Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ο κινητήρας ζητά λάδι...
  #1  
Παλιά 03-07-07, 13:44
THEMIS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μοντέλο: Corolla 1.4 vvti G6
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 222
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
THEMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ο κινητήρας ζητά λάδι...

Γειας σας και πάλι.

Έχω μια απορία η οποία προέκυψε τώρα τελευταία και θα ήθελα τη δική σας γνώμη:
Έχω μια corolla 1.4 G6 vvti του 2001 (E111 facelift) με 109.000χμ. και εδώ και 10.000χμ. περίπου παρατηρώ ότι ανά 5.000χμ. θέλει ένα λίτρο λάδι περίπου. \
Δεν βλέπω να έχω κάποια διαροή εξωτερικά και από κάτω (έχω πάρκινγκ και δεν υπάρχουν στάμπες και έχω ψάξει και το χώρο του κινητήρα). Το αμάξι γενικά το ψιλοζορίζω ιδιαίτερα στα ταξίδια (3-4 άτομα, air-condition, γεμάτο πορτ-μπαγκάζ, και γύρω στα 150-175Km/h ταχύτητα στις εθνικές οδούς με στροφές πάνω από 4.000 κατά μέσο όρο (αλλά όχι στα κόκκινα..).
Δεν έχω παρατηρήσει καμία πτώση απόδοσης παρά μόνο κάποια ψιλοπιράκια γύρω στις 2500-3500χσαλ. τα οποία δεν είναι και μόνιμα. Τέλος έχω κοιτάξει την εξάτμιση μπας και υπάρχει κάποιο ίχνος λιπαντικού εκεί έστω και μετά από έντονη οδήγηση αλλά μάλλον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Είναι αυτό φυσιολογικό? Πριν άλλαζα λάδια στα 15000χμ. του σέρβις και δεν είχα πρόβλημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-07, 13:51
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 371
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ωρεαααα λοιπον και γω την ιδια απορια εχω τα λαδια σου ειανι λεπτα??? οσο για τα πυρακια εχεισ χοανη συνηθος εμενα μου εμφανιζοντε το πρωι που κανει ζεστη και τραβαει ζεστο αερα.. το βραδακι δεν ακουω τιποτα γενικα εχο παρατηρησει οτι αμα βαλω λαδι ΤΟΥΟΤΑ το τρωει ποιο γρηγορα χορισ να σημενει οτι καιει λαδι το μοτερ!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex-g : 03-07-07 στις 13:56.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-07-07, 13:53
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 907
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Τσιμουχακια βαλβιδων???
Τι ιξωδες λαδια του βαζεις?
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-07, 13:57
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Ναι ρε συ Αλεξ αλλα 1 λιτρο καθε 5.000χιλ μου ακούγεται πολύ. Δηλαδή στα 15.000χιλ που (και καλά) είναι τα σερβις θα εχει καψει 3 λίτρα?
Θα έλεγα να παει να το κοιτάξει σε μια αντιπροσωπία και ίσως να προλαβαίνει την εγγύηση. Κάτι έχω ακούσει ότι αυτό το πρόβλημα έχει ξαναπαρουσιαστεί σε 11άρες αυτης της χρονολογίας και η ΤΟΥΟΤΑ κανει επεκταση της εγγύησης άλλο ένα χρόνο.
Κάτι έχει να κάνει με ελλατωματικό μπλοκ και νομίζω στα αλλάζουν όλα εγγύηση.
Φίλε μου κανε ένα τηλεφωνο σε μια αντιπροσωπία ή στα Κεντρικά της ΤΟΥΟΤΑ (τηλ: 210-2808000) και ρωτα να σου πούνε.
Αν θέλεις ενημερωσε μας τι σου είπανε.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-07, 13:59
Το avatar του χρήστη dinos
dinos Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 10-09-2004
Μοντέλο: EE111
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 1.146
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 354
dinos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρε φιλε μηπως ειναι υπερβολη να αλλαζεις καθε 15.000 λαδια???Εγω ας πουμε που τα αλλαζω καθε 5000 μ@λ@κ@ς ειμαι???
Λιγο λαδακι ειναι φυσιολογικο να τσιμπαει αλλα οχι λιτρο καθε 5000..λοιπον μαλλον λεω μαλλον θες τσιμουχακια κ φλατζουλες εκκεντροφορων κλπ...εχουν ενα κοστος περιπου 25-35ευρω κ ποσα θα σου παρει ο μηχανικος....εκτος κ αν χανεις πουθενα απο το καπακι η απο καμια φλατζα...
Παντως τα λαδακια μετα τις 7000-8000χλμ να ξερεις οτι ειναι τηγανισμενα οοοο,τι λαδι κ αν ειναι αυτο ειδικα τωρα με τις ζεστες κ με τα ζορισματα κ δε δουλευουν σωστα κ ειναι απολυτα φυσιολογικο να σου καιει κ να υπαρχουν κ αλλες πολλες παρενεργειες....
Μην τσιγκουνευεστε τα λαδια κ μην ακουτε τι λενε οι κ καλα "μηχανικοι"...το λαδι ειναι ο,τι ειναι κ το αιμα στον ανθρωπινο οργανισμο....οταν λοιπον το αιμα ειναι βρωμικο ο οργανισμος δε δουλευει οπως θα πρεπε εςτσι κ το αυτοκινητο...

Υπαρχει κ η πιθανοτητα του ελαττωματικου μπλοκ που λεει κ ο Μιχαλης......Εχουν τρυπησει μπιστονια κ μπιστονια απο αυτη την ιστορια.....
Μην το αφησεις ετσι παντως σε καμια περιπτωση....
__________________
ΟΤΑΝ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ , ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-07, 14:03
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 371
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endurasKE-30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσιμουχακια βαλβιδων???
Τι ιξωδες λαδια του βαζεις?

μπα αφου λεει δεν υπαρχει καποιο υπολοιμα λοιπαντικου στιν εξατμιση οποτε δεν εχει προβλημα με την καυσι .....και μερικεσ φορεσ που πεταμε κατι μαυρα σα πιτσιλιτσες το πρωι ειναι απο τι μαυριλα και τουσ υδρατμουσ που βγαζει το το αμαξι οταν περνει μπρος (για οσους φορανε ελεφθερας τελικο) φιλε πηγενε σε ενα μαστορα προλιπτικα και πες του να σου παρει μια σημπιεση και θα στο μετρησει ξερει αυτος... αν σου πει οκ δεν εχεις τιποτα... το μοτερ ειναι σε καλη κατασταση και δουλεβει ρολοι

το αμαξι καλο ειναι να το κανει αυτο ως ενα σιμειο βεβαια γιατι λυπενετε και ο κινητηρας αρκει να μη παει στο μπουζι γιατι τοτε τα πραγματα ειναι ασχημα παει να πει οτι δεν περνουμε σωστη σιμπιεση που παει ναπει οτι καιμε λαδι και βγαζουμε μαυρομπλε πισο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endurasKE-30 : 03-07-07 στις 14:55.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-07, 14:10
THEMIS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μοντέλο: Corolla 1.4 vvti G6
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 222
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
THEMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τα λάδια που βάζω είναι αυτά που βάζει η Toyota Γιαννίτσας (5W-40).

Όντως μου το κάνει περισσότερο όταν κάνει ζέστη (τα πιράκια εννοώ).

Το είχα πάει στο Γιαννίτσα λίγο πριν τη λήξη εγγύησης λόγω σέρβις των 105.000χμ. (το πήγα στα 103.000χμ.) και μου είπαν ότι βρήκαν μάλλον λίγο λάδι όταν άνοιξαν την τάπα από κάτω και τα άλλαξαν. Είχα δε τότε, ένα ελαφρύ θόρυβο από τον κινητήρα και γι'αυτό το είχα πάει πιο πριν αλλά μετά το σέρβις δεν τον ξαναέκανε.

Λέτε να το ξαναπάω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-07, 14:30
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 371
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THEMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λάδια που βάζω είναι αυτά που βάζει η Toyota Γιαννίτσας (5W-40).

Όντως μου το κάνει περισσότερο όταν κάνει ζέστη (τα πιράκια εννοώ).

Το είχα πάει στο Γιαννίτσα λίγο πριν τη λήξη εγγύησης λόγω σέρβις των 105.000χμ. (το πήγα στα 103.000χμ.) και μου είπαν ότι βρήκαν μάλλον λίγο λάδι όταν άνοιξαν την τάπα από κάτω και τα άλλαξαν. Είχα δε τότε, ένα ελαφρύ θόρυβο από τον κινητήρα και γι'αυτό το είχα πάει πιο πριν αλλά μετά το σέρβις δεν τον ξαναέκανε.

Λέτε να το ξαναπάω?



δεν θελω να σε τρομαξω αυτα ειναι κατακαθια που σημενει οτι αυτο που ειπε το παιδι ειανι σωστο για της βαλβιδες πηγενε καντους ενα ρεγουλιαρισμα στο επομενο service για να στροσουν οι βαλβιδες για να μιν εχεις τυχον προβλιματα με τσιμουχες οχι οτι εχεις αλα κοιτατο μια ενδικτικι τιμη που μου ειχαν πει για βαλβιδες να αλαζα στο 12v το παλιο ιταν 400 ευρο δεν σιμφερε γιαυτο προσεξετο προλιπτικα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-07, 14:37
Nikos Offline:
Απλό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 2.637
Ευχαρίστησε: 3
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 502
Nikos έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Θέμη,έχεις άλλο ένα χρόνο εγγύηση.Ψάξε το και μην καθυστερείς.Όλα τα E111 έχουν πάρει 1 χρόνο επιπλέον εγγύηση για το μπλόκ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-07-07, 14:56
THEMIS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μοντέλο: Corolla 1.4 vvti G6
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 222
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
THEMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέμη,έχεις άλλο ένα χρόνο εγγύηση.Ψάξε το και μην καθυστερείς.Όλα τα E111 έχουν πάρει 1 χρόνο επιπλέον εγγύηση για το μπλόκ.
Μόλις πήρα το Γιαννίτσα και μου είπε το ίδιο. Θα το πάω αύριο και θα μου κάνουν μια μέτρηση λαδιού και άλλη μια σε 1500χμ. Αν είναι μεγάλη η διαφορά θα πάνε σε επισεκυή κινητήρα εντός εγγύησης (λόγω των 7 ετών) απ'ότι είπαν.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Μόλις έχω νεώτερα θα σας τα κάνω πόστ μπας και τύχει και σε κανέναν άλλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για service και λάδι κωνσταντίνος TOYOTA COROLLA E 12 25 02-02-13 23:13
Ερώτηση για λάδι 15w40 κωνσταντίνος OFF TOPIC 5 08-01-11 16:35
Ποιό λάδι 10w-40 για την Corolla; nikoskon ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 82 04-12-08 14:52
Κινητήρας 2zz-Ge madvinegar Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 07-05-08 15:54
Κινητήρας John G OFF TOPIC 5 12-02-07 20:03



Page generated in 0,17332792 seconds (83,10% PHP - 16,90% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:57.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)