Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Έτσι όπως πάει δεν είναι να αγοράζεις καινούργιο..
  #1  
Παλιά 28-12-07, 13:52
THEMIS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μοντέλο: Corolla 1.4 vvti G6
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 222
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
THEMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Έτσι όπως πάει δεν είναι να αγοράζεις καινούργιο..

Έχω ένα φίλο που παρήγγειλε το CUPRA το καινούργιο. Μόλις ήρθε το αμάξι, και είχε εμφανώς βαμμένο τον ουρανό ξανά και μάλιστα με άσχημο τρόπο έτσι ώστε να υπάρχουν "μπιμπίκια" και σημάδια παντού. Επίσης η μια ζάντα ήταν φανερά γρατζουνισμένη.
Ζήτησε λοιπόν τα λεφτά πίσω και η απάντηση ήταν ότι μπορεί να τα πάρει αλλά θα χάσει την προκαταβολή (περί τα 1000€).

Εγώ του είπα να κινηθεί δικαστικώς και να πάει εμπειρογνώμονα ώστε να μπορεί αργότερα να αποδείξει ότι το αμάξι μόνο καινούργιο δεν ήταν, ή το λιγότερο προβληματικό.

Άλλος φίλος έχει το IBIZA FR με τα 150 άλογα που τα έχει κάνει 185 με πρόγραμμα και πείραγμα της συμπίεσης. Εδώ έχει γίνει μια προσωρινή σύμβαση που έκανε η SEAT με δωρεάν service και ανταλλακτικά εφ'όρου ζωής. Στα τακτικά service όπως τα αναφέρει στο βιβλιαράκι έχει κάθε 30000χμ έλεγχο ιμάντων, οπότε θα έπρεπε αν ήταν φθαρμένοι να αντικατασταθούν δωρεάν. Έλα όμως που σε μια υποπαράγραφο ξανα-αναφέρει τον ίδιο έλεγχο και αν υπάρχει φθορά αντικατάσταση, ως έκτακτη εργασία. Οπότε του λένε τώρα ότι δεν τον καλύπτει το χαρτί που έχει υπογράψει. Πήγε το αμάξι για service 15000χμ και του έβαλαν 5 λίτρα λάδι (παίρνει 4.3!!!!) και όταν ο άνθρωπος το άνοιξε είδε λάδια γεμάτο όλο το πλαίσιο της μηχανής. Η απάντηση ήταν απλά συγνώμη!!!

Πολλά vvti τώρα τελευταία (δεν το λέω για το δικό μου αλλά γενικά και avensis και άλλα) καίνε πολύ λάδι λόγω του γνωστού-άγνωστου προβλήματος μόλις στα 90000χμ και χωρίς ιδιαίτερη κακομεταχείριση του αυτοκινήτου. Τουλάχιστο εδώ υπήρξε μια γενική οδηγία προς το προσωρινό συμφέρον του πελάτη....

Άντε να δούμε τι άλλο θα προκύψει...

Καλή χρονιά να έχουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-07, 13:57
Το avatar του χρήστη Corollaxli
Corollaxli Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2006
Μοντέλο: ΕΕ90 XLi 1.3 95Ηp
Περιοχή: Πετρούπολη-Καλαμάτα
Μηνύματα: 2.333
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 450
Corollaxli θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Ναι αλλα οπως τα λες η seat ειναι ασ'τα να πανε.Οχι ολες οι εταιριες.Προσφατα πηρε ενας φιλος ολοκαινουργιο το Opel Astra GTC turbo το 1.6 με τα 180 αλογα και δεν εχει αντιμετωπισει κανενα προβλημα ουτε στα σερβις ουτε στην εγγυηση ουτε πουθενα...
__________________
Χαμηλωμενο 3 ποντους corolla κοβει κ*λους απο την ΤΟΥΟΤΑ σαν κομπρα μεσα στους δρομους.Μη σταματας τις ταχυτητες καρφωνοντας μπροστα μου να κολας

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ...ΜΙΚΡΟΣ...ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-07, 14:34
Το avatar του χρήστη electro
electro Offline:
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μοντέλο: Corolla E12 SOL, 2003
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.906
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 399
electro θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Συγγνωμη , επειδη εγω δεν το ξερω , τι οδηγια υπαρχει για τα vvti???
__________________
Πουλάω Την Corolla Μου ....

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=20389




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-07, 14:35
Το avatar του χρήστη Corollaxli
Corollaxli Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2006
Μοντέλο: ΕΕ90 XLi 1.3 95Ηp
Περιοχή: Πετρούπολη-Καλαμάτα
Μηνύματα: 2.333
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 450
Corollaxli θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Αυτο με τα VVT-i ουτε εγω καταλαβα τι παιζεται...
__________________
Χαμηλωμενο 3 ποντους corolla κοβει κ*λους απο την ΤΟΥΟΤΑ σαν κομπρα μεσα στους δρομους.Μη σταματας τις ταχυτητες καρφωνοντας μπροστα μου να κολας

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ...ΜΙΚΡΟΣ...ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-07, 14:40
Το avatar του χρήστη DJKEY
DJKEY Offline:
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Μοντέλο: Corolla TS 10/03
Περιοχή: Papagou/Athens
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 734
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 316
DJKEY είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THEMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα φίλο που παρήγγειλε το CUPRA το καινούργιο. Μόλις ήρθε το αμάξι, και είχε εμφανώς βαμμένο τον ουρανό ξανά και μάλιστα με άσχημο τρόπο έτσι ώστε να υπάρχουν "μπιμπίκια" και σημάδια παντού. Επίσης η μια ζάντα ήταν φανερά γρατζουνισμένη.
Ζήτησε λοιπόν τα λεφτά πίσω και η απάντηση ήταν ότι μπορεί να τα πάρει αλλά θα χάσει την προκαταβολή (περί τα 1000€).

Εγώ του είπα να κινηθεί δικαστικώς και να πάει εμπειρογνώμονα ώστε να μπορεί αργότερα να αποδείξει ότι το αμάξι μόνο καινούργιο δεν ήταν, ή το λιγότερο προβληματικό.

Άλλος φίλος έχει το IBIZA FR με τα 150 άλογα που τα έχει κάνει 185 με πρόγραμμα και πείραγμα της συμπίεσης. Εδώ έχει γίνει μια προσωρινή σύμβαση που έκανε η SEAT με δωρεάν service και ανταλλακτικά εφ'όρου ζωής. Στα τακτικά service όπως τα αναφέρει στο βιβλιαράκι έχει κάθε 30000χμ έλεγχο ιμάντων, οπότε θα έπρεπε αν ήταν φθαρμένοι να αντικατασταθούν δωρεάν. Έλα όμως που σε μια υποπαράγραφο ξανα-αναφέρει τον ίδιο έλεγχο και αν υπάρχει φθορά αντικατάσταση, ως έκτακτη εργασία. Οπότε του λένε τώρα ότι δεν τον καλύπτει το χαρτί που έχει υπογράψει. Πήγε το αμάξι για service 15000χμ και του έβαλαν 5 λίτρα λάδι (παίρνει 4.3!!!!) και όταν ο άνθρωπος το άνοιξε είδε λάδια γεμάτο όλο το πλαίσιο της μηχανής. Η απάντηση ήταν απλά συγνώμη!!!

Πολλά vvti τώρα τελευταία (δεν το λέω για το δικό μου αλλά γενικά και avensis και άλλα) καίνε πολύ λάδι λόγω του γνωστού-άγνωστου προβλήματος μόλις στα 90000χμ και χωρίς ιδιαίτερη κακομεταχείριση του αυτοκινήτου. Τουλάχιστο εδώ υπήρξε μια γενική οδηγία προς το προσωρινό συμφέρον του πελάτη....

Άντε να δούμε τι άλλο θα προκύψει...

Καλή χρονιά να έχουμε.

+1000000000!!!

πρεπει σιγα σιγα να αρχισουν να βγαινουν στην επιφανεια τετοια περιστατικα...που οι εταιρειες με μια εκπτωσουλα ή με 4-5 εξτρα πανε να κλεισουνε στοματα αγοραστων που αντιμετωπιζουν τετοιες απαραδεκτες καταστασεις. για να μην μιλησουμε για υπογεια κεντρικων αντιπροσωπειων οπου επισκευαζονται ολοκαινουρια αυτοκινητα τα οποια εχουν υποστει αναλογα χτυπηματα...αλλοτε φαναρτζιδικης δουλειας κι αλλοτε ευθυγραμμισης και συγκλισης...! τεσπα. εχω φτασει 2 φορες στο εξωτερικο για τετοιο ζητημα...αλλα δυστυχως αν ανοιξεις το στομα σου και αρχιζεις να τα φωναζεις μπαινεις στην πασιγνωστη black list. οσοι ψαγμενοι...θα καταλαβαινουν τι εννοω...! κι εγω αλλωστε ψαχνοντας...βρηκα τη σαπιλα που επικρατει. μεγαλο θεμα παντως. και δεν μιλαω για ενα μεμονωμενο περιστατικο. στοιχεια και αποδειξεις δεν μπορω φυσικα να παραθεσω απο εδω μεσα. παντως σιγουρα χρειαζεται μεγααααλη προσοχη, υπευθυνοτητα και καχυποψια θα ελεγα. ALERT! καλη χρονια guys
__________________
και μετα τις 6.000...ερχεται η απογειωση...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-07, 14:44
THEMIS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μοντέλο: Corolla 1.4 vvti G6
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 222
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
THEMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σε κάποια μοντέλα του 2001 και 2002 (αλλά αναμένεται και σε Ε12 απ'ότι μου είπαν) υπάρχει πρόβλημα με το μπλοκ του κινητήρα λόγω περισσότερων οπών ψύξης και λόγω μη ανθεκτικού κράμματος (σε συνδυασμό με τις ελληνικές και όχι μόνο βενζίνες...), παραμένει ποσότητα λαδιού στο πάνω μέρος χωρίς να επιστρέφει οπότε καίγεται κατά την εκτόνωση.

Η ΤΟΥΟΤΑ έχει δώσει οδηγία επέκτασης της εγγύησης αν αποδειχθεί ότι ισχύει κάτι παρόμοιο από 6 σε 7 χρόνια για το μοτέρ και τα παρελκόμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-07, 14:47
Nikos Offline:
Απλό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 2.637
Ευχαρίστησε: 3
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 502
Nikos έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Tα πρώτα μοτέρ vvt iπου έβγαλε στην παραγωγή η ΤΟΥΟΤΑ - στα μοντέλα από το έτος 2000 και μετά - καίνε λάδι μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα και αυτό οφείλετε σε μαλακό μέταλλο που έχουν τα ελατήρια εμβόλου.
Η ΤΟΥΟΤΑ σε πολλά μοντέλα και κυρίως σε corolla επέκτεινε την εγγύηση +1 χρόνο και μετά από κάποιες διαδικασίες αλλάζει short block μέσα στα πλαίσια της εγγύησης.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-07, 14:47
THEMIS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μοντέλο: Corolla 1.4 vvti G6
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 222
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
THEMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α ξέχασα να πω ότι το θέμα με τις περισσότερες οπές ψύξης οφείλεται σε ενοποίηση των μπλοκ σε περισσότερα από ένα μοντέλα για λόγους κόστους φυσικά στις μήτρες των εργοστασίων παραγωγής (την έψαξα αρκετά... γι'αυτό το συγκεκριμένο με γράμματα στην Γερμανία). Τώρα τα μπλοκ που βάζουν κατόπιν επισκευής είναι συνήθως (άντε βρέστο αν δεν είσαι μπροστά...) με τις σωστές τρύπες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-07, 15:00
THEMIS Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μοντέλο: Corolla 1.4 vvti G6
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 222
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
THEMIS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
O Νίκος ήταν από τους πρώτους μαζί με τα παιδιά του club που με βοήθησαν και τους είμαι ευγνώμων γι'αυτό. Για τις οπές το θέμα είναι γνωστό στην Ευρώπη, ψάξτε στο ιντερνετ και θα δείτε....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-07, 15:10
Το avatar του χρήστη nuntius
nuntius Offline:
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: Next station...tsempolia
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 869
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 292
nuntius είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγώ ξέρω ότι πήρα TOYOTA γιατί τουλάχιστον υποτίθεται μηχανικά δεν βγάζει κιχ η μηχανή, άμα είναι μετά τα 6 χρόνια δηλαδή εκτός εγγύησης να μου κάνει καμιά τέτοια νίλα το αμάξι, γιατί μάλλον θα κάνω λίγα χλμ/έτος, τότε θα το πετάξω από το γκρεμό. Ήδη μετράω τρίτο δίσκο σε μόλις 9 μηνών αμάξι. Μέχρι και η ΤΟΥΟΤΑ Ελλάς από φίλους ακούω ότι έχει αρχίσει τα παρατράγουδα. Πάντως όταν πήγα σε μαγαζί για επισκευή γρατζουνιάς, ο ιδιοκτήτης όλο καμάρι για τη δουλειά του μου έδειχνε 3 SLK που πήγαιναν για παραλαβή από τους πελάτες αλλά τράκαρε η νταλίκα-μεταφορέας και είχαν διαλυθεί φτερά και ουρανοί και ο τύπος τα είχε κάνει σαν καινούρια...μήπως και τα καινούρια που θα παίρνουμε να τα περνάμε από μηχανικό, φαναρτζή και φασματογράφο...????

Καλη χρονιά να έχουμε και κάθε ζημιά να μας βγει εντός εγγύησης....
__________________
Εγώ πότε θα γίνω 18άρηςςςςςς;;;;

Ουπςςςς... έγινααα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλωσήλθατε στο καινούργιο μας Φόρουμ bluechris ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ 203 09-10-15 12:51
Καινούργιο Φόρουμ. bluechris ΦΟΡΟΥΜ 329 04-02-10 15:10
Που είναι? TmNemesis OFF TOPIC 3 31-03-09 19:42
Ευρέθη Κε30 Σε Μάντρα, Τρεχάτε Θα Πάει Για Λιώσιμο! fanatikoske30 TOYOTA COROLLA KE30 13 13-06-06 14:50
φοραει τον ίδιο κινητήρα το προ facelift με το καινούργιο; corolla_98 TOYOTA COROLLA E 12 51 09-06-06 19:27



Page generated in 0,16511297 seconds (82,23% PHP - 17,77% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:04.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)