Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

OFF TOPIC Εδώ μπορείτε να γράφετε ό,τι θέλετε!! Από ειδήσεις μέχρι τι φαγητό έχετε σπίτι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-06-08, 13:13
Το avatar του χρήστη KOMIS
KOMIS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 267
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
KOMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
περι ανωτερου επιπεδου και γερμανικης αξιοπιστιας με ενα προχειρο ψαξιμο στο ιντερνετ.............


Γερμανική αξιοπιστία 28/08/2005
Το Μάιο του 2003 ξόδεψα 27000 ευρώ για την αγορά ενός καινούριου αυτοκινήτου AUDI A4 1600 κ.εκ. Οδηγούσα AUDI 80 για 12 χρόνια και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από την περιβόητη γερμανική ποιότητα κατασκευής. Έτσι δεν είχα κανέναν ενδοιασμό για την επιλογή του νέου αυτοκινήτου μου.
Από τότε όμως ξεκίνησαν τα προβλήματά μου. Τον Ιούλιο του 2003
το νέο μου αυτοκίνητο ακινητοποιήθηκε για πρώτη φορά. Η ένδειξη έλεγε
πρόβλημα στα ηλεκτρονικά. Ρυμουλκήθηκε στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της AUDI και η ζημιά (αλλαγή θερμοστάτη) αποκαταστάθηκε. Σκέφτηκα πως αυτά συμβαίνουν και δεν ανησύχησα για την ποιότητα του αυτοκινήτου μου.
Ένα χρόνο όμως αργότερα, τον Ιούλιο του 2004, κατά τη διάρκεια των διακοπών μου στη Χίο, παρουσιάστηκε νέο πρόβλημα. Το αυτοκίνητο δεν είχε πλήρη ισχύ και η ένδειξη «βλάβη» στα ηλεκτρονικά αναβόσβηνε. Ξόδεψα μια ημέρα από τις ολιγοήμερες διακοπές μου στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της AUDI στη Χίο. Εκεί διαπίστωσαν βραχυκυκλωμένο μπουζί και άλλαξαν και τα 4, αφού έτσι προβλέπεται, όπως μου είπαν. Μάλιστα με χρέωσαν, αφού είπαν ότι τα μπουζί είναι αναλώσιμα και δεν καλύπτονται από την εγγύηση.
Το Σεπτέμβριο του ίδιου έτους όμως το πρόβλημα παρουσιάστηκε και
πάλι. Η αντιπροσωπεία της AUDI διαπίστωσε πρόβλημα στον πολλαπλασιαστή και τον άλλαξε. Ενδιάμεσα είχα κάνει το πρώτο service των 15.000 χμ. όπως προβλέπει ο κατασκευαστής. Αγανακτισμένος από τη γερμανική «ποιότητα κατασκευής», ήλπισα ότι τα προβλήματά μου επιτέλους τέλειωσαν.
Δυστυχώς όμως διαψεύστηκα μερικούς μήνες μετά. Ξαφνικά η ένδειξη
διαχείρισης κινητήρα (EPC) με προειδοποίησε για νέα βλάβη. Νέα επίσκεψη στο συνεργείο, αλλά η ένδειξη είχε σβήσει και δε βρέθηκε καμιά βλάβη. Μου είπαν να το παρατηρήσω κι αν ανάψει πάλι να επισκεφτώ εκ νέου το συνεργείο. Έτσι κι έγινε μερικές μέρες αργότερα και τότε διαπιστώθηκε βλάβη σε κάποια βαλβίδα άνθρακα ή κάτι τέτοιο. Η βαλβίδα αλλάχτηκε και το πρόβλημα λύθηκε.
Το Μάιο του 2005 άναψε η ένδειξη φρένων και στο συνεργείο μου είπαν ότι είχε πέσει η στάθμη των υγρών φρένων. Τα συμπλήρωσαν, με χρέωσαν αφού είχε λήξει η εργοστασιακή εγγύηση και με καθησύχασαν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, αφού οφείλεται στη μείωση του πάχους στα τακάκια, τα οποία όμως δε χρειάζονταν ακόμα αντικατάσταση.
Σήμερα το πρωί (Σ.Σ.: η επιστολή εστάλη στις 6 Αυγούστου) κι ενώ ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω για την Καλαμάτα για διακοπές, όταν άναψα τον κινητήρα το αυτοκίνητο άρχισε να τρέμει και η ένδειξη βλάβη στα ηλεκτρονικά κινητήρα άναψε. Επικοινώνησα με το εξουσιοδοτημένο συνεργείο, όμως ήταν κλειστό και πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για την αποκατάσταση της βλάβης.
Στα παραπάνω προσθέστε μια χαλασμένη ποτηροθήκη που αλλάχτηκε στην εγγύηση και μια απαράδεκτη ποιότητα χρώματος, που αλλοιώνεται με το παραμικρό. Έχω φτάσει στο σημείο να φοβάμαι τα περιστέρια μη βάλουν το αυτοκίνητό μου σημάδι. Σημειώστε ότι το αυτοκίνητο βρίσκεται σε στεγασμένο πάρκινγκ.
Έχοντας χάσει πάνω από 10 ημέρες επισκεπτόμενος τα συνεργεία της
AUDI, ανησυχώ ιδιαίτερα τώρα που έχει λήξει και η 2ετής εγγύηση, που σημαίνει ότι κάθε μου επίσκεψη στα συνεργεία θα έχει και οικονομικό κόστος για μένα πέρα από τον ελεύθερο χρόνο μου. Έχω μετανιώσει για την επιλογή που έκανα να εμπιστευτώ το όνομα της AUDI και τη γερμανική «ποιότητα κατασκευής».
Με την παρούσα θέλω να προειδοποιήσω τους υποψήφιους πιθανούς αγοραστές της γερμανικής φίρμας για την αξιοπιστία της.


audi a3 1.8TFSI

kαλησπερα και απο μενα, το εχω ηδη 2,5 μηνες, μη ρωτατε πως και γιατι, δεν ειμαι και τοσο ικανοποιημενος, αφου εχω αλλαξει ηδη αντλια βενζινης, πισω τακακια, και μου βγαζε και θορυβο στο τιμονι, διορθωθηκαν αυτα. τωρα μενει η πισω δεξια αναρτηση η το αμορτισερ της η δε ξερω και γω απο τι προερχεται ενας ηχος στις λακουβιτσες. αυτα. κατα τα αλλα δε θελει σκισιμο και πολυ γιατι καταναλωνει τα κερατα του. απο επιδοσεις ενταξει οκ...αλλα περιμενα παραπανω. παρτ και μερικες φοτο.


Ως πρώην κάτοχος Audi A3 1.6FSI, ημουν σκεπτικός, καθώς μου είχε βγαλει αρκετά προβλήματα εντός εγγύησης (και εκτος εννοείται!!) και με δεδομένο ότι το κοστολόγιο των service στα Audi και Mercedes είναι σκέτη αλμύρα, είπα να πάρω μια γνώμη απο τους ειδικούς καθώς έχω ακούσει ότι γενικά η BMW είναι λογική στα service.
__________________
}-Γ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOMIS : 22-06-08 στις 13:38.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-08, 13:34
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Αφήστε τον άνθρωπο ήσυχο ακόμα δεν το πήρε του το βάλατε συνεργείο...Αμέσως ζημιές...Έλεος πια...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-06-08, 13:56
Το avatar του χρήστη Alex-poli
Alex-poli Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 2.877
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 504
Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός Alex-poli είναι πάρα πολύ καλός
Καρντάσι εσύ να είσαι καλά και υγεία πάνω απ'όλα φίλε. Άν σου αρέσει η παρέα μας μακάρι να μείνεις στο φόρουμ. Καλορίζικο όταν με το καλό το πάρεις και καλά και ασφαλή χιλιόμετρα..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-06-08, 15:16
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dRiveR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφήστε τον άνθρωπο ήσυχο ακόμα δεν το πήρε του το βάλατε συνεργείο...Αμέσως ζημιές...Έλεος πια...
Μα δεν λενε κατι καινουριο τα μηνυματα αυτα. Νομιζω αλλωστε οτι επρεπε να αναφερθουν αυτα τα προβληματα για να ξερει ο ανθρωπος τι εχει να αντιμετωπισει. Αν κι εγω μετα απο αυτα δεν ξερω αν θα διαλεγα Audi.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-08, 15:21
Το avatar του χρήστη electro
electro Offline:
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μοντέλο: Corolla E12 SOL, 2003
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.906
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 400
electro θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Εχει δικιο ο Θανασης ρε παιδια! Τι καθεστε και λετε? Αλλα οι καμηλες της αλλης της καμηλας , βλεπουν την καμπουρα , την δικια τους ποτε!!! Θελω να πω με αυτο , αμα πιασουμε και εμεις της περιπτωσεις που πηγε στο συνεργειο corolla, τι θα πειτε μετα???? Και μην πειτε ναι , ειχε προβλημα , αλλα δεν με αφησε στο δρομο... Εχω να πω οτι ο φανατισμος ειναι κακο πραγμα και δεν πρεπει να εμπλεκομαστε στα δικτια του.....
__________________
Πουλάω Την Corolla Μου ....

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=20389




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-08, 16:25
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παλικαρι παρε αφοβα το 1.8tfsi εγω εκανα τεστ το 1.4tfsi απολητα ικανοποιημενος και με το mtm δεν το σιζηταμε τι μπορουν να κανουν, o κινητηρας ειναι δοκιμασμενος, και απο το 2007 εχουν ενσωματοθει νεα cpu ,τωρα αυτα που ακουω μου ακουγοντε σα κομπλες η χαζομαρες , εχουν τρελαθει να πουλανε τα α3, και τα 8l αλα και τωρα ακομα περισσοτερο τα 8p ,περιμενε να δεις ομως και του 2010-11 θα τρελαθεις αν βιαζεσε λεει και το νεο λοοκ με τα led ενσοματονουν μαζι με xenon ειναι 1200e + για πια εκδοση σκεφτεσε? για το abition? abiente? atraction?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex-g : 22-06-08 στις 16:59.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-06-08, 16:39
Το avatar του χρήστη johnboy
johnboy Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2006
Μοντέλο: corolla E11, avensis T22
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 538
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 269
johnboy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλοριζικο να ειναι, απροβληματιστο, και πολλα και ασφαλη km. εγω αλλα αυτοκινητα θα κοιτουσα στα λεφτα αυτα, ομως ειμαι της αποψης πως ο καθενας πρεπει να παιρνει αυτο που προτιμα. στο κατω κατω εσυ θα το οδηγεις, με ολα τα + και - του, οχι εμεις.
παντως λιγο νωρις δεν το συζηταμε?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-06-08, 18:07
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 505
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Για να μην κανω quote στις λεγομενα του καθενα, καλο ειναι να συγκρινουμε με βασει τιμης και η τιμη 33.500 για μπροσθιοκινητη μαουνα και AUDI κιολας, ειναι παρα πολλα.Βαζω αλλα 5 και παιρνω το πισωκινητο διαμαντι τις ΤΟΥΟΤΑ, το IS250. Mοτερ διαμαντι, εξακυλινδρο ατμοσφαιρικο.Πανεμορφο και πισωκινητο.
Το ΞΑΝΑΛΕΩ η AUDI δεν εχειο καθολου υπολειψη στο ματια μου.Δεν μιλαω για τα πανακριβα τις και τις σειρες S & RS αλλα το απλα.Μονο ποιοτητα κατασκευης δεν εχουν, αλλα και σε αλλο επιπεδο δεν ειναι, η μαλλον ανεβαινουν επιπεδο, αυτο τις ραμπας.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-06-08, 18:30
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από toyota mania Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην κανω quote στις λεγομενα του καθενα, καλο ειναι να συγκρινουμε με βασει τιμης και η τιμη 33.500 για μπροσθιοκινητη μαουνα και AUDI κιολας, ειναι παρα πολλα.Βαζω αλλα 5 και παιρνω το πισωκινητο διαμαντι τις ΤΟΥΟΤΑ, το IS250. Mοτερ διαμαντι, εξακυλινδρο ατμοσφαιρικο.Πανεμορφο και πισωκινητο.
Το ΞΑΝΑΛΕΩ η AUDI δεν εχειο καθολου υπολειψη στο ματια μου.Δεν μιλαω για τα πανακριβα τις και τις σειρες S & RS αλλα το απλα.Μονο ποιοτητα κατασκευης δεν εχουν, αλλα και σε αλλο επιπεδο δεν ειναι, η μαλλον ανεβαινουν επιπεδο, αυτο τις ραμπας.
33.500 για τους απετιτηκους κοψε λιγα.. επισις το διαμαντι που αναφερεις θελει και ενα βανζιναδικο με τιμη 0.80 και οχι 1.20 ,ο 16vtfsi den ειναι τοσο τραγικος. οσο για την ποιοτητα των audi θα πω το εξης. η μαλον θα μετραω ιαπονεζικα κουκουλωμενα το καλοκαιρι .. καποια πραγματα και προβληματα συμβαινουν πατου!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-06-08, 20:31
Το avatar του χρήστη KOMIS
KOMIS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 267
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
KOMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
δεν νομιζω οτι τιθετε η εχει ποτε τεθει θεμα για το αν η toyota εχει αξιοπιστα αυτοκινητα η οχι.στο θεμα αξιοπιστια ειναι μαζι με την honda εταιρειες προτυπα.δεν νομιζω να ισχυει αυτο για τα audi...τουλαχιστον δεν εχω ποτε εγω ακουσει η διαβασει οτι τα audi θεωρουντε τα πιο αξιοπιστα αυτοκινητα.αρα δεν τιθετε θεμα για το πια αυτοκινητα αναμεσα στις 2 εταιρειεσ ειναι πιο αξιοπιστα.οσο αφορα το audi A3 1.8TFSI που θελει να αγορασει ο φιλος επειδη για εμενα ειναι ενα παρα πολυ υπερτιμημενο αυτοκινητο και γενικα τα σημερινα audi θα τα χαρακτιριζα επιπολαια αυτοκινητα.(ταχυτητα μοστρα κιτς)αλλα απο αξιοπιστια..........οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.σωστο ειναι κατα την γνωμη μου πρωτα να κοιτας για αξιοπιστο αυτοκινητο και μετα για ταχυτητα και μοστρα,εκτος βεβαια αν διαθετεις πολλα χρηματα και τα αλλαζεις τακτικα με καινουργια.μακαρι του φιλου να του βγει σκυλι και να μην ξοδεψει επιπλεον χρηματα.
__________________
}-Γ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,18734002 seconds (84,15% PHP - 15,85% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:29.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)