Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 25-10-13, 10:10
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης20v Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα (χωρις παρεξηγηση)Αντρεα για να υπαρχει αυτη η διαφορα τιμης λογικα θα υπαρχει κ μια διαφορα ποιοτητας.οκ μπορει να πληρωνεις κ το ονομα αλλα σε καποιες περιπτωσεις οτι πληρωνεις περνεις.
Τώρα παρεξηγήθηκα, άμα σε βρω πουθενά θα σε δείρω...!!! :ποιος:

Η λογική μου στηρίζεται στο γεγονός ότι πλέον στην εποχή μας υπάρχουν πηγές πληροφόρησης και έλεγχοι-tests των ελαστικών που μας βοηθούν να επιλέξουμε καλύτερα και πιο εμπεριστατωμένα. Παλιά ο πατέρας μας έβαζε λάστιχα μόνο εάν ήταν Goodyear γιατί μόνο αυτά ήξερε ως μάρκα. Τα Conti κοστίζουν 600+ ενώ τα Hankook (ή και άλλες αξιόλογες μάρκες, δε κολλάμε στα Hankook) κοστίζουν περίπου 450, δηλαδή είναι 35% πιο ακριβά τα πρώτα. Πιστεύει κανείς ότι τα Conti προσφέρουν 35% περισσότερα οφέλη από τα άλλα ελαστικά; Προφανώς όχι. Απλά πληρώνεις τις όποιες (μικρές) διαφορές υπάρχουν στη ποιότητα και στο performance, τη μάρκα και τη φήμη, καθώς και τις 1ες θέσεις στα tests. Κάπως έτσι το σκέφτομαι...
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-10-13, 13:18
Το avatar του χρήστη tsavman
tsavman Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Μοντέλο: Ε12 2004, 1.x
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 717
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
tsavman είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αξίζει να δώσετε το 10% του αυτοκινήτου σας για λάστιχα;
Αξίζουν λάστιχα 40% ακριβότερα από άλλα, το 1-2% διαφορά στην απόδοση;

Προσωπικά ήμουν δύσπιστος όταν πήρα τα Federal, αλλά 10 μήνες μετά έχουν αποδειχτεί εξαιρετική επιλογή. Και οικονομική, με 430 σε 205/45/17.

Ο πατέρας μου από την άλλη, κλασσικά, μόνο Μισελέν γιατί..αυτά ξέρει. Και όποιος γενικά δεν έχει δοκιμάσει κάτι άλλο "καλύπτεται" από την επωνυμία της μάρκας και μόνο.
Για τους υπόλοιπους, υπάρχουν πολλά καλά λάστιχα εκεί έξω, και ευτυχώς υπάρχει πληροφόρηση στις μέρες μας.
Απάντηση με παράθεση
απαντ
  #23  
Παλιά 25-10-13, 15:42
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απαντ

Michelin εγω σου προτεινω!
Μια ζωη Michelin Pilot Exalto βαζω εγω...
Μια φορα εβαλα Yokohama S Drive και ηταν τοσο χαλια σε σχεση με το Michelin, που νομιζα οτι οδηγουσα αλλο αμαξι...Μιλαμε για σαπουνι...Ειδικα στη βροχη παιζεις με το θανατο...Τα κρατησα 1 χρονο και τα πεταξα και ξαναβαλα Michelin...
Ο αδερφος μου εχει δοκιμασει Bridgestone potenza και Continental sport contact...Αρκετα καλα θα ελεγα...
Εχουμε οδηγησει ολα αυτα τα λαστιχα, και εχω συμφωνησει και εγω και ο αδερφος μου οτι τα Michelin ηταν τα πιο καλα.
Και απο λακουβες και κατσικοδρομο εχουν φαει αρκετα και δεν εχουν παθει τιποτα, παρολο που ειναι μαλακο λαστιχο.
Εγω και ο αδερφος μου Michelin ψηφιζουμε για παντα απο δω και περα...Τα αξιζουν τα παραπανω λεφτα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-10-13, 13:09
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από Michelin Pilot Exalto, αλλά από ότι κατάλαβα (πριν 10 μηνες) δεν βγαίνουν πιά και πήγα στα Pilot Sport.

Δεν μπορώ να τα συγκρίνω μεταξύ τους γιατί άλλαξα και διάσταση για λόγους κόστους, από 205/50/16 πήγα σε 205/55/16. Αρχικά τα νέα με φόβιζαν γιατί έπλεα στις στροφές, αλλά τώρα που τα συνήθισα νομίζω εχουν παρόμοια όρια. Σίγουρα βελτιώθηκε η άνεση!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CTS03 : 28-10-13 στις 13:15.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-10-13, 18:24
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Είσαι καθόλου χαμηλωμένος; Δε βρίσκει το 55άρι προφίλ;
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-10-13, 18:30
Το avatar του χρήστη corolla306hp
corolla306hp Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 04-09-2009
Μοντέλο: ΕΕ 101 SDN 1992
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 58
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 184
corolla306hp είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
195/45/16 Yokohama S Drive φοραω εδώ και 2 χρόνια. (corolla EE 101 88hp, koni κιτρινα, μαμά ελατηρια,πίεση 34psi μπρος-πίσω ).
θετικα: Είναι βεντουζες παντού,στεγνό,βρεγμενο,γυαλισμενο, η Αττική οδό,νωπο η πλημμυρισμένο οδόστρωμα.Εχουν καλή πληροφόρηση στο τιμόνι γύρω απο τη θέση της ευθείας (όχι άριστη) ζεσταινονται εύκολα.Αρκετα καλή ελκτικη πρόσφυση.Μεγάλα περιθώρια στα φρένα πριν μπλοκάρουν και προοδευτικοτητα ταυτόχρονα.
Αρνητικά: αυξημένος θόρυβος κυλισης (ενοχλητικός θα μπορούσα να πω,σε σημείο που νομίζεις ότι βουιζει το διαφορικο,η ότι οδηγείς φορτηγό με μειωτηρες για όσους γνωρίζουν ) Φθειρονται γρήγορα (δε βγαζουν πολλα χιλιομετρα οπως τα Bridgestone και πολυ περισσοτερο οσο τα Michelin) Ειδικά όταν τα πιέσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-10-13, 19:08
Το avatar του χρήστη basilakiscorolla
basilakiscorolla Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Ηλικία: 35
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
basilakiscorolla είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγω μαλλον ειμαι ενα βημα πριν βαλω τα continental sport contact 3 ....τα βρηκα 570ευρω σημερα,μετα απο ερευνα αγορας ειναι ο φτηνοτερος(σε σχεση μ τα 590 και τα 580 ευρω που τα ειχα βρει)....ενα ακομα καλο λαστιχο πληροφοριακα ειναι το goodyear eagle f1 assymetric 2 και η τιμη του στα 600ευρω...(παντα οι τιμες που αναφερω ειναι για 205/45/17)βρηκα και το petlas στα 370ευρω...σημαντικη διαφορα,τα μισα σχεδον αλλα δεν τα εμπιστευομαι.....και τελευταιο λαστιχο που βρηκα ειναι το BARUM στα 470ευρω και ειναι θυγατρικο της continental...ολα τα αλλα νομιζω τα γνωριζετε και τα εχουμε σχολιασει...
__________________
COROLLA.....εχω και εγω....Ε9..Ε10..Ε12..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-10-13, 22:02
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corollapatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι καθόλου χαμηλωμένος; Δε βρίσκει το 55άρι προφίλ;
Mε ΤΤΕ ελατήρια, δεν έχω καταλάβει ως τώρα να βρίσκει. Έτσι κι αλλιως το κανονικό μας είναι 195/55 που είναι πολύ κοντά.

ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ, ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΙ - ΣΧΟΛΙΟ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 5

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CTS03 : 09-11-13 στις 23:50. Αιτία: ΣΩΣΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-10-13, 22:09
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basilakiscorolla Εμφάνιση μηνυμάτων
...και τελευταιο λαστιχο που βρηκα ειναι το BARUM στα 470ευρω και ειναι θυγατρικο της continental....
Το Barum Bravuris άστο να το πάρει κανένας άλλος.
Όσο καλά μπορεί να σου φανούν στην αρχή, τόσο χάλια γίνονται όσο προστίθενται πάνω τους τα χιλιόμετρα...
Κοίτα κάπου αλλού.
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-11-13, 09:43
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε ΤΤΕ ελατήρια, δεν έχω καταλάβει ως τώρα να βρίσκει. Έτσι κι αλλιως το κανονικό μας είναι 195/55 που είναι πολύ κοντά.
Το 205/55/16 σε σχέση με το μαμά 195/55/16 έχει 1,1cm μεγαλύτερη διάμετρο τροχού (63,2cm έναντι 62,1cm). Υπό φυσιολογικές συνθήκες (μαμά ανάρτηση) λογικά δεν υπάρχει θέμα. Απλά σε ρωτάω γιατί στην αναζήτηση που έκανα πρόσφατα μου πέρασε και εμένα από το μυαλό η εναλλακτική του 205/55/16 λόγω κόστους αλλά τόσο οι λαστιχάδες όσο και γνωστοί με την ίδια ανάρτηση (ΤΤΕ ελατήρια + AGX) με ενημέρωσαν ότι είναι οριακό και βρίσκει...
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γνωμες για smartphone termagazis OFF TOPIC 4 06-11-11 17:33
Για πειτε μου γνωμες PCEXPERT ΦΟΡΟΥΜ 20 19-08-08 09:46
ακουω γνωμες!!!!! SteliosT OFF TOPIC 10 10-05-08 18:04
Γνωμες για ΚΥΒ σε TS DJKEY TOYOTA COROLLA T-SPORT 34 23-12-07 03:36
Αεροτομουλα.....και Γνωμες wallbaber SUPPORT 1 31-10-05 08:55



Page generated in 0,17991495 seconds (83,62% PHP - 16,38% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:12.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)