την δικια μου συνδεσμολογια θελει αναποδα τα ποδια στο ρελε, δλδ σταθερη γειωση απο το αμαξι και στο ποδι 85 δινουμε το ρευμα απο αυτο το καλωδιο.

Η συνδεση που εκανα στο ρελε ειναι η εξης :
απο το σημειο που δινω στο διακοπτακι πηρα στο ρελε ρευμα μεσω μιας ασφαλειας 15Α στο ποδι νουμερο 85, αυτο το συνδεω μαζι με το 30 αλλιως το ρελε δεν δουλευει.
87Α μενει ασυνδετο ειναι για 2η εξοδο.
87 εξοδος προς το μοτερακι δινει στο πρασινο καλωδιο πριν την γυαλινη ασφαλεια που ειπαμε πριν, δλδ εκει που δινει και το διακοπτακι.
86 εδω συνδεεται η γειωση, στην δικια μου περιπτωση το αρνητικο σημα του συναγερμου δλδ ωστε να γειωνει το ρελε ΜΟΝΟ αν δωσω εντολη τηλεχειρισμου ανοιγματος πορτ μπαγκαζ.

Στο μοτερακι τωρα, διαλεγουμε την τοποθετηση αναλογα πως μας ταιριαζει, εγω το βιδωσα το λαμαρινακι που εχει επανω τις υποδοχες τοποθετησης επανω σε μια προσθετη λαμαρινα που εχει πισω το αμαξι, με βιδες διατρητες με την κατσαβιδιερα, εβγαλα την ντιζα που επιανε απο το μοχλακι, που οπως ειπα μου εχει σπασει! και περασα εκει την θυλια του. Το εσφιξα ωστε να εχει την διαδρομη να το ανοιξει, εδω να πω πως θελει ο μηχανισμος να ειναι σφιγμενος λιγο, γιατι κανει μικροτερη διαδρομη το μοτερακι αυτο απ' οτι ο μοχλος ο μαμα! αλλιως δεν θα το ανοιγει! θα δειτε και την φωτο παρακατω, προσεξτε το ελατηριακι, αυτο κανει την επαναφορα το μοτερακι δεν εχει.
Φωτο δεν εβαλα απο καλωδιωσεις κτλ ειναι πολλες οι διαδρομες δεν υπαρχει λογος δεν θα καταλαβετε τπτ ετσι.
Το καλωδιο το περασα στο πλαι κατω στην πλευρα οδηγου μεχρι πισω απο τα καπακια-καλυμματα.
το κουμπακι το αφησα λιγακι χυμα κατω απο το πλαστικο του τιμονιου αναμεσα στο αλλο που βγαινει γιατι δεν ηθελα να κανω τρυπα καπου.

Στο κιτ δεν εχει μαζι το ρελε και την ασφαλεια του τα προμηθευομαστε ξεχωριστα αν τα θελουμε.
Κοστος 50 ευρω μου πηγαν ολα τα υλικα, οταν το μαμα μοχλακι που παει μαζι με της βενζινης ομως κανει 120-130 ευρω το κανονικο και ιμιτασιον καπου 85.
Αν εχετε αποριες οτιδηποτε και θελετε να ρωτησετε, ρωτηστε στο αναλογο θεμα οχι εδω.

Συνοπτικα τωρα πως δουλευει.
1. Απο το κουμπι οταν το παταμε εχει ρευμα +12 σταθερο, κλεινει επαφη δινει μεσω της γυαλινης ασφαλειας στο μοτερακι τραβιεται αυτο πισω και ανοιγει το πορτ μπαγκαζ, το ελατηριακι που εχει εκει το επαναφερει στην θεση του.
2. Με τον συναγερμο, παταω το κουμπι 2 απο το κοντρολ 3 secs, δινει αρνητικη εντολη στο ρελε δλδ το γειωνει στο ποδι 86, αφου κλεινει κυκλωμα το ρευμα παει στην εξοδο του δλδ στο 87 και γινεται μετα το ιδιο με το 1.


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-19, 17:44
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα και καλο μηνα!
μετα απο παρα πολλες δοκιμες τελικα το μοτερακι αυτο δεν παιζει σωστα εκει περα, δεν τεντωνει καλα το συρματοσχοινο και σπανια δουλευε, επισης δεν μπαινει το καπακι πισω το πλαστικο και οταν πεσει κατι πανω και το πιεσει ανοιγε το πορτ μπαγκαζ στον δρομο!

αντι αυτου λοιπον παιρνουμε το κλασικο μοτερακι για ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες https://elektronik.gr/img/p/2/4/5/0/...ge_default.jpg, οποτε αντι ολο το κιτ το παιρνουμε σκετο, το ρελε μας, ασφαλεια, διακοπτη και μας βγαινει και πολυ φτηνα.
το μοτερακι το πηρα 8,50 ευρω σαν αυτο στην φωτο με 2 καλωδια.
Δοκιμασα να το βαλω κατω αλλα δεν ειχε αρκετη δυναμη οποτε τελικα το εβαλα πανω στην πορτα.
Ετσι πιανει την ντιζα της κλειδαριας, αλλα προσοχη πρεπει να αποσυνδεσουμε την κλειδαρια γιατι δεν γυρναει χωρις κλειδι μεσα!
οποτε ανοιγω το πορτ μπαγκαζ χειροκινητα με ντιζα (εφτιαξα τον μοχλο και την ντιζα το εχω κανει θεμα πως), ειτε με κουμπι απο μεσα ηλεκτρικα, ειτε με τηλεχειρισμο απο το κοντρολ του συναγερμου.
Παρακατω στις φωτος δειχνω την τοποθετηση και που βιδωσα την γειωση.
Δουλευει αψογα τωρα επιτελους!

Προσοχη το πλαστικο καλυμμα βρισκει, στο σημειο που εχει μια εγκοπη να το πιανουμε, εκει εγω το εκοψα δυστυχως...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190630_113801.jpg
Εμφανίσεις:  61
Μέγεθος:  81,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190630_113302.jpg
Εμφανίσεις:  57
Μέγεθος:  74,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190630_113306.jpg
Εμφανίσεις:  54
Μέγεθος:  83,2 KB  
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: Universal-Σύστημα-Κεντρικού-Κλειδώματος-Ηλεκτρομαγνητικές-Κλειδαριές-Α (59,3 KB, 6 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 04-09-19 στις 20:24.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Γνωσιακή Βάση Δεδομένων

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με το κουμπί αλάρμ andreas_e12 TOYOTA COROLLA E 12 20 11-08-23 16:34
Ηλεκτρικό άνοιγμα πορτ μπαγκαζ NikiforosGT UPDATES 10 01-07-19 17:45
Σκαφάκι πορτ μπαγκαζ Bill_corolla TOYOTA COROLLA E 12 9 29-01-14 18:20
αμορισερ πορτ μπαγκαζ akisdio SUPPORT 3 09-02-12 22:21
Χερουλι πορτ-μπαγκαζ harbov SUPPORT 4 20-03-10 19:57



Page generated in 0,11801696 seconds (76,17% PHP - 23,83% MySQL) with 29 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:51.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)