Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-11-10, 23:09
Το avatar του χρήστη nikos_adamo
nikos_adamo Offline:
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μοντέλο: E11 G6 3ZZ-FE
Περιοχή: Ίλιον
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 154
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
nikos_adamo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
δεν εχει αισθητηρα στο καταλυτη..???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-10, 22:24
Το avatar του χρήστη philippos
philippos Offline:

Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Μοντέλο: corolla 1.8 vvti f/l
Περιοχή: kavala
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 325
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 256
philippos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απο οτι θυμαμαι ο λ ειναι ποιο μπροστα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-10, 04:16
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 294
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
εχει 2 λ ..εναν πριν τον καταλυτη κι εναν μετα ......
αν βαλεις ελευθερο καταλυτη και ελευθερα καζανια ,φροντισε να μπει αποστατης στον λ,μετα τον καταλυτη και δεν θα χεις κανενα προβλημα, ουτε να καει...ουτε check engine ,ουτε να σου μπερδευει το αμαξι....αν καις λαδια,πιστευω μπορεις να βαλεις και στον μπροστα λ αποστατη,να τον προστατευσεις και αυτον λιγο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-11-10, 17:05
Το avatar του χρήστη nikos_adamo
nikos_adamo Offline:
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μοντέλο: E11 G6 3ZZ-FE
Περιοχή: Ίλιον
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 154
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
nikos_adamo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αν τοω βγαλω τελειως τον καταλυτη? τι ειναι οι αποστατες?? δν το ξερω αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-11-10, 21:51
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 294
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_adamo Εμφάνιση μηνυμάτων
αν τοω βγαλω τελειως τον καταλυτη? τι ειναι οι αποστατες?? δν το ξερω αυτο
Για τους αποστατες ξερει ο εξατμισας αν του πεις....Ειναι προεκτασεις που κουμπονουν πανω στο σωληνα της εξατμισης στην θεση των λ ,και μεσα σε αυτες τις προεκτασεις κουμπονουν οι λ βιδωτα...τι πετυχες με αυτο??.. ο λ δεν χανει την μπαλα απο την αρκετα αυξημενη ροη των καυσαεριων ,ουτε ειναι τοσο εκτεθειμενος σε λαδια κτλ οποτε καιγεται δυσκολοτερα και δεν μπερδευεται ο εγγεφαλος ωστε να σου αναβει check engine στα καλα του καθουμενου......η μαλακια της υποθεσης ειναι οτι εμενα τουλαχιστον,τον αποστατη μου τον χρεωσαν 60 ευρω...αν εσυ εχεις ορεξη να λυσεις μονος σου τον λ να δεις τι παιζει ,και πας σε μηχανουργειο να βρεις ,η να φτιαξεις αποστατες ,....ισως σου βγει φθηνοτερα......


Αν βγαλεις καταλυτη,ξεχνας καρτα καυσαεριων και κτεο......χωρις καποιο προγραμμα να σου δωσει καυσιμο,μαλλον περισσοτερα θα χασεις παρα θα κερδισεις.....και εν πασει περιπτωσει....επειδη κατι τετοιο δεν εχω δοκιμασει στο corolla ,δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πω......

Εγω θα σου πω οτι οταν ειχα βαλει στο αμαξι μου καταλυτη ελευθερο συν ελαφρα μεγαλυτερο σωληνα(45χιλ αντι 42χιλ) συν πιο ελευθερα καζανια...,το αμαξι ειχε παρει πολυ αισθητα,οχι μονο σαν αισθηση αλλα και σε συγκριση με αυτοκινητα φιλων που ειχαμε ανοιξει,πριν την εξατμιση και μετα..Ειχε κερδισει 3-4 καροτσες πανω σε κοντρα απο 1ες μεχρι τα 160-170 χλμ

1...1,5 χρονο μετα που προφανως ξεχειλωσε η εξατμιση μου,χωρις να εχουν χαλασει τα καζανια ή ο καταλυτης,το αμαξι αναβε συχνα check κι εδειχνε προβλημα στον καταλυτη ακουσα διαφορες μπουρδες απο τους αετονυχηδες στην αντιπροσωπια...κοιταγανε να μου βγαλουν αχρηστα ,εξατμιση και λ...θελαν να αγορασω να βαλω ολα καινουργια εργαστασιακα...τελικα τους εγραψα,πηγα στον εξατμισα ,μου βαλε αποστατη κι απο τοτε το αμαξι δεν εχει ξανακανει κιχ

Παρολα αυτα το γεγονος οτι εχει μειωθει το backpressure αρκετα πλεον , (και μαζι του καποια αλογα ψηλα),παραμενει....το αμαξι παει οπως πηγαινε πριν την εξατμιση,ισως και χειροτερα
Σε πρωτη φαση θα παω να καθαρισω μπεκ και να αλλαξω φιλτρο βενζινης γιατι ειδικα τα μπεκ δεν εχουν καθαριστει ποτε....,μπας και δωσει περισσοτερο καυσιμο απο οτι ηδη δινει τωρα....και ερθει στα ισια του το αμαξι....αλλιως αν συνεχισει να χει θεμα ,ισως παω να του βαλω ενα μαμισιο μεσσαιο καζανι,να δωσει λιγο παραπανω backpressure....

Υ.Γ : Συγγνωμη για το μακροσκελες και κουραστικο ποστ,ελπιζω να σε βοηθησα..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-11-10, 23:22
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σε 3zz αφαιρεσα τελειως πειραματικα το καταλυτη για κανα μηνα...Αποτελεσματα:
α) Αναμα check engine ΑΜΕΣΩΣ ΜΑ ΑΜΕΣΩΣ μετα την αφαιρεση του καταλυτη...Μεσα σε μερικα δευτερολεπτα απ τη στιγμη που εβαλα μπρος αναψε check...
β) Ο ηχος του μοτερ εγινε οξυς σαν αγωνιστικος με το πατημα του γκαζιου...Σαν σφηκα εκανε...Και μερικες φορες (πολυ σπανια) εριχνε και κανα σκασιμο απ την εξατμιση...
γ) Πηγα για καρτα καυσαεριων και δεν περναγε...
δ) Το αυτοκινητο εχασε δυναμη...Και στις υψηλες και στις χαμηλες, παντου...Σε συγκεκριμενο δρομο που ανοιγω, οταν ειναι μαμα τη τεταρτη την εφτανε στον κοφτη ενω οταν αφαιρεσα το καταλυτη τη πηγαινε μεχρι τις 6100...
Μετα απο αυτο το πειραμα εβαλα τη ΚΑΛΥΤΕΡΗ εξατμιση στο αυτοκινητο μου...Ξερετε ποια?
Ξαναεβαλα την εργοστασιακη εξατμιση...ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠ ΟΛΕΣ!!!!!!!

Ρε παιδια συγνωμη ηθελα να απαντησω και στην αλλη ερωτηση αλλα ξεχασα ας τα συγχωνευσει καποιος...Φιλε nikos adamo ακριβως το ιδιο παρουσιαζει και το δικο μου, αλλες φορες παει σφεντονα και αλλες φορες το νιωθω να μη τραβαει και τοσο(σπανια)...Δεν ξερω τι ακριβως ειναι...Ομως κατα 99% ειμαι πεποισμενος οτι ειναι θεμα με τον εγκεφαλο...Ξερεις γιατι το υποθετω αυτο? Εχω παρατηρησει και κατι αλλο...Ο κοφτης μας βαραει 6700 (ενδειξη στροφομετρου)...Εμενα μου εχει τυχει 3-4 φορες να φτασει 7100 και ο κοφτης δεν ενεργοποιηθηκε...Κουφο? Κι ομως αληθινο...
Εχει ακουστει οτι αυτα τα μοντελα βγηκαν με φρικαρισμενους εγκεφαλους τωρα δε ξερω τι να πω...Παντος θεμα εγκεφαλου ειναι αυτο το θεμα που μας παρουσιαζουν τα αμαξια ειμαι σιγουρος...Αλλα εγω δε βαζω χερι να το ψαξω το αφηνω οπως ειναι...Επισης εχω ακουσει οτι οσοι εψαξαν παραπανω το θεμα με τους εγκεφαλους και καναν αλλαγη εφαγαν το κεφαλι τους...Εκοψε το αμαξι φιλε...Αυτο εχω ακουσει τωρα δε ξερω αν αληθευει...Εγω δε το σκαλιζω το αμαξι μου αστο να τρωει τις φρικες του και να λυσσαει και να τους βγαζει τα ματια των αλλων στα φαναρια χαχαχαχαχαχα!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotoskap : 15-11-10 στις 00:11. Αιτία: Συγχώνευση
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-11-10, 02:36
Το avatar του χρήστη nikos_adamo
nikos_adamo Offline:
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μοντέλο: E11 G6 3ZZ-FE
Περιοχή: Ίλιον
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 154
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
nikos_adamo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
6700 o κοφτης..?? για 3ζζ που εχω εγω καπου στισ 6500 μν σ πω κ 6300 βαραει... Δν νομιζω να ειναι σε μενα εγκεφαλος... Μαλλον με το vvti κατι γινετε.... Μου ειχαν πει οτι το γραναζι με το καιρο μαζευει διαφορα κ θελει αλλαγη (δν ξερω αν το λεγανε για να με δαγκωσουν) Την βαλβιδα την εχω αλλαξει... Σημερα πχ που πηγα και μια βολτα λιμανακια το αμαξι απλα λυσαγε...... Τι να πω.. Στις γιορτες που θα το βαλω για ρεκτιφιε λογω λαδιων θα δω κ το γραναζι κ ολα....Ευχαριστω πολυ παιδια για το θεμα καταλυτης.... Μαλλον εκει που ειναι θα μεινει.. κειchi... ο δικος σου εγκεφαλος ειναι denso? Γτ καποια φοραγαν και βοsch//
Απάντηση με παράθεση
Aπαντηση
  #18  
Παλιά 15-11-10, 12:53
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Aπαντηση

Εμενα καταρχην ειναι Liftback...Τον εγκεφαλο δεν τον εχω δει, δε ξερω αν ειναι bosch ή denso...Επειδη ομως το αμαξι μου ειναι το εγγλεζικο μοντελο (το πλαισιο ξεκιναει με SB) υποθετω οτι ειναι bosch...Υποθετω...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-11-10, 13:57
Το avatar του χρήστη nikos_adamo
nikos_adamo Offline:
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μοντέλο: E11 G6 3ZZ-FE
Περιοχή: Ίλιον
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 154
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
nikos_adamo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Βosch είναι... Γιαυτό μπορεί να σου κάνει τετοια... Εμενα δοξα το Θεό τετοιο προβλημα δν εχω... Παντως κανει με το γραναζι του νντι ξερει κανεις να μας πει τι παίζει? Ξαναερχομαι παιδια παλι στο θεμα.... ειπε πριν ενα φιλος οτι με ενα πολιμετρο μετρας εκει που ειναι η βαλβιδα.. κ πρεπει να σ δειξει 7Ω.. πρεπει να γκαζοσουμε οταν μετραμε ? εχει καποιες στροφες που μας το δειχνει? Αν δειχνει σωστα!!! και το αμαξι δν παει? Τοτε φταει το γραναζι? Πως μπορουμε να δουμε αν φταει το γραναζι? Ειναι ακριβο να το αλλαξουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-11-10, 17:05
davarisx Offline:
banned
 
Εγγραφή: 11-03-2008
Περιοχή: Μεσογεια
Μηνύματα: 577
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
davarisx θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Aριστερα στο πάνω μέρος του κινητήρα είναι η φισα με την βαλβίδα.βγάζεις την φισα μετράς την βαλβίδα και βλέπεις Ότι είναι περίπου 7ομ.
Μια παει μια δεν παει τα είχα και εγω και τελικά έβαλα τον 1ΖΖ Από σελικα και βρήκα την υγεία μου.γενικά να Ξέρεις τα 14αρια μαλακιζονται ασχημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μυαλά έχουμε,Κράτος δεν έχουμε!! gio911 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 0 04-06-11 01:34
Εμεις εχουμε το AURIS endurasKE-30 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 4 25-09-09 18:36
ecu υπαρχουνε διαφορες Χρηστος 4AGE 20v Levin 6 23-04-09 18:33
Εχουμε κ πορτα!!! Rhodian Videos 0 05-12-08 10:25



Page generated in 0,16943002 seconds (82,67% PHP - 17,33% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:24.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)