Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #601  
Παλιά 31-01-18, 08:24
neoklis Offline:
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 2.447
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 426
neoklis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos gtcc Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κατι. Αλαξα τα λαδια. Μοτουλ παντα τα 6100 synergie++. Απλα αλαξα κ φιλτρο. Εβαλα 10w40 4λιτρα και ηθελε συμπληρωμα κανα λιτρο ακομα. Συμπληρωσα με μοτουλ αλα τα 300v racing 15w50 ομωσ. Πηραζει που μπηκε διαφορετικο? Να παω για αλλαγη επειγοντωσ η να αφησω?θα κανει κανενα μπαμ?
Σε corolla t sport.

καλημάρα
πάντα κατα την δική μου γνώμη
αδερφέ άλλαξε τα λάδια εχθές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν πολλοί από εδώ μέσα
Να αλλάζουν συνέχεια στο μοτέρ λάδια διαφορετικά
Μια 5/40 μια 10/40 μια ότι σας πει ο καθένας κτλ δεν το εχω καταλάβει Αλλά οκ δικό σας μοτέρ ότι θέλετε κάνετε )
Και παλι συγνώμη για αυτό το post
Απάντηση με παράθεση
  #602  
Παλιά 31-01-18, 17:14
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων

(Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν πολλοί από εδώ μέσα
Να αλλάζουν συνέχεια στο μοτέρ λάδια διαφορετικά
Μια 5/40 μια 10/40 μια ότι σας πει ο καθένας κτλ δεν το εχω καταλάβει Αλλά οκ δικό σας μοτέρ ότι θέλετε κάνετε )
καλησπέρα, επειδη το εχω γραψει και εγω και μπορει να εννοεις εμενα, νομιζω οτι εξηγησα τον λογο.
Οταν πηρα το μοτερ το 2003 τοτε στο starlet gt ep82 2 φορες εβαλα μονο 5-40 για να καθαρισει και καλα επειδη πριν καθοταν σε ενα τροπετο απο Ιαπωνια. Απο τοτε μεχρι σημερα μπαινουν ΜΟΝΟ 10-40 ημι με αλλαγη καθε 5000χλμ και 10000 και το φιλτρο λαδιου.

Μια φορα που ειπα για 0-40 τελικα ηταν με το παλιο μοτερ 2ΕΕ στο σταρλετ που τα εκαιγε και αυτο επειδη δεν ειχε τπτ αλλον στον δρομο μου και ελειπαν τα μισα!!!
εκτος μεχρι να γυρισω απο ταξιδι ελειπαν και τα αλλα μισα!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ
μετα αλλαξα μοτερ και μπηκε 4EFTE οποτε δεν με ενοιαζε κιολας.

Ειπαμε οτι πρεπει να αποφευγεται δια ροπαλου το να τα μπερδευουμε με αλλα λαδια απο αλλα νουμερα, τα ημι με τα συνθετικα κτλ.
Τωρα αν θελουμε συμπληρωμα και τυχει να μην βρισκουμε ΙΔΙΑ μαρκα οκ δεν θα το πειραξει αρκει ολα τα χαρακτηριστικα να ειναι ιδια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 31-01-18 στις 17:25.
Απάντηση με παράθεση
  #603  
Παλιά 01-02-18, 05:13
neoklis Offline:
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 2.447
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 426
neoklis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα, επειδη το εχω γραψει και εγω και μπορει να εννοεις εμενα, νομιζω οτι εξηγησα τον λογο.
Οταν πηρα το μοτερ το 2003 τοτε στο starlet gt ep82 2 φορες εβαλα μονο 5-40 για να καθαρισει και καλα επειδη πριν καθοταν σε ενα τροπετο απο Ιαπωνια. Απο τοτε μεχρι σημερα μπαινουν ΜΟΝΟ 10-40 ημι με αλλαγη καθε 5000χλμ και 10000 και το φιλτρο λαδιου.

Μια φορα που ειπα για 0-40 τελικα ηταν με το παλιο μοτερ 2ΕΕ στο σταρλετ που τα εκαιγε και αυτο επειδη δεν ειχε τπτ αλλον στον δρομο μου και ελειπαν τα μισα!!!
εκτος μεχρι να γυρισω απο ταξιδι ελειπαν και τα αλλα μισα!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ
μετα αλλαξα μοτερ και μπηκε 4EFTE οποτε δεν με ενοιαζε κιολας.

Ειπαμε οτι πρεπει να αποφευγεται δια ροπαλου το να τα μπερδευουμε με αλλα λαδια απο αλλα νουμερα, τα ημι με τα συνθετικα κτλ.
Τωρα αν θελουμε συμπληρωμα και τυχει να μην βρισκουμε ΙΔΙΑ μαρκα οκ δεν θα το πειραξει αρκει ολα τα χαρακτηριστικα να ειναι ιδια.
οχι ρε συ δεν το είπα για εσένα σοβαρά τωρα!!!!!!
απλά γενικά μιλάω και συγνώμη αν το πήρες έτσι...
τωρα αυτό που λές για το φίλτρο λαδιού κάνω πως δεν το είδα οτι το αλλάζεις κάθε 2η φορά γιατι θα βγάλω το δίκανο

πάντα φιλικά....
Απάντηση με παράθεση
  #604  
Παλιά 01-02-18, 06:52
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημέρα, δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη καταρχήν.
Το αλλαζα κάθε δευτερη φορα μεχρι προτεινος που εκαψα φλαντζα κεφαλης (όχι από λαδια φυσικα!!! αλλα από σπασιμο ψυγείου) και το αλλαξα 2 φορες στο καπακι μαζι με λαδια στην εβδομαδα.
Για να φυγουν γρεζια από το πλανισμα της κυλινδροκεφαλης.
Και λεω από δω και περα να το αλλαζω ΚΑΘΕ φορα 5 ευρω εχει σιγα...
αυτό δεν λες και εσυ? αλλαγη κάθε φορα? εχω και το σωστο tool οποτε μπαμ μπαμ αλλαζει!
παλιοτερα δεν ειχα το σωστο και πεδευομουνα, μου εχει τυχει πχ να μην βγαινει και να βγαλω αντλια υδραυλικου στο πλαι και με τσιπιδα από πανω!
Απάντηση με παράθεση
  #605  
Παλιά 01-02-18, 07:11
neoklis Offline:
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 2.447
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 426
neoklis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη καταρχήν.
Το αλλαζα κάθε δευτερη φορα μεχρι προτεινος που εκαψα φλαντζα κεφαλης (όχι από λαδια φυσικα!!! αλλα από σπασιμο ψυγείου) και το αλλαξα 2 φορες στο καπακι μαζι με λαδια στην εβδομαδα.
Για να φυγουν γρεζια από το πλανισμα της κυλινδροκεφαλης.
Και λεω από δω και περα να το αλλαζω ΚΑΘΕ φορα 5 ευρω εχει σιγα...
αυτό δεν λες και εσυ? αλλαγη κάθε φορα? εχω και το σωστο tool οποτε μπαμ μπαμ αλλαζει!
παλιοτερα δεν ειχα το σωστο και πεδευομουνα, μου εχει τυχει πχ να μην βγαινει και να βγαλω αντλια υδραυλικου στο πλαι και με τσιπιδα από πανω!
είσαι κούκλος ετσι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ
Απάντηση με παράθεση
  #606  
Παλιά 06-02-18, 23:53
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos gtcc Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κατι. Αλαξα τα λαδια. Μοτουλ παντα τα . Απλα αλαξα κ φιλτρο. Εβαλα 10w40 4λιτρα και ηθελε συμπληρωμα κανα λιτρο ακομα. Συμπληρωσα με μοτουλ αλα τα 300v racing 15w50 ομωσ. Πηραζει που μπηκε διαφορετικο? Να παω για αλλαγη επειγοντωσ η να αφησω?θα κανει κανενα μπαμ?
Σε corolla t sport.
Γνώμη μου είναι να τα χρησιμοποιήσεις για ένα λογικό διάστημα, π.χ. 7.500 χλμ. Αν δεις και τις προδιαγραφές του 6100 Synergie+ 10W-40 στο τέλος στα Recommendations γράφει "Can be mixed with synthetic or mineral oils."
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/m...pdf?1508740923

To 6100 10w40 έχει την προδιαγραφή SN αλλά δεν είναι πλήρως συνθετικό. Καλύτερο λάδι Motul για το TS στην Ελλάδα, που μου είχε υποδείξει κι η Motul (Γερμανία), είναι το πλήρως συνθετικό 8100 X-cess 5w40.
https://www.motul.com/gr/el/products/8100-x-cess-5w40

Θεωρώ το 5-αρι καλύτερο από 10-αρι για μικρότερη φθορά στο κρύο ξεκίνημα, ειδικά το χειμώνα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CTS03 : 07-02-18 στις 00:04.
Απάντηση με παράθεση
  #607  
Παλιά 07-02-18, 16:20
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
είσαι κούκλος ετσι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ
καλησπέρα, και ετσι θα κανω απο εδω και περα!

για τις βαλβολες καθε ποτε προτεινετε να τις αλλαζουμε?
μια φορα τον χρονο ειναι καλα? εγω κανω κοντα 10000χλμ τον χρονο.
Απάντηση με παράθεση
  #608  
Παλιά 27-02-18, 19:46
nikdim17 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 02-09-2015
Μηνύματα: 1
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
nikdim17 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το δικο μου κορολα 1,4 του 2015 πετρελαιο παρατηρω οτι καταναλωνει λαδια....υπαρχει κανεις αλλος που το εχει παρατηρησει;

Το ολο θεμα το παρατηρησα μετα τα 30.000 χλμ ολα τα σερβις και η αλλαγη λαδιων εγινε σε εξουσιοδοτημενο καταστημα της εταιρεις στη Θεσσαλονικη στη ΤΟΓΙΟΤΑ ΠΟΛΙΣ ....

ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΝΑΨΕ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ....Γυρω στα 40.000 χλμ δηλαδη μετα το σερβις των 30.000 χλμ ....Στα 10.000 χλμ εκαψε 2λιτρα!!!!! Ειναι φυσιολογικο αυτο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 27-02-18 στις 19:52. Αιτία: ενωμα ποστς σε ενα
Απάντηση με παράθεση
  #609  
Παλιά 27-02-18, 19:55
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikdim17 Εμφάνιση μηνυμάτων
το δικο μου κορολα 1,4 του 2015 πετρελαιο παρατηρω οτι καταναλωνει λαδια....υπαρχει κανεις αλλος που το εχει παρατηρησει;

Το ολο θεμα το παρατηρησα μετα τα 30.000 χλμ ολα τα σερβις και η αλλαγη λαδιων εγινε σε εξουσιοδοτημενο καταστημα της εταιρεις στη Θεσσαλονικη στη ΤΟΓΙΟΤΑ ΠΟΛΙΣ ....

ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΝΑΨΕ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ....Γυρω στα 40.000 χλμ δηλαδη μετα το σερβις των 30.000 χλμ ....Στα 10.000 χλμ εκαψε 2λιτρα!!!!! Ειναι φυσιολογικο αυτο;
καλησπέρα, καταρχην να παρακαλεσω οταν θες να γραψεις κατι στο καπακι να κανεις EDIT το ποστ και οχι αλλο ξεχωριστο!

στο θεμα μας τωρα, γενικα τα πετρελαια εγω ξερω οτι καινε λαδια, αλλα μετα απο αρκετα χλμ, οχι τοσο πολυ συντομα!
εχεις παρατηρησει να βγαζει γαλαζιους καπνους απο την εξατμιση?
μηπως ειναι θεμα τουρμπο? το εχω δει σε νεο!!! ταξι mersedes και ηταν απο την τουρμπινα του!

επισης αυτο δεν ειναι το σωστο θεμα που γραφεις. Δες πρωτα τι θεματα υπαρχουν αν δεν βρεις κατι σχετικο κανεις νεο θεμα στην σωστη ομαδα αναλογα το αμαξι σου.
Απάντηση με παράθεση
Α
  #610  
Παλιά 27-02-18, 21:48
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Α

Για την γνησια 75W-90 βαλβολινη της toyota η οποια ειναι 100% συνθετικη, ξερω οτι θελει αλλαγη καθε 30.000χλμ ή καθε 2 χρονια, οποιο ληξει πρωτα σε ολα τα κορολλα.
Δε ξερω για τις ξενες βαλβολινες του εμποριου αν και εχω παρατηρησει ψαχνοντας οτι οι περισσοτερες ειναι ημισυνθετικες αρα λογικα πιθανον να θελουν νωριτερα αλλαγη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βαλβολίνες σε Corolla E11 vvti giannis-tour TOYOTA COROLLA 111(G6) 63 01-08-23 22:50
Λιπαντικά - Αλήθειες... tsport192 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 2 18-06-10 01:24
sos...Βαλβολίνες σε σασμαν G6. johnjohn21 TOYOTA COROLLA 111(G6) 15 20-02-09 17:10
Λάδια Βαλβολίνες Μπουζί alimonos SUPPORT 41 03-01-07 22:54
Βαλβολίνες papathvas TOYOTA COROLLA 111(G6) 13 23-10-06 16:57



Page generated in 0,18650508 seconds (82,05% PHP - 17,95% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:24.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)