Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

OFF TOPIC Εδώ μπορείτε να γράφετε ό,τι θέλετε!! Από ειδήσεις μέχρι τι φαγητό έχετε σπίτι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Θεσμός Των Επ.οπ.
  #1  
Παλιά 05-11-06, 01:22
Το avatar του χρήστη Stetas
Stetas Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μοντέλο: Corolla E111L HB G6
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.733
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 396
Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Θεσμός Των Επ.οπ.

Πόσο άραγε αξίζει τον κόπο να καταταγεί κανείς ΕΠ.ΟΠ.?
Ειναι εντέλλει τόσο χάλια η μήπως τελικά αξίζει βρε παιδιά?
Εσείς θα θέλατε να καταταγείτε και γιατί?
__________________
Stelios's E111L HB G6

Corollaclub
Πάτρα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-06, 09:37
Το avatar του χρήστη TOLIS EE80
TOLIS EE80 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 04-04-2005
Μοντέλο: COROLLA EE80
Περιοχή: Κόρινθος
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 2.004
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 436
TOLIS EE80 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Απ' οσο ξερω μισθολογικα είναι γυρω στο χιλιαρικο. Εχεις 5 υπηρεσιες το μηνα δηλαδη σκοπιες. Εχεις δικαωμα να τρως και στην λεσχη συν οτι εχεις δικαιωμα να μεινεις στην στρατιωτικη εστια(κατι που ειναι δυσκολο γιατι δεν υπαρχουν διαμερισματα).Αν ο ΕΠΟΠ εχει καποιες γραμματικες γνωσεις θα επιλεγει για διοικητικη θεση δηλαδη γραφεας. Δουλευει 8ωρο και μετα το περας της εργασιας του παει σπιτι του.
Το αρνητικο ειναι οτι παει σε ολες σχεδον τις ασκησεις. Οταν εχει υπηρεσια μενει με τους φανταρους εκτος εαν εχει κανα γνωστο αξιωματικο υπηρεσιας και τον βαλει καπου αλλου.
Παραιτουνται πολλοι απο ΕΠΟΠ.
__________________
Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**

CorollaClub-Greece AE82 Owners Club twincam.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-06, 00:19
Το avatar του χρήστη κωνσταντίνος
κωνσταντίνος Offline:

Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μοντέλο: E12
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 1.022
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 324
κωνσταντίνος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TOLIS EE80";p="59773
Απ' οσο ξερω μισθολογικα είναι γυρω στο χιλιαρικο. Εχεις 5 υπηρεσιες το μηνα δηλαδη σκοπιες. Εχεις δικαωμα να τρως και στην λεσχη συν οτι εχεις δικαιωμα να μεινεις στην στρατιωτικη εστια(κατι που ειναι δυσκολο γιατι δεν υπαρχουν διαμερισματα).Αν ο ΕΠΟΠ εχει καποιες γραμματικες γνωσεις θα επιλεγει για διοικητικη θεση δηλαδη γραφεας. Δουλευει 8ωρο και μετα το περας της εργασιας του παει σπιτι του.
Το αρνητικο ειναι οτι παει σε ολες σχεδον τις ασκησεις. Οταν εχει υπηρεσια μενει με τους φανταρους εκτος εαν εχει κανα γνωστο αξιωματικο υπηρεσιας και τον βαλει καπου αλλου.
Παραιτουνται πολλοι απο ΕΠΟΠ.
Αυτό ισχύει μόνο για τον στρατό ξηράς !! για το ναυτικό που είμαι εγώ είναι μεγάλη πίκρα τα πρώτα 2-3 χρόνια μετά αν βάλεις κάνα δύο σειρές είναι καλά αλλά θέλει γερό στομάχι !!!!
__________________


Αν δέν είναι πισωκούνα δέν κάνεις δουλειά !

Θυμήσου ! οδήγα προσεχτικά, είναι υποχρέωση σου! τα παλιοσίδερα ξανα γήνονται, εμείς ΌΧΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-06, 21:05
Το avatar του χρήστη Roy-D
Roy-D Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Μοντέλο: RoyalΕ11 f/l
Περιοχή: Στον Κοσμο Μου
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 3.536
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 579
Roy-D είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
βασικα τιποτα δεν ειναι στανταρ ειναι αναλογα δοιηκητη και μοναδα...ο ΕΠΟΠ για να παει σε γραφειο δυσκολο γιατι δεν πολθ προβλεπεται αφου βαση της εγκυκλιου μετα τα 10 χρονια μπορει να γινει δοιηκητικος...στισ ποιο πολλες μοναδες υπαρχουν θαλαμοι ΕΠΟΠ. υα ΣΥΝ ειναι¨

+=Μισθος που ειναι πανω κατω στα 1000 ευρω αναλογα την μοναδα
Ασφαλεια για τον ιδιο αλλα και την οικογενεια
Σιγουρια Δημοσιου(σε διωχνουν μονο αν κανεις μεγαλη λαλακια)
γενικο κωλοβαρεμα αν εισαι συνηθησμενος σε κανονικη δουλεια(αλλακαι παλι αναλογα την μοναδα)

τα - τωρα=γενικα η Νοοτροπια του Στρατου
ελλειψη Φανταρων (αρα ποιοι ειναι οι κατωτεροι??χεχε)
αρκετες ασκησεις
Υπηρεσιες που δεν ειναι παντα 5 αλλα σε μερικες μοναδες πανε και στισ 13!!!!
και αλλα πολλα που εχει ο στρατος

Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι τα - γινοντε ευκολα +....αρκει να μην πατε αν περασετε ΕΠΟΠ τελικα σε ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ,ΠΕΖΙΚΟ και φυσικα ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ..δεν αξιζει τα λεφτα...θα εισαι μακρια απο το σπιτι σου και θα τραβας και απιστευτο ζορι...δεν λεει

σας τα λεω γιατι τα βλεπω απο μεσα και ειμαι σε ΟΠΛΟ που δεν κανομε σχεδον τιποτα και ενα θα σας πω...ΜΑσ βλεπουν και μας ζηλευουν απο αλλα οπλα....αλλα χρειαζεται Βισμα
__________________
Corolla...ποιο απίστευτο πεθαίνεις...!
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5477
Απάντηση με παράθεση
Re: Θεσμός Των Επ.οπ.
  #5  
Παλιά 06-11-06, 21:57
michael_s Offline:
 
Εγγραφή: 29-06-2005
Μοντέλο: E12 f/l
Περιοχή: πισω απο το τιμονι μου
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 206
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
michael_s είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Θεσμός Των Επ.οπ.

το μονο πραγμα που ''αξιζει'' ειναι τα φραγκα!!τιποτε αλλο !
τραβιεσαι καθε 3-5 χρονια απο δω κι απο κει, μεταθεσεις οπου τους κανει κεφι, στις μοναδες και κυριως στα συνορα οι εποπ ειναι αυτοι που τραβανε ολο το ''μανικι'' και αυτοι που πληρωνουν τα νευρα του καθε στρατοκα@@@ου!
για να περασεις καλα θελεις καλο βυσμα η τεραστια κολοφαρδια!και επειδη τεραστια κολοφαρδια δεν εχεις(αφου δεν σε λενε Ωναση ) πες στο βυσμα σου αντι να σε κανει εποπ..... να σε διορισει σε κανενα δημοσιο, να τα ξηνεις, να μενεις στο σπιτακι σου και να διαθετεις τα φραγκα σου στο corollaki σου!!!!!
προσωπικη μου αποψη παντα με ελαφρια δοση χιουμορ!
Απάντηση με παράθεση
Re: Θεσμός Των Επ.οπ.
  #6  
Παλιά 07-11-06, 01:36
Το avatar του χρήστη κωνσταντίνος
κωνσταντίνος Offline:

Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μοντέλο: E12
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 1.022
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 324
κωνσταντίνος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Θεσμός Των Επ.οπ.

κειτάξτε ρε παιδιά... εγώ που είμαι στο ναυτικό δέν είναι και τόσο χάλια τα πράγματα ... και καβάτζες υπάρχουν και γραφεία και στεργιά. αλλά γενικά έχει πολύ ταξίδι !!! έχει και τα πολύ θετικά του αλλά και τα πολύ αρνητικά του το πράγμα. πάντος εγώ στον στρατό δέν θα έμπαινα. τώρα τα λευτά δέν είναι 1000 , +_ 950.
__________________


Αν δέν είναι πισωκούνα δέν κάνεις δουλειά !

Θυμήσου ! οδήγα προσεχτικά, είναι υποχρέωση σου! τα παλιοσίδερα ξανα γήνονται, εμείς ΌΧΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-06, 01:58
Το avatar του χρήστη Roy-D
Roy-D Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Μοντέλο: RoyalΕ11 f/l
Περιοχή: Στον Κοσμο Μου
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 3.536
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 579
Roy-D είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγω παιρνω μαζι με το επιδομα παραμεθωριου 1100 περιπου...
__________________
Corolla...ποιο απίστευτο πεθαίνεις...!
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5477
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-06, 10:23
michael_s Offline:
 
Εγγραφή: 29-06-2005
Μοντέλο: E12 f/l
Περιοχή: πισω απο το τιμονι μου
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 206
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
michael_s είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αξιζει ομως για 1000 περιπου ευρω να μπεις σ'αυτην την διαδικασια??
ο αδερφος μου ειναι μονιμος απο σχολη, περνει 1400 περιπου αλλα και παλι, για μενα παντα, δεν αξιζει!
Απάντηση με παράθεση
Re: Θεσμός Των Επ.οπ.
  #9  
Παλιά 08-11-06, 00:12
Το avatar του χρήστη Stetas
Stetas Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μοντέλο: Corolla E111L HB G6
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.733
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 396
Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Stetas θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Re: Θεσμός Των Επ.οπ.

Λοιπον παιδια κάλησπερα καταρχην.
Μετα απο την 4ήμερη απουσία μου στην Αθηνα όπου είχα παει για να δωσω τις εξετασεις και να περάσω απο τις επιτροπές επιλογής των ΕΠ.ΟΠ. επέστρεψα και πάλι στην Πάτρα και διαβάζοντας αυτό το τόπικ που άνοιξα πριν φύγω, είδα ότι έχουμε αρκετούς εποπ στο κλαμπ.
Ο λόγος που ο καθένας επιλέγει αυτή τη λύση σίγουρα είναι προσωπικός και αναμφισβήτητος πιστεύω και όλοι εμείς που είμαστε απ'έξω σίγουρα βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά.
Οσο για τα λεφτά (αν συγκρίνεις με το βασ. μισθό έξω που είναι 600 καθαρά) είναι αρκετά καλά τα 1000 με το καλημέρα, ΣΥΝ κάτι τα τρίμηνα, ΣΥΝ κάτι οι υπηρεσίες, ΣΥΝ κάτι τα εκτός έδρας, ΣΥΝ τα περισσευάματα έτους τσιμπάς κανα 100άρι έξτρα. Ημουν Δόκιμος απολύθηκα πρόσφατα γιατί πήγα μεγάλος και τα ξέρω.
Για πείτε κι άλλες απόψεις μ'ενδιαφέρει το θέμα αρκετά.!
__________________
Stelios's E111L HB G6

Corollaclub
Πάτρα
Απάντηση με παράθεση
Re: Θεσμός Των Επ.οπ.
  #10  
Παλιά 08-11-06, 15:29
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Re: Θεσμός Των Επ.οπ.

Και εγώ ήμουν Δόκιμος και μάλιστα στις Ειδικες Δυναμεις που υπάγονται στο Πεζικό και θα πω τα πραγματα όπως τα είδα και όπως τα ξέρω...

Ο θεσμός του ΕπΟπ είναι κάτι το οποίο δημιουργήθηκε απο την αναγκή να υπάρχουν οπλίτες οι οποίοι θα εκπαιδεύονται αλλα δεν θα απολύονται μετά απο 12 ή 18 μήνες... Αυτή η αναγκή προκείπτει απο την αναγκη χειρισμού προηγμένων οπλικών συστήματων, την συντήριση εξοπλισμού και υλικών κτλ κτλ.
Η ιδέα ειναι καλή, αλλά στην υλοποίηση κάπου χάλασε η σούπα....
Δεν θέλω να σταθώ στα λεφτά, τα 1000 ευρώ για ανειδικευτή δουλειά είναι πάρα πολυ καλά λεφτά και βέβαια η μονιμότητα του δημοσίου, η ιατροφαρμακευτική περιθαλψή του στρατου για εσένα και την οικονένεια σου κτλ κτλ...
Το πρόβλημα είναι αν επιθυμείς να μπείς ξανά στο στρατό. Η σταδιοδρομία στο στρατό και στα σώματα ασφαλείας είναι κάτι το οποίο δεν το κάνεις μονο και μονο για τη σιγουρία του. Γιατί τραβάς κάποια ζόρια που αν δεν "γουστάρεις" να τα τραβήξεις, απλά δεν την παλεύεις... Κάποια απο αυτά είναι οι ασκήσεις, τα σκηνάκια, οι φωνές απο τους ανωτέρους, το χώσημο κτλ κτλ. Αναλογα τις ανάγκες της μονάδες οι ΕπΟπ κανουν και σκοπίες... Ποίος είναι διατεθημένος να μπει ξανά σε αυτή τη διαδικασία;;;

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το Όπλο ή το Σώμα στο οποίο θα καταταγείς. Δεν ειναι το ίδιο να είσαι ΕπΟπ στις Ειδ.Δυν. με το Σώμα Υλικού Πολέμου. Επίσης σε πολλές περιπτώσειες παίζει μεγάλο ρόλο η μονάδα, οι απαιτήσεις της, καθώς και ο εκάστοτε διοικητης.

Το μεγάλο πρόβλημα των ΕπΟπ είναι η τρίβη τους με τους υπόλοιπους στρατευμένους. Μέχρι τώρα στο στρατό υπήρχαν τρείς μεγάλες κατηγορίες:
Οι Αξιωματικοι
Οι Υπαξιωματικοι
Οι έφεδροι, δηλαδή τα παιδια που υπηρετουν τη θητεία τους.
Τώρα οι ΕπΟπ ερχονται να δημιουργήσουν ενα τεταρτο πόλο, που όμως μοιραία λίγο εως πολυ ερχεται σε αντιθεση με τους άλλους τρεις....
Σε αρκετές περιπτώσεις όλοι αντιμετωπίσζουν τους ΕπΟπ με μισό μάτι, ενω υπάρχει αρκετή τριβή με τους έφεδρους στρατιώτες και δεν θα πω περισσότερα, φανταζομαι όλοι γνωρίζετε. Βέβαια εχουν οργανωθει και οι επόπ και ισως να ειναι οι πρώτοι που θα φέρουν καποιας μορφής συνδικαλισμο στο στρατο, με ότι αυτο συνεπάγεται...
Εγώ θέλω να σταθώ λιγάκι στο μετά... Η σύμβαση των ΕπΟπ είναι για 7 χρόνια (τουλαχιστον εγώ αυτό ξέρω). Μετά τί γίνεται;;; Τώρα τα παιδιά που πάνε ΕπΟπ είναι απο 22 εως 26 χρονών. Όταν αυτοί γίνουν 30 και 35 χρόνων είναι σίγουρο ότι ο Ελληνικός Στρατός θα τους χρειάζεται όλους αυτούς;;; Αν δε μπορεί να τους απορροφίσει όλους σε διοικητικές θέσεις, οι υπόλοιποι τι θα γίνουν, άνεργοι στα 35;;;
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ > OFF TOPIC

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,17103410 seconds (79,22% PHP - 20,78% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:07.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)