Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-09-15, 16:32
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pete_Mpal_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Α και το Ω είναι η σωστή χρήση. Εγώ το δούλευα μια περίοδο 1.2 bar φουλ περιφεριακα, μαμα εντοσθια (ανοιγμενο χταποδι που εχει προβλημα το σταρλετ), με σωστο μείγμα και δεν έκανε ποτέ κιχ με απίστευτο σκίσιμο! Μιλάμε για σκισιμο κόφτες όλη μέρα! Μέχρι που το πούλησα απορούσα που δεν έσπασε το καημένο.. Στο τέλος έλεγα ας σπάσει πια να το κάνω σφυρίλατο..χαχα και δεν έσπαγε..
Ομως πρόσεχε! ..δεν το είχα σκίσει ποτε κρυο, το περίμενα πάντα να κρυώσει μετά από σκίσιμο και οταν έβλεπα στο πυρόμετρο 950+ βαθμους πάντα άφηνα γκάζι σε παρατεταμένο άνοιγμα. Αυτά θελουν πολύ προσοχή. Και το σωστό μείγμα για να μην σπάσει.
κοφτες ολη μερα δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω ... αυτο το εκανα μονο στο honda που ειχα και δεν το ειχα και σε υποληψη πολυ... αλλα το corollaki μου το εχω ερωτευτει και του φερομαι με το γαντι και δεν θελω ποτε να μου παθει τιποτα... οποτε πρεπει να μπει ενα καλο προγραμμα στο αυτοκινητο για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο... πυρομετρο δεν εχω παρει και καλα που μου το θυμησες κιολλας... χαχαχαχαχα.... τα μπεκ απο ts θα κανουν δουλεια αραγε σαν αναβαθμιση στα μαμα του 1.4 ? και αυτα τα βρισκω απο φιλο αν ναι να τα παρω και να εχω μονο ψαξιμο για προγραμμα για τα μειγματα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-09-15, 17:56
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pete_Mpal_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο στο ταξίδι δεν καιει. Μέσα στην πολή καιει ρε παιδια λόγω κυβισμού! 1800 είναι και μονο το κάυσιμο που χρειάζεται για να διατηρήσεις την στοιχειομετρική να βάλεις βγαίνει ενα 20% διαφορα!

Του αδερφού μου sr20ve 210 άλογα ταξίδι 150-160 χμ σταθερά έκαιγε 7.5 λ/100. Τέλειο? ναι.. στην πολη όμως για ρώτα..
Ακου που σου λεω. Αν το πας κυριλέ καίει πιο λιγο απο 1400. Εχει πολύ ροπή απο χαμηλά και το αμαξι δεν το κουράζεις καθόλου.
Αν το σκίζεις, καίει παραπάνω απο 1400.
Λογικό ειναι.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-09-15, 20:16
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pete_Mpal_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παίδες με τον υπερκυβισμό θα ΚΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Αν προτείνετε υπερκυβισμο ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ταυτοχρονα και αέριο! Με τούρμπο και ΣΩΣΤΟ ρύθμισμα δεν θα καιει!
Επίσης φίλος μην τρελένεσαι τόσο, στο 0.4 δεν θα σπάσει αλλά και αν κάποτε σπάσει, Ε! έσπασε! Συμβαίνουν και αυτά! Σίδερα είναι χαλάνε. Μοτέρ που κυκλοφορεί πάρα πολύ είναι - εντόσθια υπάρχουν πολλά(και απο υπερκυβισμο) θα το φτιάξεις φτηνα!
Προχώρα και μην φοβάσαι απλά οπως ήδη έχεις αρχίσει ψάξε πράγματα από παιδια που ήδη το έχουν φτιάξει και παρτα φτηνα μην πας να το φτιαξεις μονος σου! Η ct9 είναι μικρη.
Το υπερκυβισμενο ειδικα με τα μπεκ απο 1400αρι..κι ακομα καλυτερα αν δεν αλλαξει περιφερειακα καιει λιγοτερο απο 1400αρι γιατι εχει ροπη απο πολυ χαμηλα και δεν χρειαζεται να το κυνηγησεις για να νοιωσεις τραβηγμα... με αυτο τον τροπο δημιουργει υποδομη για καλο τουρμπισμα χωρις να ξοδευτει...αφου μπορει να κανει το μοτερ του καινουργιο χωρις περιφερειακα.... κι οτι παρει απο αλογα..σιγα σιγα να αγορασει τα περιφερειακα που χρειαζεται και να φτασει τα 150 αλογα χωρις περιττα τουρμπισματα και ιστοριες και με το αμαξι να ειναι λιγοτερο ευαισθητο απο θεμα καταναλωσης και στο γκαζι και στο στριψιμο και πιο ελαφρυ επισης αφου δεν το φορτωνεις σωληνωσεις/ιντερκουλερ/τουρμπο κτλ ...γιατι το τουρμπο για να μην καψει θελει ποδι πουπουλο και να πηγαινεις ταριφας με 5η και 6η,αλλιως εκτοξευεται η καταναλωση με το που το πατας λιγο κατι που δεν συμβαινει σε τετοιο βαθμο στα ατμοσφαιρατα...Μην συγκρινεις τον 1zzfe που ειναι χαμηλης αποδοσης μοτερ σχεδιασμενο για οικονομια, με στροφατα μοτερ επιδοσεων τυπου Β16Α/Β ,16/20VE 4AGE ,2ZZGE που ειναι σχεδιασμενα με βαση την μαξιμουμ αποδοση..Ακομα και το 2ΖΖ που ειναι απο τα πιο συνγχρονα...ενω κατω απο τις 6000 καιει πολυ λιγο περιπου σαν το 1ΖΖ, αν περασεις τις 6200 αρχιζει και ρουφαει βενζινα σαν βρυκολακας!!Εδω αυτο ισχυει στα μοντερνα εργοστασιακα υπερφιμωμενα τουρμπακια 6 αμεσου ψεκασμου και δεν θα καιει μια custom μετατροπη με περασμενων δεκαετιων turbo? (μην μου πεις για τυποποιημενες μετρησεις δες τι καινε σε επισημα τεστ μετρημενα σε πραγματικες συνθηκες...) Με τον υπερκυβισμο στην ουσια φτιαχνεις εναν εργοστασιακο 1ΖΖ που ειναι πολυ οικονομικο μοτερ , ακομα κι αν βαλεις custom περιφερειακα καις1 λιτρο παραπανω αλλα μιλαμε και για 150 αλογα και ωφελιμη ροπη χωρις ξεσπασματαlag κτλ .Συν οτι εφοσον το αμαξι σκοπευει να το κρατησει και θελει πλεον να περναει και τα ts ...μπορει σιγα σιγα να το τουρμπισει αν δεν τον φτασουν τα 150 αλογα χωρις φοβο αφου το μοτερ θα ναι σαν καινουργιο...αλλα ηδη θα ειναι αρκετα πιο γρηγορος απο 1400αρης...οποτε δεν θα χρειαζεται να βιαστει στο τουρμπισμα...βαζοντας τουρμπινα μπρελοκ μεσα...κτλ.

Αν το αμαξι δεν εχει σκοπο να το κρατησει...ασ κανει τις μοντες του... να του βγαλει τα ματια μερικους μηνες και μετα οπως κανουν πολλοι ... βουρ για car.gr να πουλησει το τουρμπο εργαλειο πριν σπασει στα χερια του

Y.Γ: φυσικα αν συνδυασεις τον υπερκυβισμο και με το υγρου ψεκασμου της vialle si που ειναι αρκετα φθηνο πλεον η με τα 4ης αεριου ψεκασμου prins και brc, ακομα καλυτερο μακροπροθεσμα για την τσεπη σου... συμφωνουμε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiWrGoS@XXX : 24-09-15 στις 20:26.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-09-15, 20:43
Το avatar του χρήστη Pete_Mpal_
Pete_Mpal_ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 178
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 175
Pete_Mpal_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αυτο που λες φίλε είναι τελείως αντιεπιστημονικό. Η λογική είναι μικροί σε χωρητικότητα κινητήρες που λόγω μικρής χωρητικότητας ΚΑΙΝΕ ΛΙΓΟ. Παίρνεις λοιπόν έναν τέτοιον μικρης χωρητικότητας κινητήρα και τον κάνεις τούρμπο! γιατι? ..γιατι οταν θες θα συνεχίσει να είναι πχ 1200 κυβικά και 70 άλογα και θα καίει 5 λιτράκια/100 και όταν τουρμπίσει γίνεται 100 άλογα σαν 1500 κυβικά και θα καίει σαν 1600. Αυτή είναι η λογική και τα παραδείγματα πολλά! (downsizing λεγεται).
Τωρα αν εσείς το κάνετε ανάποδα, τα κάνετε 1800 και 2λιτρα ατμόσφαιρα κι λόγω υψηλής ροπής στα χαμηλά καίτε λιγότερα πάω πάσο.
Επίσης το τουρμπο δεν καιει πολύ έχει να κάνει με τι στοιχειομετρική δουλεύει. Αν στο 0.3 bar για παράδειγμα κρατήσεις 14.7 το μειγμα γιατι να κάψει?

Μην το κάνουμε πάλι "υπερκυβισμένα vs turbo" δεν είχα καμια τέτοια πρόθεση- έχει πολυσυζητηθεί!
Απλά να μην λεμε οτι να ναι! Ο συνδιασμός οικονομίας- δύναμης έρχεται από το downsizing στους κινητήρες και όχι από το αντίθετο!
__________________
Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά...!!

http://www.youtube.com/watch?v=MGYGSqGz3gM
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-09-15, 21:18
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Pete mpal εχεις υπερκυβισμένο κι εσυ?
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-09-15, 21:18
Το avatar του χρήστη LIAKOYRAS
LIAKOYRAS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-08-2007
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 137
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 218
LIAKOYRAS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φίλε μου τα εχεις μπερδέψει στο μυαλό σου.Καταρχήν ο κινητηρας 1.4 είναι προηγουμένης τεχνολογίας, αρα ουτε ηλεκτρικό γκάζι έχει ουτε άμεσο ψεκασμό.Επομένως αν τουρμισεις το 1.4 δεν θα εχεις το αντίστοιχο των σημερινών κινητήρων της μόδας του downsizing. Ο υπερκυβισμος είναι η μοναδική αξιόπιστη μετατροπή.Και επειδή χρησημοποιησες την λεξη αντιεπιστειμονικο, παρακαλώ ΟΛΟΙ να σκεφτούμε οτι σε ενα συγκεκριμένο αυτοκίνητο ( βαρος τροχοί κτλ) αυτό που επιταχύνει πιο γρήγορα ΚΑΤΙ καίει....περισσότερο φυσικά.Αν θες να πιστεύεις τα παπατζιλικια οτι το τούρμπο ρίχνει την κατανάλωση αυτό είναι δικο σου θέμα.Οι σύγχρονοι κινητήρες καίνε λιγοτερο σε σταθερό γκάζι λόγω άμεσου ψεκασμού (πολύ φτωχό μίγμα) και εξαρι σασμαν που αν ψορτωνες την 6 θα απογειωνοσουν.Προσθεσε σε αυτα την λιγο καλυτερη διαχειριση του παραγομενου εργου του κινητηρα μεσω των ηλεκτρονικων του εγκεφαλου και την εξελιξη των μηχανουργικων κατεργασιων των μεταλλων και να το κερδος για τους συγχρονους κινητηρες.Εμεις οσο και να χτυπιομαστε στον 14 αρι μας δεν θα πιασουμε αυτα τα νουμερα.Περισσότερα googlαρωντας την αρχή διατήρησης της ενεργειας και τον 1ο θερμοδυναμικό αξιωμα καθώς και τι είναι τελικά η ισχύς και η ροπή ( δυο απλοί μαθηματικοι τύποι).
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-09-15, 21:45
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 500
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Εχει απολυτο δικιο ο LIAKOURAS σε αυτα που λεει.....

Καλα τα Turbo αλλα για να καψουν λιγοτερο θελουν την ΑΠΟΛΥΤΗ και ΤΕΛΕΙΑ ρυθμιση που μονο τα εργοστασια την κανουν.......

Καλες οι μετατροπες δεν λεω αλλα απο καυσιμο εισαι αλλου.......Και τα λεω εγω αυτα που εχω master με μετατροπες......

Και εγω ειμαι υπερ του ΥΠΕΡΚΥΒΙΣΜΟΥ για 150 αξιοπιστα αλογα απο το να τουρμπισεις ενα 1400 μοτερ στοκ με με πιεση 0.5!!!
Ασε που με την Ct9 με 0.5 δεν ξερω αν θα δειτε πανω απο 130 αλογα και με ΤΕΛΕΙΑ ρυθμιση που αμφιβαλλω αν μπορει να γινει εκτος αλλου εγκεφαλου,ακομα και εστω παραλληλου!!!


Απο την αλλη φιλε μου thomas με 260.000 ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ βελτιωση κανενος μοτερ ,ΚΑΝΕΙΣ γενικη επισκευη και ας ειναι ΤΟΥΟΤΑ ,HONDA ή οτι αλλο.....

ΚΑΝΕΝΑΣ λογικος και τιμιος μηχανικος δεν θα αναλαβει τετοια βελτιωση ή την οποια βελτιωση σε ενα μοτερ με 260.000χμ!!!

Υπαρχουν πιο ωραιοι τροποι να σπασεις ενα μοτερ απο τα κανεις τοσο κοπο και να δωσεις τα οποια χρηματα ,γιατι οσα και αν εχεις τζαμπα ,κατι θα πληρωσεις στο τελος και με τζαμπα ΔΥΣΤΥΧΩΣ προκοπη δεν κανεις!!!

ΔΕΝ ξερω αν σε απογοητευω αλλα πιστεψε με σου λεω 100% τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι!!!
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-09-15, 22:44
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Θα απαντουσα κι εγω αλλα σε γενικες γραμμες με καλυψαν ο LIAKOURAS και ο giannis gt
Oσο για το περιφημο downsizing ειναι εν μερει παπατζες του Marketing των ευρωπαικων εταιριων.
Σε σχεση με τα παλιοτερης τεχνολογιας τουρμπο τα σημερινα που εχουν τεχνολογιες downsizing (αμεσος ψεκασμος twinscroll κι αλλα διαφορα )ναι μεν ειναι η μερα με την νυχτα σε οτι αφορα τους ρυπους, (αν και συνεχως αποδυκνειεται οτι κι εκει μαλλον δεν πολυισχυει και ολα ειναι κατασκευασμενα για το μαρκετινγκ χωρις να ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα) αλλα σε οτι αφορα την καταναλωση την οικονομια που πετυχαινει ο αντιστοιχος τελευταιας τεχνολογιας της toyota αλλα και της mazda οι ατμοσφαιρικοι skyactive σε πραγματικες συνθηκες, δεν μπορουν να την συναγωνιστουν παρα μονο σε συνθηκες εργαστηριου με αυγο κατω απο το πενταλ του γκαζιου και να οδηγαει μπαλαρινα .Δεν ειναι χαζοι οι ιαπωνες που εχουν συγκεντρωθει στα υβριδικα για το κυνηγι της απολυτης οικονομιας , δινοντας την εξτρα ροπη στους ατμοσφαιρικους κινητηρες μεσω ηλεκτροκινητηρων, ολοι εκει στρεφονται πλεον ακομα και οι γερμανοι που ειχαν κανει σλογκαν τα φθηνα πολλα αλογα ταυτοχρονα με οικονομια και χαμηλους ρυπους που καθημερινα αποδυκνειεται οτι δεν ειχαν βαση.....ναι μεν πολλα αλογα αλλα καινε και πολυ βενζινη....λαδακι...... και ρυπαινουν και παραπανω απο οτι δηλωνουν .Εν κατακλειδι το 1800αρακι υπερκυβισμενο με προγραμμα ή χωρις σε ολες τις περιπτωσεις ηπιας χαλαρης οδηγησης θα καιει λιγοτερο απο το 1400 γιατι ζοριζεται λιγοτερο.
Οταν το πατας θα καιει παραπανω απο ενα 1400αρι στοκ ...ομως αρκετα λιγοτερο απο οτι να πατησεις το γκαζι με 1400αρι τουρμπατο. Τους λογους στους εξηγησαν παραπανω... ενα απλο clue ειναι οτι για τον υπερκυβισμο δεν χρειαζεσαι τα 1800αρια μπεκ... σε καλυπτουν τα 1400αρια...αν τουρμπισεις μαλλον χρειαζεσαι απο το 1800αρι για να μην στεγνωνεις... ειδικα αν βαλεις και καμμια ποιο σοβαρη τουρμπινα απο την ct9

Υ.Γ: ....Tελικα ηθελα δεν ηθελα...απαντησα δεν αντεξα χαχαχα , παντα φιλικα , κουβεντα να γινεται.....το φορντακι το fiesta /(δεν σου λεω για focus που ειναι βαρυτερο)με το διαμαντακι του downsizing το τρικυλινδρο 1000αρι καιει 6.5-7 στην εθνικη
πλησιαζει και ξεπερναει το 9 στην πολη με ηπια οδηγηση κι αν το ζορισεις ξεκινας απο 12l/100 και πανω...πραγματικη καταναλωση...οχι αυτα τα 4.3l/100km που διαφημιζουν οι εταιριες,μπες σε autoblog.gr px να δεις δοκιμες...για τα tsi μην σου πω καλυτερα..γκαζια και δεκαευρο χωρις να υπολογιζω το κοστος σε λαδακια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiWrGoS@XXX : 24-09-15 στις 22:54.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-09-15, 22:51
Το avatar του χρήστη Pete_Mpal_
Pete_Mpal_ Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 178
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 175
Pete_Mpal_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Να το ξεκαθαρίσουμε:
1) δεν είπα οτι ο 1.4 μπορει να γίνει downsize με turbo. Ομως μου λετε εσεις το αντιθετο! Και επειδή έχω ενα τετοιο μοτερ στην κατοχή μου ( 1.2 tce) ξέρω καλα την νοοτροπία του. Αν θελει καποιος 1.4 μαμα τον προκαλω και σε επιδοσεις και σε καταναλωση. Εχεις και λιγοτερη κατανάλωση και επιδόσεις. Αν το ανάγεις στα 1800 vs 1400 turbo σωστα ρυθμισμένου καταλαβαίνεις!
2) Είχα corolla με μοτερ 1.3 glanza και μου έκαιγε λιγότερο από ενα 1.4 vvti. και είχα ακριβώς τα 2πλασια άλογα!
3) το αυτοκίνητο του φίλου αν πρόκειται να προγραμματιστεί σωστα.. μπορει λοιπον να καιει σαν 1.4αρι και οταν τουρμπιζει να ναι σαν 20αρι? Ε ναι ρε μαγκες μπορει..! Το είχα και δεν θα σταματίσω να το λεω! Μπορει να γίνει και εκει πατάει το downsizing σαν φιλοσοφία και προχωράει παραπερα
4) Προσωπικά δεν εχω υπερκυβισμενο αλλα εχω φιλαρακι που το εφαγε με το κουταλι. Δεν λεω. δεν του έβγαλε ποτέ πρόβλημα, το έσκιζε όλη μέρα αλλά με το corolla μου που στην τελική έδωσα και τα μισά λεφτα και τον μετραγα για πλακα αλλά έκαιγα και λιγότερο. Το παραδεχόταν και ο ίδιος. Αλλά μην το πάμε εκει! Εγω σαν λογική και φιλοσοφια μιλάω οτι ενα 1.4 τούρμπο ΣΩΣΤΑ ρυθμισμένο μπορει να πηγαίνει σαν 1800 και οαν δεν το πατας να και σαν 1500 (για να μην πω 1400).
Οσο για τα μπεκ ισχυει αυτο που λες αλλά είναι επιλογή σου πότε και πόσο θα το τουρμπίσεις. Σκέψου οτι ακόμα και τα σταρλετακια τουρμπο του προηγούμενου αιώνα μέχρι το 0.3 δούλευα με μείγμα 14/1. Εκαιγαν? μεχρι το 0.3 και χαμηλες στροφές τίποτα!
Τεσπα δεν το συνεχιζω οποιος καταλαβε καταλαβε και βγάζει συμπεράσματα. μην το μπερδέψουμε το παλικάρι ας κάνει οτι νομίζει!
__________________
Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά...!!

http://www.youtube.com/watch?v=MGYGSqGz3gM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pete_Mpal_ : 24-09-15 στις 22:56.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-09-15, 23:07
Το avatar του χρήστη thomas07
thomas07 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-02-2014
Μοντέλο: corolla e12
Περιοχή: Άρτα
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
thomas07 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παιδια οτι λετε σεβαστα και σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ τωρα σχετικα με μια απαντηση που διαβασα πιο πανω απο ενα φιλο τον βρησκω ολοσωστο οτι ειναι τεραστιο ρισκο για τοσα χιλιομετρα να το φουσκωνω με πιεσεις .... ειμαι σε διλλημα να το κανω αυτο το βημα για το κορολα μου ξαναειπα δεν θελω με τιποτα να το παρω στα χερια το μοτερ ... απο την αλλη ομως τοσα πραγματα και τζαπα που τα εχω ειναι αμαρτια να μην τα φορεσω πανω... εκτος και αν περασω αλλο μοτερ με λιγοτερα χιλιομετρα και αφησω αυτο στην καβατζα σε περιπτωση πυροτεχνιματων του μοτερ... δεν εχω ιδεα αν ενα μοτερ 1.6 κανει με ολα τα υπολοιπα του 1.4.. δηλαδη βαζω μοτερ 1.6 μονο και αφηνω σασμαν εγκεφαλους πλεξουδες και τα σχετικα απο 1.4. αν δεν κανω λαθος ειναι ακριβως τα ιδια παντου. αν κανω διορθωστε με πανω σε αυτο....

επεισης παιδια εγω αυτο το αμαξι το εχω παντρευτει και δεν το αλλαζω με τιποτα.... η γνωμη σας παντως για υπερκυβισμο μου αρεσει αρκετα σαν ιδεα μονο που δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως γινεται αυτο... δηλαδη περνουμε κορμο απο 1.8 και κουμπωνουμε πανω τα υπολοιπα? (μην γελατε παιδια απλα και εγω θελω να μαθαινω καποια πραγματα και να γινει κατι ωραιο στο αυτοκινητο χωρις να ξυπναω και να πηγαινω με δυσταγμο να το βαλω μπροστα και να κανω το σταυρο μου σε καθε τελος διαδρομης λεγοντας παλι καλα που εφτασα και δεν εσπασε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 25-09-15 στις 10:39. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εχει σπάσει η ντιζα πορπαγκαζ τι κανω; MixalisG6 TOYOTA COROLLA 111(G6) 10 31-12-20 19:32
Τουρμπο σε1zz ToulX TOYOTA COROLLA 111(G6) 1 25-06-20 09:27
Αδεια σταθμευσης και διαγραμμιση χωρου στο δρομο, τι να κανω? Ma-corolla ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 8 13-08-13 16:15
Τουρμπο σε ε11 diakos TOYOTA COROLLA 111(G6) 31 05-04-08 11:14
τι να κανω? Kostis TOYOTA COROLLA KE30 43 04-04-07 20:09



Page generated in 0,19029307 seconds (83,92% PHP - 16,08% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:45.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)