Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Μοτερ Glanza σε Corolla G6 facelift
  #1  
Παλιά 30-01-18, 09:36
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 166
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μοτερ Glanza σε Corolla G6 facelift

Καλημερα στην παρεα,δεν βλεπω καποιο νημα για το συγκεκριμενο θεμα,αν κανω λαθος και υπαρχει καπου που να εχει αναφερθει,ας με συγχωρησουν οι διαχειριστες κι ας μεταφερθει.Υπαρχει,λοιπον ενα μοτερ glanza(μαμα) που ειναι πανω σε σταρλετ,απο φιλο που το ξερω το αυτοκινητο και θα πουλησει τα μηχανικα χωριστα γιατι θα δωσει το αυτοκινητο στην αδερφη του με ενα απλο μοτερ ατμοσφαιρα.Μου λεει λοιπον να το ψαξω αν μπορει να μπει στο δικο μου,εγω εν τωμεταξυ εχω στο 1400 vvti 2000 μοντελο,πολλα λαδοκαψιματα και καποια θεματα με σασμαν που εχει αρχισει να ακουγεται και 230.000 χλμ.το δικο του δεν εχει πολλα καθοτι παρκαρισμενο και κινιοταν παντα με τη μηχανη.Θα ηθελα τα φωτα σας,αν μπορω να το βαλω,χωρις πολλες μετατροπες,αν τα πειφεριακα,δηλ.aircondition,καλοριφερ,ηλεκτρικ α κ.λ.π θα λειτουργουν κανονικα,γιατι ειμαι και 50αρης με 2 παιδια και δεν θελω να χασω και αυτες τις παροχες του αυτοκινητου.Επισης αυτο σαν 1300 δηλωνεται?νομιζω εβγαλε και το facelift 1300.Για υπερκυβισμο εχω διαβασει σχετικο νημα αλλα δεν το σκεφτομαι,γιατι δεν ξερω τι μοτερ θα βρω και καταναλωση σιγουρα μεγαλυτερη λογω κυβισμου.Ειναι που το μοτερακι αυτο το ξερω,αν το πηγαινει λογικα,παιδια,ο φιλος μου που εχουμε παει απειρες βολτες παρεα,καιει τα μισα απο το δικο μου,οπως ειναι τωρα εννοω το δικο μου που εχει θεματακια(μην παρεξηγηθω),Ευχαριστω εκ των πρωτερων για οποιαδηποτε γνωμη σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-18, 12:33
Το avatar του χρήστη bluechris
bluechris Offline:
Web & Forum Admin
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: Corolla ZZE112L
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 497
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 13 φορές σε 11 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
bluechris έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Λογικά σκεφτόμενος μπορεί να μπαίνει αλλά ρε συ αυτό το μοτεράκι είναι φτιαγμένο για να μπαίνει σε ένα σασί 700 κιλών όχι ενός τόνου... κάτι δεν μου πηγαίνει καλά στη σκέψη αυτή.

Ας πουν οι ειδήμωνες τη γνώμη τους μη σε πάρω στο λαιμό μου.
__________________
There's no substitute for experience
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-18, 12:44
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 166
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μωρε δεν ειναι εκει το θεμα,130 αλογα μαμα ειναι,απο τα 97 του vvti ειναι φεγγαρια μακρια,το θεμα ειναι αν θελει μετατροπες βασεις και ολα αυτα που λεω,απο εξατμιση και σωληνωσεις εχω κολητο εξατμισα και ειμαι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-18, 16:42
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluechris Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά σκεφτόμενος μπορεί να μπαίνει αλλά ρε συ αυτό το μοτεράκι είναι φτιαγμένο για να μπαίνει σε ένα σασί 700 κιλών όχι ενός τόνου... κάτι δεν μου πηγαίνει καλά στη σκέψη αυτή.
Ας πουν οι ειδήμωνες τη γνώμη τους μη σε πάρω στο λαιμό μου.
καλησπέρα, δεν αποτελει προβλημα αυτο καθως ειναι πολλα αλογα παραπανω απο τα μαμα μοτερια, γιατι ρε συ εγω στην Ε11 4EFTE δεν εχω ?
στην στρογγυλοφαναρη βεβαια. Οκ καταλαβα οτι εκοψε σε σχεση με το starlet GT ep82 οταν το ειχα πανω, αλλα σε σχεση με το μαμα μοτερ ΔΕΝ εχει σχεση η δυναμη απλα!!! και μιλαμε σχεδον μαμα....μερικα πραγματακια που σχεδον τα κανεις ετσι κι αλλιως και τα 140-145+ ειναι μες το νερο ετοιμα (φιλτροχοανη, intercooler αλλο μπροστα, εξατμιση χειροποιητη μεγαλυτερης διαμετρου, καζανακι τελικο μονο ελευθερας, καταλυτης μεταλλικος ποιο ελευθερος, και λιγακι πιεση παραπανω 0.75 - 0.8 bar).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G6 john Εμφάνιση μηνυμάτων
Μωρε δεν ειναι εκει το θεμα,130 αλογα μαμα ειναι,απο τα 97 του vvti ειναι φεγγαρια μακρια,το θεμα ειναι αν θελει μετατροπες βασεις και ολα αυτα που λεω,απο εξατμιση και σωληνωσεις εχω κολητο εξατμισα και ειμαι οκ
δεν ξερω στο δικο σου ακριβως τι θελει, αλλα εξατμιση εννοειτε ΟΛΟΚΛΗΡΗ, εκτος πολλαπλη εξαγωγη μενει η μαμα του μοτερ, θες downpipe, καταλυτη, τελικο καζανακι και ολη την υπολοιπη εξατμιση.
Προφανως δεν θα ταιριαζει ο κομπορεσορας του AC, μαλλον και βαζεις δεν ξερω για ολες, στο δικο μου μια ηθελε πατεντα μονο μπροστα δεξια στο σασμαν.
Μετατροπη καλωδιωσης εννοειτε.
Το μεγαλο θεμα ειναι οτι θα πας πολλα χρονια πισω στο μοτερ αυτο ειναι μεγαλο κριμα!
Εμενα ηταν 1997 αμαξι και μοτερ 1994. Και ΑΝ βρεις απο glanza και αν ειναι και καλο ετσι?
αν δεν εχεις διανομεα στο μοτερ δεν θα σου παιζει το στροφομετρο μετα θες ηλεκτρολογικες πατεντες.
Επισης υπολογισε σωληνωσεις για κατεβασμα ιντερκουλερ μπροστα, καλο να μπει ποιο μεγαλο, ασε μονο εγω ειμαι με το μαμα! και ΑΝ θες αλλη σκαστρα.

Με δηλωμα δεν ξερω τι θα κανεις, αλλα κανονικα ο υποκυβισμος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!! δεν μπορεις να πας σε λιγοτερα κυβικα απο αυτα που εισαι!
πριν κανεις κατι αν θες να εισαι νομιμος ρωτα! κανονικα με το νομο μη δηλωμενα μοτερ σημαινει κατασχεση αυτοκινητου και προστιμο χιλιαδων ευρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 30-01-18 στις 16:57.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-18, 22:02
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 166
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα, δεν αποτελει προβλημα αυτο καθως ειναι πολλα αλογα παραπανω απο τα μαμα μοτερια, γιατι ρε συ εγω στην Ε11 4EFTE δεν εχω ?
στην στρογγυλοφαναρη βεβαια. Οκ καταλαβα οτι εκοψε σε σχεση με το starlet GT ep82 οταν το ειχα πανω, αλλα σε σχεση με το μαμα μοτερ ΔΕΝ εχει σχεση η δυναμη απλα!!! και μιλαμε σχεδον μαμα....μερικα πραγματακια που σχεδον τα κανεις ετσι κι αλλιως και τα 140-145+ ειναι μες το νερο ετοιμα (φιλτροχοανη, intercooler αλλο μπροστα, εξατμιση χειροποιητη μεγαλυτερης διαμετρου, καζανακι τελικο μονο ελευθερας, καταλυτης μεταλλικος ποιο ελευθερος, και λιγακι πιεση παραπανω 0.75 - 0.8 bar).



δεν ξερω στο δικο σου ακριβως τι θελει, αλλα εξατμιση εννοειτε ΟΛΟΚΛΗΡΗ, εκτος πολλαπλη εξαγωγη μενει η μαμα του μοτερ, θες downpipe, καταλυτη, τελικο καζανακι και ολη την υπολοιπη εξατμιση.
Προφανως δεν θα ταιριαζει ο κομπορεσορας του AC, μαλλον και βαζεις δεν ξερω για ολες, στο δικο μου μια ηθελε πατεντα μονο μπροστα δεξια στο σασμαν.
Μετατροπη καλωδιωσης εννοειτε.
Το μεγαλο θεμα ειναι οτι θα πας πολλα χρονια πισω στο μοτερ αυτο ειναι μεγαλο κριμα!
Εμενα ηταν 1997 αμαξι και μοτερ 1994. Και ΑΝ βρεις απο glanza και αν ειναι και καλο ετσι?
αν δεν εχεις διανομεα στο μοτερ δεν θα σου παιζει το στροφομετρο μετα θες ηλεκτρολογικες πατεντες.
Επισης υπολογισε σωληνωσεις για κατεβασμα ιντερκουλερ μπροστα, καλο να μπει ποιο μεγαλο, ασε μονο εγω ειμαι με το μαμα! και ΑΝ θες αλλη σκαστρα.

Με δηλωμα δεν ξερω τι θα κανεις, αλλα κανονικα ο υποκυβισμος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!! δεν μπορεις να πας σε λιγοτερα κυβικα απο αυτα που εισαι!
πριν κανεις κατι αν θες να εισαι νομιμος ρωτα! κανονικα με το νομο μη δηλωμενα μοτερ σημαινει κατασχεση αυτοκινητου και προστιμο χιλιαδων ευρω.
Καλησπερα θελει σκεψη το θεμα και ψαξιμο,η αληθεια ειναι οτι παω πισω σε χρονολογια αλλα αν ειναι αστερι το μοτερ!το θεμα ειναι οτι αν δε δηλωνεται το ξεχναω εδω και τωρα.Δεν ειμαι για τετοια.Θα ρωτησω στο υπουργειο γι'αυτο το θεμα.Ειναι και ο υπερκυβισμος που εχει αναφερθει πολακις,αλλα τι μοτερ θα βρεις και ποσα ευρακια?Τελος παντων
ειδωμεν,αν εχω καποιο νεο θα ενημερωσω εδω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-18, 06:56
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G6 john Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα θελει σκεψη το θεμα και ψαξιμο,η αληθεια ειναι οτι παω πισω σε χρονολογια αλλα αν ειναι αστερι το μοτερ!το θεμα ειναι οτι αν δε δηλωνεται το ξεχναω εδω και τωρα.Δεν ειμαι για τετοια.Θα ρωτησω στο υπουργειο γι'αυτο το θεμα.Ειναι και ο υπερκυβισμος που εχει αναφερθει πολακις,αλλα τι μοτερ θα βρεις και ποσα ευρακια?Τελος παντων
ειδωμεν,αν εχω καποιο νεο θα ενημερωσω εδω
καλημέρα, μπορεις απλα να πας σε δοκιμασμένες λυσεις στο δικο σου στα γνωστα 1600αρια δλδ που σιγουρα δηλώνονται το εχει κανει κοσμος.
πχ 4AGZE, 4AGE κτλ.
Δες τι είχαμε γραψει και στο θεμα του Keichi γιαυτα.
Είναι δυσκολο να βρεις καλο μοτερ καλυτερα πας σε μηχανικο που κανει μετατροπες να το αναλαβει.
Αν πας σε μαντρα να παρεις μονος σου σιγουρα θα εχεις θεματα, πως να ξερεις αν είναι καλο? από την εξωτερικη του εμφανιση?
εγω γιαυτο το εκανα μεσω μηχανικου και δοξα το Θεο από το 2003 που το εχω σε δευτερο αμαξι τωρα δεν εχει παθει κατι σοβαρο, τωρα εκαψε φλαντζα κεφαλης και από δικια μου βλακεια.

Υπερκυβισμος απλα μακρια....

Αφου λες για τον φιλο σου ρωτα αν δηλώνεται καταρχήν και μετα αν μπαινει, αλλιως μην το συζητάς τσαμπα.
Ρωτα στο υπουργειο πες είμαι 1400cc και θελω να βαλω ένα μοτερ 1300cc μπορει να δηλωθεί? είναι αλλου τυπου.
Εγω ξερω και εχω διαβασει ότι απαγορευεται να πας σε λιγοτερα κυβικα από οσα εισαι, μονο πανω μπορεις να πας.

Αν δεν γινεται ειπαμε τις λυσεις για τα 1600 τα γνωστα (κομπρεσορα, τετραπεταλουδο) και γιαυτα δεν ξερω τι μετατροπες θες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-18, 15:32
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 166
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, μπορεις απλα να πας σε δοκιμασμένες λυσεις στο δικο σου στα γνωστα 1600αρια δλδ που σιγουρα δηλώνονται το εχει κανει κοσμος.
πχ 4AGZE, 4AGE κτλ.
Δες τι είχαμε γραψει και στο θεμα του Keichi γιαυτα.
Είναι δυσκολο να βρεις καλο μοτερ καλυτερα πας σε μηχανικο που κανει μετατροπες να το αναλαβει.
Αν πας σε μαντρα να παρεις μονος σου σιγουρα θα εχεις θεματα, πως να ξερεις αν είναι καλο? από την εξωτερικη του εμφανιση?
εγω γιαυτο το εκανα μεσω μηχανικου και δοξα το Θεο από το 2003 που το εχω σε δευτερο αμαξι τωρα δεν εχει παθει κατι σοβαρο, τωρα εκαψε φλαντζα κεφαλης και από δικια μου βλακεια.

Υπερκυβισμος απλα μακρια....

Αφου λες για τον φιλο σου ρωτα αν δηλώνεται καταρχήν και μετα αν μπαινει, αλλιως μην το συζητάς τσαμπα.
Ρωτα στο υπουργειο πες είμαι 1400cc και θελω να βαλω ένα μοτερ 1300cc μπορει να δηλωθεί? είναι αλλου τυπου.
Εγω ξερω και εχω διαβασει ότι απαγορευεται να πας σε λιγοτερα κυβικα από οσα εισαι, μονο πανω μπορεις να πας.

Αν δεν γινεται ειπαμε τις λυσεις για τα 1600 τα γνωστα (κομπρεσορα, τετραπεταλουδο) και γιαυτα δεν ξερω τι μετατροπες θες.
Καλησπερα,ναι θα ρωτησω πρωτα.Παντως και η περιπτωση της επισκευης του δικού μου, δεν την βλέπω καλή. Δυο μηχανικους που ρώτησα όχι γνωστους, απλά είναι για Τoyota, μου είπαν και οι δύο να το ξεχάσω. Σίγουρα έχει κάνει οβαλ κύλινδρος με 230.000 που έχει και τόσο λαδι που καει και θα θέλει ρεκτιφιε,με ο,τι σημαίνει αυτό. Πολλα λεφτα.Τετραπεταλουδο που λες θα καιει τ'αντερα του φανταζομαι ο κομπρεσορας δεν ξερω


Τωρα μολις Νικηφορε διαβασα και ολο το θεμα του Keichi.χα χα πωπω χαμος νε το παλικαρι το μηχανικο και την αντιπαραθεση προς το τελος.Κοιτα το θεμα της επισκευης ειναι επιπονο πιστευω θα φτασει ψηλα.Εμενα να σκεφτεις καιει 1 λιτρο στια 1700 klm το εχω μετρησει,αυτο που με παραξενευει ειναι το εξής: εγώ δεν το πιέζω το αμάξι, αλλαγές συνήθως μέχρι 3000 στροφες και καποιες λιγες μεχρι 5. Από ότι ξέρω το λαδοκαψιμο από ελατήρια είναι στην πίεση. Ενώ από τσιμουχακια σε χαμηλές στροφές. Μήπως να άλλαζα μια σειρά τσιμουχακια με τον απλο τρόπο χωρίς ανοιγματα μηπως βελτιωνοταν και να το αφηνα αν μειωνε την καταναλωση λαδιου.Τωρα βεβαια και μια ανανεωση (απο γκαζια εννοω,το αποζηταω με καποιο τροπο,καθ"οτι σου ειχα πει και παλιοτερα που λεγαμε για αναρτηση οταν σε ακουσα-και σε ευγνομωνω γι'αυτο-για τα βοηθητικα πισω ελατηρια,τα εβαλα και σωθηκα,προερχομαι απο saxo vts 160hp με 52 αρηδες και παρολο που περασα τα 50 χρονακια και με 2 πιτσρικια,μου λειπουν πολυ εκεινες οι στιγμες με τον ηχο της σκουπας,κοφτη 7800 και μεχρι την 3η να γραφει.Αυτο ομως που δεν εχω ζησει ρε φιλε ειναι το ατιμο το σαλιγκαρι,που εσυ το εχεις και το χαιρεσαι και ευχομαι να το εχεις παντα με ασφαλεια και να εισαι καλα.Καημο το ειχα απο μικρος αυτη την αισθηση του ξεκοληματος,καλη η ατμοσφαιρα ΑΛΛΑ..... Τελος παντων σου ανοιξα την καρδια μου,σορυ αν σε ζαλισα,ειναι ομως και εποχες δυσκολες,οι δουλειες δεν πανε καλα και τα παιδια μεγαλωνουν και μαζι τα εξοδα και το αμαξι που ειναι η προσωπικη μας αγαπη,μενει πιο πισω.Γι'αυτο τρωγομαι για το glanza να το ακουσω να σφυραει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη G6 john : 01-02-18 στις 16:44.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-18, 17:39
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, μερικοι παιρνουν το 4AGZE αυτο δλδ με τον κομπρεσορα και βαζουν τουρμπο γινεται ευκολα σε αυτο και μπορει να φτασει πολλα αλογα, θες ομως και πολλα λεφτα. Το αλλο με το τετραπεταλουδο λενε οτι καιει πολυ αλλα δεν μπορει να γινει και τουρμπο. Εχει ομως αλλη φαση.


Σχετικα με το μοτερ 4EFTE στο δικο σου αμαξι ξεχασα να σου πω, πως οταν ειχα το starlet GT και με ειχαν τρακαρει και βγηκε off, εψαχνα για corolla E11 την μετατροπη την εκανε ο ιδιος μηχανικος/ηλεκτρολογος και μου ειπε ισα με 10 φορες ισως να προσεξω παρα πολυ να μην παρω την FACELIFT! το γιατι δεν μου το ειπε ακριβως, ειπε μονο οτι δεν κανει για αυτο το μοτερ.
Επισης ΠΟΤΕ δεν εχω δει με τετοιο μοτερ, αν καποιος το εχει οπως καποιος γνωστος μου τελικα εχει αλλαξει ολη την μουρη στην corolla του!!! ενω κανονικα ειχε στρογγυλοφαναρη!
Γιατι δεν ρωτας και καποιον που κανει μετατροπες να σου πει αν κανει?
αλλα το θεμα του δηλωματος ειναι προβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-18, 18:17
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 166
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα, μερικοι παιρνουν το 4AGZE αυτο δλδ με τον κομπρεσορα και βαζουν τουρμπο γινεται ευκολα σε αυτο και μπορει να φτασει πολλα αλογα, θες ομως και πολλα λεφτα. Το αλλο με το τετραπεταλουδο λενε οτι καιει πολυ αλλα δεν μπορει να γινει και τουρμπο. Εχει ομως αλλη φαση.


Σχετικα με το μοτερ 4EFTE στο δικο σου αμαξι ξεχασα να σου πω, πως οταν ειχα το starlet GT και με ειχαν τρακαρει και βγηκε off, εψαχνα για corolla E11 την μετατροπη την εκανε ο ιδιος μηχανικος/ηλεκτρολογος και μου ειπε ισα με 10 φορες ισως να προσεξω παρα πολυ να μην παρω την FACELIFT! το γιατι δεν μου το ειπε ακριβως, ειπε μονο οτι δεν κανει για αυτο το μοτερ.
Επισης ΠΟΤΕ δεν εχω δει με τετοιο μοτερ, αν καποιος το εχει οπως καποιος γνωστος μου τελικα εχει αλλαξει ολη την μουρη στην corolla του!!! ενω κανονικα ειχε στρογγυλοφαναρη!
Γιατι δεν ρωτας και καποιον που κανει μετατροπες να σου πει αν κανει?
αλλα το θεμα του δηλωματος ειναι προβλημα!
Ναι,θα το ψαξω αλλα κι εδω Πετρουπολη που κυκλοφορει ενα κοκκινο turbo,στρογγυλοφαναρο ειναι.Απο βδομαδα θα παω στο υπουργειο,δεν ξερω ρε Νικηφορε μηπως γινεται με <<λαδακι>>,καλαβες!να το δηλωσουμε,εξω απο το υπουργειο υπαρχουν κατι γατονια,εχω ακουσει να γινονται κουφα πραγματα με το αναλογο κοστος φυσικα.Αλλα να δηλωθει ομως στην αδεια να ειναι οκ.Δε συζηταμε να κυκλοφορει κανειε ετσι.Αν περαστει στην αδεια,πιστευω δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Νομιζω με νομιμη οδο δεν θα γινεται,ισως απο αλλο <<δρομο>>.Αμα μαθω θα σου πω.Θελω να βρω κι αυτο το παιδι με το κοκκινο καποια στιγμη,κοντα στο σπιτι μου ειναι να τον ρωτησω καποια πραγματα.Για avensis 1ζζ πιυ λενε τα παιδια και 1800 να ειναι,αν εβρισκε κανεις καλο μοτερ,μαλλον δεν θελει δηλωμα,οπως αναφερθηκε γιατι δεν φαινεται εξωτερικα,αλλα κι αυτο θα καιει,καλα κι εμενα τωρα με εχει σκισει πρεπει να σου πω στις βενζινες.Στο κτεο μου ειχαν πει οτι ο αναλυτης τρελαινεται μια 80 υδρογο/κες,μια 800 πεταγεται.Καρτα δεν βγαζει με την καμια,μου εβγαλαν βεβαια,τις εφτιαξαν τις τιμες,αλλα μου ειπαν να το κοιταξω,ιστοριες!!!τι να κοιταξω με τοσο λαδι που καιει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-18, 08:38
G6 john Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-06-2011
Μοντέλο: corolla g6 1400 vvti
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 57 male
Μηνύματα: 92
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 166
G6 john είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδια καλημερα,επανερχομαι για να ενημερωσω σχετικα με το αν μπορουμε να δηλωσουμε κινητηρα χαμηλοτερου κυβισμου.Πηγα λοιπον στο υπουργειο συγκοινωνιων στο Περιστερι και μιλησα με μηχανολογο του τεχνικου τμηματος,παιδια,δηλωνονται τα παντα χωρις περιορισμους υποκυβισμου η υπερκυβισμου,με τις εξης ενεργειες:+ - 25% του κυβισμου,τιμολογιο αγορας του μοτερ,αποδειξη εργασιας απο συνεργειο με αδεια ασκησεως επαγγελματος και λειτουργειας.Περα απο αυτο το ποσοστο,τα προηγουμενα δυο και πιστοποιητικο απο την αντιπροσωπεια του αυτοκινητου,οτι ο κινητηρας ειναι της ιδιας μαρκας και βεβαιωση απο μηχανολογο μηχανικο για το αν η καροτσα ειναι καταληλη να δεχτει το μοτερ,αυτα.Οποτε για την τοποθετηση Glanza μοτερ σε facelift corolla,ουδεν προβλημα.Ρωτησα επισης και μου ειπε οτι δεν εχει καμια σημασια αν η Toyota π.χ εβγαλε ενα μοντελο με αυτον τον κινητηρα στη συγκεκριμενη καροτσα η αν κυκλοφορησε στην Ελλαδα,κανενα προβλημα αν τηρηθουν τα παραπανω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη G6 john : 13-02-18 στις 10:50.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
New Corolla 2016 facelift !! Fanis COROLLA EDITIONS 7 30-03-16 12:13
corolla TS Facelift LPG Fanis www.LpgPower.gr 41 23-07-12 10:15
naevy - corolla E11 g6 '99 + 4E-FTE glanza naevy ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ 30 06-06-12 15:04
Corolla 111 1.6 ή Starlet Glanza ?? Angelo Θελω βοηθεια 13 30-09-07 11:39
COROLLA E12 FACELIFT TON ΙΟΥΛΙΟ john UPDATES 63 11-10-05 00:07



Page generated in 0,19859099 seconds (82,80% PHP - 17,20% MySQL) with 46 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:19.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)