Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....
  #101  
Παλιά 22-07-05, 19:20
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 907
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....

Φιλε Leon δεν νομιζω πως ειναι ετσι τα πραγματα. Τα προσθετα δεν κανουν κακο στο μοτερ αλλα δεν ειναι ολα που κανουν και καλο....
ΠΧ η Shell με την V Power και την V Power Racing τι κανει φτιαχνει ειδικη βενζινη?
Απλη 95αρα αμολυβδη ειναι που την εμπλουτιζει με προσθετα αυξησης οκτανιων και βελτιωτικα καυσης. Μπορεις να αμφισβητησεις το ειναι καλυτερη απο την απλη αμολυβδη?Το οτι κανει καλυτερη καυση καθαρισει το χωρο καυσης και εχεις καλυτερη ποιοτητα καυσαεριων? Το ιδιο και οι εταιριες με τα λαδια χρησιμοποιουν προσθετα για την βελτιστοποιηση των ιδιοτητων του λιπαντικου αντιτριβικα, αντιαφρωδη κλπ.
Δεν υπερασπιζομαι τον Ηρακλη γιατι το MOTOR COTE δεν το εχω δοκιμασει αλλα μπορω να πω οτι τον εμπιστευομαι γιατι το Carina του το προσεχει σαν τα ματια του.
Τελος ηθελα να πω οτι τα προσθετα ειναι σαν τα συμπληρωματα βιταμινων που παιρνουμε οι ανθρωποι συμπληρωματικα απο τις βιταμινες που παιρνουμε απο τις τροφες. Ετσι επειδη δεν ξερουμε πολες φορες την ποιοτητα των λιπαντικων και των καυσιμων που βαζουμε (Πολλα επωνυμα λιπαντικα ειναι απο ραφιναρισμενα χρησιμοποιημενα ορυκτελαια και πολουνται ως γνησια) ειναι καλυτερο λοιπον να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο με τη χρηση προσθετων που κανουν δουλεια.
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Απάντηση με παράθεση
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....
  #102  
Παλιά 22-07-05, 19:35
Το avatar του χρήστη leon74
leon74 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-03-2004
Μηνύματα: 274
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 273
leon74 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endurasKE-30";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος ηθελα να πω οτι τα προσθετα ειναι σαν τα συμπληρωματα βιταμινων που παιρνουμε οι ανθρωποι συμπληρωματικα απο τις βιταμινες που παιρνουμε απο τις τροφες.
Πολύ καλό το παράδειγμά σου! Θα χρησιμοποιούσες ποτέ ένα χαπάκι που το πουλάει ένας Κινέζος, δεν το έχει εγκρίνει κανένας και ισχυρίζεται ότι μπορεί να σου αυξήσει την αντοχή της καρδιάς σου κατά 50%? Εγώ πάντως όχι!

Όσο για το παράδειγμα με τις βενζίνες: Προφανώς όλα τα καύσιμα και τα λιπαντικά έχουν αντιοξειδωτικά, τασιενεργά και βελτιωτικά καύσης (τα καύσιμα). Και ο μόλυβος στη μολυβδωμένη βενζίνη πολύ καλό πρόσθετο ήταν και αύξανε τον αριθμό οκτανίου καμιά 10αριά βαθμούς. ΟΜΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ η χρήση μολύβδου σε καταλυτικούς κινητήρες γιατί χάνεις τον καταλύτη και τον αισθητήρα λ σε 2-3 γεμίσματα. Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι ένα μεταλλικό πρόσθετο στο λάδι ή το καύσιμο δεν μπορεί να κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα.

Φίλε, είμαι ακριβώς σε αυτή τη δουλειά, και εδώ που δουλεύω έχουμε δοκιμάσει ένα κάρο τέτοιες μ@λ@κίες, από μαγνήτες για ιονισμό των καυσίμων, μέχι τρελά πρόσθετα για το καύσιμο και τα λιπαντικά και το αποτέλεσμα είναι

ΤΡΙΧΕΣ!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....
  #103  
Παλιά 22-07-05, 19:54
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 907
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....

Φιλε Leon εχεις δικιο οτι στην αγορα κυκλοφορουν εκα καρο ασχετα πραγματα που προσπαθουν να σε πεισουν οτι ειναι σχετικα και κανυν δουλεια. Μην τα βαζουμε ομως ολα στην ιδια μοιρα. Υπαρχουνα καποια πραγματα που πραγματικα βοηθανε.
Στην μηχανη βαζω Racingκαι ετσι και καλυτερα παει, και βγαζει και περισσοτερα χιλιομετρα με καθε γεμισμα και τα μπουζι ειναι σαν καινουργια σε καθε αλλαγη πραγμα που δειχνει οτι κανει δουλεια.

Εγω σου ξαναλεω οτι ειναι στο χερι του κεθενος μας να κρινουμε και να ξεχωρισουμε τι απο αυτα ειναι καλο και τι οχι.

Δε νομιζω οτι ο Τoyoya mania εχει μετοχες στην MOTORCOTE αλλα εχει βρει οτι αυτο το προσθετο κανει δουλεια και προσπαθει να μας βοηθησει με το να μας ενημερωσει για το δικο μας καλο.

Οσο για τον μολυβδο ,απο οσο ξερω παντα, χρησιμοποιουταν για να λιπανει τις βαλβιδες στα προ καταλυτικης τεχνολογιας αυτοκινητα και οχι σαν βελτιωτικο οκτανιων

Φιλικα Κυριακος.
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 22-07-05, 20:36
mechanicaf Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2004
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 452
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
mechanicaf είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μεγαλα παιδια ειμαστε και πρατει ο καθενας οτι νομιζει.Εμενα ο toyota mania με βοηθησε με τις πληροφοριες του,φιλτραρα καποια πραγματα και αποφασισα οτι αξιζει να το παρω οχι για να αυξησω ιπποδυναμη αλλα λογω αξιοπιστιας μιας και το μοτερ μου ειναι 'στημενο' χαρην αυτης και οχι τοσο της αποδοσης.Τωρα οσον αφορα την καρτα καυσαεριων οτιδηποτε βελτιωνει την καυση μεσα στο θαλαμο το βρισκω λογικο να εκπεμπει και λιγοτερα καυσαερια.Οπως και με τις καλυτερες βενζινες.Αλλα αν δεν εκανε και αυτο φιλε Ηρακλη ,ε τοτε γιατι το πηρατε μιας και την αποδοση δεν τη βελτιωνει θεαματικα και ουτε οικονομικο ειναι αφου θα αλλαζεται νωριτερα απο οτι προβλεπεται.Εκτος αν εισαι και εσυ 'φαν' της πολιτισμενης λειτουργιας.
Υ.Γ Υποψην οτι ειμαι ηδη 165 και περαιτερω αυξηση στην αποδοση δεν με ενδιαφερει, αυτο εννοω
Απάντηση με παράθεση
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....
  #105  
Παλιά 23-07-05, 00:27
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 505
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....

Παράθεση:
Δηλαδή αν μπει πάνω από 4-5% μπορεί να έχει δυσμενείς συνέπειες.
Π.χ να το γ@μ@ς ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΙΧ.
Παράθεση:
Αν ένας κινητήρας μπορεί να βγάλει +10 ίππους μόνο με αλλαγή λαδιού, τότε γιατί οι κατασκευαστές δεν βάζουν στο δικό τους λάδι motorkote και αντί για 110 άλογα στα 1600 να λένε 120
Για το ιδιο λογο που δεν βαζουν πιο ελευθερο τελικο και μεσαιο,ελευθερο καταλυτη,φιλτρο αερα,αγριους εκκεντροφορους κ.α
Παράθεση:
Εγώ πάντως αποφεύγω ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πρόσθετο καυσίμου, λιπαντικού, βαλβολίνης, ... και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον κινητήρα!
Εγω να δεις που τα χρησιμοποιω.
Παράθεση:
Και toyota mania - χωρίς παρεξήγηση - πώς ακριβώς ένα λιπαντικό μπορεί να επηρεάσει τις μετρήσεις της κάρτας ελέγχου καυσαερίων????????
Εαν το λιπαντικο καθαριζει τον κινητηρα απο καταλοιπα,λασπη,δεν προκαλει φθορες στα κινουμενα μεροι ετσι ωστε το μοτερ να χανει την στεγανοποιησει του και να καιει λαδια,μπορει.
Παράθεση:
Προφανώς όλα τα καύσιμα και τα λιπαντικά έχουν αντιοξειδωτικά, τασιενεργά και βελτιωτικά καύσης (τα καύσιμα).
Και ολα τα αυτοκινητα εχουν 4 ροδες ειναι ιδια;
Παράθεση:
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ η χρήση μολύβδου σε καταλυτικούς κινητήρες γιατί χάνεις τον καταλύτη και τον αισθητήρα λ σε 2-3 γεμίσματα. Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι ένα μεταλλικό πρόσθετο στο λάδι ή το καύσιμο δεν μπορεί να κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα.
Παρε το δικο μου σαν παραδειγμα,τρελενεται στα καυσαερια.
Παράθεση:
έχουμε δοκιμάσει ένα κάρο τέτοιες μ@λ@κίες, από μαγνήτες για ιονισμό των καυσίμων, μέχι τρελά πρόσθετα για το καύσιμο και τα λιπαντικά και το αποτέλεσμα είναι

ΤΡΙΧΕΣ!!!!!!
Μπορει να πιστευεις οτι θελεις και επειδη εχω και τον ιονιστη που λες σου λεω οτι κανει δουλεια,μου κατεβασε 1 λιτρο στα 100 χιλ.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....
  #106  
Παλιά 23-07-05, 00:41
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 907
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....

Αυτο ακριβως λεω και εγω φιλε mechanicaf.
Να ακουμε και να αξιολογουμε τις προτασεις και τις συμβουλες και τις προτασεις που δεχομαστε συμφωνα με τις αναγκες μας.
Οσο για τα προσθετα βελτιωνει τις επιδοσεις μονο και μονο επειδη μειωνει τις τριβες οι οποιες "κοβουν" αυτο το 10-15% που χανεται μεταξυ στροφαλου και τροχου.
Ετσι δεν ειναι λογικο να κερδιζεις 3-4 αλογα στα 100 οπως λεει ο Ηρακλης?
Προσωπικη μου αποψη: το κοστος του ειναι αμελητεο μπροστα στα οφελη που προσφερει.
Φιλικα Κυριακος.
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Απάντηση με παράθεση
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....
  #107  
Παλιά 23-07-05, 10:23
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 505
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endurasKE-30";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ακριβως λεω και εγω φιλε mechanicaf.
Να ακουμε και να αξιολογουμε τις προτασεις και τις συμβουλες και τις προτασεις που δεχομαστε συμφωνα με τις αναγκες μας.
Οσο για τα προσθετα βελτιωνει τις επιδοσεις μονο και μονο επειδη μειωνει τις τριβες οι οποιες "κοβουν" αυτο το 10-15% που χανεται μεταξυ στροφαλου και τροχου.
Ετσι δεν ειναι λογικο να κερδιζεις 3-4 αλογα στα 100 οπως λεει ο Ηρακλης?
Προσωπικη μου αποψη: το κοστος του ειναι αμελητεο μπροστα στα οφελη που προσφερει.
Φιλικα Κυριακος.
Φιλε κυριακο,ευτυχως υπαρχουν καποιοι που καταλαβαινουν.Οι τριβες ειναι τα α και το ω σε ενα αυτοκινητο ως προ την απωλεια δυναμης.Το Motor Kote 100 δημιουργει ενα φιλμ αναμεσα σε κυλινδρο και πιστονι ( αλλα και σε καθε κινουμενο μερος) που μειωνει δραματικα τις τριβες.Μειωμενες τριβες = αυξηση δυναμης,ευστροφιας,μειωση θορυβου,κραδασμων,θερμοκρασιας.Λιγο το μυαλο να βαλουμε να δουλεψει,δεν χρειαζεται να εισαι πυρηνικος φυσικος γαι να το καταλαβεις.Προσπαθησε να τριψεις το χερι σε σε επιφανεια απο τσιμεντο και σε απιφανεια λεια απο λουστραρισμενο επιπλο,πιο εχει πιο πολλες τριβες,σε πιο θα ζεσταθει το χερι σου.Και κατι τελευταιο,στον δεικτη λαδιου υπαρχει ανω και κατω μερος, συνιστω να βρισκεται περιπου στο κεντρο, τσιμπας 2 αλογακια δυναμομετρημενα και ευστροφια μιας και ο στροφαλος δεν πνιγεται στο λαδι και μην ακουσω παλι εξυπναδες δουλευει ετσι το δικο 115.000 χιλ.Το δικο παιρνει 1.9L min- 3.0Lmax.δηλαδη 1.1L διαφορα.Βαζω 2.5.ΠΡΟΣΟΧΗ,ΠΡΟΣΟΧΗ στις αντιπροσωπιες κανουν εγκλημα,στον πεθερο μου βαζανε 3.5L και ευτυχως δεν εκαψε καμια φλαντζα κεφαλης η να τα τιναξει η τρομπα λαδιου.Η αιτιολογια, σε περιπτωσει που καιει λαδια,να μην παθει ζημια,ε τοτε γεμιστε το μεχρι πανω βρε παιδια.Να τους χερομαστε τους μηχανικους.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....
  #108  
Παλιά 26-07-05, 12:44
Το avatar του χρήστη leon74
leon74 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-03-2004
Μηνύματα: 274
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 273
leon74 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....

Φίλε toyota mania! Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι πουθενά δεν υπονόησα ότι έχεις κάποιο συμφέρον από την προβολή του Motorkote. Καταλαβαίνω ότι ο ενθουσιασμός σου προφανώς προέρχεται από τις θετικές εντυπώσεις που έχεις αποκομίσει από τη χρήση του! Αλλά είναι καλό να μην υπερβάλουμε διότι μπορεί και οι άλλοι χρήστες του forum να παρασυρθούν και να περιμένουν λαγούς με πετραχίλια... Μην ξεγελιόμαστε όμως!

Η χρήση ενός "super" λιπαντικού σε σχέση με τα λιπαντικά που προτείνει ο κατασκευαστής επιφέρει ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΕΣ βελτιώσεις (αν προσφέρει οτιδήποτε...). Και επιπλέον μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα διότι τα ελεύθερα κυκλοφορούντα πρόσθετα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ! Δεν είναι τυχαίο ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ δεν προτείνει κανενός είδους πρόσθετο για τον κινητήρα του!

Επίπλεον, το πρόβλημα με τις εμπειρίες του καθενός μας είναι ότι μπορεί το Motorkote να δούλεψε στον δικό σου κινητήρα. ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ όμως ότι θα δουλέψει σε όλους τους κινητήρες. Και μια φιλτροχοάνη δε θα προκαλέσει ζημιά στον κινητήρα αλλά, αν για τον οποιοδήποτε λόγο το ΜΜΤ που έχουν τα χιτώνια του 2ΖΖ-GE ή τα σωληνάκια του VVTL-i δε γουστάρουν το Motorkote, ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ???

Τέλος, μην υπερβάλεις με δηλώσεις του τύπου ότι ο ιονιστής καυσαερίου μείωσε την κατανάλωσή σου κατά 1 l/100 km. Αυτό σημαίνει μείωση της κατανάλωσης κατά 15%! Δηλώσεις τέτοιου τύπου μειώνουν την ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ οποιονδήποτε άλλων σχολίων μπορείς να έχεις.

Τώρα καταλαβαίνω ότι θα τα έχεις πάρει κράνα με αυτά που γράφω αλλά, ειλικρινά, στόχος μου είναι να ενημερώσω τους χρήστες για προβλήματα που μπορούν να προκύψουν από τη χρήση μη εγκεκριμένων προϊόντων και όχι να σε προσβάλω. Αν θέλεις μπορούμε να κάνουμε και τη συζήτηση όσο τεχνική μπορείς να φανταστείς (σου επαναλαμβάνω αυτή είναι η περιοχή μου) και όχι του τύπου "αν τρίψω το χέρι σε μπετόν και σε λουστραρισμένο ξύλο". Αυτά είναι φύσην μακρυά από τη λίπανση μέσω υδροδυναμικού σφήνα που σχηματίζεται μεταξύ των τμημάτων του κινητήρα. Διότι, φαντάζομαι το ξέρεις, κινούμενο μέταλλο με μέταλλο δεν ακουμπά πουθενά. Αρα δεν χρειάζεται να καλύψεις τα μέταλλα με τίποτα!!!

Συγνώμη για το μακροσκελές Post...
Απάντηση με παράθεση
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....
  #109  
Παλιά 26-07-05, 13:02
Το avatar του χρήστη leon74
leon74 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 22-03-2004
Μηνύματα: 274
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 273
leon74 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....

Ίσως πρέπει να πω μόνο αυτό για την ενημέρωση των φίλων του forum:
Πρόσθετα λιπαντικών όπως το motorkote και το protecta περιέχουν πρόσθετα στοιχεία (όπως το boron nitride) τα οποία είναι στερεά και αιωρούνται μέσα στο διάλυμα του προσθέτου. Τα στοιχεία αυτά επειδή είναι στερεά και έχουν πολύ χαμηλό συντελεστή τριβής. Χρησιμοποιούνται σε βιομηχανικές εφαρμογές όπου υπάρχουν εξαιρετικά υψηλές πιέσεις και δεν μπορεί να σχηματιστεί υδροδυναμικός σφήνας μεταξύ των κινούμενων μερών. Για το λόγο αυτό, θα πρέπει τέτοια πρόσθετα να ανακινούνται καλά πριν τη χρήση γιατί τα μεταλλικά στοιχεία έχουν την τάση να καθιζάνουν.

Τέτοια πρόσθετα περιέχουν όλα τα λιπαντικά σε κάποια αναλογία και αυξάνουν την αντοχή του λιπαντικού σε υψηλή πίεση. Όλα τα λιπαντικά κατηγορίας SJ και αργότερα υπερκαλύπτουν στις προδιαγραφές πίεσης οποιουδήποτε κινητήρα παραγωγής. Αύξηση των στερεών προσθέτων υψηλής πίεσης δεν ενδείκνυται διότι αφενός μεν δεν βοηθούν τον κινητήρα και αφετέρου τα στερεά εναιωρήματα έχουν την τάση να φράσουν τους αγωγούς κυκλοφορία του λαδιού, το φίλτρο λαδιού και να δημιουργούν επικαθίσεις στον κινητήρα και τον καταλύτη, μειώνοντας την απόδοσή του.

Τέτοιου είδους πρόσθετα ΔΕΝ έχουν καμιά επιβάρυνση όταν χρησιμοποιηθούν ως συμπλήρωμα στις βαλβολίνες κιβωτίου και διαφορικού. Ένα πολύ καλό τέτοιο πρόσθετο είναι το gearprotect της liqui moly... Αλλά στο λιπαντικό του κινητήρα, γνώμη μου, μην χρησιμοποιείτε κανενός είδους πρόσθετο...
Απάντηση με παράθεση
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....
  #110  
Παλιά 26-07-05, 15:36
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 505
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....

Φιλε LEON 74.Ποτε δεν εταξα λαγους με πετραχιλια και οπως ειπες εχω αποκωμισει ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ θετικες εντυπωσεις εντυπωσεις απο την χρηση Motor Kote 100 και εγω λεω ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΘΛΙΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ ΤΙΣ TOYOTA.
Παράθεση:
Η χρήση ενός "super" λιπαντικού σε σχέση με τα λιπαντικά που προτείνει ο κατασκευαστής επιφέρει ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΕΣ βελτιώσεις (αν προσφέρει οτιδήποτε...). Και επιπλέον μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα διότι τα ελεύθερα κυκλοφορούντα πρόσθετα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ! Δεν είναι τυχαίο ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ δεν προτείνει κανενός είδους πρόσθετο για τον κινητήρα του!
Εμενα μου λες,βλεπω τα Ε12 που σπανε τα σασμαν σαν πρασο.Εχθες εβαλε φιλος Ε12 για σασμαν με 90.000 και με λειτουργια,πιο ηρεμη δεν γινοταν. Ζητωωωωωω τα λιπαντικα τις TOYOTA.Στο δικο, με καρφωτες θελω να το σπασω και δεν μπορω.Εχω Motor Kote ομως μεσα,λες να παθει τιποτα.
Παράθεση:
αν για τον οποιοδήποτε λόγο το ΜΜΤ που έχουν τα χιτώνια του 2ΖΖ-GE ή τα σωληνάκια του VVTL-i δε γουστάρουν το Motorkote, ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ???
Ενω με τα λιπαντικα τις TOYOTA εισαι γαματος,πρωτος ποσα VVTL-I ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Η ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ.
Παράθεση:
Τέλος, μην υπερβάλεις με δηλώσεις του τύπου ότι ο ιονιστής καυσαερίου μείωσε την κατανάλωσή σου κατά 1 l/100 km. Αυτό σημαίνει μείωση της κατανάλωσης κατά 15%! Laughing Δηλώσεις τέτοιου τύπου μειώνουν την ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ οποιονδήποτε άλλων σχολίων μπορείς να έχεις.
Εγω το φοραω εσυ θα μου πεις.Μια καταναλωση 8.5λιτρα(οταν το εργοστασιοκο εχει πανω απο 10) με 35 βαθμους air conticion και ταχυτητες 200-220 πως σου φαινεται.Εκανα 300χιλ με λιγοτερο απο 25 λιτ και ειναι +20 ps πανω και εχω και καλυτερω γκαζι με τον ιονιστη.Δεκαρα δεν δινω αν με πιστευετε,πειτε τον ΧΡΗΣΤΟ πως στεκετε διπλα στον 20V. Eχω βιντεο με 225,με 3 ατομα και με 35 βαθμους και το AVENSIS εχει απο τα αξιοπιστα κοντερ,με ενα ατομο και 10 βαθμους 230(δεν εχω βιντεο)
Παράθεση:
έτοια πρόσθετα περιέχουν όλα τα λιπαντικά σε κάποια αναλογία και αυξάνουν την αντοχή του λιπαντικού σε υψηλή πίεση. Όλα τα λιπαντικά κατηγορίας SJ και αργότερα υπερκαλύπτουν στις προδιαγραφές πίεσης οποιουδήποτε κινητήρα παραγωγής. Αύξηση των στερεών προσθέτων υψηλής πίεσης δεν ενδείκνυται διότι αφενός μεν δεν βοηθούν τον κινητήρα και αφετέρου τα στερεά εναιωρήματα έχουν την τάση να φράσουν τους αγωγούς κυκλοφορία του λαδιού, το φίλτρο λαδιού και να δημιουργούν επικαθίσεις στον κινητήρα και τον καταλύτη, μειώνοντας την απόδοσή του.
Εμενα μου λες,ο καταλυτης ειναι για πεταμα, τρελενετε στα καυσαερια,λες να φταιει το Motor Kote.Παντα φιλικα και χωρις παρεξηγησεις.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βαλβολίνες σε Corolla E11 vvti giannis-tour TOYOTA COROLLA 111(G6) 63 01-08-23 22:50
Λιπαντικά - Αλήθειες... tsport192 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 2 18-06-10 01:24
sos...Βαλβολίνες σε σασμαν G6. johnjohn21 TOYOTA COROLLA 111(G6) 15 20-02-09 17:10
Λάδια Βαλβολίνες Μπουζί alimonos SUPPORT 41 03-01-07 22:54
Βαλβολίνες papathvas TOYOTA COROLLA 111(G6) 13 23-10-06 16:57



Page generated in 0,18536210 seconds (81,49% PHP - 18,51% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:13.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)