Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Τιμονι!
  #1  
Παλιά 23-03-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Eleftheria
Eleftheria Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-09-2006
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 50
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 221
Eleftheria είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τιμονι!

Καλημερα σε ολους.. Θελω να ακουσω γνωμες για το τιμονι και για το συστημα διευθυνσης γενικοτερα για το Ε12 .. Το εχω εδω και 4 μηνες και ναι μεν συνηθισα την υπερευαισθησια του αλλα και παλι τα ματια σου δεν πρεπει να τα περνεις ουτε για 1 δευτερολεπτο απο το δρομο..Δεν εχει καλη αισθηση της ευθειας και γενικα δημιουργει μια ανασφαλεια..Αυτο ειναι και το μοναδικο μου προβλημα απο το αυτοκινητο..Εσεις που εχετε τις κορολες περισσοτερρο καιρο απο μενα,τι εχετε να πειτε σχετικα μαυτο? Δεν μπορει να ειναι ιδεα μου,ειχα κιαλλο αυτοκινητο πριν, και μπορω να συγκρινω! Το τιμονι του Corolla ειναι αντε γεια! Κριμα ..
__________________
* Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Ι Α *
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-07, 12:11
Το avatar του χρήστη Ser
Ser Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 16-01-2007
Περιοχή: HΛΙΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 50
Ευχαρίστησε: 3
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 216
Ser είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα και σε εσένα, όντως λόγω ηλεκτρικής υποβοήθησης το τιμόνι είναι αρκετά ελαφρύ και θέλει απαλές κινήσεις.Πάντως σε σχέση με την pre f/l η οδηγική συμπεριφορά έχει βελτιωθεί αφού έχει μειωθεί το σπινάρισμα του εσωτερικού τροχού στις κλειστές στροφές και έχει βελτιωθεί η αίσθηση του τιμονιού.Απλά χρειάζεται χρόνος μέχρι να μάθεις και να εξοικειωθείς το αμάξι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-07, 12:22
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Συμφωνώ eleftheria αλλά όχι απόλυτα. Το τιμόνι δε θα το χαρακτήριζα υπερευαίσθητο, ως προς το βάρος του μια χαρά είναι (για ηλεκτρικό, έτσι?) και μάλιστα όταν είχε πρωτοβγει η Ε12 θεωρούνταν ως ένα από τα καλύτερα ηλεκτρικά τιμόνια για την κατηγορία! Ούτε είναι τόσο ασαφές και απαιτεί να μην παίρνεις τα μάτια σου από το δρόμο. Εγώ πιστεύω (και είμαι σχεδόν 100% σίγουρος από δοκιμές που έχω κάνει) πως αυτή η ασαφής αίσθηση γύρω από την ευθεία και περισσότερο στην είσοδο κ έξοδο των στροφών οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στη μαμά ανάρτηση (αρνητικό σημείο των περισσότερων toyota)! Και εξηγούμαι...Αλλάζοντας ανάρτηση και βάζοντας κάτι πολύ καλύτερο το τιμόνι βελτιώθηκε πάρα πολύ σε στροφές και ευθείες, με μόνο μειονέκτημα μια νευρικότητα στα πολλά λόγω σκληρής ανάρτησης και 17'' ζαντών. Άρα είχα το πρώτο δείγμα πως το τιμόνι είχε αυτή την ασαφή αίσθηση λόγω ανάρτησης. Τώρα έχω ξαναλλάξει ανάρτηση και έχω πάει σε κάτι ακόμα πιο ειδικό (coilover) και το αποτέλεσμα είναι ακόμα καλύτερο! Όχι μόνο στρίβει όπως έστριβε και πριν αλλά στην ευθεία είτε πας με 100 είτε με 200 νιώθεις το ίδιο. Σου έρχεται να αφήσεις το τιμόνι στα 200 και ότι θα συνεχίσει να πηγαίνει ακλόνητο!! Το τιμόνι πλέον σου δίνει την αίσθηση κορυφαίου αυτοκινήτου μεγαλύτερης κατηγορίας! Αν παίξεις και με θολόμπαρες και αντιστρεπτικές η κατάσταση βελτιώνεται ακόμα περισσότερο! Βέβαια δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε ιδιοκτήτης toyota να αλλάζει ξανά και ξανά αναρτήσεις και να ψάχνει θολόμπαρες ώστε να επιτύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα! Και εδώ καταλήγουμε πάλι στο κλασσικό συμπέρασμα πως είναι πολιτική της toyota να βγάζει πολύ καλά αυτοκίνητα χωρίς όμως να είναι κορυφαία σε θέματα οδηγικής συμπεριφοράς...!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-07, 12:29
Το avatar του χρήστη billlllll
billlllll Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-12-2003
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 1.4 '02
Περιοχή: Ιωάννινα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.036
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 455
billlllll έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eleftheria Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους.. Θελω να ακουσω γνωμες για το τιμονι και για το συστημα διευθυνσης γενικοτερα για το Ε12 .. Το εχω εδω και 4 μηνες και ναι μεν συνηθισα την υπερευαισθησια του αλλα και παλι τα ματια σου δεν πρεπει να τα περνεις ουτε για 1 δευτερολεπτο απο το δρομο..Δεν εχει καλη αισθηση της ευθειας και γενικα δημιουργει μια ανασφαλεια..Αυτο ειναι και το μοναδικο μου προβλημα απο το αυτοκινητο..Εσεις που εχετε τις κορολες περισσοτερρο καιρο απο μενα,τι εχετε να πειτε σχετικα μαυτο? Δεν μπορει να ειναι ιδεα μου,ειχα κιαλλο αυτοκινητο πριν, και μπορω να συγκρινω! Το τιμονι του Corolla ειναι αντε γεια! Κριμα ..
Αλήθεια τι αυτοκίνητο είχες πριν;

Το Ε12 είναι γεγονός πως έχει αρκετά ελαφρύ τιμόνι στα πολλά χιλιόμετρα κάτι που δεν σημαίνει ταυτόχρονα πως είναι και ασαφές.
Αυτό που εμένα με ενοχλεί είναι η συμπεριφορά που περιγράφεις όταν φυσούν πλευρικοί άνεμοι, τότε θέλει προσοχή. Σε διαφορετική περίπτωση ακόμα και με πολλά χιλιόμετρα είναι πάρα πολύ ευθύβολο. Πήγαινέ το για μια ευθυγραμμιση μήπως δεν είναι σωστά ρυθμισμένη η σύγκλιση των τροχών και γι'αυτό έχεις πρόβλημα... Πολλά έχουν δει τα ματάκια μας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-07, 12:31
Το avatar του χρήστη tsport192
tsport192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Μοντέλο: E12 facelift 1.6 SOL M/R
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 1.484
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 395
tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα
Θα συμφωνήσω με τον dRiveR7!!!!!!!

Ειναι θέμα ανάρτησης! Και εγώ την ιδια ανασφάλεια ένιωθα, μέχρι που άλλαξα ανάρτηση σε KYB μαύρα για Tsport και ελαττήρια ΤΤΕ 3 πόντους χαμήλωμα.

Μέρα με την νύχτα το αυτοκίνητο στο κράτημα και στην αίσθηση που έχει το τιμόνι!!!! Και πλέον πας και νοιώθεις ασφάλεια, ταξιδεύεις ξεκούραστα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsport192 : 23-03-07 στις 13:20.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-07, 12:34
Το avatar του χρήστη billlllll
billlllll Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-12-2003
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 1.4 '02
Περιοχή: Ιωάννινα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.036
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 455
billlllll έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τώρα το είδα elefteria είχες ανοίξει αντίστοιχο τόπικ παλαιότερα, ίσως δεν το βρήκες είναι εδω!!

Τώρα που το κοιτάω ακριβώς τα ίδια σου είχα γράψει και τότε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-07, 12:57
Το avatar του χρήστη Eleftheria
Eleftheria Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-09-2006
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 50
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 221
Eleftheria είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Οταν πηγα το αμαξι για τον ελεγχο των 1500 χιλιομετρων τα ειπα ολα αυτα στον τεχνικο της Τoyota,και εκτος του οτι εκανε οτι δεν καταλαβαινει τι του περιγραφω,(μιλουσα πολυ συγκεκριμενα,εδω καταλαβατε εσεις απο ενα Post!),στο τελος το εκανε και μια βολτιτσα και μου ειπε οτι το τιμονι ειναι μια χαρα.Βεβαια μεσα στην πολη και στα στενα ουτε και γω εχω προβλημα..το προβλημα ειναι στην εθνικη και στις μεγαλες ταχυτητες.Καλα αμα φυσαει δεν το συζητω..Η αμα περασει καμμια νταλικα απο διπλα!Κοιτα να δεις που με το Corolla θα πρεπει να συνηθισω να οδηγω και με τα δυο χερια στο τιμονι! χεχε !Kαι μου ειπε οτι αν κανω ευθυγραμμιση και δεν βρεθει προβλημα τοτε θα την πληρωσω απο την τσεπη μου και ειναι ακριβη.Επεισης και της ξαδερφης μου που οδηγησα και που τα πηραμε μαζι, τα ιδια κανει..αρα δεν φταιει το δικο μου..απλα ολα ετσι ειναι προφανως..Δηλαδη αν βαλω πιο σκληρες αναρτησεις θα φτιαξει η κατασταση? Ποσο περιπου κοστιζει να κανω αυτη την αλλαγη?Το θεμα ομως ειναι οτι δεν θελω να σκληρυνει πολυ το αμαξι..μου αρεσει που ειναι μαλακο και ανετο..(Πριν ειχα ενα Punto Sporting και μου ειχε βγαλει την ψυχη η σκληρη του αναρτηση)..Γινεται να βαλω μια καλυτερης ποιοτητας αναρτηση ωστε να φτιαξει η αισθηση αλλα να συνεχισει να ειναι το ιδιο μαλακο με τωρα?
Φιλε Τsport ειπες μια πολυ σωστη κουβεντα..."Ταξιδευεις ξεκουραστα!" .. Αυτο ειναι που λειπει απο το αυτοκινητο..Εγω στην εθνικη με αυτο το τιμονι ειμαι μονιμως στην τσιτα και μου τη δινει αυτο!!!
__________________
* Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Ι Α *
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-07, 13:17
Το avatar του χρήστη tsport192
tsport192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Μοντέλο: E12 facelift 1.6 SOL M/R
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 1.484
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 395
tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα tsport192 έχει πασίγνωστο όνομα
Ελευθερία, αν θέλεις να βάλεις ΚΥΒ μαύρα, θα σου κοστίσουν 300 ευρώ maximum! μονο για αμορτισέρ, μετά αν θες και ελαττήρια είναι γύρω στα 150 ευρώ και τέλος τα εργατικά και στην μια και στην άλλη περίπτωση είναι περίπου 120 ευρώ μαζί με ευθυγράμμιση εφόσον πας στην ΤΟΥΟΤΑ.
Πολύ σκληρή δεν είναι, αλλά δεν είναι όπως η μαμά. Δεν μπορώ να την συγκρίνω με του Punto μιας και δεν την ξέρω. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι για τους δρόμους της Αθήνας είναι υποφερτή...

Η τελική απόφαση είναι δική σου.


Υ.Γ: Ο Εδεσσέος νομίζω έχει κρατήσει τα μαμά αμορτισέρ και έχει αλλάξει μόνο ελαττήρια (ΤΤΕ) για 3 πόντους χαμήλωμα. Καλό θα ήταν να πει και αυτός την άποψή του για την συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-07, 14:27
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Έχω μια ερώτηση...Τα μαύρα kyb που λες έχουν κάτι διαφορετικό από τα εργοστασιακά? Γιατί κ εκείνα kyb είναι! Τα aftermarket έχουν άλλες ρυθμίσεις? Επίσης, θα ξαναπώ αυτό που λέω συνήθως για τα kyb. Είναι αμορτισέρ που δεν προορίζονται για χαμήλωμα (πλην agx) και ''τελειώνουν" γρήγορα αν χαμηλώσουν. Τι λέτε όσοι τα έχετε με χαμήλωμα? Όχι τα μαμά ( που 100% δεν κάνουν για χαμήλωμα, αλλά τα aftermarket σαν του tsport192. Το θέμα θα καταλήξει πάλι για αμορτισέρ, απλά ρώτησα μιας κ αναφέρθηκε. Αν είναι μπορούν να μεταφερθούν τα ποστ που αφορούν ανάρτηση καθαρά. Τώρα eleftheria εσύ καλύτερα να μην αλλάξεις αμορτισέρ ακόμα μιας κ είναι πολύ καινούρια και είναι κρίμα, ίσως ένα χαμήλωμα μόνο 3 πόντους...αν κ θα γίνει αυτό που είπα παραπάνω με τα μαμά αμορτισέρ! Αλλιώς...μπορέις να πηγαίνεις πιο αργά στην εθνική...??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-07, 14:32
Το avatar του χρήστη Eleftheria
Eleftheria Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 09-09-2006
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 50
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 221
Eleftheria είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Με το χαμηλωμα δεν βρισκει κατω ?Εδω τωρα που το αμαξι ειναι μαμα και παλι στο γκαραζ μου που εχει μια μεγαλη κατηφορα,αν την παρω γρηγορα βρισκει μπροστα η μασκα..
__________________
* Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Ι Α *
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΤΙΜΟΝΙ dj.jorge TOYOTA AURIS 2 27-07-12 12:17
ΤΙΜΟΝΙ ΑΠΟ G6 pcline SUPPORT 3 18-10-11 23:47
Μηχανικο τιμονι george stam TOYOTA COROLLA E*101 0 17-10-11 10:53
Τρεμει το τιμονι!! alexx TOYOTA COROLLA 111(G6) 18 12-05-10 17:07
Τιμονι Corolla E12 Eleftheria TOYOTA COROLLA E 12 10 31-10-06 10:29



Page generated in 0,17793107 seconds (81,29% PHP - 18,71% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:05.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)