Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-11-10, 17:57
Το avatar του χρήστη g6 1.6
g6 1.6 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-02-2010
Μοντέλο: 2000
Περιοχή: Καστοριά
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 27
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 175
g6 1.6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Γεια σας μετα απο παρα πολυ καιρο λογο απομακρυσμενου υπολογιστει. Αυτο το θεμα με το VVTI το ειχα και εγω. Αυτο που έκανα ηταν να δω αν οντος δουλευει η βαλβιδα. Εβγαλα την φυσα στη συνεχεια την βαλβιδα. Ενωσα δυο καλωδια στις επαφες τισ βαλβιδας και τα εβαλα απευθειας στην μπαταρια. Τοτε ακουγες αν οπλιζει η βαλβιδα κανονικα. (εκανε θορυβο). Την αντισταση δεν την εχω μετρησει (7 ohm) αλλα ειναι ενας απλος τροπος ελεγχου θελω να πιστευω. Στην συνεχεια καθαρισα και το φιλτρακι που πεναει το λαδι. Το ερωτημα ειναι αν το οπλισμα τις βαλβιδας ειναι και 7 ohm αντισταση αποκλειστικα??
Ελπιζω να βοηθησα..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-11-10, 20:59
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 294
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Εγω θα σου πω οτι οταν ειχα βαλει στο αμαξι μου καταλυτη ελευθερο συν ελαφρα μεγαλυτερο σωληνα(45χιλ αντι 42χιλ) συν πιο ελευθερα καζανια...,το αμαξι ειχε παρει πολυ αισθητα,οχι μονο σαν αισθηση αλλα και σε συγκριση με αυτοκινητα φιλων που ειχαμε ανοιξει,πριν την εξατμιση και μετα..Ειχε κερδισει 3-4 καροτσες πανω σε κοντρα απο 1ες μεχρι τα 160-170 χλμ

1...1,5 χρονο μετα που προφανως ξεχειλωσε η εξατμιση μου,χωρις να εχουν χαλασει τα καζανια ή ο καταλυτης,το αμαξι αναβε συχνα check κι εδειχνε προβλημα στον καταλυτη ακουσα διαφορες μπουρδες απο τους αετονυχηδες στην αντιπροσωπια...κοιταγανε να μου βγαλουν αχρηστα ,εξατμιση και λ...θελαν να αγορασω να βαλω ολα καινουργια εργαστασιακα...τελικα τους εγραψα,πηγα στον εξατμισα ,μου βαλε αποστατη κι απο τοτε το αμαξι δεν εχει ξανακανει κιχ

Παρολα αυτα το γεγονος οτι εχει μειωθει το backpressure αρκετα πλεον , (και μαζι του καποια αλογα ψηλα),παραμενει....το αμαξι παει οπως πηγαινε πριν την εξατμιση,ισως και χειροτερα
Σε πρωτη φαση θα παω να καθαρισω μπεκ και να αλλαξω φιλτρο βενζινης γιατι ειδικα τα μπεκ δεν εχουν καθαριστει ποτε....,μπας και δωσει περισσοτερο καυσιμο απο οτι ηδη δινει τωρα....και ερθει στα ισια του το αμαξι....αλλιως αν συνεχισει να χει θεμα ,ισως παω να του βαλω ενα μαμισιο μεσσαιο καζανι,να δωσει λιγο παραπανω backpressure....

Υ.Γ : Συγγνωμη για το μακροσκελες και κουραστικο ποστ,ελπιζω να σε βοηθησα..
Ειμαι λιγο off topic ,αλλα μιας και αναφερθηκα παραπανω στα μπεκ μου και το φιλτρο βενζινης ,να πω οτι σημερα αλλαξα το φιλτρο και καθαρισα τα μπεκ με ενα φιλαρακι μου μηχανικο που τυχαινει να χει κι αυτος cοrolla και τα γνωριζει αυτα τα αμαξια......
Το αμαξι εχει κανει 165000 και ποτε δεν εχει αλλαχτει το φιλτρο βενζινης ........ουτε μπεκ καθαριστηκαν φυσικα..... μαλλιστα οταν ρωτησα στην αντιπροσωπια για να μου το αλλαξουν ,μου ειπαν οτι εχουν καταργησει την παραγωγη αυτου του συγκεκριμενου φιλτρου και δεν το αλλαζουν πλεον....μονο αμα βρω εγω "ιμιτασιον" στο εμποριο...
Βρηκα λοιπον απο την "NIPPON MICRO FILTER " με κωδικο "MFT 320" και κοστος 29€...
Επισης πηγε τα μπεκ ο μηχανικος μου σε ενα συνεργατη του στο μαρκοπουλο και καθαρισε τα μπεκ ....χρειαστηκαν 2πλο καθαρισμο που πηρε σχεδον 4 ωρες για να γινουν σαν καινουργια,αλλαχτηκαν τα φιλτρακια τους κτλ ,κοστος καθαρισμου 30€....ολα μαζι ,μπεκ ,εργασια,φιλτρο ,πηγαν 80 ευρω

Το παλιο φιλτρο εβγαζε "λασπες"ηταν σχεδον αχρηστο......και τα μπεκ πολυ βρωμικα....ευτυχως ομως χωρις περαιτερω ζημια ...η αντιπροσωπεια δεν αναφερει νομιζω σε κανενα σερβις καθαρισμο μπεκ...

Τεσπα......το αμαξι απεκτησε την χαμενη του νευρικοτητα ,εχει αξιοσημειωτη διαφορα στην αποδοση και μπορω να πω οτι τωρα με 2 ατομα βαρουτσικα ,παει τα ιδια και λιγο καλυτερα ,σε σχεση με οπως πηγαινε πριν μονο με τον οδηγο μεσα....αυτο ειναι η αισθηση μου ,την οποια θα την επιβεβαιωσω συντομα στο δρομο με αυτοκινητα φιλων που ειχα κανει δοκιμουλες προσφατα..

Υ.Γ: Προσοχη με το φιλτρο να τσεκαρετε τον κωδικο παραπανω γιατι υπαρχει πανομοιοτυπο φιλτρο της ιδιας εταιριας που μπαινει σε suzuki vitara ομως δεν φτανουν οι βολτες της βιδας του να βιδωσει αρκετα στα corolla μας ,με αποτελεσμα να χανει βενζινη...μην σας το πασαρουν και μπλεξετε....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-11-10, 09:25
4ZZ-FE Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 28-03-2006
Μοντέλο: E12 pro
Περιοχή: ΑΘήνα
Μηνύματα: 138
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 234
4ZZ-FE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση ήμουν εκτός. Την βαλβίδα την μετρήσαμε και βγάζει την σωστή αντίσταση, επίσης λειτουργεί κανονικά. Το φιλτράκι καθαρίστηκε οπότε μένει μόνο το γρανάζι στον εκκεντροφόρο εισαγωγής;
Απάντηση με παράθεση
.......
  #24  
Παλιά 23-11-10, 10:01
Το avatar του χρήστη corollakiato
corollakiato Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Μοντέλο: toyota corolla g6
Περιοχή: κιατο κορινθοs
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 363
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 222
corollakiato είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
.......

καλημερα παιδια και απο εμενα .... λοιπον εγω εχω μεγαλη σωληνα απο τ ροσενειτορ και πισω και τελικο μεγαλιτερο φιλτρωχοανι μποζι ιριδιου ρυθμυστι καυσιμου στα 4 μπαρ ....αλλα εχω το εξεισ προβλιμα που δεν ειχα..ποτε εχω κανει ολουσ τουσ ελενχουσ και δυο λ αλλαγμενι ...οταν το αμαξη ειναι κρυο ολα καλα..μολισ αρχιζει να ανεβαζει θερμοκρασια αρχηζει να κανει κατι διακοπουλεσ μικρεσ και οταν ζεστενετε φουλ κανονικα αυτεσ γινοντε πιο εντονεσ .εχω δοκιμασει απο πολλαπλασιαστεσ και τα σιναφει ολα αλον μαφ αλλα μπουζι τιποτα σινεχειζει ..οταν αλαξα τον 2λ σταματισε για λιγο κιαρο αλλα τωρα παλι τα ιδια οχι τοσο ενονα φυσικα αλλα το κανει ...ααα και πλαπλι εισαγωγεισ αλουμινιου το χταποδι που λεμε....πεζει καμια βοιθεια ρε παιδεσ???ευχαριστο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-11-10, 12:21
teddy72e Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Μοντέλο: Corolla G6 1.4 2001 3d
Περιοχή: Ελευσίνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
teddy72e είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Γειά σας παιδιά κι από μένα.
Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα... στο 1.4 G6 που έχω, άλλες φορές ανεβάζει στροφές φουλ και άλλες φορές ΔΕΝ θέλει!!!
Επίσης, όταν είμαι σε κίνηση με 80-120 χλμ και σταματάω (πχ. φανάρι) οι τροφές σε ρελαντί πέφτουν στιγμιαία στις 300-400 και μετά παίζουν 600-750... άλλες φορές πάλι, σταθεροποιούνται στις 750.
Καμμιά ιδέα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teddy72e : 29-11-10 στις 12:30.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-11-10, 12:43
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Αυτο ακουγεται σαν προβλημα στο AFM... Ισως και κακη βενζίνη...? Τσέκαρε πρωτα αυτα που ειναι τα πιο απλά και βλέπεις.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-11-10, 14:45
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 514
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Eγώ αν ταξιδεύω με μεγάλες ταχύτητες για αρκετή ώρα και σταματήσω (πχ διόδια), το ρελαντί μου μένει στις 1200 στροφές περίπου για 20 περίπου δευτερόλεπτα. Το κάνει σε κανένα άλλο; Τί να είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-11-10, 14:59
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Οταν λες μεγαλες ταχυτητες? πχ 150+?

Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο εγω παντως... Θα το τσεκαρω το αλλο ΣΚ που θα παω ταξιδι και θα σου πω.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-11-10, 15:11
Το avatar του χρήστη tsport192
tsport192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Μοντέλο: E12 facelift 1.6 SOL M/R
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 1.484
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 394
tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorillas Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ αν ταξιδεύω με μεγάλες ταχύτητες για αρκετή ώρα και σταματήσω (πχ διόδια), το ρελαντί μου μένει στις 1200 στροφές περίπου για 20 περίπου δευτερόλεπτα. Το κάνει σε κανένα άλλο; Τί να είναι;
Το κάνει και σε εμένα αυτό (που είμαι μαμά) και όχι απαραίτητα σε ταξίδι, και μέσα στην Αθήνα αν σταματήσω σε φανάρι το κάνει κάποιες φορές.

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-11-10, 15:47
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 514
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Mένει αρκετά ψηλά. Σχεδόν όπως όταν είναι κρύο. 1200+.

Μιχάλη σε τέτοιες ταχύτητες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μυαλά έχουμε,Κράτος δεν έχουμε!! gio911 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 0 04-06-11 01:34
Εμεις εχουμε το AURIS endurasKE-30 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 4 25-09-09 18:36
ecu υπαρχουνε διαφορες Χρηστος 4AGE 20v Levin 6 23-04-09 18:33
Εχουμε κ πορτα!!! Rhodian Videos 0 05-12-08 10:25



Page generated in 0,17818594 seconds (83,41% PHP - 16,59% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:37.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)