Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ευθυγράμμιση - EE111
  #1  
Παλιά 28-10-12, 11:19
Το avatar του χρήστη neos3103
neos3103 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 31-12-2011
Μοντέλο: Corolla E111 1300cc H/B
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 12
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
neos3103 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευθυγράμμιση - EE111

Χαίρετε , έχω ενα Corolla ee111 1,300 μοντέλο 1998 , στρογγυλοφαναρο μπροστα , και εκανα αλλαγη ρουλεμαν στους εμπρος τροχους ( 320000 χλμ ) , με ελαστικα περιπου να εχουν κάνει 35000 χλμ , εκτοτε το αυτοκινητο εχασε την σταθεροτητα του , την αισθηση στο τιμονι , αλλαζει πορεια με την παραμικρη ανωμαλια στο δρομο , νιωθεις οτι πλεει , σαν να μην πατανε οι αναρτησεις του , και γενικα δεν ειναι το αυτοκινητο που ήταν πριν. Εχω πάει σε τουλαχιστον 5 ευθυγραμμισαδες και υποτιθεται οτι ολοι ειναι καλοι στο χωρο τους - καθε φορα που πηγαινω σε καποιον ο καθενας βλεπει και διαφορετική ρυθμιση ευθυγραμμισης να εχει το αυτοκινητο - πως γινεται αυτο δεν ξερω - κανενας μεχρι τωρα δεν εχει βρει τη ρυθμιση που ειχε το αυτοκινητο πριν που πηγαινε κυριολεκτικα σαν τρενο - φοραει bilstein αμορτισερ - και σιγουρα δεν ειχε καλη ευθυγραμμιση ( τραβαγε λιγο δεξια ) αλλα γατζωνε κατω και δεν αλλαζε πορεια λες και παιζεις ηλεκτρονικο παιχνιδι - ταλαιπωρουμαι σχεδον ενα χρονο και αποτελεσμα μηδεν - μαλλον πρεπει να παω σε καποιον που να μπορει να εχει διαθεση να δοκιμασει με αρκετες ρυθμισεις . Αν μπορει καποιος να με βοηθησει - Σταυρος.


Καταρχήν σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο πρόβλημα , όταν τρέχω μπορώ να πω πως ειναι καλυτερα τα πράγματα , και ειδικά όταν η ασφαλτος είναι καλής ποιότητας. Το ιστορικό του αυτοκινήτου δεν το γνωρίζω πραγματικά , μεταχειρισμένο το έχω εδω και 100.000 χλμ περίπου , οσοι το εχουν δει δεν φαινεται να εχει τρακαρει εμπρός τουλαχιστον για να επηρεασει την ευσταθεια του. Βέβαια μετά την αλλαγη των ρουλεμαν εμπρος παρουσιαστηκε το προβλημα. Η αλλαγη εγινε στον Παπαδαμαντιου - Toyota - Εξουδιοδοτημενο Συνεργειο - με αυθεντικά ρουλεμαν , αλλα κατά την αλλαγη δεν χρησιμοποιησαν εξωλκέα αλλά σφυρί για να βγαλουν τον πειρο που συνδεει το μουαγιε με το ακραξονιο - αν τα λεω καλα - ρωτησα και αλλους μηχανικούς και μου ειπαν πως ετσι κανουν πολλοι αλλα δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο.

Σας ευχαριστώ και πάλι , έκανα προχθές ευθυγράμμιση για τελευταια φορα - ο ευθυγραμμισας μου είπε να του δωσω συγχαρητηρια , αλλα δεν αλλαξε και τιποτα παλι στα ιδια βρισκομαι , ισως λιγο καλυτερα απο πριν , οχι ομως οπως ηταν - ζυγοσταθμιση δεν εχω κανει αλλα δεν παταω λακουβες - δεν ανεβαινω πεζοδρομια , και γενικα δεν ταλαιπωρω καθολου το αυτοκινητο - δηλαδη παω σιγα στο δρομο - απο συγκλιση προχθες μου εβαλε ο ευθυγραμμισας +0,1 μπροστα , και 0 μου εχουν βαλει και +0,4 και 0,6 καμια αλλαγη - μπορεί να φταινε τα μουαγιε ή κακή τοποθετηση ρουλεμαν? Στην Toyota ο "μαστορας" που εκανε την τοποθετηση μου ειχε πει χαρακτηριστικά "δεν θελει τιποτα δεν χαλασε η ευθυγραμμιση-ιδεα σου ειναι" - μετα την αλλαγη των ρουλεμαν.
Αν φταινε τα μουαγιε , πως θα το καταλάβω και πως θα επιδιορθωθεί το προβλημα?
Συγγνωμη αν σας κουρασα , Σταυρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neos3103 : 29-10-12 στις 18:47.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-12, 12:57
Το avatar του χρήστη PANOS SPEED
PANOS SPEED Offline:
 
Εγγραφή: 26-08-2008
Μοντέλο: corolla e11
Περιοχή: ΣΕΠΟΛΙΑ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 723
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
PANOS SPEED είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
οταν τρεχεις εχεις καποια ασταθεια??τα λστιχα σου σε γενικες γραμμες πως ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-12, 14:45
Το avatar του χρήστη GMASTER6
GMASTER6 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μηνύματα: 2.150
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 413
GMASTER6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το αν βλεπουν διαφορετικες ρυθμισεις καθε φορα μην σε παραξανευει ειδικα αν τα ελαστικα σου ειναι αρκετα φαγωμενα.Αυτο απο μονο το ειναι ικανο μετα απο μερικα χλμ να επηρρεασει τις τιμες ευθυγραμμισης που ειχες...Απο τρακαρισμα εχει ιστορικο το αυτοκινητο?Επισης μονο στον μπροστα αξονα αναφερεσαι φανταζομαι
__________________
本物の男性はダウンヒル·バトル



すべてはバランスについてです
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-12, 19:51
Το avatar του χρήστη ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Offline:

Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 26-12-2003
Μοντέλο: πλεον ΑΕ-111
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 684
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 317
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos3103 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρετε , έχω ενα Corolla ee111 1,300 μοντέλο 1998 , στρογγυλοφαναρο μπροστα , και εκανα αλλαγη ρουλεμαν στους εμπρος τροχους ( 320000 χλμ ) , με ελαστικα περιπου να εχουν κάνει 35000 χλμ , εκτοτε το αυτοκινητο εχασε την σταθεροτητα του , την αισθηση στο τιμονι , αλλαζει πορεια με την παραμικρη ανωμαλια στο δρομο , νιωθεις οτι πλεει , σαν να μην πατανε οι αναρτησεις του , και γενικα δεν ειναι το αυτοκινητο που ήταν πριν. Εχω πάει σε τουλαχιστον 5 ευθυγραμμισαδες και υποτιθεται οτι ολοι ειναι καλοι στο χωρο τους - καθε φορα που πηγαινω σε καποιον ο καθενας βλεπει και διαφορετική ρυθμιση ευθυγραμμισης να εχει το αυτοκινητο - πως γινεται αυτο δεν ξερω - κανενας μεχρι τωρα δεν εχει βρει τη ρυθμιση που ειχε το αυτοκινητο πριν που πηγαινε κυριολεκτικα σαν τρενο - φοραει bilstein αμορτισερ - και σιγουρα δεν ειχε καλη ευθυγραμμιση ( τραβαγε λιγο δεξια ) αλλα γατζωνε κατω και δεν αλλαζε πορεια λες και παιζεις ηλεκτρονικο παιχνιδι - ταλαιπωρουμαι σχεδον ενα χρονο και αποτελεσμα μηδεν - μαλλον πρεπει να παω σε καποιον που να μπορει να εχει διαθεση να δοκιμασει με αρκετες ρυθμισεις . Αν μπορει καποιος να με βοηθησει - Σταυρος.


Καταρχήν σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο πρόβλημα , όταν τρέχω μπορώ να πω πως ειναι καλυτερα τα πράγματα , και ειδικά όταν η ασφαλτος είναι καλής ποιότητας. Το ιστορικό του αυτοκινήτου δεν το γνωρίζω πραγματικά , μεταχειρισμένο το έχω εδω και 100.000 χλμ περίπου , οσοι το εχουν δει δεν φαινεται να εχει τρακαρει εμπρός τουλαχιστον για να επηρεασει την ευσταθεια του. Βέβαια μετά την αλλαγη των ρουλεμαν εμπρος παρουσιαστηκε το προβλημα. Η αλλαγη εγινε στον Παπαδαμαντιου - Toyota - Εξουδιοδοτημενο Συνεργειο - με αυθεντικά ρουλεμαν , αλλα κατά την αλλαγη δεν χρησιμοποιησαν εξωλκέα αλλά σφυρί για να βγαλουν τον πειρο που συνδεει το μουαγιε με το ακραξονιο - αν τα λεω καλα - ρωτησα και αλλους μηχανικούς και μου ειπαν πως ετσι κανουν πολλοι αλλα δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο.
Σφυρι- καλεμι δεν αλλαζουμε εδω στην ελλαδα ακομα και εξουσιοδοτημενοι να ειναι... σιγουρα παντως το προβλημα δεν ειναι απο αυτο... δοκιμασε να κανεις μια ευθυγραμμισουλα να δεις που ειναι το αμαξι και επισης να ζητησεις να δεις τη συγκλιση των τροχων στον εμπροσθιο αξονα δλδ ποσα μετρα φευγει το αμαξι στο χιλιομετρο (m/km ειναι η κλιμακα) το κανονικο πρεπει να ειναι απο 0-3 για να μην εχεις προβλημα αν ειναι πανω απο αυτες τις τιμες τοτε ειναι απο αυτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-12, 20:18
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ζυγοσταθμιση εχεις κανει με τον τροχο πανω στο αμαξι???
Απάντηση με παράθεση
....
  #6  
Παλιά 29-10-12, 09:31
Το avatar του χρήστη corollakiato
corollakiato Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Μοντέλο: toyota corolla g6
Περιοχή: κιατο κορινθοs
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 363
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 223
corollakiato είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
....

φιλε μου ο μαστορα που στα αλλαξε δεν τα τοποθετισε ι δεν στα εβγαλε με σωστο τροπο με αποτελεσμα να σου στραβοσουνε τα μουαγιε...μηχανικοσ ειμαι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ευθυγράμμιση=Πρόσφυση Skipi TOYOTA COROLLA E 12 54 29-07-17 15:32
Ευθυγράμμιση - Ελαφρύ Τιμόνι neos3103 SUPPORT 7 11-01-12 16:19
Αντικατάσταση Αμορτισέρ - Ευθυγράμμιση neos3103 GEOMETRICAL 1 06-01-12 03:24
Ευθυγράμμιση -Ρουλεμάν - Πρόβλημα neos3103 SUPPORT 13 04-01-12 13:26
ευθυγράμμιση - μπαταρία antonios7 SUPPORT 9 06-11-09 16:38



Page generated in 0,14559102 seconds (81,19% PHP - 18,81% MySQL) with 35 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:10.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)