Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Απορία σχετικά με την παιδεία μας
  #1  
Παλιά 27-12-23, 01:43
verso Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-08-2022
Μηνύματα: 41
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 25
verso είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Απορία σχετικά με την παιδεία μας

Με αφορμή το γεγονός ότι ταξιδεύω αρκετά με τα αυτοκίνητα της δουλειάς αλλά και με το σημερινό μίνι ταξιδακι που έκανα, παρατηρώ συνέχεια δυο φαινόμενα.
Α) όταν έρχεται ασθενοφόρο, περιπολικό, πυροσβεστικό με σειρήνες δεν συγκινείται ο οδηγός της Αθήνας και δεν κάνει δεξιά ή αριστερά αναλόγως της λωρίδας που βρίσκεται. Υπάρχουν αυτοί που αφήνουν αλλά δεν είναι αρκετοί για να περάσει ένα ασθενοφόρο πχ. Με το περιπολικό αλλάζουν τα πράγματα αλλά όχι δραματικά.
Β) ΛΕΑ. Γιατί είμαστε τόσο ηλίθιοι και οδηγούμε στην ΛΕΑ; σήμερα βράδυ είδα για πρώτη φορά φορτιγατζη να κλείνει την ΛΕΑ από την οποία περνούσαν συνέχεια καγκουρες και εξυονακιδες όσοι οι υπόλοιποι περιμέναμε υπομονετικά στην μεσαία και δεξιά λωρίδα.
Ενοχλεί κανέναν άλλον αυτό το φαινόμενο εκτός από εμένα;
Και ναι είμαι κ εγώ από αυτούς τους "καμμενους" που πατάνε την μισή ΛΕΑ και την κλείνουν για να μην περνάνε οι βιαστηκοι γιατί κ εγώ βιάζομαι και μου την δίνει απίστευτα να βλέπω τον έξυπνο να περνάει 20-30 αυτοκίνητα και να χώνεται στην λωρίδα μου.
Ακόμα και με της φωτιές του καλοκαιριού θυμάμαι αυτά τα δυο φαινόμενα σε καθημερινή βάση και στεναχωριέμαι και απορώ. Είμαστε όντως τόσο "απαίδευτοι" είμαστε όντως τόσο χιμπατζήδες; δεν μας ενδιαφέρει εάν κάποιος καίγεται, πεθαίνει ή βιάζεται εκείνη την ώρα; και εάν φθάσουμε σπίτι και μάθουμε ότι εκείνο το ασθενοφόρο που έκλεισες πήγαινε σε κάποιον δικό σου;
Απορία λοιπόν. Όντως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να το αλλάξουμε αυτό; ένα βίντεο πχ που να γίνει βαιραλ και να εξηγεί γιατί πρέπει να έχεις οδηγική παιδεία και να είσαι πρώτα από όλα άνθρωπος και όχι χιμπατζής; γιατί δλδ να γίνονται ηλίθια βιντεάκια διάσημα και όχι ένα σωστό;
Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ απλά κουραστικά να πετάγομαι επίτηδες μπροστά σε έναν εξυονακια και να του κλείνω την ΛΕΑ και να με κοιτάει στραβά. Θα ήθελα να μάθω πως το βλέπει ο καθένας σας αυτόν τον προβληματισμό που με τρώει. Μήπως ειμαι παραλογος, ανώμαλος και ρομαντικός; μήπως είμαι εκτός τόπου και χρόνου; Δεν μπορούμε να έχουμε έναν σεβασμό προς τους άλλους χρήστες της ασφάλτου;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-23, 22:05
Το avatar του χρήστη iempan
iempan Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη,Ελλαδα
Μηνύματα: 321
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
iempan είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Υπάρχει σοβαρό, πολύ σοβαρό θέμα οδηγικής παιδείας για να μήν πω κοινωνικής παιδείας και τό παραχοντρυνω, γέμισε ό τόπος εξυπνηκηδες που δεν δίνουν σημασία για την ασφάλεια των άλλων στους δρόμους, κάνουν συνέχεια παραβάσεις περνάνε κόκκινα παραβιάζουν στοπ, υπερβολική ταχύτητα με τά γνωστά αποτελέσματα που τά βλέπουμε ξέρουμε όλοι μας καί πάντα ανεχόμαστε,σε ένα πρόσφατο ταξίδι στην Αθήνα σοκαριστηκα από τον τρόπο που οδηγάει ό κόσμος εκεί αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες, θά μου πείτε ότι άλλου δεν γίνονται αυτά;; παντού και πάντα γίνονται καί θά γίνονται, εδώ Θεσσαλονίκη βγήκε ή τροχαία και γράφει αβερτα τά παράνομα παρκαρισμένα στο κέντρο για αποσυμφόρηση των δρόμων λόγω φλαι οβερ και όλοι φωνάζουν και βρίζουν γιατί χάλασε την βολή τους, πρέπει σιγά σιγά νά αλλάξουμε νοοτροπία ειδικά μετά από τά τελευταία περιστατικά στους δρόμους είδατε τρεχανε με 210 καί τραβούσαν βίντεο τί νά λέμε τώρα....
__________________
SilverArrow
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-23, 23:42
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 27
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα.

Δυστυχώς από το πρώτο lockdown και μετά δυστυχώς τα πράγματα έχουν ξεφύγει πάρα πολύ με τον κόσμο... Ήταν που ήταν άστα να πάνε αλλά μετα τα lockdown έχει αλλάξει πάρα πολύ η κατάσταση στους δρόμους και στην Αθήνα αλλά και στην Θεσσαλονίκη.

Προχτές κατεβήκαμε για βόλτα Θεσσαλονίκη και στην παραλία κάτω που ήταν η εορταστικές εκδηλώσεις ότι νάνε γινόταν στα φανάρια πράσινο άναβε για να περάσουν η πεζή απέναντι και περνάγανε ανάμεσα μας μηχανάκι , ηλεκτρικά πατίνια....
Αν τούς έλεγες και τίποτα σε κοίταζαν και με μισό μάτι....

Τα ίδια γίνονται και στην Αθήνα έτσι, πρίν φύγω με άδεια στην Αλεξάνδρας που πήγαινα το πρωί στην δουλειά μου είχε τροχονόμο για να ρυθμίσει την κυκλοφορία.
Ο τροχονόμος τους έκανε σινιάλω για να σταματήσουν τα αμάξια και η περισσότεροι οδηγοί ούτε πού σταματούσαν...σαν να μην υπήρχε τροχονόμος στο δρόμο.
Μια οδηγός μάλιστα κόντεψε στο Τσακ να τον πατήσει με το αμάξι της.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μια μικρή βοήθεια σχετικά με τα ηχεία της e11 h/b. anubis SUPPORT 5 24-11-13 12:20
Απορία σχετικά με την κάρτα μέλους του club kostas auris ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 1 04-08-10 21:19
Απορία σχετικά με προφυλακτίρα.... jigsaw TOYOTA COROLLA E 12 9 14-01-10 18:38
Βοήθεια σχετικά με e-bay,paypal κλπ Corollaxli SUPPORT 30 13-01-09 23:52
Οδηγική Παιδεία Ayrton ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 48 17-04-08 10:58



Page generated in 0,12658691 seconds (72,12% PHP - 27,88% MySQL) with 28 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:03.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)